STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Aktualności
Drukuj PDF

Ludzkie losy - prawdziwe historie rodzinne i nie tylko.

Miłośników historii i nie tylko,zapraszamy do zakładki - "Ludzkie losy - historie prawdziwe",

w której przedstawiamy kolejną opowieść, tym razem o generale broni Leonie Berbeckim i jego żonie Zofii Jacyna- Jatelnickiej.

 

Zachęcamy Państwa do spisywania historii dziejów rodzinnych - niech wiedza o naszych przodkach stanie się  podłożem kulturowym do stworzenia prawdziwej wspólnoty tych, którzy żyją obecnie i pokoleń, które odeszły.

 
Drukuj PDF

Najlepsze zdjęcia dzikiej przyrody 2015r.


Wildlife Photographer of the Year 2015.

 

Fot. Zsolt Kudich ( Węgry) - "Poranek czapli"

Wildlife Photographer of the Year to największa i najbardziej ceniona inicjatywa z zakresu fotografii dzikiej przyrody, ukazująca różnorodność, piękno i dramatyzm życia na Ziemi.

W tym roku odbyła się pod hasłem „Twój świat – Twoja wizja”. Wzięło w niej udział ponad 4 tysiące fotografów z ponad 90 krajów.

"Fotografia Dzikiej Przyrody 2015" to wystawa złożona ze stu zdjęć nagrodzonych w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2015, organizowanym od 1965r. przez BBC Worldwide Magazine. Z czasem we współorganizację tego przedsięwzięcia włączyło się Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, które obecnie przejęło ten projekt.

Ideą konkursu jest przedstawianie świata dzikiej przyrody,  przy minimalnej modyfikacji cyfrowej i bardzo rzetelnym opisie zdjęć. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 42 tysiące zdjęć, spośród których nagrodzono sto prac, w 16 kategoriach. Przyznano także 4 nagrody specjalne. Wybrane zdjęcia są nie tylko szczególne pod względem artystycznym, ale także bardzo dobre technicznie. Wystawa wyróżnionych zdjęć odbywa się w ponad 60 miejscach na Ziemi – w tym w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu to jedyna w Polsce instytucja, która prezentowała dotychczas wszystkie krajowe edycje wystawy prac nagrodzonych w tym konkursie - a tegoroczna jest już 14. odsłoną tego niezwykłego projektu.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu - 8 kwietnia o godzinie 18:00.

Fot. Rosamund Macfarlane ( W.Brytania) - "Śnieżny zając"                                              Fot. Thomas P.Perschah (Niemcy/RPA) - "Rekinowy surfer"

Fot. Carlos Perez Naval (Hiszpania) - „Napić się, czy nie?”


Wystawę wyróżnionych prac będzie można podziwiać w Muzeum Górnośląskim do 8 maja 2016r.

Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum i  tej niezwykłej wystawy!

Informujemy, że Muzeum w poniedziałki jest nieczynne. Natomiast we wtorki, czwartki i piątki czynne jest od 9.00 do 15.00, w środy od 10.00 do 18.00, zaś w soboty od 11.00 do 16.00 a w niedziele od 11.00 do 15.00.

ZAPRASZAMY!

 
Drukuj PDF

"KASZTELANKI" A.D. 2016r.


Fot. www.starostwo.bedzin.pl

 

Od 2001 roku w Powiecie Będzińskim odbywa się uroczysta gala, podczas której nagradzana jest bogata działalność na płaszczyźnie kulturalnej, promująca Powiat Będziński w Polsce i poza jego granicami.

W  tym roku -  XVI  już uroczysta gala wręczenia Nagród Starosty Będzińskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej Upowszechniania i Ochrony Kultury, odbyła się  21 marca 2016r. w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Uroczystość wręczenia „Kasztelanek” - powiatowych "Oskarów" - na stałe wpisała się już do tradycji powiatu i corocznie Nagrodą Starosty Będzińskiego wyróżniani są najlepsi animatorzy kultury, ludzie, których zaangażowanie oraz codzienna praca owocuje wspaniałymi osiągnięciami w dziedzinie prezentacji i utrwalania wartości lokalnych w dziedzinie kultury. 

Z ogromną przyjemnością informujemy, że wśród wyróżnionych w tym roku laureatów jest:

Pani  HALINA GAJDZIK - kustosz kościoła św. Wawrzyńca w Bobrownikach

oraz  ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "WYMYSŁOWIANKI".


Fot. www.bobrowniki.pl  i  www.bobrowniki.tv

Nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów w podejmowaniu  wyzwań dla dobra naszej małej Ojczyzny.

 
Drukuj PDF

Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi (....) zapachniało,zajaśniało:


"Wiosnawiosna, wiosna .....ach to ty!"

( Marek Grechuta)


Fot. J.Waler

W niedzielę - 20 marca 2016r. o godz. 5.30 przywitaliśmy astronomiczną wiosnę.

Tego dnia na całej kuli ziemskiej, poza biegunami, dzień i noc trwały po równe 12 godzin - i mieliśmy do czynienia z równonocą wiosenną. Od 20 marca  półkula północna będzie otrzymywała więcej Słońca niż południowa. Dnie będą dłuższe od nocy - i tak, aż do przesilenia letniego czyli najdłuższego dnia w roku tj. do 21 czerwca.

W 2016 roku i przez najbliższe 26 lat (do roku 2043) początek astronomicznej wiosny wypadać będzie 20 marca, a to dlatego, że ruch Ziemi wokół własnej osi jest niezależny od jej obrotu wokół Słońca.

21 marca - przyjmowany jest umownie jako pierwszy dzień wiosny kalendarzowej.
Wyróżniamy także wiosnę meteorologiczną, która trwa od 1 marca przez trzy miesiące oraz klimatyczną, kiedy średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C.

Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy, który nazywamy przedwiośniem.

Fot. J.Waler

 
Drukuj PDF

8 marca

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET

 

" Kochane Baby, ach! te Baby, czym by bez nich był ten świat..."

(autor tekstu: Jerzy Nel)

Międzynarodowy Dzień Kobiet od ponad stu lat świętowany jest w dniu 8 marca i na stałe już wpisał się do kalendarza dni świątecznych, aczkolwiek w Polsce nigdy nie był dniem wolnym od pracy. 

Przypomnijmy więc, że święto to  ustanowiono dla upamiętnienia walki kobiet o równouprawnienie.
Niezaprzeczalnie geneza Dnia Kobiet wywodzi się z ruchów feministycznych i robotniczych na przełomie dwudziestego wieku w Ameryce Północnej i Europie. Warto pamiętać,że kolebką Dnia Kobiet jest Ameryka,a nie jak się powszechnie uważa-sowiecka Rosja.
Święto zatwierdzono uchwałą II Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26-28 sierpnia 1910 roku, a za jego inicjatorkę uznaje się niemiecką socjalistkę Klarę Zetkin.

W Europie po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w dniu 19 marca 1911r, natomiast w Polsce  obchodzony był na szeroką skalę (jako święto państwowe) do 1993 roku. Niestety,wielu osobom Dzień Kobiet kojarzy się z czasami PRL–u i z wręczanymi wtedy Paniom masowo goździkami i .....rajstopami.


Wszystkim Paniom w Dniu Ich Święta życzymy, by ten Dzień trwał ...... przez cały rok!

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!

 

Tradycyjnie już, od wielu lat,tego dnia organizowane są, cieszące się coraz większym zainteresowaniem, liczne spotkania towarzyskie - zwane Babskimi combrami.Są to oczywiście zabawy wyłącznie w kobiecym gronie (na Śląsku - odpowiednik męskiej karczmy piwnej). Nawiasem mówiąc - słowo "comber", pochodzące najprawdopodobniej z języka niemieckiego, oznacza tyle samo co "swawolić", dodajmy - "tęgo swawolić"!!!

Również i u nas, w Domu Kultury w Siemoni, podobnie jak w roku ubiegłym Koło Gospodyń Wiejskich pod kierownictwem Pani Aliny Szaleniec, wspólnie z Radą Sołecką, na czele z Panią Eweliną Gajdzik zorganizowały:

BABSKI COMBER Anno Domini 2016.

Do wspólnej zabawy przystąpiło 120 Pań! Były konkursy, tańce i przebierańce. A o dobrą atmosferę i muzyczną oprawę zadbał Zespół Muzyczny "Przerwa na kawę" z solistką Ksenią Mazan. Było miło, wesoło i .... przepysznie, i to aż do białego rana!!!

Przy okazji - gratulujemy organizatorom, no i uczestniczkom spotkania - wytrwałości, poczucia humoru i ... świetnej kondycji!!

Relacja fotograficzna- Joanna Waler

Z kolei, Pani poseł Barbara DZIUK, z okazji Dnia Kobiet zaprosiła Panie do Opery Śląskiej w Bytomiu na spotkanie w "Strefie zdrowia i urody" oraz na spektakl "My Fair Lady" w reżyserii Roberta Talarczyka.

Niespodzianką  wieczoru była ufundowana przez Panią Jadwigę Wiśniewską - posłankę do Parlamentu Europejskiego - wycieczka do ... Brukselii!

Z ogromną przyjemnością informujemy, że tę wspaniałą nagrodę, ku uciesze nas wszystkich oraz ogromnemu zaskoczeniu i niedowierzaniu laureatki, wylosowała mieszkanka Gminy Bobrowniki - Pani Jolanta Holzheimer - dyrektor Gimnazjum Publicznego w Siemoni!!!

Fot. Bobrowniki.TV                                                                 Fot.Urząd Miejski Bytom


Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy wspaniałych i niezapomnianych wrażeń z pobytu w Brukselii.


Na zakończenie uroczystej gali wręczone zostały certyfikaty wolontariusza Fundacji Zwiastun w podziękowaniu za działalność na rzecz Fundacji. Otrzymali je, z rąk prezesa Pana Henryka Wadowskiego: Panie - Barbara Dziuk i Krystyna Bożek oraz  Pan Tadeusz Serafin - dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Fot. Bobrowniki.TV

 
Drukuj PDF

„Nie dajmy zginąć poległym…”


 

"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny"     -  Lech Kaczyński

Wiele upłynęło czasu, nim 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego uchwalenie  jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.

„Żołnierzami Wyklętymi” zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pięć lat okupacji niemieckiej zmuszeni byli zamienić na idący ze wschodu, niczym burza, stalinowski reżim. W odróżnieniu od tej części społeczeństwa, która uznała władzę ludową narzuconą odgórnie na polecenie Stalina. Oni – wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu bronić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami MO, UB i NKWD.

Podziemie niepodległościowe na skutek braku reakcji aliantów na komunistyczne fałszerstwo, zamiast demokratycznych wyborów, oraz na fakt, iż państwa zachodniej Europy uznały Polskę pod rządami sowietów, świadomi braku perspektyw  - żołnierze organizacji niepodległościowych zmuszeni byli przyjąć symboliczny "kielich goryczy" od komunistycznych władz w postaci tzw. „amnestii”, która okazała się podstępną pułapką. Nadal tropiono i mordowano nie tylko tych, którzy nie chcieli się ujawnić, ale także tych, którzy to uczynili. Władza ludowa jeszcze raz zademonstrowała wtedy, co są warte jej zobowiązania i przyrzeczenia.
Za koniec ich zbrojnego oporu uznaje się datę zastrzelenia sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek” w Majdanie Kozic Górnych (gm. Piaski) 21 października 1963 r.

Źródło: http://www.wykleci.ipn.gov.pl/

Więcej informacji : http://podziemiezbrojne.blox.pl/html oraz  http://www.zolnierzewykleci.pl/

 
Drukuj PDF

PATRONI 2016 roku.


Sejm Polski uchwalił, że rok 2016 będzie Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

Uzasadnienie: Chrzest władcy Polan i jego dworu, a w konsekwencji Chrzest Polski, odbył się w Wigilię Paschalną, 14 kwietnia 966 roku. Akt ten miał decydujące znaczenie dla procesu jednoczenia plemion polskich pod władzą Piastów i kształtowania się chrześcijańskiej tożsamości naszego Narodu. Wierzymy, że obchody rocznicy będą okazją do pojednania i odbudowy polskiej wspólnoty narodowej.

Jednocześnie patronami roku 2016 wybrani zostali: Henryk Sienkiewicz, Feliks Nowowiejski i Cichociemni.

Henryk Sienkiewicz

( 15.05.1846r. - 15.11.1916r. )

Uhonorowanie Henryka Sienkiewicza wiąże się z przypadającą w 2016 r. 170. rocznicą urodzin oraz 100. rocznicą jego śmierci. Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości i – jak wówczas stwierdzono – rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha Narodu. Sienkiewicz, autor m.in. osławionego cyklu powieści historycznych „Trylogia”, był jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w. Twórczość autora oraz jego działalność społeczna i orędownictwo za polską niepodległością odegrały istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę wolności.


Feliks Nowowiejski

( 7.02.1877r. -  18.01.1946r. )

W  2016 roku przypada  70. rocznica śmierci wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty wirtuoza, organizatora życia muzycznego i szambelana papieskiego – Feliksa Nowowiejskiego. Artysta był autorem wielu pieśni patriotycznych, które umacniały tożsamość narodową Polaków. W niepodległej Polsce brał czynny udział w tworzeniu i organizowaniu życia artystycznego. Zmarł i został pochowany na Skałce Poznańskiej, w Krypcie Zasłużonych Kościoła św. Wojciecha.

 

Cichociemni - spadochroniarze Armii Krajowej

(Na zdj. - 20 sierpnia 1942 roku gen. Sikorski w ośrodku cichociemnych w Audley End na południu Cambrigde)

Rok 2016 - to również 75. rocznica pierwszego zrzutu do walki w okupowanej Polsce Cichociemnych – Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Wydarzenia te miały miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. Działania Cichociemnych umożliwiły nawiązanie łączności z Krajem drogą lotniczą oraz przeprowadzenie akcji sabotażowo-dywersyjnych przeciwko okupantom. Do końca 1944 roku na obszar Polski zrzuconych zostało 316 Cichociemnych, z których 112 oddało życie za wolną Ojczyznę. Cichociemni stanowili elitę Polskich Sił Zbrojnych i z uwagi na swoje zasługi w walce o niepodległość Polski powinni mieć stałe miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych.

Było ich zaledwie 316, jednak ich dzieje stanowią złotą kartę w historii Polski. Spadochroniarze Armii Krajowej, bo o nich właśnie mowa, tworzyli jedną z najbardziej elitarnych grup żołnierzy II wojny światowej. Początkowo określani byli mianem "ptaszków", "zrzutków" albo "skoczków", jednak ostatecznie przyjęła się dla nich nazwa "cichociemni", która niezwykle trafnie definiowała sposób działania, do jakiego zostali przygotowani: "w ciszy oraz po ciemku". Niestety, część z nich została skazana w Polsce Ludowej na kary śmierci lub więzienia.

O Cichociemnych, którzy oddawali życie za ojczyznę, w której ich potem prześladowano i zapomniano o ich losie (na szczęście nie wszyscy zapomnieli...niektórzy chcą i będą dalej pamiętać) można przeczytać m.in. na stronie:  "Cichociemni - Encyklopedia skoczków AK".

 
Drukuj PDF

Kolej do Pyrzowic  - niepokojące informacje?




Jak wcześniej informowaliśmy, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odstąpiły od umowy z niemiecko – polskim konsorcjum na projektowanie nowej linii kolejowej do lotniska. Powodem decyzji było blisko 2,5 roczne opóźnienie konsorcjum wykonującego prace projektowe, a także wyjątkowo silne protesty partnerów społecznych.
PKP PLK jednak nie zrezygnowało z uruchomienia kolejowego połączenia z lotniskiem w Pyrzowicach - nowy plan zakładał wykorzystanie istniejących linii oraz remont i elektryfikację linii nr 182, łączącej Zawiercie z Tarnowskimi Górami (o co zabiegało m.in.nasze stowarzyszenie).

W listopadzie 2014r. PKP PLK rozstrzygnęły przetarg na wykonanie dokumentacji przedprojektowej trasy Tarnowskie Góry - Zawiercie i rozpoczęto prace nad dokumentacją przedprojektową odbudowy linii kolejowej z Tarnowskich Gór do Zawiercia, współpracując ze spółką Tauron Dystrybucja, gdyż chodzi o powiązanie kolejowego przedsięwzięcia z budową nowej linii energetycznej wysokiego napięcia.

Przedsięwzięcie miało zostać wykonane przy wsparciu środków UE. Pierwotnie zamierzano współfinansować je środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Ostatecznie jednak  - zgodnie z przyjętym przez rząd dokumentem „Śląsk 2.0. Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej” - projekt "Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie" planowany był do dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ

Niestety, na początku lipca Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opublikowało projekt Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku i wśród 111 projektów na liście podstawowej i 35 na rezerwowej nie ma połączenia kolejowego z Katowic do lotniska w Pyrzowicach!!!

Brak tej inwestycji na liście rządowych projektów jest o tyle dziwny, że znajduje się w innych strategicznych dokumentach (patrz: wyżej).  Modernizacja tej linii, oprócz kolejowego połączenia z portem lotniczym, pozwoliłaby na stworzenie północnej obwodnicy kolejowej aglomeracji. Inwestycja była od początku rekomendowana przez Zarząd Województwa do realizacji przy wsparciu ze środków unijnych - skąd więc to " zamieszanie" w ministerstwie infrastruktury?

Teraz z kolei dochodzą nas niepokojące informacje, że podejmowane są działania, aby zweryfikować przebieg trasy Katowice - Pyrzowice i powrócić do pierwotnej koncepcji przebiegu przez .... Piekary Śląskie. Niewątpliwie, kolokwialnie mówiąc - "coś jest na rzeczy". A świadczyć o tym może, chociażby  pismo w sprawie kolei posła - Pana Tomasza Głogowskiego skierowane  do Przewodniczącego Rady Powiatu Tarnogórskiego.  Skan pisma - zobacz!

Zaniepokojeni kolejnym zamieszaniem wokół kolei do Pyrzowic, ufamy, że obecne władze i ośrodki decyzyjne, zanim podejmą ostateczne kroki, przypomną sobie jak wyglądała batalia o racjonalny przebieg kolei i jak silne, a co ważniejsze - merytoryczne okazały się protesty zdeterminowanych "partnerów społecznych". Będziemy z uwagą śledzić wszelkie działania w tym temacie i w razie konieczności reagować - mamy nadzieję - skutecznie!
 
Drukuj PDF

Skandal! Szybka kolej z Katowic do Pyrzowic nie

powstanie.

(artykuł red. Tomasza Klyty w " Dzienniku Zachodnim" - 28.VII.2015r.)


Fot. Arkadiusz Gola

Kolejne zamieszanie z koleją do Pyrzowic. Nie będzie szybkiego połączenia kolejowego do Pyrzowic!
Tak przynajmniej wynika z planów ministerstwa infrastruktury.

Na początku lipca Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opublikowało projekt Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku.
Wśród 111 projektów na liście podstawowej i 35 na rezerwowej nie ma połączenia kolejowego z Katowic do lotniska w Pyrzowicach!!!

Na razie dokument został skierowany do konsultacji publicznych (potrwają do 11 sierpnia), a jeśli zostanie przyjęty w formie uchwały przez rząd, będzie podstawą do opracowania planu wydatków budżetu państwa na inwestycje kolejowe.

Brak tej inwestycji na liście rządowych projektów jest o tyle dziwny, że znajduje się w innych strategicznych dokumentach.
Raptem miesiąc temu podczas wyjazdowego posiedzenia Rady Ministrów w Katowicach przyjęto program Śląsk 2.0. Tam zwrócono uwagę, że zadanie o nazwie "Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry-Zawiercie" jest jedną z najważniejszych inwestycji kolejowych na najbliższe lata.  (Piszemy o tym poniżej -Linia kolejowa do Pyrzowic przez Tarnowskie Góry: "Dobry przykład koordynacji inwestycji")
Połączenie znalazło się również w zapisach "Kontraktu terytorialnego dla woj. śląskiego", który został podpisany jesienią ubiegłego roku.
Brak tej inwestycji na liście inwestycji niepokoi nas - przyznaje Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. To jeden z ważniejszych projektów komunikacyjnych. Modernizacja tej linii, oprócz kolejowego połączenia z portem lotniczym, pozwoliłaby na stworzenie północnej obwodnicy kolejowej aglomeracji. Inwestycja była od początku rekomendowana przez Zarząd Województwa do realizacji przy wsparciu ze środków unijnych - przypomina Trólka.

Urząd Marszałkowski już przygotowuje stanowisko odnoszące się do opublikowanego projektu Krajowego Programu Kolejowego.
Reagują też inni. Uwagi złożył m.in. tarnogórski poseł PO Tomasz Głogowski. (Uważam, że to zwykłe przeoczenie pracowników ministerstwa. Połączenie do Pyrzowic znajduje się w innych dokumentach i logika wskazuje, że powinno się także znaleźć w programie kolejowym - ocenia poseł.  Dlaczego połączenia nie ma na liście, czy inwestycja nie powstanie  w ogóle czy jest to faktycznie urzędnicze przeoczenie? Na te pytania ministerstwo infrastruktury wczoraj nam nie odpowiedziało).
Z pewnością swoje stanowisko w tej kwestii zajmie również radna Sejmiku Wojewódzkiego - Pani Barbara Dziuk, aktywnie  zaangażowana w kampanię na rzecz przebiegu kolei do lotniska przez Tarnowskie Góry.
 
Drukuj PDF

 

Linia kolejowa do Pyrzowic przez Tarnowskie Góry:


"Dobry przykład koordynacji inwestycji"


Fot.Shutterstock

Jak już wcześniej informowaliśmy (artykuł m.in. w Zakładce:"Kolej Regionalna - kalendarium wydarzeń"), PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odstąpiły od umowy z niemiecko – polskim konsorcjum na projektowanie nowej linii kolejowej do lotniska. Powodem decyzji było blisko 2,5 roczne opóźnienie konsorcjum wykonującego prace projektowe, a także wyjątkowo silne protesty partnerów społecznych.
PKP PLK jednak nie zrezygnowało z uruchomienia kolejowego połączenia z lotniskiem w Pyrzowicach - nowy plan zakłada wykorzystanie istniejących linii oraz remont i elektryfikację linii nr 182, łączącej Zawiercie z Tarnowskimi Górami (o co zabiegało m.in.nasze stowarzyszenie).
W listopadzie 2014r. PKP PLK rozstrzygnęły przetarg na wykonanie dokumentacji przedprojektowej trasy Tarnowskie Góry - Zawiercie.
Podpisano umowę z konsorcjum Projekty Inżynieryjne i Architektoniczne z Warszawy oraz z KV Consultores de Ingenieria Proyectos y Obraz z Madrytu, przedmiotem której jest opracowanie :
- dokumentacji przedprojektowej w ramach projektu pn: " Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej Tarnowskie Góry - Zawiercie ( część kolejowa)
- dokumentacji przedprojektowej na "Budowę linii napowietrzno-kablowej 110 kv relacji: istniejąca stacja 110/15 Siewierz - planowana stacja 110/20 kv Pyrzowice lotnisko - istniejąca stacja 110 kv Miasteczko Śląskie ( część energetyczna)

Według wcześniejszych zapowiedzi PLK potem mógłby zostać ogłoszony przetarg na prace budowlane w formule "projektuj i buduj”.



Obecnie trwające prace nad dokumentacją przedprojektową odbudowy linii kolejowej z Tarnowskich Gór do Zawiercia, PKP PLK prowadzą współpracując ze spółką Tauron Dystrybucja.
Chodzi o powiązanie kolejowego przedsięwzięcia z budową nowej linii energetycznej wysokiego napięcia.

Dyrektor ds. realizacji inwestycji - Pan Marcin Mochocki ocenia, że to dobry przykład koordynacji różnych inwestycji – PKP PLK, polegającej na odbudowie linii kolejowej i Tauronu, polegającej na budowie linii wysokiego napięcia.
Infrastruktura energetyczna i kolejowa mają  być ze sobą ściśle powiązane. To z jednej strony realizuje potrzebę lotniska – poprawę  zasilania energetycznego, a z drugiej strony - kolei, bo w ramach odbudowy linii nr 182 planowana jest  jej elektryfikacja.
Dzięki temu  zapewniona zostaje możliwość obsługi tego połączenia taborem posiadanym przez regionalnego przewoźnika, czyli Koleje Śląskie. Podobnego zdania jest wiceprezes spółki Tauron - Pan Marek Kleszczewski, który podkreśla, że w ten sposób energetyka wspiera rozwój dróg komunikacji z portem lotniczym i  stwarza możliwości dalszego rozwoju lotniska.

Nieeksploatowana obecnie w większości, jednotorowa linia nr 182 łącząca Tarnowskie Góry z Zawierciem, przechodzi przez bezpośrednie okolice portu lotniczego w Pyrzowicach. Oprócz kompletnego remontu planowana jest również  jej elektryfikacja. Przedsięwzięcie ma zostać wykonane przy wsparciu środków UE. Pierwotnie zamierzano współfinansować je środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (we wczesnych pracach nad programem wstępnie oszacowano koszt na 331,8 mln zł).

Ostatecznie jednak  - zgodnie z przyjętym przez rząd dokumentem „Śląsk 2.0. Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej” - projekt "Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie" planowany jest do dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Wraz z realizacją połączenia do lotniska zrewitalizowany zostanie prowadzący do Tarnowskich Gór od strony aglomeracji katowickiej (z Chorzowa Batorego) odcinek tzw. magistrali węglowej, czyli linii kolejowej nr 132. Odcinek linii kolejowej nr 137 Katowice - Chorzów Batory rewitalizowany jest w tym roku.

(Źródło:PAP)

 
Drukuj PDF

XI Ranking samorządów - 2015r.


Bobrowniki wśród najlepszych gmin w Polsce.

 

Organizatorem Rankingu Samorządów jest "Rzeczpospolita", a jego kryteria ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem byłego premiera Jerzego Buzka. Samorządy wyróżniane są w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i wiejsko-miejskich oraz gmin wiejskich.

Od 11 lat metodologia wyłaniania zwycięzców jest prawie niezmienna, dzięki temu - jak podkreśla Jerzy Buzek  – naprawdę jesteśmy w stanie obiektywnie oceniać sytuację poszczególnych samorządów. Najpierw bazujemy na twardych danych Ministerstwa Finansów (chodzi o informacje, które gminy najlepiej zarządzają swoimi finansami i jednocześnie najwięcej inwestują), by w kolejnym etapie analizować dane przesłane  przez poszczególne miasta i gminy. W tym wypadku braliśmy pod uwagę m.in. wsparcie organizacji pozarządowych, liczbę złożonych wniosków o dofinansowanie ze środków UE, liczbę nowych podmiotów gospodarczych czy zagospodarowanie przestrzenne.

Na 2,5 tys. samorządów w Polsce do drugiego etapu zakwalifikowano 565 gmin, z czego 250 gmin wiejskich.

Po kolejnej weryfikacji  samorząd Gminy Bobrowniki sklasyfikowano na 33 pozycji w Polsce, przyznając 49,63 punkty, co dało naszej Gminie jednocześnie 3 pozycję na Śląsku.

Jestem dumny, że dynamiczny rozwój naszej gminy doceniło tak opiniotwórcze pismo jak "Rzeczpospolita" – skomentował wyniki Rankingu Wójt Gminy Bobrowniki - Pan Arkadiusz Ziemba, dodając, że pod koniec ubiegłego roku czasopismo samorządowe "Wspólnota "przygotowało podobny ranking i tam też znaleźliśmy się  na wysokim miejscu, wyprzedzając inne gminy naszego powiatu. Wyraził także nadzieję, że informacja ta odbije się szerokim echem, tak by wszyscy mieszkańcy mogli być dumni z rosnącego tempa rozwoju Gminy Bobrowniki.

( Źródło: "Rzeczpospolita", U.G. Bobrowniki )

Post scriptum:

Warto, właśnie w tym miejscu wspomnieć również o osiągnięciach naszych sąsiadów.

Otóż wójt Gminy Ożarowice - Pan Grzegorz Czapla ( Wójt Roku 2012) otrzymał na Gali Europejskiego Kongresu Samorządów, która to odbyła się w Krakowie 4 maja 2015r. zaszczytny tytuł "Lidera Samorządu 25-lecia". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Fot. Forum Ekonomiczne

Na Kongresie nagrodzono najlepszych samorządowców minionego ćwierćwiecza wśród gmin, które mogły pochwalić się najlepszymi wynikami ekonomicznymi, ocenianymi na podstawie danych Ministerstwa Finansów i Głównego Urzędu Statystycznego oraz najlepszym wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej. Brano pod uwagę  samorządowców, którzy swoje stanowiska pełnili co najmniej przez 4 kadencje, a samorządy, które mieli pod swoją opieką wykazały się m.in. najlepszymi wskaźnikami przychodów, wydatków, inwestycji i wykorzystania środków unijnych.Nagrodę Lidera  otrzymał także  były prezydent Leszna Tomasz Malepszy oraz burmistrz Glinojecka Waldemar Godlewski.

 


Strona 12 z 13