STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Aktualności
Drukuj PDF

 

 

27 stycznia 2019r.


Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

74. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau


 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

(International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust) -

to święto obchodzone 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady  Auschwitz-Birkenau.

Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by uczcić pamięć Żydów pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Obchody tego dnia odbywają się nie tylko w Polsce,  ale na całym świecie.

Na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau, w tym roku  uroczystości ku czci zamordowanych w obozie rozpoczęły się od złożenia przez delegację byłych więźniów obozu Auschwitz kwiatów przy bloku 11 byłego obozu Auschwitz I.

Główne uroczystości odbywały się w budynku Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, natomiast druga część uroczystości miała miejsce pod Pomnikiem Ofiar Obozu.  Rabini oraz duchowni różnych wyznań chrześcijańskich wspólnie odczytali psalm 42 z Księgi Drugiej Psalmów, a uczestnicy ceremonii złożyli przy pomniku znicze upamiętniające ofiary Auschwitz.

Kustosz Muzeum Auschwitz-Birkenau Mirosław Obstarczyk przypomina, że żołnierze Armii Czerwonej, wkraczając do obozu 27 stycznia 1945 roku uratowali niewielu więźniów, ponieważ większość z nich została wywieziona lub w tzw. marszach śmierci opuściła obóz na kilka dni przed wkroczeniem sowieckich żołnierzy. W tych marszach szło około 60 tys. więźniów, z czego około 20 tys. zmarło. Natomiast w obozie pozostało około 7,5-8 tys. wycieńczonych i chorych więźniów, którzy nie byli zdolni do ewakuacji i mieli zostać zamordowani. Część więźniów, którzy doczekali wkroczenia żołnierzy Armii Czerwonej do obozu, pozostała tam, by opiekować się chorymi i wycieńczonymi. W sumie w obozie hitlerowcy zgładzili ponad milion 100 tysięcy osób, 90 procent ofiar stanowili Żydzi.

W czasie II wojny światowej Niemcy wspierani w różnym stopniu przez państwa sojusznicze wymordowali około 6 milionów europejskich Żydów.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI


Aleksander Woroncow, operator radzieckiej ekipy filmowej odpowiedzialnej za filmowanie obozu, wspominał po wielu latach:

"Wierzę, że rozmiarów zbrodni popełnionych w tym największym obozie koncentracyjnym nie domyślało się nawet dowództwo naszej armii. Wspomnienia stamtąd zachowałem na całe moje życie. To wszystko było najbardziej poruszające i najstraszniejsze, co zobaczyłem i sfilmowałem podczas wojny. Czas nie ma władzy nad tymi wspomnieniami. Nie wycisnął on z mej pamięci wszystkich okropności, które zobaczyłem i nagrałem"

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher: "W naszych rękach jest to, żeby taka tragedia już nigdy się nie wydarzyła i aby przyszłe pokolenia pamiętały jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka."


Auschwitz-Birkenau jest wyraźną blizną na sumieniu świata - Świat potrzebuje pamięci !

 

 

W nawiązaniu do tematu przypominamy bardzo wzruszającą historię oświęcimskiego dziecka ( Pana Eugeniusza Gruszczyńskiego) odebranego matce przez Niemców, w obozie koncentracyjnym Auschwitz, któremu po wielu latach dane było odnaleźć swoją biologiczną matkę . (Zakładka - "Ludzkie losy - historie prawdziwe")

 

"Zapamiętaj imię swoje"

( Ludzkie losy - Historia prawdziwa )


Dzieciństwo Gienadija nie zaczęło się najlepiej. Urodził się we wsi pod Witebskiem kilka miesięcy przed wypowiedzeniem przez Niemcy wojny Związkowi Radzieckiemu. Jego ojca zmobilizowano, ślad po nim zaginął ( poległ pod Kaliningradem miesiąc przed końcem wojny). Gienadij z matką Zinaidą ukrywali się w lesie. Złapano ich i pół roku spędzili w więzieniu w Witebsku (bowiem mieszkańców wioski oskarżono o pomoc partyzantom).

We wrześniu 1943r. znaleźli się w transporcie do obozu zagłady w Auschwitz. Miesiąc później synka Zinaidy umieszczono w osobnym baraku. Czasem w nocy, kuląc się z zimna na drewnianej pryczy, zastanawiał się czy jego matka jeszcze żyje? I utwierdzał się w przekonaniu, że gdyby żyła, to na pewno starała by się go odnaleźć. Czy płakał ? Nie. Dzieci obozowe nie potrafiły płakać.

Z obozu zapamiętał niewiele: drewniane prycze i ludzi w białych fartuchach ( lekarzy przeprowadzających eksperymenty medyczne na więźniach), których bardzo się bał. Momentu, kiedy rozdzielono go z matką..... Nie, tego nie zapamiętał.

Po wyzwoleniu obozu w styczniu 1945r. z grupą dzieci, które przeżyły, trafił do prewentorium w Harburtowicach ( kilka dni wcześniej jego matkę wywieziono do obozu w Bergen-Belsen). Potem do domu dziecka w Buczu. Jedna z wychowawczyń - Halina (Helena ?) Gruszczyńska, szczególnie troskliwie się nim zaopiekowała. Myślała nawet o adopcji Gieńki, ale w końcu do tego nie doszło, a on trafił do kolejnego domu dziecka.

W domu dziecka - Gieńka w środku.

Gdy zaczynał naukę w technikum, wyrobił sobie metrykę. Nazwisko "pożyczył " od swej troskliwej opiekunki, swojego rodowego niestety nie zapamiętał. A imię Eugeniusz wybrał dlatego, że po zdrobnieniu przypominało jego  prawdziwe. W taki oto sposób stał się Eugeniuszem Gruszczyńskim - Polakiem.

Minęło kilka lat, Eugeniusz, student Politechniki Szczecińskiej, odwiedził Muzeum Auschwitz-Birkenau i obejrzał film nakręcony w dniu wyzwolenia obozu. I ten kadr - dziecko niesione na rękach przez więźniów. Tym dzieckiem był on. Tego dziecka od dawna poszukiwał Tadeusz Szymański - kustosz muzeum. Eugeniusz podał mu swój numer obozowy i prosił o odszukanie matki.

W 1965r. był już asystentem na uczelni, gdy przyszedł list. Od matki. Odnalazła go po 20 latach, bo zapamiętała jego obozowy numer z nieco zniekształconą ósemką.

Z matką Zinaidą Worobiow - odszukaną w Mińsku. Spotkaniu matki z synem towarzyszył tłum dziennikarzy.

Pierwsza rozmowa telefoniczna - ona płakała, on niewiele rozumiał po rosyjsku. Pojechał do Mińska. Na peronie przywitał go tłum dziennikarzy i ...matka. Wtedy to poznał swoje prawdziwe nazwisko - Gienadij Pawłowicz Worobiow. Matka opowiedziała mu, że robiła wszystko, aby zapamiętał choć swoje imię. Czuła, że mogą zostać rozdzieleni w obozie, więc powtarzała je jak mantrę, prosząc, by je zapamiętał. Ona zaś wykuła na pamięć jego obozowy numer: 149850. I tylko dzięki temu, po tylu latach mogli się odnaleźć.

Widzieli się kilkakrotnie. Najbardziej drażliwym tematem w ich rozmowach była kwestia powrotu Eugeniusza do jego pierwszej ojczyzny. Matka tego bardzo pragnęła, on w Szczecinie zapuścił korzenie, miał tu rodzinę ( żona, dwie córki)  i dobrą pracę na uczelni. Ona nie mogła widzieć jak dorastał. Jemu zabrakło uścisku matczynych rąk, kiedy tego najbardziej potrzebował - w dzieciństwie. Żadne z nich nie było temu winne, że rozdzieliła ich wojna i zły los. I tak musiało pozostać.

Zinajda Worobiow zmarła w 1993r.  Radziecki reżyser Siergiej Kołosow w 1974r. nakręcił, w oparciu o losy Eugeniusza Gruszczyńskiego, bardzo wzruszający film - " Zapamiętaj imię swoje".

 

Eugeniusz Gruszczyński, od wielu lat, przyjaźni się ze swoim kolegą z ławy szkolnej - Panem Michałem Kuną , którego wielokrotnie odwiedzał w Siemoni.

Dr inż. Eugeniusz Gruszczyński ze swoim bliskim kolegą z ławy szkolnej - Michałem Kuną w Siemoni ( ok.2005r.)

 

Zdjęcia udostępnione z prywatnego archiwum Pana Michała Kuny (Siemonia - 2011-2013)

 

Jako uzupełnienie powyższego tekstu przedstawiamy informację zamieszczoną w 33 numerze "Życia na gorąco" z dnia 18.08.2016r. na temat pobytu Ojca Św. w byłym obozie zagłady w Auschwitz. Dr inż. Gruszczyński był jedną z 12 osób – byłych więźniów tego obozu – którzy spotkali się wtedy z papieżem podczas milczącej ceremonii w Miejscu Pamięci.

" Podczas trzeciego dnia pobytu w Polsce (29.07.2016r.) - papież FRANCISZEK odwiedził były niemiecki obóz zagłady w Auschwitz. Przed blokiem 11 przywitał się z dwunastoma byłymi więźniami. Każdą z tych osób mocno uściskał i pobłogosławił. Potem Ojciec Święty postawił  przed Ścianą Straceń zapaloną świecę. Przekazał mu ją jeden z ocalałych więźniów -  Eugeniusz Gruszczyński ze Szczecina. Kiedyś był tylko obozowym numerem: 149850. Mówił, że spotkanie z Ojcem Świętym było dla niego wydarzeniem niezwykłym i ogromną radością. W Auschwitz bowiem stracił wszystko: szczęśliwe dzieciństwo, matkę, dom rodzinny, ojczyznę i własną tożsamość. Tego wszystkiego nigdy już nie odzyskał."


Obecnie dr inż. Eugeniusz Gruszczyński jest wiceprezesem Zachodniopomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów  RP i Byłych Więźniów Politycznych, w którym od kilku lat aktywnie działa na rzecz pomocy socjalnej, medycznej i prawnej członkom Związku, często w podeszłym już wieku.

 
Drukuj PDF

 

 

 

Światowy Dzień Walki z Trądem

27 stycznia 2019

W ostatnią niedzielę stycznia, czyli  27 stycznia obchodzimy  66 Światowy Dzień Trędowatych.

Wydawać by się mogło, że trąd nas nie dotyczy i dzień ten może byś obchodzony raczej gdzieś w dalekich krajach Afryki, Azji, Ameryki Południowej, czy na wyspach Pacyfiku. Tymczasem przesłanie twórcy Światowego Dnia Trędowatych Raoula Follereau jest kierowane w pierwszej kolejności do nas, mieszkańców zamożniejszej części świata, która zapomniała o tej strasznej chorobie.


Niestety zapomniała też o chorych, którzy wciąż cierpią z powodu trądu, który od prawie trzydziestu lat jest chorobą całkowicie uleczalną. Oczywiście wtedy, gdy dysponujemy skutecznymi lekami. Tymczasem nie wszędzie są one dostępne. Nie  ma też,  niestety dostępu do służby zdrowia. Chorzy mogą co najwyżej korzystać z troskliwej opieki misjonarzy i lekarzy  zapuszczających się w najodleglejsze rejony ludzkiej nędzy.

Wśród tych lekarzy był także Pan dr Henryk Nowak, mieszkaniec Siemoni i członek naszego Stowarzyszenia, który  poświęcił 16 lat życia na trudną służbę w afrykańskim Ośrodku Leczenia Trądu w Bulubie /UGANDA/ u boku światowej sławy lekarki i  misjonarki świeckiej – dr Wandy BŁEŃSKIEJ.

W lutym 2015r  zorganizowaliśmy spotkanie z Panem Henrykiem Nowakiem, podczas którego licznie zgromadzeni mieszkańcy Siemoni i okolic, znajomi i przyjaciele Doktora mogli poznać  codzienną, żmudną i pełną poświecenia i oddania trudną pracę  wśród trędowatych.

Zachęcamy do  odwiedzenia zakładki  „Działalność kulturalna”,  gdzie na 4 stronie ( Spotkania środowiskowe)

umieszczony jest artykuł „Moja przygoda z Afryką” i relacja ze spotkania z dr Nowakiem

oraz wiele innych, interesujących materiałów nawiązujących do tematu.

Zapraszamy do lektury !  ( kliknij )

 
Drukuj PDF

 

 

Warsztaty ekologiczne

 

15.10.2018r. - 15.12.2018r.



Edukacja ekologiczna to nie tylko upowszechnianie wiedzy z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, ale również kampanie społeczne i inne działania pokazujące, jak chronić przyrodę.

Z badań Ministerstwa Środowiska wynika, że Polacy coraz bardziej zaczynają interesować się przyrodą. Żeby wiedzieć jak ją chronić,  trzeba ją poznać i zrozumieć. Stąd potrzeba prowadzenia kampanii społecznych i szeroko rozumianej edukacji ekologicznej, podnoszącej świadomość ekologiczną społeczeństwa.

Wpisując się w ten nurt i rozumiejąc potrzebę edukacji ekologicznej w różnych grupach wiekowych, Stowarzyszenie: "Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość" zaproponowało zorganizowanie warsztatów ekologicznych, skierowanych w szczególności do młodzieży szkolnej Gminy Bobrowniki, których hasłem przewodnim będzie "Fauna i flora wokół nas".

W ramach projektu dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach,  w okresie od 15 października do 15 grudnia 2018r. zaplanowaliśmy przeprowadzenie przez ekspertów - pracowników i doktorantów Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego z wieloletnim doświadczeniem w edukacji ekologicznej, warsztatów stacjonarnych w Domu Kultury w Siemoni, oraz warsztatów  terenowych ( w Rogoźniku i Siemoni), pokazujących przyrodę Gminy Bobrowniki, w szczególności zaś ciekawostki botaniczne.

Odbędzie się również degustacja „roślinnej” zdrowej żywności, przygotowanej głównie z dostępnych w tym czasie warzyw i owoców oraz dziko rosnących roślin jadalnych. Zakończymy  i podsumujemy  projekt 7 grudnia 2018r.  warsztatami kulinarnymi z degustacją kuchni roślinnej oraz wykładem ilustrowanym filmem. Wiedzę uczniów dotyczącą przyrody sprawdzimy w konkursie wiedzy botanicznej, przeprowadzonym w formule teleturnieju " Jeden z Dziesięciu". Dodatkowo nagrodzimy laureatów wcześniej ogłoszonego konkursu fotograficznego "Jesień w przyrodzie".

 

Zdajemy sobie sprawę, że często botanika, jako nauka skomplikowana i trudna,  nie jest w szkole dobrze odbierana przez uczniów. Myślimy jednak, że odkrywanie świata różnorodności biologicznej może już być fascynującą przygodą. W czasie organizowanych warsztatów chcemy zaspokoić ciekawość dzieci i młodzieży związaną z poznawaniem przyrody poprzez wspólne obserwacje , rozmowy i działania oraz rozbudzić ich wrażliwość i umiejętność szukania kreatywnych rozwiązań w przyrodzie. Mamy nadzieję, że warsztaty pozwolą nie tylko poznać nowe gatunki roślin, ich przystosowania do środowiska, miejsca ich życia, wzajemne relacje miedzy nimi, ich zastosowanie w codziennym życiu, ale również do rozwijania szacunku dla wszystkich istot żywych, tolerancji i akceptacji różnorodności a także zdrowego odżywiania.

 


Scenariusze warsztatów ekologicznych

 

Warsztaty terenowe:


"Cudze chwalicie, swego nie znacie. Przyroda wokół nas" - Zapoznanie uczniów podczas spaceru po okolicy z najbliższą przyrodą. Zwrócenie uwagi na interesujące elementy środowiska, które znają na co dzień, ale ich nie doceniają. Uczniowie poznają przyrodę swojego otoczenia poprzez pryzmat roślin rzadkich, leczniczych, użytkowych a także inwazyjnych.

"Rogoźnik - gra terenowa" - Zapoznanie z lokalną przyrodą. Ćwiczenia w orientacji w terenie Nabycie umiejętności posługiwania się kompasem i mapą. Udział w grze terenowej.

Fot. S-PTP


 

Warsztaty stacjonarne:

 

"Rośliny pokarmowe - zboża, pseudozboża i inne źródła dostarczające węglowodanów" - Przybliżenie uczniom jednej z najważniejszych grup roślin pokarmowych dostarczających człowiekowi węglowodanów. Analiza i umiejętność rozpoznawania zbóż. Wyjaśnienie problemu uczuleń na gluten.

Fot. S-PTP

 

"Mchy - zielone gąbki" - Przybliżenie wiedzy o różnorodności i roli mchów w środowisku. Prezentacja okazów mchów - każdy okaz można dokładnie obejrzeć pod binokularem.

Fot. S-PTP

 

"Rośliny energetyczne - szansa czy zagrożenie dla środowiska?" - W trakcie zajęć uczniowie zapoznają się z różnymi rodzajami biomasy wykorzystywanej w energetyce. Omawiane są zalety i wady wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w stosunku do źródeł kopalnych. Czy energia zielona jest faktycznie - zielona?

Fot. S-PTP

"Życiodajne gleby, czyli dlaczego rośliny na jednych glebach rosną, a na innych nie? Czy rośliny mogą nam powiedzieć o podłożu na którym rosną? - Zajęcia mają na celu zapoznanie z prostymi metodami badania gleb w terenie. Uczniowie uczą się rozpoznawać różne gleby pobrane w terenie i wykonywać proste analizy ( odczyn, przewodność, wilgotność, temperatura, zawartość pierwiastków biogennych)

Fot. S-PTP

 

"Leśne historie - wspólne tworzenie opowieści" -  Zainteresowanie uczniów życiem lasu, wzajemnymi relacjami między organizmami żyjącymi w lesie. W czasie pogadanki uczniowie dowiedzą się jakie znaczenie w życiu człowieka miał i ma przekaz ustny. Wspólnie zbudują historię związaną z przyrodą ( storytelling).

Fot. S-PTP

"Liściografia" - Rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów. Rozbudzenie zainteresowania przyrodą , szczególnie dendrologią. Poznanie budowy liści, unerwienia i kulturowego znaczenia drzew. Zapoznanie uczniów z planszami edukacyjnymi, kluczami do oznaczania drzew i krzewów. Wykład, pogadanka i prace plastyczne ( uczniowie ozdobią bawełnianą torbę z użyciem techniki liściografii )

Fot. S-PTP

 

"Zielone widmo, Natrętny mongoł - inwazje w świecie roślin" - Uczniowie zapoznają się z ważną problematyką inwazyjności biologicznej roślin obcego pochodzenia w aspekcie zagrożenia różnorodności biologicznej. Poznają najbardziej inwazyjne gatunki , ich pochodzenie, drogi migracji, przystosowaniami, które pozwalają osiągnąć im sukces oraz sposobami ich zwalczania.

Fot. S-PTP

 

"Trawa na zawiasach" - Uczestnicy odsłuchają prelekcji na temat komórek zawiasowych występujących w wybranych gatunkach traw. Poznają podstawowa instrukcję wykonania preparatów mikroskopowych oraz zapoznają się ze sposobem używania mikroskopu.

Fot. S-PTP

 

Zajęcia, które wyżej, w wielkim skrócie Państwu przedstawiliśmy, przygotowane i przeprowadzone zostały przez pracowników i doktorantów  Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. W  tym miejscu składamy gorące podziękowania :

dr Agnieszce Błońskiej

mgr Robertowi Hanczarukowi

dr hab. Agnieszce Kompała-Bąbie

mgr Alicji Kloczkowskiej

dr Teresie Nowak

mgr Izabeli Skowronek-Schmidt

mgr Mariuszowi  Wierzgoniowi



7 grudnia 2018r. o godz. 10.00 w Domu Kultury w Siemoni miało miejsce  uroczyste  zakończenie cyklu warsztatów ekologicznych

"Fauna i flora wokół nas".


Tego samego dnia, już od wczesnych godzin rannych odbywały  się  warsztaty kulinarne, w których uczestniczyły dziewczęta ze szkoły w Siemoni.

Pod okiem Pani Joanny Waler uczennice  przygotowały do degustacji dla uczestników spotkania, potrawy zdrowej kuchni roślinnej, wykonane wyłącznie z warzyw i owoców oraz dziko rosnących roślin jadalnych.

Oprócz soków owocowo-warzywnych przygotowano: m.in. smoothie z burakiem i ananasem, pomarańczą i imbirem, smoothie ze szpinakiem, bananem, jabłkiem i bazylią a także guacamole z limonką i kolendrą, nutellę ze śliwek, daktyli i orzechów laskowych, pudding z tapioki z syropem klonowym, humus z ciecierzycy, frytki z batatów,  batony owsiane, ciasto marchewkowe, chlebek z ziarnami sezamu, słonecznika, lnu itp. oraz smalec z....fasoli, który okazał się prawdziwym hitem warsztatów. Do degustacji przygotowano również : kawę z topinamburu, cukier z agawy, sok z brzozy,  czy mleczka sojowe w różnych smakach.

Potrawy, mimo iż ogólnie niezbyt znane,  cieszyły się, ku uciesze przygotowujących je uczniów,  bardzo dużym zainteresowaniem i uznaniem degustujących.


Fot. J.Waler

Fot. J. Gadaczek

Około godziny 10-tej salę Domu Kultury w Siemoni wypełnili uczniowie szkół naszej gminy wraz z nauczycielami i opiekunami grup. Swoją obecnością zaszczycili nas także: Pani Małgorzata Bednarek - wójt Gminy Bobrowniki, radny Pan Wojciech Koc, Pani Ewelina Gajdzik - sołtys Siemoni, Pani Jolanta Holzheimer -dyrektor Szkoły Podstawowej w Siemoni oraz Pani  Jadwiga Krajcer - kierownik Domu Kultury.

Fot. J. Gadaczek

Po przywitaniu wszystkich uczestników warsztatów oraz przybyłych gości nadeszła pora na wykład, ilustrowany filmem pt.  „Mięsożercy wśród roślin”, przygotowany przez Panią dr Agnieszkę Błońską. Temat okazał się być bardzo interesujący, czego dowodem były liczne pytania skierowane do wykładowcy i które, oczywiście nie pozostały bez odpowiedzi.


Fot. J. Gadaczek

Po krótkiej przerwie, nadeszła pora na konkurs wiedzy przyrodniczej, zorganizowany w konwencji teleturnieju "Jeden z dziesięciu". Uczniowie, zgłoszeni do konkursu, mimo niewielkiej tremy, dobrze radzili sobie z przygotowanymi pytaniami.  Mogli też liczyć na wsparcie koleżanek i kolegów, którzy gromkimi brawami nagradzali dobre odpowiedzi.

KONKURS PRZYRODNICZY - "JEDEN Z DZIESIĘCIU"

Fot. J. Gadaczek

Najlepsi otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy konkursu gadżety elektroniczne. Nagrody ufundowało Stowarzyszenie S-PTP , przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Fot. J. Gadaczek

 

Kulminacyjnym punktem spotkania było ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego zorganizowanego w ramach warsztatów, a którego tematem była

"Jesień w przyrodzie".

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 13-cioro uczniów ze szkół  naszej Gminy oraz z jeden uczeń ze Szkoły Podstawowej w Mierzęcicach - w sumie do oceny jury zgłoszono 60 prac !

Jury miało "twardy orzech do zgryzienia" - wszystkie zdjęcia nie tylko ciekawie odzwierciedlały zaproponowany temat, ale także były świetne  technicznie, co należy szczególnie podkreślić , biorąc pod uwagę wiek autorów zdjęć ( 11-15 lat).

Do pomocy w ocenie zdjęć poprosiliśmy fotografa - pana Roberta Hościło, wielokrotnie nagradzanego przez National Geographic oraz liczne serwisy i portale fotograficzne na całym świecie, który prowadzi w naszej gminie warsztaty fotograficzne. Po długiej dyskusji, oprócz miejsc od I do III, przyznaliśmy także trzy wyróżnienia. Ponadto nagrodziliśmy  wszystkich pozostałych uczestników  symbolicznymi upominkami w postaci gadżetów elektronicznych,  co było  możliwe dzięki pozyskanemu dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Nagrodzone zdjęcia przedstawione zostały zgromadzonej  publiczności i nadal są eksponowane w Domu Kultury w Siemoni , gdzie cały czas można je podziwiać.

A oto lista laureatów:

I miejsce - Magdalena Gładysz ze Szkoły Podstawowej w Rogoźniku

II miejsce - Julia Germel ze Szkoły Podstawowej w Siemoni

III miejsce - Nina Wadowska ze Szkoły Podstawowej w Siemoni

Wyróżnienia: Hanna Wadowska ze Szkoły Podstawowej w Dobieszowicach

Aleksandra Gładysz ze Szkoły Podstawowej w Rogoźniku

oraz  Szymon Koziorowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mierzęcicach

Fot. J.Gadaczek

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z zakończenia warsztatów ekologicznych na kanale You tube - zobacz!


 
Drukuj PDF

 

I Sesja Rady Gminy Bobrowniki - kadencja 2018-2023


22 listopada 2018r. w Domu Kultury w Sączowie odbyła się I w kadencji 2018-2023  Sesja Rady Gminy Bobrowniki.

Pierwsza Sesja nowej kadencji  jest bardzo ważna ze względu na to, że to właśnie podczas niej wybierane są nowe władze gminy. Natomiast jej niezwykle uroczysty charakter podkreśla ślubowanie wójta oraz nowo wybranych radnych.

Nie inaczej było w Sączowie. Przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej przedstawiła protokół wyborczy stwierdzający, że wójtem Gminy Bobrowniki na lata 2018-2023 została wybrana Pani Małgorzata Bednarek.

Natomiast radnymi zostali: Zbigniew Binko, Barbara Brzozowska, Jerzy Chudy, Szymon Cieśla, Anna Flakiewicz, Tomasz Gwóźdź, Wojciech Koc, Mariusz Łaski, Marcin Morek, Ilona Najda, Adam Nocuń, Remigiusz Rygoł, Kamila Sokoła, Jarosław Wieczorek i Jadwiga Wychowałek.

Fot. H. Wadowski

Po uroczystym ślubowaniu  wójta oraz radnych , oraz krótkim, pełnym emocji ale także wzruszeń, wystąpieniu nowego wójta, przyszedł czas na gratulacje i życzenia od bardzo licznie zgromadzonych mieszkańców gminy, przedstawicieli oświaty, instytucji kulturalnych, spółki gminnej, gminnych jednostek OSP, przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń, kierowników i pracowników Urzędu Gminy oraz znamienitych gości - mi.in. Arkadiusza Chęcińskiego - Prezydenta Sosnowca, Tomasza Szczerby - Burmistrza Wojkowic, Zbigniewa Szaleńca- Burmistrza Czeladzi, Tomasza Sadłonia– Wójta Psar, Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej - st. bryg. Adama Wilka, Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie – st. kpt. Arkadiusza Spery,  jak również Komendanta Komisariatu Policji w Wojkowicach nadkom. Marcina Kaszuby.

Moment szczególny  - bo po raz pierwszy w historii naszej gminy na czele urzędu stanęła kobieta. Serdecznie gratulujemy!

Fot. H. Wadowski

Następnym punktem obrad było wyłonienie nowego Przewodniczącego Rady Gminy Bobrowniki, którym został Adam Nocuń oraz jego dwóch zastępców.

Tutaj w wyniku głosowania tajnego wybrano: Barbarę Brzozowską i Jadwigę Wychowałek.

Radni postanowili rozszerzyć porządek obrad sesji i wybrali jeszcze przewodniczących i członków Komisji Stałych Rady Gminy Bobrowniki.

Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Remigiusz Rygoł, Anna Flakiewicz przewodniczyć będzie Komisji Budżetowej, Kamila Sokoła zajmie się prowadzeniem Komisji ds. Społecznych; Przewodniczącym Komisji Rozwoju, Infrastruktury i Środowiska został Szymon Cieśla, a Komisji Skarg, Wniosków i Petycji – Jerzy Chudy.

 

Kolejna - II Sesja Rady Gminy Bobrowniki odbędzie się w dniu 29 listopada 2018 roku (tj. czwartek) o godzinie 16:00 w siedzibie Urzędu Gminy w Bobrownikach (II piętro, sala nr 25).
Sesje Rady Gminy są jawne i mogą w nich uczestniczyć zainteresowani tematyką mieszkańcy tutejszej Gminy.

 

 

Relacje z przebiegu I Sesji Rady Gminy dostępne są na https://www.youtube.com/watch?v=R1hOQxgMKyI (22.11.18r. relacja na żywo) oraz na portalu Bobrowniki TV pod linkiem www.bobrowniki.tv/aktualnosci-z-regionu/rok-2018/listopad/i-sesja-rady-gminy-bobrowniki-kadencji-2018-2023-22-listopada-2018-r-dom-kultury-saczow



 
Drukuj PDF

.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Tegoroczne Święto Niepodległości było wyjątkowe, bowiem 11 listopada obchodziliśmy  100-lecie odzyskania niepodległości.

W samo południe w całej Polsce oraz w wielu miejscach na świecie można było usłyszeć polski Hymn Państwowy. W akcji „Niepodległa do Hymnu” w prawie 1000 miejscach świata, na 6 kontynentach zademonstrowaliśmy swój patriotyzm  w najbliższy sercom Polaków sposób – śpiewając wspólnie hymn.

Świętowali  nie tylko Polacy. Budynki na całym świecie rozświetliły  się na biało-czerwono. Naszą niepodległość upamiętniono w wielu krajach Europy, ale i poza nią, np. w Ameryce Południowej czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Polskie flagi pojawiły się w sumie na około 30 budynkach i zabytkach na całym świecie.

Jubileusz Ojczyzny  obchodziliśmy również w naszej Gminie.

W Szkole Podstawowej w Siemoni odbyła się uroczysta wieczornica "Droga do niepodległości", a w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobieszowicach  uroczystość środowiskowa "Wieczór dla Niepodległej" poprzedzona rekonstrukcją historyczną.

Dom Kultury w Sączowie przygotował okolicznościową akademię, a Publiczne Przedszkole w Rogoźniku było organizatorem Międzygminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej.

Władze gminne, tradycyjnie 11 listopada zaprosiły mieszkańców na uroczystą wieczornicę połączoną z Galą wręczenia honorowych nagród "Złote Bobry".

Natomiast 18 listopada Fundacja "Zwiastun" i Stowarzyszenie "Brynica" organizuje z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przemarsz kompanii honorowej i orkiestry Wojska Polskiego wspólnie z mieszkańcami pod obelisk przy ul. Strażackiej, gdzie nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej  naszych rodaków, którzy oddali życie za Ojczyznę. Uroczystości poprzedzi msza święta w kościele św. Wawrzyńca z udziałem wojskowej asysty honorowej, orkiestry wojskowej i zespołów śpiewaczych.


W tym miejscu chcielibyśmy przypomnieć Państwu sylwetkę Marszałka Józefa Piłsudskiego -  niezwykłej postaci w historii Polski, której  zawdzięczamy niepodległość.  Zapraszamy do lektury artykułu "Pierwszy Marszałek Polski - Józef Piłsudski - jaki był i co mówił do Polaków", którego autorem jest Pan Michał Kuna.  Zakładka - Ludzie losy - historie prawdziwe"


 
Drukuj PDF

14 października - Dzień Edukacji Narodowej.


Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego.

Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce.


 

„Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od was nie wymagali” – Jan Paweł II


W jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym -  Dniu Nauczyciela,

składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom i wychowawcom.


Życzymy dużo zdrowia, cierpliwości i wytrwałości oraz  satysfakcji z trudnej ale i pięknej pracy z dziećmi i młodzieżą.

 


 
Drukuj PDF

 

"AKTYWNY SENIOR"

Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020

( ASOS 2014-2020 )

 

Działające prężnie w Wojkowicach Stowarzyszenie zajmujące się aktywizacją seniorów -  "Aktywny Wojkowicki Senior", zaprosiło seniorów społeczności lokalnych a także  organizacje, stowarzyszenia i instytucje działające na rzecz seniorów do udziału w projekcie:

"Aktywny seniorze do boju".

Jest to Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  ( ASOS 2014-2020 ) realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z sektorem  organizacji pozarządowych. To kompleksowe  przedsięwzięcie ma  uwzględniać  obszary i kierunki wsparcia umożliwiające osiągnięcie celu głównego, jakim jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną.  Do programu przystąpiły rady seniorów, organizacje pożytku publicznego  i stowarzyszenia z siedmiu okolicznych miast i gmin : Będzina, Sosnowca, Mysłowic, Piekar Śląskich,  Psar, Wojkowic i Bobrownik,  a wśród nich również nasze stowarzyszenie: "Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość".


Osób starszych jest z roku na rok coraz więcej. Wydłużająca się przeciętna długość życia sprawia, że w perspektywie najbliższych lat nastąpi gwałtowny proces starzenia się ludności. Żyjemy coraz dłużej i jesteśmy nie tylko coraz zdrowsi, ale także bardziej świadomi. Wszystkim powinno zależeć na tym, by seniorzy byli istotną częścią społeczeństwa, by wychodzili z domów, znali swoje prawa i aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym.

Dziś w wielu państwach europejskich, również w Polsce,  problem starzenia się społeczeństwa urasta do rangi kwestii o znaczeniu strategicznym. Na co dzień jednak zapominamy, że każdy z nas – jeśli ma szczęście – będzie kiedyś seniorem. To w naszym wspólnym interesie jest, byśmy wszyscy mogli do późnej starości być sprawni, samodzielni i mieszkać w naszym własnym mieszkaniu – a nie w domu opieki. Dlatego, tak ważna jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się, właśnie  poprzez aktywność społeczną. I tu bardzo istotna w realizacji działań służących zaangażowaniu seniorów, wydaje się być rola nie tylko władz samorządowych, ale również  sektora organizacji pozarządowych działających lokalnie. W całym kraju powstaje mnóstwo takich inicjatyw wartych rozpowszechniania,  a przykładem ich realizacji może być z pewnością działalność "Aktywnego Wojkowickiego Seniora".

Seniorzy to ludzie, którym możemy zazdrościć.

Oni już nic nie muszą, a wszystko mogą i mają w sobie tyle energii, pomysłów i planów, że zarażają tym entuzjazmem innych.

 

W ramach projektu "AKTYWNY SENIORZE DO BOJU'' zaplanowano:

1.  Szkolenie  "Animator Inicjatyw Seniorskich"

2.  Akademia Realizacji Spraw Obywatelskich:

-  szkolenie "Dialog obywatelski" - samorząd bliżej seniora

-  utworzenie i obsługa "Skrzynek obywatelskich"

"Seniorskie Warsztaty Aktywnego Seniora" - realizacja inicjatyw seniorskich

3.  Organizacja Eventu "Aktywny Senior w każdej gminie", podczas którego zostanie m.in. zawarte Porozumienie Organizacji Seniorskich

na rzecz promocji idei Aktywnego Seniora w każdej gminie.

 


Pierwsze szkolenie wyjazdowe w ramach projektu ,,Aktywny Seniorze do boju!" zorganizowane zostało  w przepięknych wnętrzach Pałacu w Koszęcinie - siedzibie Zespołu ,,Śląsk". Uczestnicy projektu, współfinansowanego ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020. zostali bardzo gościnnie przyjęci przez Gospodarzy. Podczas warsztatów pracowano wytrwale nad opracowaniem diagnozy sytuacji i potrzeb środowiska osób starszych. Odbywające się w tym czasie obchody Dnia Seniora były znakomitą okazją do przeprowadzenia  licznych  wywiadów  z jego uczestnikami. Postawiono  na integrację i przekonano się, że nic nie łączy tak bardzo, jak wspólne śpiewanie! Zwieńczeniem warsztatów był udział w przepięknym koncercie Zespołu Pieśni i Tańca ,,Śląsk", który na pewno, na długo pozostanie w pamięci uczestników szkolenia.

 

Warsztaty w Koszęcinie (21-23.05.2018r.)

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie siedzą, tabela i w budynku

Fot. "AWS" -Wojkowice

 

Kolejne szkolenie wyjazdowe w ramach projektu "Aktywny Seniorze do boju" odbyło się w Ustroniu. Liderzy z 7 gmin pochylali się nad trudnym tematem partycypacji. Temat w sposób bardzo przystępny w postaci warsztatów prowadzili Magda i Maciek - dwójka wspaniałych trenerów. Dyskutowano także nad sztuką  prowadzenia dialogu społecznego i metodami prowadzenia konsultacji. Organizacje seniorskie biorące udział w projekcie zobowiązały się utworzyć "Skrzynki obywatelskie" - tzn. pudełka /skrzynki,które będą służyć prowadzeniu dialogu obywatelskiego z szerszym gronem seniorów i ich otoczeniem, w ważnych dla nich sprawach. Skrzynki te udostępnione będą w miejscach  użyteczności publicznej, z których najczęściej korzystają seniorzy.

W Urzędzie Gminy Bobrowniki oraz w  Domu Kultury w Siemoni również udostępnione zostały  takie  skrzynki. Prosimy seniorów o wrzucanie do nich postulatów, uwag i propozycji inicjatyw, które powinny być zrealizowane w środowisku lokalnym,  celem poprawy jakości i poziomu życia seniorów. Informacje pozyskane ze skrzynek będą pomocą przy wypracowywaniu najlepszych inicjatyw do realizacji na rzecz promocji idei Aktywnego Seniora w każdej gminie.

"Skrzynki Obywatelskie  " w Domu Kultury w Siemoni oraz w Urzędzie Gminy Bobrowniki.


Fot. J.Waler


Szkolenie w Ustroniu ( 9-11.07.2018r.)

Obraz może zawierać: 1 osoba, siedzi, salon, tabela i w budynku

Fot. "AWS" -Wojkowice

 

Szkolenie w Solcu Zdroju - 19-21.09.2018r.

W dniach od 19.09.2018r.  do  21.09.2018r. w Solcu Zdrój miało miejsce kolejne, trzecie już szkolenie w ramach projektu "Aktywny seniorze do boju", współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz  ASOS 2014-2010 (Aktywność Społeczna Osób Starszych). Bardzo liczna grupa (ok.70 osób), wśród nich również przedstawicielki naszego Stowarzyszenia reprezentujące Gminę Bobrowniki, miały okazję pod okiem instruktorów: Pani Magdaleny Kreczko  i Pana Macieja Klimka  zapoznać się bliżej z bardzo trudnym tematem partycypacji obywatelskiej. Spotkanie było także znakomitą okazją do wymiany dobrych praktyk w zakresie realizacji inicjatyw obywatelskich na rzecz środowiska senioralnego w poszczególnych gminach.


Zaangażowanie społeczne seniorów jest bardzo ważne, ale równie ważna jak aktywność fizyczna, dlatego też organizatorzy zaprosili uczestników szkolenia do... gry Speed-ball!


Co to jest Speed-ball?  To dyscyplina sportowa, w której wykorzystywana jest rakieta i piłka na uwięzi. Jest ona przymocowana półtorametrową żyłką do statywu o wysokości 1,7 metra i rotuje po obwodzie wokół niego. W speed-ball można grać w każdym wieku. Jest to świetny pomysł na skuteczną rekreację i sposób na rozwijanie swojej sprawności fizycznej oraz refleksu. Ponadto speed-ball jest prosty do opanowania oraz posiada szereg zalet prozdrowotnych korzystnych dla seniorów.


Naszym trenerem był Pan Andrzej Marie - prowadzący od 2014r. ośrodek treningowy Speed-Ball Śląsk.  Warto w tym miejscu zauważyć, że Pan Andrzej na Mistrzostwach Świata w 2015r. w Krakowie zajął w konkurencji solo-relay 5 miejsce! Przy okazji - Pan Andrzej, członek kadry na Mistrzostwa Świata promotor i sponsor Speed-balla,  trenuje regularnie z seniorami AWS-u  na stadionie w Wojkowicach.  A chętnych do gry jest coraz więcej. ( Na stronie portalu internetowego  bobrowniki tv. - można obejrzeć relację z takiego spotkania.)


Po dniu wypełnionym zajęciami z instruktorami i trenowaniem gry w speed-balla, można było skorzystać ze wspaniałych basenów mineralnych, z których słynie Solec Zdrój - jedyny w Polsce obiekt z wysokozmineralizowaną wodą mineralną. Do naszej dyspozycji był basen rekreacyjny z atrakcjami wodnymi oraz jedyny tego typu w Polsce basen solankowo-siarczkowy leczniczy z wodą siarczkową ze źródła "Malina". Jest to niespotykanie silnie zmineralizowana woda lecznicza, która w naturalnych warunkach posiada najwyższe stężenie czynnych biologicznie związków siarki na świecie  oraz unikalny skład związków mineralnych, co sprawia, że ma uzdrawiającą moc i ogólne lecznicze działanie, wykorzystywane szczególnie do leczenia chorób układu krążenia, narządów ruchu, układu wegetatywnego, chorób skóry itd.  Kąpiele w wodach siarczkowych wykazują ogólne działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przyśpieszają metabolizm, obniżają poziom "złego" cholesterolu i glukozy (cukrzyca), zmniejszają dolegliwości bólowe i obrzęki w chorobach zwyrodnieniowych stawów, kręgosłupa itd. Cieszymy się, że dzięki programowi ( i organizatorom) mogliśmy z tego dobrodziejstwa natury również skorzystać.


Uczestnicy Programu "Aktywny seniorze do boju"

 


Dziękujemy Stowarzyszeniu "Aktywny Wojkowicki Senior" za udostępnienie wyżej prezentowanych zdjęć.

 
Drukuj PDF

Spotkanie sobótkowe w Siemoni


21maja 2018r. - godz.18.00


Od kilku lat, tradycyjnie w drugi dzień Zielonych Świątek

Zarząd Stowarzyszenia:  Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość

zaprosił mieszkańców Siemoni, nie tylko członków Stowarzyszenia,

ale wszystkich, którym bliska jest idea wspólnego biesiadowania,

na spotkanie u podnóża Góry Korzystnej (posesja Pana J. Gwoździa)

celem kultywowania obrzędów Zielonych Świątek.

Organizując, co roku sobótkowe spotkania pragniemy przypomnieć i ocalić od zapomnienia piękne tradycje ludowe, obrzędy i wierzenia naszych przodków, związane od stuleci właśnie z tym świętem. Oczywiście, na naszym spotkaniu, jak nakazuje tradycja nie mogło zabraknąć ogromnego ogniska -  najważniejszego  elementu obrzędowości sobótkowej, przygotowanego bardzo starannie specjalnie na tę okazję.

Sobótkowe ognisko w pełnej okazałości. (Fot. J. Waler)


Na uczestników spotkania czekały także  grillowane smakowitości, chleb wiejski ze smalcem i kiszonym ogórkiem, kolorowe sałatki i przepyszne, słodkie wypieki naszych gospodyń - wszystko to spotkało się z dobrym przyjęciem przez licznie zgromadzonych biesiadników.


 

Spotkanie umilały nam pieśni w wykonaniu "Siemonianek", którym dzielnie akompaniowali pozostali uczestnicy zabawy, współtworząc miłą i sympatyczną atmosferę wspólnej biesiady.


Fot. J. Waler

 

Wszystkim uczestnikom spotkania bardzo pięknie dziękujemy i serdecznie zapraszamy za rok - na nasze, kolejne sobótkowe spotkanie.


 

 

Fot. J.Waler


Zarząd Stowarzyszenia S-PTP serdecznie dziękuje gospodarzowi spotkania Panu J. Gwoździowi oraz wszystkim jego wspaniałym pomocnikom (szczególnie: L. Fałkowi, J. Kłosińskiemu,T.Kańtochowi oraz  K. Miklisowi) oraz naszym kochanym gospodyniom za przepyszne potrawy.

Dzięki Waszej pomocy mogliśmy już po raz szósty, z ogromną przyjemnością przygotować to spotkanie.

Dziękujemy i ...zapraszamy za rok!.

 
Drukuj PDF

 


Ludzkie losy ......

Kolejna prawdziwa historia, którą możemy poznać dzięki Panu Michałowi Kunie – autorowi artykułu o ks. Szambelanie Bolesławie Pieńkowskim – ostatnim, przedwojennym proboszczu parafii siemońskiej.

Ksiądz Bolesław Pieńkowski zanim trafił do Siemoni już był legendą:  szła za nim sława człowieka, o którym mówiono, że jest człowiekiem NIESTRUDZONYM. W służbie Bogu, Kościołowi i ludziom.

Zapraszamy do Zakładki: Ludzkie losy - historie prawdziwe.

 
Drukuj PDF

4 maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka


"Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek"


Co roku 4 maja w dzień Świętego Floriana, swoje święto obchodzą strażacy.

Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

W wielu miastach, gminach i wioskach organizowane są uroczystości kościelne, a później również festyny, podczas których integruje się brać strażacka - zarówno ta z Państwowej  jak  i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Uroczyste obchody tego dnia są m.in. okazją do: nominacji na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie, wręczenia cywilnych odznaczeń dla wyróżniających się w służbie strażaków,zaprezentowania sprzętu straży pożarnej i umiejętności strażaków. Po oficjalnych uroczystościach zwykle następuje część artystyczna podczas której odbywają się konkursy lub zawody np. pomiędzy jednostkami pożarniczymi z różnych sołectw. Często towarzyszą im występy zespołów muzycznych. Bardzo chętnie uczestniczy w nich również miejscowa młodzież.

Na terenie Gminy Bobrowniki działa 8 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych zrzeszających ogółem prawie 400 członków.

W Siemoni OSP powstała 15 lipca 1917r.  z inicjatywy ks. Proboszcza Adama Iwińskiego. Współzałożycielami straży było wówczas 31 mieszkańców Siemoni, spośród których wybrano pierwszego Prezesa – Józefa Barańskiego i Komendanta – Stefana Tajera.


10 czerwca 2017r. - mieszkańcy Siemoni uroczyście świętowali Jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej.  Z tej okazji Zarząd Stowarzyszenia: "Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość" przygotował wystawę fotograficzną dokumentującą działalność naszych dzielnych strażaków. Natomiast  Komitet Organizacyjny Obchodów Jubileuszu, dzięki życzliwości i bezinteresownej  pomocy wielu osób wydał monografię  prezentującą jej 100 - letnią działalność. Jej obszerne fragmenty dostępne są na naszej stronie w Zakładce : Siemonia - rys historyczny / Ochotnicza Straż Pożarna  ( zobacz)

Wszystkim Strażakom - Zawodowcom i Ochotnikom, dużo zdrowia i wiele satysfakcji z pracy i służby społeczeństwu

nie tylko z okazji święta życzy Zarząd Stowarzyszenia S-PTP.

Dziękujemy za Wasz trud, pomoc i narażanie życia.


 
Drukuj PDF

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

 

Matka Boska Katyńska.


To polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia - w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Zbrodni, nazywanej Golgotą Wschodu, której ofiarami było ponad 22 tysiące naszych rodaków. Wśród nich -  także mieszkańcy naszej gminy.

W ubiegłym roku - 12 kwietnia, z inicjatywy Stowarzyszenia "Brynica" z Dobieszowic, Fundacji "Zwiastun" z Bobrownik oraz Michała Wolnego z Dobieszowic w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach odbyła się uroczysta msza święta w intencji mieszkańców wsi obecnie należących do Gminy Bobrowniki, którzy zostali zamordowani przez Sowietów w 1940r. w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych miejscach kaźni.

Organizatorzy uroczystości, zaproponowali wtedy, by msze święte z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej stały się w naszej Gminie tradycją i były odprawiane co roku, w różnych kościołach naszej Gminy.

W tym roku, to właśnie nasze Stowarzyszenie: " Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość  Przyszłość" miało   zaszczyt zorganizować tę uroczystą ceremonię .

 

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Siemoni.


 

15 kwietnia 2018r. z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Siemoni odbyła się uroczysta msza święta w intencji mieszkańców sołectw Gminy Bobrowniki, zamordowanych bestialsko w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych miejscach kaźni w 1940r.

Nabożeństwo odprawił ks. Rafał Stępniewski - dyrektor Domu Św. Józefa w Będzinie. Natomiast uroczystą oprawę mszy sprawiła asysta honorowa pocztów sztandarowych Komendy Policji Powiatowej w Będzinie a także strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemoni i Wymysłowie oraz Koła Gospodyń Wiejskich i uczniów Szkoły Podstawowej w Siemoni. Dopełnieniem uroczystości były wzruszające pieśni naszego chóru parafialnego.

Relacja filmowa i fotograficzna z przebiegu uroczystości dostępna jest na stronie portalu Bobrowniki TV.

 

 

Podziękowanie

Mieszkańcom Gminy Bobrowniki, przedstawicielom organizacji społecznych, stowarzyszeń, dyrektorom, nauczycielom i uczniom, a także przedstawicielom władz samorządowych różnych szczebli, w imieniu organizatorów, bardzo serdecznie dziękuję za przybycie i udział w nabożeństwie oraz za modlitwę za naszych rodaków, którym odebrano życie, za to, że byli Polakami.

Bardzo serdecznie dziękuję ks.Rafałowi Stępniewskiemu za uroczyste odprawienie mszy świętej i homilię, która na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dziękuję za asystę honorową w formie pocztu sztandarowego komendantowi Policji Powiatowej w Będzinie inp. Arkadiuszowi Więckowi a także funkcjonariuszom Komendy Powiatowej w Będzinie i Komendantowi Komisariatu w Wojkowicach oraz naszym strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemoni i Wymysłowie, Kołu Gospodyń Wiejskich oraz uczniom Szkoły Podstawowej w Siemoni. Na ręce organisty - Pana Marcina Kocota, składam podziękowania dla chóru,którego pieśni uświetniły uroczystość.

Szczególnie serdecznie dziękuję Pani Jolancie  Holzheimer - dyr. Szkoły Podstawowej w Siemoni, nauczycielom, katechetce oraz uczniom i rodzicom, za udział i ogromny wkład w organizację uroczystości. Pani Oldze Pasamonik dziękuję za zaprojektowanie plakatów i zaproszeń na uroczystość.

Dziękuję Fundacji "Zwiastun" oraz Panu Henrykowi Wadowskiemu za dokumentację filmową i fotograficzną oraz za publikację na portalu Bobrowniki TV. Wszystkim, którzy nas wspierali i służyli pomocą jeszcze raz pięknie dziękuję!

Joanna Waler - prezes Stowarzyszenia "S-PTP "

 

KATYŃ - to słowo - milczenie. Dotykając tego słowa, dotyka się największej zbrodni i największej rany"  - tak przed laty mówił ks. prof. Krzysztof Pawlina.

Dziś, nie musimy już milczeć  – ale powinniśmy pamiętać!

Szczególnie o ofiarach z sołectw naszej gminy. Dlatego jeszcze raz przypominamy nazwiska oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej, pochodzących z miejscowości gminy Bobrowniki zamordowanych  bestialsko w 1940 r. w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni, abyśmy na zawsze zachowali je w pamięci naszej i przyszłych pokoleń. Cześć Ich Pamięci!


Oficerowie Wojska Polskiego:


Porucznik Jan BĄTOREK - ur. w miejscowości Kidów w 1910r. - nauczyciel w Dobieszowicach, oficer 74 Pułku Piechoty,  zamordowany w Katyniu

Porucznik Marian PAWEŁCZYK - ur. w Bobrownikach w 1905r. - nauczyciel w Krzepicach i Częstochowie, oficer 27 Pułku Piechoty,   zamordowany w Katyniu

Porucznik Wacław STASIAK - ur. w miejscowości Kichary w 1906r. - nauczyciel w Bobrownikach, oficer 11 Pułku Piechoty, zamordowany w Charkowie

 

Funkcjonariusze Policji Państwowej:

Przodownik Stefan BARTUSIK - ur. w Bobrownikach w 1895r. - komendant posterunku na wschodzie Rzeczypospolitej, zamordowany na Ukrainie

Przodownik Tadeusz BOCHENEK - ur. w Gołonogu w 1898r.  - we wrześniu 1939r. komendant posterunku w Bobrownikach, zamordowany w Twerze

Przodownik Jan CIEŚLA - ur. w Bobrownikach w 1892r. - zamordowany w Twerze
Starszy posterunkowy Władysław CIEŚLA - ur. w Bobrownikach w 1907r. - zamordowany przez NKWD, pochowany w Kijowie -Bykowni

Posterunkowy Stefan DYSZY -  ur. w Sączowie w 1901r. - zamordowany w Twerze.

Posterunkowy Jan GŁĄB - ur. w Głąbiu w 1888r. - we wrześniu 1939r. pełnił służbę na posterunku w Sączowie, zamordowany w Twerze.

Starszy posterunkowy Stanisław KAIM - ur. w Sączowie w 1902r. -  zamordowany w Twerze.

Starszy posterunkowy Stanisław KATOLIK - ur. w 1900r.-  we wrześniu 1939 r. pełnił służbę na posterunku w Sączowie, zamordowany w Twerze


Gorąco polecamy ( Zakładka: " Ludzkie losy - historie prawdziwe"  ) artykuł Pana Michała Kuny na temat  zbrodni katyńskiej, przybliżający nam tę bolesną historię narodową, w którą wpisany został scenariusz losów życiowych m.in.  posterunkowego Stefana Dyszego - naszego  rodaka z Sączowa.

 


Strona 7 z 13