STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Aktualności
Drukuj PDF

 

 

Stowarzyszenie :

"SIEMONIA – PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ"

informuje,  że

16 marca 2018r. o godz. 18.00  (w pierwszym terminie)

w  Domu Kultury w Siemoni odbyło się sprawozdawczo-wyborcze

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW

Po przywitaniu zebranych ( zaproszonych gości oraz członków i sympatyków stowarzyszenia), stwierdzeniu prawomocności obrad oraz wybraniu przewodniczącego i sekretarza zebrania, a także: Komisji Uchwał i Wniosków oraz Komisji Wyborczej, prezes stowarzyszenia - Pani Joanna Waler przedstawiła sprawozdanie z działalności stowarzyszenia w 2017r. i podsumowała pracę zarządu w ostatnich czterech latach.

Skarbnik stowarzyszenia - Pan Leszek Fałek zaznajomił zebranych ze sprawozdaniem finansowym za ostatnia kadencję, ze  szczególnym uwzględnieniem mijającego 2017r

Komisja Rewizyjna, która przeprowadziła wewnętrzny audyt działalności stowarzyszenia, stwierdziła wzorowe wykonanie przez Zarząd Stowarzyszenia przyjętych na siebie obowiązków merytorycznych i formalnych, wniosła  o udzielenie Zarządowi absolutorium za rok 2017.

Wobec powyższego Walne Zebranie Członków w wyniku przeprowadzonego głosowania jednogłośnie udzieliło ustępującemu Zarządowi absolutorium za 2017r. Wystąpienia zaproszonych gości oraz gratulacje i wyrazy uznania za kolejne lata pracy dla naszej siemońskiej społeczności, były miły akcentem dopingującym do dalszej, efektywnej pracy.

W kolejnym punkcie zebrania jednogłośną decyzją Walne Zebranie Członków dokonało zmian w statucie, które umożliwiają  ponowne kandydowanie byłym i obecnym członkom władz stowarzyszenia.  Po krótkiej przerwie, podczas której zebrani mogli zapoznać się z materiałem fotograficznym, obrazującym pracę Stowarzyszenia (prezentacja multimedialna przygotowana przez Panią Agnieszkę Błońską) przystąpiono do części wyborczej zebrania.

Zaproponowano, aby ustępujący Zarząd, wobec wzorowego wypełniania powierzonych zadań, pełnił swoją funkcję w dotychczasowym składzie przez kolejną kadencję. W związku z tym, że Pani Maria Czerwiecka - sekretarz Zarządu nie wyraziła zgody na ponowne kandydowanie, zaproponowano kandydaturę Pani Agnieszki Błońskiej, będącej do tej pory członkiem Zarządu oraz Pani Zdzisławy Zaręby na członka Zarządu.

W wyniku przeprowadzonego głosowania  do Zarządu Stowarzyszenia wybrano jednogłośnie:

Panią Joannę Waler - prezes Stowarzyszenia

Pan Jerzy Gadaczek - wiceprezes

Pan Jan Gwóźdź - wiceprezes

Pan Leszek Fałek - skarbnik

Pani Agnieszka Błońska - sekretarz

Pani Wiesława Furgacz - członek Zarządu

Pani Zdzisława Zaręba - członek Zarządu

Następnie przystąpiono do wyboru członków Komisji Rewizyjnej. Zaproponowano następujących kandydatów:

Pana Marka Pałasińskiego na przewodniczącego Komisji,

Pana Kazimierza Smółkę na wiceprzewodniczącego

Pana Wiesława Stręka na sekretarza Komisji.

Jednogłośną decyzją Walnego Zebrania Członków powołano Komisję Rewizyjną w zaproponowanym składzie.

Prezes Stowarzyszenia - Pani Joanna Waler podziękowała za współpracę ustępującemu Zarządowi oraz członkom Stowarzyszenia. Dziękowała także, za zaufanie jakim została obdarzona poprzez ponowny wybór na to zaszczytne stanowisko, prosząc jednocześnie o kontynuację współpracy i wsparcie działalności Stowarzyszenia m.in. poprzez aktywne uczestnictwo w programach proponowanych i organizowanych  przez Zarząd.

Następnie przedstawiono zebranym plan pracy i propozycje zadań do realizacji w 2018r. oraz plan budżetu. Wynikiem akceptacji przedstawionych propozycji była uchwała Walnego Zebrania Członków  zatwierdzająca przedstawiony plan pracy oraz budżetu.

Dziękując za liczny i aktywny udział w obradach Pani Prezes zakończyła Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia S – PTP.

 

 
Drukuj PDF

 

 


BEZPIECZNA +" - to rządowy program wspomagania organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach.

Głównym celem programu „Bezpieczna+” , który realizowany będzie  w latach 2015-2018, jest poprawa bezpieczeństwa uczniów, nie tylko w szkole, ale i poza nią.

Program jest adresowany nie tylko  do uczniów, ale także rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkół.

Realizowane w ramach programu działania będą obejmowały następujące obszary:

  • bezpieczne korzystanie z cyberprzestrzeni, reagowanie na zagrożenia w niej występujące,
  • kształtowanie otwartości i budowanie pozytywnego klimatu szkoły,
  • poprawę bezpieczeństwa fizycznego w szkołach,
  • tworzenie warunków do prowadzenia  praktycznych zajęć dla dzieci z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
  • zwiększenie otwartości szkoły na współpracę z otoczeniem, kształtowanie u uczniów aktywnej, otwartej, prospołecznej postawy,
  • przedsięwzcia/projekty wychowawcze, rozwijające umiejętności psychospołeczne, takie jak komunikacyjne, kształtujące więzi interpersonalne między uczniami.

Działania te  prowadzone będą we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami zajmującymi się sprawami bezpieczeństwa. Koordynatorem programu jest pedagog -  Pani Dorota Błońska.

Nasze Stowarzyszenie - „Siemonia- Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość” , które w swojej działalności statutowej przewiduje m.in. współpracę z Publicznym Gimnazjum w Siemoni włączyło się w realizację tego programu. Mamy nadzieję, że zachęcimy  uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym a przedsięwzięcia podejmowane w ramach programu, zwrócą uwagę na korzyści, jakie młody człowiek osiąga we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Podjęte działania rozwiną u młodzieży wrażliwość na potrzeby innych, umiejętność współpracy i komunikowania się z otoczeniem.

W ramach współpracy, na naszej  stronie internetowej zamieszczone zostaną  relacje fotograficzne z poszczególnych etapów programu. Będziemy również promować działania podejmowane przez uczniów na rzecz środowiska lokalnego.

Szkoła w Siemoni uczestniczy w programie Bezpieczna+ od października 2017r.

W  ramach programu  organizowane są:

  • warsztaty z psychologiem dla uczniów kl. IV – VII (3 grupy po 8 osób);
  • warsztaty z psychologiem dla rodziców kl. IV - VII (1 grupa 12 osób)  oraz kl. II i III gimnazjum (1 grupa 12 osób);
  • warsztaty dla nauczycieli ( 2 grupy po 15 osób);
  • wyjazdy do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zabrzu kl. V – VII (2 grupy po 7 osób);
  • konkurs literacki pt. „Moje zdanie w naszej sprawie” kl. VII oraz II i II gimnazjum.


WARSZTATY DLA UCZNIÓW

Warsztaty z psychologiem – panią Anną Pawłowską pt. „Kalejdoskop emocji – czyli o sztuce komunikowania się z samym sobą” były pierwszymi zajęciami, które otwierały cykl spotkań przygotowanych na rzecz programu "Bezpieczna+" . Głównym celem  podejmowanych działań stał się rozwój  samoświadomości w zakresie przeżywanych uczuć i sposobów radzenia sobie z wybranym uczuciem – złością. Kolejne warsztaty poświęcone zostały wiedzy na temat powszechności zjawiska stresu i różnorodności reakcji ludzi na niego. Uczniowie podczas tego spotkania mieli okazję porozmawiać o sposobach radzenia sobie z tym uczuciem. W trzecim, ostatnim spotkaniu z psychologiem podczas, uczniowie nabywali umiejętności współpracy  w grupie rówieśniczej, która jest podstawą dobrego samopoczucia. Doskonalili umiejętności tworzenia satysfakcjonującej relacji z rówieśnikami.

W warsztatach wzięli udział uczniowie z klas IVa, IVb, V i VI, tworząc trzy grupy po 8 osób.


 

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

W ramach programu Bezpieczna + odbyły się również warsztaty dla nauczycieli pracujących w szkole w Siemoni. Grono pedagogiczne zostało podzielone na dwie 15 osobowe grupy. Spotkania dotyczyły podstaw komunikacji interpersonalnej oraz  wybranych czynników kształtujących współpracę z rodzicem na rzecz ucznia/dziecka.

Tematyka wyżej wymienionych szkoleń pozwoliła nauczycielom odświeżyć dotychczasową wiedzę, a także uzupełnić ją nowymi, potrzebnymi w dalszej pracy zagadnieniami.


WARSZTATY DLA RODZICÓW

Dla rodziców uczniów uczęszczających do naszej szkoły również zostały przeprowadzone warsztaty z psychologiem – panią Anną Pawłowską. Dotyczyły one rozwoju kompetencji wychowawczych rodziców nastolatków oraz pomocy w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas tych  spotkań rodzice mogli uzyskać lub poszerzyć swoją wiedzę w zakresie: wzrostu świadomości siebie w roli rodzica nastolatka, rozpoznawania zachowań wspierających dziecko w rozwoju i dokonywaniu słusznych decyzji, doskonalenie umiejętności tworzenia satysfakcjonującej relacji z dzieckiem dorastającym.

 

ODWIEDZINY W SCHRONISKU "Psitul mnie” w Zabrzu

Uczniowie biorący udział w programie "Bezpieczna +" co tydzień, w piątek pod opieką  pani  Doroty Błońskiej odwiedzały
podopiecznych schroniska „Psitul mnie” w Zabrzu. " Dzieci z klas V, VI, VII (II grupy po 7 osób) jako wolontariusze,
co tydzień jeździły zajmować się pieskami. Na początku spotkań uczniowie zapoznawali się z obowiązkami pracowników schroniska
oraz zwiedzali kociarnię. Kolejne wizyty polegały na wyprowadzaniu psów i karmieniu ich smakołykami.
Wolontariusze tak oto wspominają pobyt u pupili:


,,Wyjazdy do schroniska bardzo mi się podobały, ponieważ mogłam, chociaż na chwilę podarować trochę szczęścia psiakom, które nie mają własnego domu. Najgorsze były rozstania z nimi.”

Kamila Garczarczyk kl. VII

Uważam, że wyjazdy do schroniska były świetne, ponieważ sprawialiśmy radość psom, mi też przyniosło to radość. Widziałem wspaniałe psy, wyprowadzałem je na długie spacery - było super!!! Niestety te wyjazdy już się kończą. Liczę, że jednak te wyjazdy będą wznowione jeżeli tak, to psy będą szczęśliwe, jak i my. "

Bartek Wilkiewicz kl. VI

Na każdym wyjeździe do schroniska „Psitul mnie” poznawaliśmy zwierzęta, które były niechciane, potrzebowały opieki i ciepła. Chodziliśmy na spacery z różnymi starszymi psami, grzeczniejszymi lub młodymi, które były pełne energii i miały ciekawe pomysły. Liczymy na następne wyjazdy, bo te przyniosły nam wiele przyjemnych i wesołych wspomnień.”

Zosia Klimoszek kl. VII

Wyjazdy do schroniska bardzo mi się podobały. Uważam, że dobrym pomysłem będzie ich kontynuacja”.

Wiktoria Rozwałka kl. VII

 

 

 

 

KONKURS LITERACKI - " MOJE ZDANIE W NASZEJ SPRAWIE"

W ramach  współpracy ze stowarzyszeniem, ogłoszony został  konkurs literacki dla młodzieży pt. "Moje zdanie w naszej sprawie”.

Konkurs stał się elementem wyrażania przez uczniów opinii na temat korzyści, jakie młody człowiek osiąga we współpracy z organizacjami pozarządowym i pokazał  wzrost kompetencji komunikacyjnych uczniów, co jest niewątpliwie zasługę realizacji programu "Bezpieczna+" .

Wyniki konkursu przedstawione zostały podczas uroczystego spotkania integracyjnego kończącego projekt.

Najbardziej interesującą pracą literacką pt. „Moje zdanie w naszej sprawie”, okazał się list do Wójta Gminy Bobrowniki autorstwa Radosława Laski z kl. VII, za którą otrzymał I miejsce. Link do  nagrodzonej pracy: List do Wójta Gminy Bobrowniki

 


Oficjalne podsumowanie programu "Bezpieczna +"  zostało zorganizowane w piątek dnia 22.12.2017r.

Pani Dyrektor - mgr inż. Jolanta Holzheimer wraz z koordynatorem programu - panią pedagog - Dorotą Błońską zaprosiły wszystkich uczniów biorących udział w warsztatach, wyjazdach do schroniska oraz laureatów konkursu literackiego „Moje zdanie w naszej sprawie”. W trakcie spotkania po raz kolejny został poruszony temat słuszności  udziału w tak interesujących programach. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

 

Więcej informacji na temat realizacji programu

oraz bogaty materiał zdjęciowy znajdą Państwo na szkolnej stronie Szkoły Podstawowej w Siemoni:

www.spsiemonia.szkolnastrona.pl


 
Drukuj PDF

 

 

Dzień Babci i Dziadka.

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, 22 stycznia natomiast świętujemy Dzień Dziadka.

W te dni  pobiegnijmy  więc z najlepszymi życzeniami do swoich ukochanych Babć i Dziadków i zróbmy wszystko, aby poczuli się wyjątkowo. Starajmy się aby spędzić jak najwięcej czasu z Dziadkami. Bo właśnie o to chodzi w Dzień Babci i Dziadka – o spędzony wspólnie czas! Wszystko inne przestaje być ważne. A jeśli nie ma ich już wśród nas, pomyślmy o nich ciepło, przypomnijmy wszystkie piękne chwile, wspólnie spędzone.

Dzień Babci i Dziadka jest chwilą bardzo wyczekiwaną przez Dziadków - bo to miły dzień, w którym wnuczęta mają okazję wyrazić swoją miłość i wdzięczność.

Nie zapomnijmy więc o naszych najukochańszych Babuniach i Dziadziusiach.

 
Drukuj PDF

Stowarzyszenie: "Siemonia – Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość "

zaprosiło  miłośników poezji i muzyki

do

DOMU KULTURY w Siemoni w dniu 20.01.2018r.

na koncert piosenek autorskich

MARIOLI KONIECZNEJ z  akompaniamentem Jarosława Reclika


"Portret poetycki"


 

 

Mariola Konieczna poetka, która tworzy i śpiewa swoje piosenki poetyckie od 2010r.

Początkowo pisała tylko wiersze, z czasem pojawiły się także piosenki i pokusa, by spróbować samej zaśpiewać swoje teksty,

których inspiracją jest rzeczywistość w której żyje.

Jej twórczość zaliczana jest do nurtu piosenki literackiej, wywodzącej się m. in. od  Agnieszki Osieckiej, Wojciecha

Młynarskiego, Jacka Kaczmarskiego.

W tekstach operuje czytelnymi symbolami, które, umieszczone w obrazach poetyckich, poruszają wrażliwość i budują atmosferę

wspólnoty przeżywania tego, co głęboko ludzkie i naturalne.

W 2012 r. wydała debiutancką płytę pt. "Wielokropek".

Jest laureatką wielu ogólnopolskich festiwali piosenki poetyckiej.

Jej piosenek można posłuchać m. in. w Radiu Opole, Radiu Wrocław, a także na antenie radiowej Trójki w audycji "Gitarą i

piórem".

Jedni mówią o Niej - „polonistka z gitarą”, bo jest nauczycielką języka polskiego, która łączy swoją pracę z pasją, zarażając nią

swoich uczniów, którzy chętnie dają się wyprowadzać na manowce poezji, z czego czerpią i wiedzę i radość. Inni – nazywają

wręcz „bytomską Osiecką”. Dlatego bytomską, że przez wiele lat związana była z bytomską grupą poetycką  „Obok sceny”.

Od kilku lat mieszka w Siemoni, a my cieszymy się, że właśnie tu znalazła swoje wymarzone miejsce do życia i tworzenia.


 

 

Od 2014r. Marioli Koniecznej towarzyszy Jarosław Reclik - muzyk, gitarzysta, aranżer.

Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach.

Był związany z teatrami muzycznymi Gliwic i Chorzowa, bierze udział w wielu projektach muzycznych.

Z Mariolą Konieczną od kilku lat współtworzy na scenie wyjątkowy świat piosenki wzbogaconej o motywy muzyczne bliskie bossa

novie, jazzowi, muzyce klasycznej, czasem nawet muzyce rockowej. Dzięki tej współpracy Jej liryczne propozycje nabrały

nowego wymiaru i wydobyły ukryty dotąd przekaz, który cierpliwie czekał na swój czas.


 

Sobotni wieczór w Domu Kultury w Siemoni  był doskonałą okazją dla miłośników twórczości  Marioli Koniecznej na wyjątkowe

spotkanie z poezją i piosenką literacką. Bardzo licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami nagrodziła Artystów, którzy

stworzyli niezapomnianą atmosferę wspólnoty przeżywania tego, co głęboko ludzkie i naturalne.

 

Fotoreportaż (J. Gadaczek)

 

 

 

 

A tym, którzy z różnych względów nie mogli osobiście posłuchać koncertu polecamy namiastkę w postaci pliku mp3.

 
Drukuj PDF

 
Drukuj PDF


 

 


Najserdeczniejsze życzenia z okazji

Świąt Bożego Narodzenia;

aby były pełne miłości, pokoju i dobroci.

Niech wigilijna noc obdarzy nas zdrowiem, przyjaźnią i wzajemną życzliwością,

nie tylko na święta ale i na cały przyszły rok.

A ten, niech będzie szczęśliwy i przyniesie radość, nadzieję i optymizm.

Wszelkiej pomyślności!


Zarząd Stowarzyszenia:

SIEMONIA-PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ


Boże Narodzenie 2017r.

 
Drukuj PDF

 

 

4 grudnia - Dzień Górnika

Barbórka 2017r.


"Niech żyje nam Górniczy Stan!"

Tradycyjnie, co roku 4 grudnia - w dniu św. Barbary - obchodzimy, szczególnie uroczyście  na Śląsku - BARBÓRKĘ - święto całej górniczej braci. Uroczystości rozpoczynają  się mszą świętą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary, po której następuje przemarsz orkiestr górniczych. W tym dniu organizowane są uroczyste akademie, spotkania, koncerty, zabawy i bale górnicze. Oczywiście, 4 grudnia górnicy występują w swoich charakterystycznych strojach galowych z obowiązkowym czarnym czako z pióropuszem. Mundur górniczy jest symbolem przynależności do górniczego stanu, wyrazem tradycji i szczególnego uznania dla ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górniczej.

Górnicy,  mają nie tylko swoje święto i swoją patronkę (św. Barbarę), ale także swoje rozpoznawalne barwy (kolor zielony - symbolizujący świat przyrody i czarny - odnoszący się do pracy w ciemnej kopalni) oraz swoje godło (zaprojektowane przez Stefana Majewskiego, przedstawiające dwa młotki górnicze).   W Polsce dyplom magistra inżyniera górnika można uzyskać na trzech uczelniach: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnice Śląskiej w Katowicach, oraz Politechnice Wrocławskiej (na Wydziale Górniczym).

Jedną z głównych tradycji tego górniczego  święta są tzw. "Karczmy Piwne", czyli biesiadne spotkania starszych i młodszych górników, które to odbywają się według pewnego, stałego rytuału.W wielkim skrócie - karczma rozpoczyna się od odśpiewania hymnu, po czym odbywa się biesiada, podczas której,  śpiewane są pieśni i piosenki górnicze, opowiada się dowcipy, zasłużonych nagradza się szpadami górniczymi oraz przyjmuje nowych adeptów do "braci górniczej".

Tego też dnia, swoje doroczne święto obchodzi patronka górników - Święta Barbara - od wieków  dobry duch górniczej braci i nie tylko. Bowiem od najdawniejszych czasów czczona jest  jako patronka wszystkich tych, którzy najbardziej narażeni są na nagłą i niespodziewaną śmierć: górników, hutników, marynarzy i żołnierzy. Tradycyjnie, przed szychtą, w każdej cechowni, górnicy z szacunkiem pozdrawiają swoja patronkę, która jest dla nich jak holownik w beznadziejnych przypadkach. Św. Barbara - dziewica, męczennica jest patronką Archidiecezji Katowickiej.

Górniczej braci  w Dniu swojego Święta

składamy życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej  i odpowiedzialnej pracy.

Niech w tych trudnych czasach, praca zawodowa przynosi Wam  jak najwięcej zadowolenia i satysfakcji,

a sprawy osobiste niech układają  się  zawsze zgodnie z oczekiwaniami i marzeniami.

Wszystkiego najlepszego – ale przede wszystkim zdrowia i codziennej opieki Św. Barbary – patronki górniczej braci.

NIECH ŚWIĘTA BARBARA KAŻDEGO DNIA MA WAS W SWOJEJ OPIECE.

Wszystkim Baśkom, Basieńkom, Barbarom, Barbórkom ......- NAJLEPSZE ŻYCZENIA IMIENINOWE.

 
Drukuj PDF

 

11 listopada - Święto Niepodległości

 

Z okazji Święta Niepodległości Gminny Ośrodek Kultury w Bobrownikach, jak co roku, zorganizował  uroczystą okolicznościową  Wieczornicę połączoną z Galą wręczenia honorowych nagród "Złote Bobry" - osobom i instytucjom, które swoim działaniem przyczyniają się do rozwoju i promocji Gminy Bobrowniki. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się: pani Halina Gajdzik, pan prof. dr hab. Marek Pawełczyk, pan dr Grzegorz Czempik oraz pan Damian Reszka. Szczególnym akcentem tej wyjątkowej uroczystości było wręczenie przez Wicewojewodę Śląskiego pana Mariusza Trepkę – Złotego Krzyża Zasługi Księdzu Dziekanowi Włodzimierzowi Torbusowi.

W bogatym programie artystycznym nie zabrakło wspomnień, wzruszeń, ale i powodów do radości z odzyskanej wolności naszego kraju. I tak w programie uroczystości znalazł się m.in. występ Orkiestry Dętej z Twardowic, występy laureatów dziecięcych i młodzieżowych przeglądów, konkursów i festiwali oraz koncert Katarzyny Groniec z zespołem w repertuarze piosenek Agnieszki Osieckiej.

 

Natomiast 12 listopada -  Fundacja "Zwiastun" zaprosiła na uroczystą mszę świętą z okazji Święta Niepodległości połączoną z przemarszem: kompanii honorowej WP, orkiestry WP, pocztów sztandarowych i mieszkańców wsi. Więcej informacji na stronie www.bobrowniki.tv. Również na tej stronie fotoreportaż pani Lidii Polacz oraz relacja zdjęciowa autorstwa pana Jana Polakowskiego z przebiegu urocvczystości . Zachęcamy do obejrzenia.

 

 

 

Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości jest okazją do przypomnienia sylwetki pierwszego Marszałka Polski - Józefa Piłsudskiego.

O tym, jaki był i co mówił do Polaków możecie Państwo przeczytać w Zakładce : Ludzkie losy - historie prawdziwe.

Zapraszamy do lektury!

 
Drukuj PDF


14 października 2017r.  - Dzień Edukacji Narodowej.

 

Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego.

Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce.

Z tej okazji  w szkołach i innych placówkach oświatowych odbywają się uroczyste akademie, przedstawienia i inne wydarzenia. Jednak uczniów najbardziej interesuje to, czy jest to dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Niestety, Dzień Nauczyciela nie jest dniem wolnym od szkoły i pracy. Co więcej, w tym roku wypada w sobotę, dlatego nie ma co liczyć na dodatkowy dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Istnieje jednak szansa, że obchody święta zostaną przesunięte - np. na piątek 13 października lub poniedziałek 16 października - i właśnie wtedy w szkołach będą odbywały się apele i uroczystości związane z obchodami Dnia Nauczyciela, dlatego lekcje mogą być skrócone. Niezależnie od tego jest to wyjątkowy moment kiedy uczniowie i rodzice mogą docenić pracę pedagogów i doskonała okazja by Im za to podziękować.

 

My również pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom i wychowawcom.

Dlatego w tym, tak ważnym w całym roku szkolnym - Dniu Nauczyciela życzymy dużo zdrowia,

cierpliwości i wytrwałości oraz  satysfakcji z trudnej ale i pięknej pracy z dziećmi i młodzieżą.

 
Drukuj PDF

 

ZEBRANIE WIEJSKIE



19 września 2017r. - godz.17.00  - Szkoła Podstawowa w Siemoni


Tradycyjnie już, we wrześniu w naszej gminie odbyły się doroczne zebrania wiejskie, których celem było m.in. przedstawienie mieszkańcom przebiegu realizacji inwestycji gminnych oraz podjęcie uchwał w sprawie przedsięwzięć przewidzianych do realizacji w 2018 roku w ramach funduszu sołeckiego oraz omówienie wykonania tegorocznego funduszu.

Sołtys Siemoni - Pani Ewelina Gajdzik zaprosiła mieszkańców sołectwa do Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w dniu 19 września .

W spotkaniu uczestniczyli  przedstawiciele gminy: z-ca wójta Pani Małgorzata Bednarek, kierownicy jednostek organizacyjnych, radni powiatowi oraz dzielnicowy. Mimo, iż  zebranie sołeckie jest doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami samorządu, dając możliwość zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości, niestety, niewielu mieszkańców Siemoni wzięło w nim udział, chociaż zachęcaliśmy do aktywnego udziału w myśl zasady - "Nic o nas, bez nas. "

 

Przypomnijmy:

Środki pieniężne funduszu sołeckiego są wyodrębniane z budżetu gminy, a ich realizacja musi służyć poprawie życia mieszkańców. Wysokość środków przeznaczonych na konkretne sołectwo zależy od ilości jego mieszkańców. Uchwalenie funduszu sołeckiego musi się odbyć do 30 września roku poprzedzającego.


 
Drukuj PDF

Akcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą"Pana Tadeusza " Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię " Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis "Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Natomiast tegoroczną lekturą Narodowego Czytania wybrany został (podczas internetowego głosowania)  dramat Stanisława Wyspiańskiego - "Wesele."


"Wesele"  Stanisława Wyspiańskiego lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku.

Finał tegorocznej edycji zaplanowano na sobotę 2 września br.

otwiera podstronę Narodowe Czytanie 2017

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

"Wesele -  Dramat w trzech aktach" -  najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań "Wesela"

Dom Kultury i Biblioteka  w Siemoni po raz kolejny włączyły się w ogólnopolską  akcję Narodowego Czytania. 

 


Strona 8 z 13