STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Aktualności
Drukuj PDF

 

Ludzkie losy - historie prawdziwe.


Święto Wojska Polskiego obchodzone od 1992 r. właśnie w dniu 15 sierpnia -  w rocznicę "Cudu nad Wisłą"czyli zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920r, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, jest świetną okazją do przypomnienia sobie postaci pierwszego Marszałka Polski - Józefa Piłsudskiego.

O tym, jaki był i co mówił do Polaków możecie Państwo przeczytać w Zakładce : Ludzkie losy - historie prawdziwe. I tu ... ciekawostka, do której dotarł Pan Michał Kuna ( autor artykułu) - nasz rodak, urodzony w Siemoni, Pan  Franciszek Budek, pełniąc służbę w Kompani Zamkowej, osobiście znał Marszałka,  woził mu pocztę i meldunki do dworku zwanego „Milusinem” w Sulejówku. A więc poznajmy też Jego historię.

Zachęcamy  do lektury!

 
Drukuj PDF

 

Jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemoni.

 


 

Dzień - 10 czerwca 2017r. to szczególna data dla mieszkańców Siemoni

-  tego właśnie dnia, bardzo uroczyście świętowaliśmy

100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej

oraz kolejną już edycję "Siemoniady" - imprezy środowiskowej odbywającej się corocznie właśnie w czerwcu.


Uroczystości jubileuszowe Ochotniczej Straży Pożarnej rozpoczęły się przemarszem korowodu jednostek, na czele z orkiestrą dętą OSP z Twardowic, w asyście pocztów sztandarowych oraz licznie zgromadzonych gości, delegacji i mieszkańców sołectwa na plac uroczystości, gdzie odbyła się uroczysta msza polowa w intencji strażaków.


Bardzo trudne warunki pogodowe (silny wiatr, chłód a potem ... ulewa) nie przeszkodziły w obchodach jubileuszu a strażacy dzielnie wytrwali w szyku.  Wszystkich gości, wśród których byli m.in.  władze Gminy Bobrowniki, Przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP, Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Gminnego Zarządu OSP, delegacje zaprzyjaźnionych OSP wraz z pocztami sztandarowymi, Orkiestra Dęta OSP z Twardowic, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich oraz licznie zgromadzonych uczestników uroczystości powitał prezes OSP - Mieczysław Błoński. Po przedstawieniu historii powstania jednostki i przebiegu działalności na przestrzeni 100-lecia, nastąpiło podniesienie flagi państwowej przez poczet flagowy, w którego skład weszli:  Dominika Sznura,  Marzena Dyszy oraz Wojciech Sznura.


W związku z tym niecodziennym jubileuszem na naszych dzielnych strażaków- ochotników posypał się grad nagród i odznaczeń. Najwyższym odznaczeniem tego dnia było uhonorowanie sztandaru Jednostki - Złotą Odznaką Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych RP, oraz wręczenie Złotej Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego, którą przekazał Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Tomasz Bednarek. Uchwałą Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP nagrodzeni  zostali również wieloletni strażacy - ochotnicy i działacze. Oficjalną  ceremonię zakończyły życzenia i gratulacje dla strażaków z okazji 100-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemoni. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości udali się do szkoły, gdzie czekał na nich poczęstunek.

Honorowy Komitet  Obchodów Jubileuszu oraz sponsorzy zostali również uhonorowani okolicznościowymi statuetkami i medalami. Otrzymali także przygotowaną specjalnie na tę okoliczność monografię prezentującą 100 lat działalności OSP - Siemonia.

Fot. J.Waler

 


Ponieważ uroczystość połączona została z VI już edycją Siemoniady, kontynuacja obchodów odbywała się już na boisku szkolnym Publicznego Gimnazjum. Organizatorzy, jak na jubileusz przystało, przygotowali mnóstwo atrakcji. Można było obejrzeć występy niezwykle utalentowanych  uczniów Publicznego Gimnazjum, wysłuchać Zespołu Śpiewaczego "Siemonianki", który specjalnie na Jubileusz Strażaków przygotował  okolicznościowy utwór, oraz bytomskiego Chóru Uniwersytetu III Wieku - " Wrzosy Jesieni".

Na dzieci czekała świetna zabawa z animatorkami Dziecięcego Centrum Tańca Majery. Dzięki wspólnym zabawom z chustą klanzy oraz puszczaniu ogromnych baniem mydlanych radości nie było końca.  Można było także przejechać się kucykiem i ... zagrać w bule. Dla tych, którzy podczas atrakcji poczuli głód czekały przepyszne domowe ciasta, pieczonki oraz prawdziwa strażacka grochówka. Punktem kulminacyjnym drugiej części obchodów był koncert zespołu Weekend, który porwał wszystkich zebranych, a szczególnie młodzież do tańca i wspólnej zabawy.  Całość imprezy zakończyła zabawa taneczna przy muzyce DJ Kseni, która trwała prawie do białego rana. To był naprawdę miły i sympatyczny dzień, który, pewnie na długo pozostanie w pamięci jego uczestników.  O dokumentację fotograficzną tego wydarzenia zadbał Pan Jerzy Gadaczek.

 

---------------------------------------------------------------------------

Z okazji 100-lecia OSP w Siemoni  Zarząd Stowarzyszenia: Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość przygotował wystawę fotograficzną dokumentującą działalność naszych strażaków zatytułowaną :

" Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"

Wystawę można oglądać w Domu Kultury w Siemoni. Serdecznie zapraszamy!


Tym zaś, którzy z różnych względów nie mogli zapoznać się z wystawą, polecamy poniższy materiał zdjęciowy. To efekt żmudnej pracy Panów - Jerzego Gadaczka oraz Michała Kuny, którzy z determinacją godną podziwu przygotowali do prezentacji wszystkie te unikalne zdjęcia, nie rzadko  będące w bardzo złym stanie technicznym, za co bardzo pięknie w swoim i Państwa imieniu dziękuję.

Jednocześnie zapraszam do Zakładki : Siemonia -rys historyczny/ Ochotnicza Straż Pożarna, gdzie oprócz relacji z uroczystości jubileuszowych przedstawiamy obszerne fragmenty monografii przygotowanej przez Komitet Organizacyjny Obchodów Jubileuszu 100-lecia OSP specjalnie na tę okazję.


Początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemoni i Orkiestry Dętej.

Fot.1 . - Zawody strażackie na Podmłyniu w 1942r.

Fot.3. -  Drewniana remiza strażacka - przed budynkiem stoją : Stanisław Mańka, Jan Kłosiński i Franciszek Czarnecki.

Fot.4. - Orkiestra dęta z Siemoni

Fot.5. Orkiestra dęta z kapelmistrzem Stanisławem Kańtochem


Trudne czasy wojny i okupacji.

Fot. 1,2  -  II wojna światowa (pod dowódctwem Jana Zarychty)

Fot. 3-5 - Ćwiczenia  straży pożarnej podczas okupacji na Piaskowni Siemonia.

Kościół w Siemoni po pożarze 5.02.1959r. i jego wnętrze przed tym tragicznym wydarzeniem.

Lata 50-te i 60-te. Sztandar na 40-lecie Jednostki.

Fot.1,2 - sztandar od społeczeństwa Siemoni  na 40-lecie jednostki- 22 września 1957r.

Fot.3-5  - poł. lat 50-tych przy samochodzie  Dodge z demobilu

Ćwiczenia i zawody sportowo-pożarnicze.


Udział w Uroczystościach  Bożego Ciała.

Święto 1 Maja.

Czyny społeczne.

Czasy współczesne.




 
Drukuj PDF

Spotkanie sobótkowe w Siemoni


5 czerwca 2017r.

Zarząd Stowarzyszenia:  Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość już po raz piąty

zaprosił mieszkańców Siemoni, nie tylko członków Stowarzyszenia,

ale wszystkich, którym bliska jest idea wspólnego, sobótkowego biesiadowania,

na spotkanie u podnóża Góry Korzystnej (posesja Pana J. Gwoździa)

celem kultywowania obrzędów Zielonych Świątek.

 

W tradycji ludowej Zielone Światki były przede wszystkim pożegnaniem wiosny i powitaniem lata-świętem wpisanym w rytm przyrody.

Do najstarszych, bo kilkusetletnich tradycji ludowych związanych z tym dniem, należało „majenie”. Chaty, obejścia i kościoły zdobiono zielenią. Zatykano gałęzie, najczęściej brzozy i jesionu za drzwi i obrazy, wysypywano tatarakiem ścieżki do domostw i majono nim podłogi. Dziś  coraz rzadziej widać brzozowe gałązki na bramach czy płotach naszych posesji.

Innym, równie powszechnym zwyczajem były sobótki i palinocki. Obie nazwy, stosowane zależnie od regionu, oznaczały to samo: wielkie ognisko rozpalane na wzgórzach i łąkach. Ogień  - symbol słońca, poprzez magiczną moc płomieni miał ochraniać przed złem zasiewy i zwierzęta hodowlane.

Zielone Świątki były w Polsce od wieków radosnym świętem rolników i pasterzy - dziś, to chrześcijańskie święto, może być również świętem naszej wiejskiej kultury i tradycji. Nie wstydźmy się tradycji i obyczajów przodków, to nie zabobony, a świadectwo naszej kultury.

Stowarzyszenie S-PTP, organizując, co roku sobótkowe spotkania pragnie przypomnieć i ocalić od zapomnienia te piękne tradycje ludowe, obrzędy i wierzenia naszych przodków, związane od stuleci właśnie z tym świętem.

Jak tradycja nakazuje - również w Siemoni nie zabrakło ogromnego ogniska -  najważniejszego  elementu obrzędowości sobótkowej. Na uczestników spotkania czekały także grillowane smakowitości, chleb wiejski ze smalcem, kolorowe sałatki i różnorodne, słodkie wypieki naszych gospodyń.

Tego wieczoru płomienie naszego sobótkowego ogniska, z całą pewnością  spełniły swoje zadanie  – skupiły naszą wiejską społeczność przy biesiadnym stole i ... skłoniły do gremialnego śpiewu oraz wesołej zabawy. Dzięki temu, wieczór ten upłynął wszystkim w miłej i bardzo przyjemnej atmosferze. A to, sprawiło, że już dziś umówiliśmy się na .....kolejną Sobótkę. A więc - do zobaczenia za rok!

 

Fotoreportaż  (Joanna Waler )

 

Zarząd Stowarzyszenia S-PTP dziękuje gospodarzowi Sobótki - Panu J. Gwóżdziowi ( za udostępnienie terenu i przygotowanie ogromnego ogniska,) oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji spotkania ( szczególnie Paniom: Wiesławie Furgacz i Teresie Pałasińkiej oraz Panom: Leszkowi Fałkowi, Jackowi Klosińskiemu, Markowi Pałasińskiemu i Panu Tadeuszowi Kańtochowi (za zorganizowanie namiotów) ,no i  Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób służyli nam pomocą i  byli przychylni tej inicjatywie. Cieszymy się, że mogliśmy spotkać się z Państwem już po raz piąty i już dziś cieszymy się na kolejne spotkanie. A więc do....zobaczenia.

 
Drukuj PDF

 

 

 

Zapraszamy wszystkich, szczególnie zaś pasjonatów historii do Zakładki - "Ludzkie losy - historie prawdziwe".

Przedstawiamy tam, przygotowaną przez Pana Michała Kunę historię  niszczyciela ORP Grom –wybudowanego  na zamówienie Marynarki Wojennej RP w latach 1935–1937.  Polską banderę podniesiono na nim 80 lat temu - 11 maja 1937 roku.

Wśród ponad 200 osobowej  załogi okrętu był nasz rodak - urodzony w Myszkowicach  - starszy marynarz Jerzy Bogusław GŁAŻEWSKI.

W 77 rocznicę tych dramatycznych wydarzeń przeczytajmy o tym, jak w historię Polski oraz w dzieje tego sławnego okrętu i jego załogi wpisały się losy naszego rodaka, który  zginął w obronie Ojczyzny , pod Narwikiem na pięć dni przed swoimi 22 urodzinami.

ORP "GROM" - 1936r.

 
Drukuj PDF

 

26 maja - DZIEŃ MATKI

 

...Ja Ci Mamo dziś w podzięce za Twe trudy daję serce !

 

Dzień 26 maja jest z pewnością wyjątkowy, nie tylko dla Mam, ale również dla nas.
Przypominamy sobie wtedy, za co tak naprawdę kochamy swoje Mamy.
Za co je szanujemy, za czym tęsknimy, które chwile wspominamy ze wzruszeniem.
W tym wyjątkowym dniu warto, abyśmy pokazali naszym Mamom, za co i jak bardzo je kochamy.
 
Drukuj PDF

 

 

"PETANQUE BOULE"

 

Pétanque (gra w bule/boule, gra w kulepetanka)

Tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi


Gdzie się bawić ?

Zapraszamy do Siemoni na bulodrom  usytuowany na placu zabaw obok Domu Kultury.

Kiedy ?

Sezon zainaugurowaliśmy 17 maja. Kolejne rozgrywki planowane są w środy ok. godz. 17.00, oczywiście jeśli pogoda dopisze.

Jak się bawić ?

Poniżej przedstawiamy zasady gry:

Rozgrywka odbywa się na placu (zwanym bulodromem), np. na utwardzonym piasku, o wystarczających wymiarach (które dla gry turniejowej wynoszą min. 15×4 m) i polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu stalowymi kulami (bulami; fr. boule - kula) o średnicy od 70,5 do 80 mm (ciężar od 650 do 800 g) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy od 25 do 35 mm nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy prosiaczek (w Polsce częściej używa się nazwy świnka).

Partię rozgrywa się w jednym z trzech możliwych składów:

  • single (fr. tête-à-tête) - jeden gracz przeciwko drugiemu, gracze mają po 3 bule;
  • dublety - w dwóch zespołach dwuosobowych, każdy gracz ma 3 bule;
  • triplety - w dwóch zespołach trzyosobowych, każdy gracz ma 2 bule.

Każda partia składa się z kilku rozgrywek. Rozgrywka - to okres od wyrzucenia świnki do wyrzucenia przez graczy ostatniej kuli.

Osoba rozpoczynająca rozgrywkę wyrzuca świnkę na odległość 6 do 10 m od zaznaczonego okręgiem miejsca. Następnie ta sama osoba rzuca lub toczy swoją kulą tak, aby ta zatrzymała się jak najbliżej świnki. Uwaga: podczas rzutu obie nogi gracza muszą mieć kontakt z podłożem.

Przeciwnik (lub pierwsza osoba z przeciwnego zespołu) rzuca następnie swoją kulę z wyznaczonego miejsca tak, aby znalazła się ona bliżej świnki niż kula osoby rozpoczynającej rozgrywkę. Można umieścić swoją kulę bezpośrednio bliżej świnki lub wybić kulę przeciwnika.

Kolejne rzuty wykonuje osoba lub zespół, którego kula jest dalej od świnki. Rzuty takie wykonuje aż do momentu umieszczenia swojej kuli w bliższej pozycji do celu lub do skończenia zapasu wolnych kul do rzutu.

Gdy przeciwnik umieści swoją kulę bliżej świnki do gry wraca pierwsza osoba lub zespół. Rozgrywka toczy się do wyrzucenia wszystkich kul osób lub zespołów przy zachowaniu zasady przemienności rzutów po umieszczeniu swojej kuli bliżej świnki.

Rozgrywkę wygrywa osoba lub zespół, która umieściła swoją kulę lub kule bliżej świnki.

Za rozgrywkę otrzymuje się tyle punktów, ile swoich kul umieściliśmy bliżej świnki. W związku z tym, wygrywając jedną rozgrywkę TRIPLET można zdobyć od 1 do 6 punktów, DUBLET od 1 do 6 punktów lub SINGIEL od 1 do 3 punktów.

Cały mecz wygrywa osoba lub zespół, który jako pierwszy zgromadzi sumę  7 lub 14 punktów (kwestia umowna)


SERDECZNIE   ZAPRASZAMY  I  ŻYCZYMY  MIŁEJ  ZABAWY !

 
Drukuj PDF

 

 

13 kwietnia -  dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD

na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940r obchodzimy

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W hołdzie ofiarom tej haniebnej  zbrodni,  wśród których był także nasz rodak z Sączowa - Pan Stefan Dyszy,  okolicznościowy materiał przygotował członek naszego Stowarzyszenia - Pan Michał Kuna. Zapraszamy do Zakładki - "Ludzkie losy - historie prawdziwe".

 

 

Z inicjatywy Stowarzyszenia "Brynica" z Dobieszowic, Fundacji "Zwiastun" z Bobrownik oraz Michała Wolnego z Dobieszowic

12 kwietnia 2017r. w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach odbyła się

UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA

w intencji mieszkańców wsi obecnie należących do Gminy Bobrowniki, którzy zostali zamordowani przez Sowietów w 1940r. w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych miejscach kaźni.

Nabożeństwo  odprawił  proboszcz parafii - ksiądz Wosik, zaś uroczystą oprawę sprawiła asysta honorowa pocztów sztandarowych: wojskowego - z Garnizonu Bytom i policyjnego -  z KPP w Będzinie, a także pieśni wykonywane przez Chór męski z Dobieszowic.
Na mszę, oprócz mieszkańców gminy, przybyli przedstawiciele organizacji społecznych i stowarzyszeń, szkół i władz samorządowych.
Rangę uroczystości podkreślała obecność Komendanta Garnizonu Bytom -  majora Andrzeja Kaczmarzyka i przedstawiciela Komendanta Powiatowego Policji - nadkomisarza Rafała Bańskiego.

Relacja fotograficzna oraz obszerne fragmenty mszy świętej oraz ceremonii zakończenia uroczystości na stronie Bobrowniki TV - zobacz!


Organizatorzy uroczystości, proponują, by msze święte z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej stały się w naszej Gminie tradycją i były odprawiane co roku - 13 kwietnia, kolejno w najbliższych latach, w różnych kościołach naszej Gminy.  Już dziś, w porozumieniu ze Stowarzyszeniem na rzecz Odbudowy Zabytkowego Kościoła w Bobrownikach zaproszono na przyszłoroczną mszę w intencji ofiar zbrodni katyńskiej,  do zabytkowego kościółka pw. Św. Wawrzyńca w Bobrownikach.



Poniżej przedstawiamy listę oficerów Wojska Polskiego  i funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy pochodzili z miejscowości gminy Bobrowniki, lub pełnili tutaj służbę do1939r.,  którzy  zamordowani zostali przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni:

 

Oficerowie Wojska Polskiego:


Por. Jan BĄTOREK z Dobieszowic

syn Jana i Franciszki z Pasierbów, ur. 9 VII 1910r.  w Kidowie. Nauczyciel w szkole powszechnej w Dobieszowicach, pow. będziński. W 1937r. przeniesiony z 75 do 74 ppoficer 74 pp, Zamordowany w Katyniu, w 1940r.

 

Por. Marian PAWEŁCZYK z Bobrownik

syn Antoniego i Marianny z Olszówków, ur. 29 XI 1905r.  w Bobrownikach k. Będzina.
Uczeń seminarium nauczycielskiego. Absolwent kursu w BPRPiech. (1929). Przydzielony do 27 pp. Ppor. mianowany od 1 I 1932, por. 1 I 1937. Nauczyciel w Krzepicach, następnie w Częstochowie. Żonaty, miał syna Włodzimierza. Zamordowany w 1940r. w Katyniu.

 

 

Por. Wacław STASIAK z Bobrownik


syn Jana i Katarzyny z Węgrzeckich, ur. 23 VIII 1906r. w m. Kichary, pow. sandomierski. Absolwent SPRPiech. (1928). Podczas ćwiczeń rezerwy dca plut. Mianowany ppor. rez. ze starsz. 1 I 1931, przydzielony do 11 pp, mąż nauczycielki w Bobrownikach zamordowany w Charkowie w 1940r.

 

 


Funkcjonariusze Policji Państwowej:


Przodownik Stefan BARTUSIK z Bobrownik

syn Tomasza i Józefy z Oparów, ur. w Bobrownikach, w 1895r. komendant posterunku na wschodzie Rzeczypospolitej. Zamordowany na Ukrainie w 1940r.

 

 

Przodownik Tadeusz BOCHENEK


syn Jana, ur. w 1898 w Gołonogu. W policji od 1923r. We wrześniu 1939 komendant Post. w Bobrownikach pow. będziński. Odzn. BKZ.

Zamordowany w 1940r. w Twerze (Miednoje).



Przodownik Jan CIEŚLA z Bobrownik

syn Józefa i Łucji z Nowaków, ur. 18 VII 1892 w Bobrownikach. W policji służył od 1919r. m.in. w Kdzie Pow. w Będzinie. Przod. mian. 1 IV 1934r. Od 2 X 1936r. do września 1939r. kier. komisariatu w Będzinie. Zamordowany w 1940r. w Twerze (Miednoje).

 

 

Posterunkowy Stefan DYSZY z Sączowa

syn Tomasza i Anastazji, urodzony 10 grudnia 1901r. w Sączowie. W policji od 1929r. Co najmniej od 1935r. służbę pełnił w powiecie będzińskim, we wrześniu 1939r. w Komisariacie w Sosnowcu. Odznaczony MPzaW. Zamordowany w 1940r. w Twerze (Miednoje).

 

Posterunkowy Jan GŁĄB

syn Grzegorza i Marianny z Surmów, ur. 11 III 1888r. w Głąbiu. W policji od 1919r. Ostatnio służbę pełnił w woj. kieleckim, m.in. na Post. w Kolosach pow. pińczowski (do 2 VII 1935r.).
We wrześniu 1939r. na Post. w Sączowie pow. będziński. Zamordowany w 1940r. w Twerze (Miednoje).

 

 

Starszy posterunkowy Stanisław KAIM z Sączowa

syn Mikołaja i Anny z Wieczorków, ur. 7 IV 1902r. w Sączowie. W policji od 1929r. We wrześniu 1939r. służbę pełnił na Post. w Proszowicach pow. miechowski. Odzn. BKZ. Zamordowany w 1940r. w Twerze (Miednoje).



Starszy posterunkowy Stanisław KATOLIK

syn Tomasza, ur. w 1900r. Ostatnio służbę pełnił w policji pow. będzińskiego – 17 X 1937r. przeniesiony z Post. w Grodźcu na Post. w Sączowie i tam nadal we wrześniu 1939r. St. post. mian. w 1937r. Zamordowany w 1940r. w Twerze (Miednoje).

 

 
Drukuj PDF

 

Wiosna, wiosna, wiosna ..... ach to ty!

( Marek Grechuta)

Pierwszy dzień wiosny w 2017 roku  wypada 21 marca  - we wtorek.

Tego dnia rozpocznie się kalendarzowa wiosna i tego też dnia tradycyjnie świętujemy jej nadejście.

Fot. J.Waler

Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem.

Natomiast wiosna astronomiczna rozpocznie się dzień wcześniej - w poniedziałek 20 marca. Mamy wtedy do czynienia z równonocą wiosenną (dzień i noc trwają tak samo długo - po 12 godzin). Od tego momentu dzień będzie coraz dłuższy.

Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku, dlatego zwykle nie możemy się doczekać, kiedy wreszcie nadejdzie.

http://www.mowimyjak.pl/fakty/informacje/kiedy-w-2013-roku-jest-pierwszy-dzien-wiosny,22_52762.html

kiedy to dzień i noc trwają tak samo długo, a Słońce przecina równik w gwiazdozbiorze Barana. W 2013 roku i przez najbliższe 29 lat (do roku 2043) początek astronomicznej wiosny wypadać będzie 20 marca.

Za to zgodnie z kalendarzem pierwszy dzień wiosny ustalony jest umownie na 21 marca. Wiosna astronomiczna będzie trwać do chwili letniego przesilenia (najdłuższego dnia w roku), czyli do 21 czerwca.



http://www.mowimyjak.pl/fakty/informacje/kiedy-w-2013-roku-jest-pierwszy-dzien-wiosny,22_52762.html

kiedy to dzień i noc trwają tak samo długo, a Słońce przecina równik w gwiazdozbiorze Barana. W 2013 roku i przez najbliższe 29 lat (do roku 2043) początek astronomicznej wiosny wypadać będzie 20 marca.

Za to zgodnie z kalendarzem pierwszy dzień wiosny ustalony jest umownie na 21 marca. Wiosna astronomiczna będzie trwać do chwili letniego przesilenia (najdłuższego dnia w roku), czyli do 21 czerwca.



http://www.mowimyjak.pl/fakty/informacje/kiedy-w-2013-roku-jest-pierwszy-dzien-wiosny,22_52762.html

kiedy to dzień i noc trwają tak samo długo, a Słońce przecina równik w gwiazdozbiorze Barana. W 2013 roku i przez najbliższe 29 lat (do roku 2043) początek astronomicznej wiosny wypadać będzie 20 marca.

Za to zgodnie z kalendarzem pierwszy dzień wiosny ustalony jest umownie na 21 marca. Wiosna astronomiczna będzie trwać do chwili letniego przesilenia (najdłuższego dnia w roku), czyli do 21 czerwca.



http://www.mowimyjak.pl/fakty/informacje/kiedy-w-2013-roku-jest-pierwszy-dzien-wiosny,22_52762.html

kiedy to dzień i noc trwają tak samo długo, a Słońce przecina równik w gwiazdozbiorze Barana. W 2013 roku i przez najbliższe 29 lat (do roku 2043) początek astronomicznej wiosny wypadać będzie 20 marca.

Za to zgodnie z kalendarzem pierwszy dzień wiosny ustalony jest umownie na 21 marca. Wiosna astronomiczna będzie trwać do chwili letniego przesilenia (najdłuższego dnia w roku), czyli do 21 czerwca.



http://www.mowimyjak.pl/fakty/informacje/kiedy-w-2013-roku-jest-pierwszy-dzien-wiosny,22_52762.html

kiedy to dzień i noc trwają tak samo długo, a Słońce przecina równik w gwiazdozbiorze Barana. W 2013 roku i przez najbliższe 29 lat (do roku 2043) początek astronomicznej wiosny wypadać będzie 20 marca.

Za to zgodnie z kalendarzem pierwszy dzień wiosny ustalony jest umownie na 21 marca. Wiosna astronomiczna będzie trwać do chwili letniego przesilenia (najdłuższego dnia w roku), czyli do 21 czerwca.



http://www.mowimyjak.pl/fakty/informacje/kiedy-w-2013-roku-jest-pierwszy-dzien-wiosny,22_52762.html

kiedy to dzień i noc trwają tak samo długo, a Słońce przecina równik w gwiazdozbiorze Barana. W 2013 roku i przez najbliższe 29 lat (do roku 2043) początek astronomicznej wiosny wypadać będzie 20 marca.

Za to zgodnie z kalendarzem pierwszy dzień wiosny ustalony jest umownie na 21 marca. Wiosna astronomiczna będzie trwać do chwili letniego przesilenia (najdłuższego dnia w roku), czyli do 21 czerwca.



http://www.mowimyjak.pl/fakty/informacje/kiedy-w-2013-roku-jest-pierwszy-dzien-wiosny,22_52762.html

Wiosna klimatyczna - to okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy, który nazywamy przedwiośniem.

 

21 marca wszyscy cieszymy się nadejściem wiosny i niewielu z nas pamięta, że tego też dnia (od 2012r.) obchodzimy

"Międzynarodowy  Dzień Lasów"

Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje mające zwrócić uwagę na lasy i ich problemy. Zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich.

Lasy pokrywają 1/3 lądów na Ziemi, niestety ich powierzchnia szybko się kurczy. Wyliczono, że w ciągu roku znika ponad 5 milionów hektarów lasów, to tak, jakby w ciągu sekundy znikał las o powierzchni boiska do piłki nożnej. Gdyby zniknęły wszystkie lasy, życie na ziemi nie mogłoby normalnie funkcjonować.

Tylko ludzie kochający przyrodę i rozumiejący jej wartość mogą ją skutecznie chronić. Pamiętajmy o tym!

 
Drukuj PDF

 

 

ZEBRANIE WIEJSKIE

3 marca 2017r. - godz. 16.30  w budynku Gimnazjum Publicznego w Siemoni odbyło się z inicjatywy mieszkańców zebranie wiejskie, którego głównym tematem była przyszłość szkoły w Siemoni w kontekście reformy edukacji, która m.in zakłada likwidację gimnazjum.

Protokół z zebrania dostępny TUTAJ !

Uwaga!

W związku z postulowanym otwarciem od września 2017 roku oddziału/oddziałów przedszkolnych w szkole w Siemoni Urząd Gminy

Bobrowniki zaprasza mieszkańców sołectw: Siemonia, Myszkowice i Twardowice oraz rodziców uczniów Gimnazjum w Siemoni

do Domu Kultury w Siemoni

w dniu 23 marca 2017 r. (czwartek) o godz. 17.00 na konsultacje społeczne.

 

 
Drukuj PDF

Ludzkie losy - historie prawdziwe

 

22 stycznia 2017r. wspominamy 154 rocznicę  wybuchu Powstania Styczniowego.

To bardzo dobra okazja, by przybliżyć nam wszystkim, historię życia i losy powstańca styczniowego, naszego rodaka - mieszkańca Siemoni

ks. Serafina Wojciecha Szulca.

Ks. Serafin Wojciech Szulc to wyjątkowa postać w historii naszej małej Ojczyzny - gorliwy patriota, który służąc Bogu i Ojczyźnie, marzenia o wolnej i niepodległej Polsce realizował nie tylko przez posługę kapłańską ale również poprzez czynny udział w Powstaniu Styczniowym. Swoim przykładnym życiem zasłużył sobie na pamięć naszą i przyszłych pokoleń.

Zachęcamy do zapoznania się z historią życia ks. Wojciecha Szulca przygotowaną przez Pana Michała Kunę, a którą to przedstawiamy Państwu w Zakładce : "Ludzkie losy - historie prawdziwe" . Zapraszamy do lektury!

 
Drukuj PDF

Koncert Macieja Miecznikowskiego " Rodzi się Bóg"


12 stycznia 2017r. - Kościół p.w. "Wszystkich Świętych" w Siemoni



Maciej Miecznikowski - urodzony w sercu Kaszub - muzyk i wokalista, autor piosenek, a także showman i osobowość telewizyjna. Multiinstrumentalista – śpiewa akompaniując sobie na fortepianie i gitarze, gra też na trąbce, flecie i akordeonie. Z wykształcenia jest śpiewakiem operowym – absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obdarzony głębokim i mocnym głosem, dzięki któremu jest w stanie z wdziękiem i charyzmą oryginalnie zinterpretować niemal każdy utwór z dowolnego repertuaru, już nie raz swoimi występami zaskakiwał publiczność. Choć wychował się na muzyce klasycznej i jazzie, to uprawiał wiele gatunków muzycznych, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach. Laureat wielu prestiżowych nagród bluesowych i jazzowych, a także nagród dziennikarzy i publiczności na festiwalach opolskich.

Koncert Macieja Miecznikowskiego "Rodzi się Bóg" to była przede wszystkim możliwość wysłuchania najpiękniejszych polskich i światowych kolęd oraz piosenek związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. W tym niezwykłym świątecznym koncercie usłyszeliśmy także  nastrojowe utwory około świąteczne, nowe akustyczne wersje przebojów Piotra Rubika (Jedenaste, Psalm Kochania), Seweryna Krajewskiego (Mija Rok), a także wybrane, liryczne utwory z autorskiej płyty artysty - "Będzie z nami dobrze".

Zapraszamy do obejrzenia fragmentów koncertu na stronie Bobrowniki TV oraz fotorelacji na stronie parafii w  Siemoni.



Fot. J.Waler

 


Strona 9 z 13