STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Działalność S-PTP - kalendarium
Drukuj PDF
Spis treści
Działalność
KALENDARIUM 2010r.
KALENDARIUM 2011r.
KALENDARIUM 2012r.
KALENDARIUM 2013r.
KALENDARIUM 2014r.
KALENDARIUM 2015r.
Wszystkie strony

 

 

 

 

 

Kalendarium 2013r.

 

 

 

 

STYCZEŃ 2013r. Fot. J. Waler

17.01.2013r. – Dom Kultury w Siemoni. Posiedzenie Zarządu S-PTP

Podczas obrad Zarządu, informacje z Walnego Zebrania Klubu Sportowego „Płomień”, które odbyło się 15.XII.2012r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sączowie przekazali zebranym: pani Wiesława Furgacz, pan Jan Gwóźdź i pan Leszek Fałek. W Walnym Zebraniu Klubu Sportowego „Płomień” uczestniczyli również: pani Zofia Krzykawska, pani Danuta Sztam, pan Tadeusz Kańtoch. Walne Zebranie podjęło uchwałę w sprawie założenia Sekcji gry w bule. Przewodniczący obrad, pan Bartłomiej Elzner zwrócił się do członków Stowarzyszenia o pomoc podczas organizacji rozgrywek Petanque oraz o dalszą popularyzację gry zespołowej, która budzi duże zainteresowanie nie tylko dzieci i młodzieży ale również osób dorosłych.

Na prośbę przewodniczącego obrad, pani prezes Zofia Krzykawska przedstawiła historię i zasady gry w bule. Stowarzyszenie w miarę możliwości będzie współpracowało z Klubem Sportowym „Płomień” w Sączowie, dzieląc się doświadczeniami jakie zdobyło, organizując turnieje Petanque dla dzieci i młodzieży w roku 2012.

Informacje z obrad XXV Sesji Rady Gminy Bobrowniki, która odbyła się 28.XII.2012r. - przedstawili: Prezes Zofia Krzykawska i Wiceprezes Jerzy Gadaczek.

Pani Zofia Krzykawska zwróciła uwagę na czas trwania konsultacji pakietu projektów uchwał związanych z tzw.” Ustawą śmieciową”. Konsultacje powinny trwać 21 a nie 14 dni, ponieważ utrzymanie czystości i porządku w gminie dotyczy wszystkich mieszkańców. Również konsultacje powinny być adresowane do wszystkich mieszkańców gminy a nie tylko do organizacji pozarządowych. W sprawach różnych poinformowała radnych, że wiele rad gmin miejskich i wiejskich wstrzymało podejmowanie uchwał w związku z nowelizacją Ustawy i że lepiej poczekać do nowelizacji Ustawy, niż podejmować uchwały, a później ponownie nad nimi procedować i wprowadzać zmiany.

Transmisja z obrad na portalu  .   Protokół z obrad XXV Sesji  - BIP Urzędu Gminy  Bobrowniki

Podczas obrad Zarządu, wiceprezes Stowarzyszenia, pan Jerzy Gadaczek stwierdził, że nowa Ustawa powinna być lepsza od poprzedniej, a wprowadzone zmiany winny w sposób racjonalny i ekonomiczny normować gospodarowanie odpadami w gminie. Narzucenie mieszkańcom wybranej przez gminę firmy odbierającej odpady, pozbawia ich prawa suwerennego wyboru i narusza wolności obywatelskie oraz likwiduje konkurencję, co może mieć negatywny wpływ na ceny i jakość usług, ponieważ monopolista będzie stawiał warunki i dyktował ceny. Również odbieranie odpadów niesegregowanych raz w miesiącu budzi zastrzeżenia, ponieważ są odpady, które szczególnie w miesiącach letnich ulegają szybkiemu rozkładowi, któremu towarzyszą przykre zapachy. Powinny być odbierane 2 razy w miesiącu jak dotychczas.

Nadal wiele emocji budzi projektowane połączenie kolejowe aglomeracji górnośląskiej z Międzynarodowym Portem Lotniczym ”Katowice” w Pyrzowicach.

Zarząd Stowarzyszenia wyraża stanowczy sprzeciw wobec podejmowania decyzji sprzecznych z podjętymi przez Radę Gminy Bobrowniki i Zebrania Wiejskie Uchwałami i „spychanie” niechcianej inwestycji na obszar naszej gminy. Wyrazem tego sprzeciwu jest Oświadczenie Zarządu S-PTP.

OŚWIADCZENIE

Stowarzyszenie : SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ uważa, że wszelkie działania podejmowane w sprawie budowy połączenia kolejowego MPL"Katowice" w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej, odcinek Katowice - Pyrzowice, bez przewidzianych prawem konsultacji społecznych, wbrew podjętym uchwałom: Rady Powiatu Będzińskiego, Rady Powiatu Tarnogórskiego,  Rady Gminy Bobrowniki i Zebrań Wiejskich, protestom mieszkańców oraz zawieranie niejawnych kompromisów, będzie traktowane za sprzeczne z wolą społeczeństwa i szkodliwe nie tylko dla Gminy Bobrowniki ale przede wszystkim dla całego regionu.

Zarząd S-PTP

Podczas obrad zatwierdzono Harmonogram Posiedzeń Zarządu na rok 2013. Harmonogram został podany do publicznej wiadomości na tablicy informacyjnej w Domu Kultury w Siemoni.

W posiedzeniach Zarządu mogą uczestniczyć członkowie Stowarzyszenia oraz osoby nie będące członkami S-PTP, ale  zainteresowane działalnością Stowarzyszenia lub zgłaszające wnioski, w realizacji których może pomóc Stowarzyszenie.

24.01.2013r. –  Dom Kultury w Siemoni. Posiedzenie Zarządu S-PTP.

Prezes stowarzyszenia pani Zofia Krzykawska przypomniała zapisy Statutu, Rozdział 2, §5, stanowiące o kompetencjach Stowarzyszenia, w zakresie działalności na rzecz dobra wspólnego i społeczeństwa obywatelskiego. Zwróciła uwagę zebranych na potrzebę aktywnego działania w zakresie gospodarowania przestrzenią, udziału w konsultacjach społecznych, uczestniczenia w posiedzeniach komisji problemowych Rady Gminy Bobrowniki oraz w obradach Sesji Rady Gminy.

Na posiedzeniu Zarządu gościliśmy Pana Jacka Mościńskiego – Radnego Gminy Bobrowniki, który podzielił się wiadomościami na temat aktualnych wydarzeń i działań związanych z projektowanym przebiegiem kolei regionalnej. Pan Jacek Mościński powiedział między innymi, że wraz z Panią Barbarą Dziuk - Radną Sejmiku Śląskiego uczestniczył w Bytomiu, w spotkaniu z Naczelnikiem Wydziału Infrastruktury. Podczas spotkania przedstawiano swoje uwagi na temat alternatywnego przebiegu kolei regionalnej przez Bytom i Tarnowskie Góry. Podobne spotkanie odbyło się z Panem Wójtem Gminy Bobrowniki. W wyniku tych rozmów poszły odpowiednie pisma do Ministerstwa Transportu, Senatu i Związku Zawodowego Kolejarzy. Do 28 lutego br. ma być podjęta przez RDOŚ decyzja w sprawie raportu środowiskowego dla tej inwestycji. Pan Jacek Mościński poinformował również o planowanym wyjeździe do Urzędu Marszałkowskiego. W dniu 5 lutego br. ma odbyć się spotkanie w MPL „Katowice” w Pyrzowicach, organizowane przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, kolejne z serii spotkań na temat przebiegu kolei regionalnej,  łączącej MPL z miastami aglomeracji górnośląskiej. Pan Radny powiedział, że jest w stałym kontakcie z Panią Zofią Krzykawską, podziękował za pomoc w redagowaniu pism do różnych instytucji. W okresie od 17.01.2013 r. w dalszym ciągu pracowano z Panią Barbarą Dziuk i Panem Jackiem Mościńskim nad dokumentami w sprawie kolei regionalnej. Pani Zofia Krzykawska, poinformowała, że pierwsze plany i materiały dotyczące kolei regionalnej ukazały się już ....w 1982 roku. Decyzję w sprawie wyboru przebiegu kolei regionalnej przez Gminę Bobrowniki podjął Urząd Marszałkowski w porozumieniu z PKP PLK z pominięciem rzetelnych konsultacji społecznych. Stowarzyszenie S-PTP od 2009 r. jest przeciwne przebiegowi kolei regionalnej przez naszą gminę i popiera przebieg przez Tarnowskie Góry, lub Tarnowskie Góry i Zawiercie.

W dyskusji Pan Leszek Fałek zaproponował, aby temat kolei poruszyli sołtysi na zebraniach sołeckich oraz zasugerował  napisanie listu otwartego do mieszkańców naszej gminy i okolicznych miast i gmin.  Pan Tadeusz Kańtoch wyszedł z propozycją, aby list otwarty zamieścić nie tylko w prasie lokalnej, ale także na tablicach ogłoszeń w poszczególnych sołectwach.  Pani Zofia Krzykawska zaproponowała aby do dalszych działań włączyć inne stowarzyszenia, zapraszając ich Zarządy na wspólne spotkanie. Na prośbę Pana Marka Kamińskiego - sołtysa sołectwa Myszkowice, Pani Zofia Krzykawska zapoznała zebranych z treścią pisma jakie opracowała w związku z uciążliwym hałasem emitowanym z  autostrady A1. Pan Marek Kamiński skierował w imieniu mieszkańców  Myszkowic pismo do GDDKiA. Jednak lakoniczna odpowiedź GDDKiA na pismo niczego nowego nie wniosła do sprawy, dlatego Pan Kamiński zwrócił się o pomoc do Stowarzyszenia. Pan Jerzy Gadaczek zaproponował, żeby Pan Jacek Mościński skontaktował się z Panem Emilem Bystrowskim, Prezesem INTERPROMEX-u, pełniącym również funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu Będzińskiego w sprawie technicznych i ekonomicznych rozwiązań związanych ze zbiórka odpadów segregowanych i zmieszanych. Pan Emil Bystrowski powiedział, że z jego firmy tylko 10% ogólnej masy odpadów trafia na wysypisko śmieci. Pan Tadeusz Kańtoch zwrócił uwagę na fakt, że GTL oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach liczą na rozwój stref gospodarczych wokół lotniska, ponieważ, oprócz przewozów pasażerskich, port lotniczy w Pyrzowicach będzie rozwijał przewozy cargo i będą potrzebne tereny pod magazyny. Zgoda na przebieg kolei przez Gminę Bobrowniki spowoduje dodatkowe wykupy ziemi nie tylko pod infrastrukturę towarzyszącą linii kolejowej, ale także pod magazyny.  Istnieje obawa, że mogą to być magazyny na towary niebezpieczne związane z eksploatacją MPL.

31.01.2013r. – XXVI Sesja Rady Gminy Bobrowniki

W obradach uczestniczyli: Pani Zofia Krzykawska-Prezes i Pan Jerzy Gadaczek - Wiceprezes S-PTP.

Rada Gminy jednogłośnie podjęła Uchwałę NR XXVI/356/13 w sprawie podtrzymania negatywnego stanowiska Gminy Bobrowniki dotyczącego przebiegu projektowanej linii kolejowej Katowice-Pyrzowice przez obszar Gminy Bobrowniki w ramach realizacji zadania „Budowa połączenia kolejowego MPL ”Katowice” w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej, odcinek Katowice-Pyrzowice i sprzeciwu wobec proponowanej przez PKP PLK zmiany trasy na odcinku północnym.

Pani Zofia Krzykawska zwróciła uwagę na fakt, że wszystkie propozycje PKP PLK i innych instytucji, dotyczące obszaru gminy Bobrowniki powinny być konsultowane z mieszkańcami gminy, przedstawione na Sesji Rady Gminy, a nie metodą faktów dokonanych wpisywane do dokumentów planistycznych, wbrew wcześniej podjętym uchwałom.

Prezes S-PTP zaapelowała o poprawienie  w roku 2013 współpracy z Radą Gminy, poprzez przesyłanie materiałów sesyjnych Stowarzyszeniu, dotyczących zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska, spraw społecznych, zgodnie z kompetencjami wynikającymi z zapisów Statutu, oraz umożliwienie prezentowania opinii Stowarzyszenia podczas obrad Sesji, przed podjęciem uchwał w wyżej wymienionych sprawach.

Transmisja z obrad XXVI Sesji Rady Gminy na stronie Urzędu Rady Gminy (zobacz ) oraz na portalu

Protokół Nr XXVI /2013  - zapoznaj się


LUTY 2013r. Fot. J.Waler

 

5.02.2013r. – Dom Kultury w Siemoni.

Spotkanie Prezesa S-PTP Pani Zofii Krzykawskiej z Panią Bogusławą Katolik. Ustalenie zasad współpracy w zakresie organizowania wydarzeń kulturalnych w roku 2013.

Podczas spotkania ustalono, że będą kontynuowane wernisaże promujące twórczość artystów działających w Województwie Śląskim. W tym celu należy nawiązać kontakt między innymi ze Stowarzyszeniem Artystów Zagłębia. Pani Bogusława Katolik przeprowadziła wstępne rozmowy z artystą plastykiem Panem Aleksandrem Kowalem, który wyraził zgodę na wernisaż. Do ustalenia pozostaje termin, zakres tematyczny wystawy, oraz przygotowanie merytoryczne, organizacyjne i promocyjne. Kolejne spotkanie z udziałem Pana Aleksandra Kowala odbędzie się w późniejszym terminie.

7.02.2013r. – Urząd Gminy Bobrowniki.

Spotkanie zorganizowane przez Pana Arkadiusza Ziembę - Wójta Gminy Bobrowniki w sprawie zmiany przebiegu projektowanego połączenia kolejowego aglomeracji górnośląskiej z MPL ”Katowice” w Pyrzowicach.

W spotkaniu uczestniczyli: Pani Barbara Dziuk - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Wiceprzewodnicząca Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej; Pani Katarzyna Cofała Przewodnicząca Rady Gminy Bobrowniki; Radni Gminy Bobrowniki; Pani Irena Garczarczyk - Sołtys Sołectwa Sączów; Pani  Zofia Krzykawska - Prezes S-PTP.

Pan Wójt przekazał informacje ze spotkania, które odbyło się 5 lutego 2013 r. na terenie MPL w Pyrzowicach, w którym uczestniczyli min. przedstawiciele GTL, PKP PLK, Urzędu Marszałkowskiego, Gminy Ożarowice, Pani Barbara Dziuk - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Wiceprzewodnicząca Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej, Pani Katarzyna Cofała Przewodnicząca Rady Gminy Bobrowniki. Więcej informacji na temat przebiegu spotkania znajduje się w Notatce Służbowej zamieszczonej na stronie Urzędu Gminy Bobrowniki - zapoznaj się

Uczestnicy spotkania okazali oburzenie, że nikt nie bierze pod uwagę stanowiska Rady Gminy Bobrowniki zawartego w Uchwałach; ostatnia uchwała NR XXVI/356/13,  podjęta dnia 31 stycznia 2013r., przedstawia stanowisko podtrzymujące sprzeciw wobec jakiegokolwiek przebiegu trasy kolejowej przez obszar gminy Bobrowniki, a tym samym sprzeciw wobec zmiany przebiegu trasy kolei na terenie naszej gminy tj. na ostatnich 9 km projektowanej linii kolejowej, odcinek północny, zaproponowanej przez Wójta i Radę  Gminy Ożarowice.

Zadziwiający jest fakt, że PKP PLK w sprawie przebiegu kolei bierze pod uwagę stanowisko gminy Ożarowice, natomiast ignoruje stanowisko gminy Bobrowniki.

Uczestnicy spotkania wyrazili po raz kolejny sprzeciw wobec ignorowania stanowiska władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców naszej gminy.

Propozycję przystanku ”Sączów” uznali za absurdalną, pozbawioną uzasadnienia ekonomicznego i społecznego, sprzeczną z głównym założeniem inwestora i projektantów o krótkim czasie przejazdu; dodatkowy przystanek w polu, będzie wydłużał czas przejazdu i generował straty. Ta propozycja została uznana za przysłowiową „marchewkę” ponieważ złożono ją tylko po to, aby uzyskać zgodę na przebieg projektowanej kolei przez gminę Bobrowniki.

Argument, że na prace projektowe zostały wydane znaczne kwoty nie jest żadnym argumentem, ponieważ nikt nie liczył się z uwagami i wnioskami zgłaszanymi w licznych protestach i na przekór wszystkim inwestor i zespół projektantów metodą faktów dokonanych realizował to zadanie, więc poniesione koszty są wynikiem podejmowania ryzykownych decyzji.

Natomiast argumentowanie opóźnień licznymi protestami społecznymi jest wyrazem arogancji polegającej na spychaniu odpowiedzialności za popełnione błędy na innych. Największym błędem, było przyjęcie wariantu najdroższego, nie akceptowanego społecznie. Wprowadzenie do prac projektowych zmiany przebiegu kolei  na odcinku 9 km, bez akceptacji tej zmiany przez gminę Bobrowniki (nie zostały przeprowadzone przez inwestora przewidziane prawem konsultacje społeczne), jest kumulowaniem kolejnych strat, ponieważ nadal nie ma zgody na przebieg kolei przez gminę Bobrowniki.

Ignorowanie przez PKP PLK samorządu lokalnego jest niezrozumiałe, ponieważ to Rada Gminy działając dla dobra mieszkańców, podejmuje w imieniu swoich wyborców uchwały decydujące o tym, czy dana inwestycja będzie realizowana na obszarze gminy. Nikt dotychczas, reprezentujący inwestora, czy projektantów nie pofatygował się na Sesję Rady Gminy, czy zebrania wiejskie żeby przedstawić swoje argumenty i wysłuchać argumentów radnych i mieszkańców gminy w sprawie proponowanego przesunięcia i przedstawić uzasadnienia społeczne, środowiskowe i ekonomiczne.

Zdumienie wzbudziła sugestia, że przedstawiciele gmin powinni przygotować listę oczekiwań, co chcieliby uzyskać, w zamian za zgodę na przebieg kolei przez ich gminę. Uczestnicy spotkania uznali to za formę przekupstwa, bo jak można składać obietnice bez pokrycia (każde oczekiwanie wiąże się z określonymi funduszami, których w kraju brakuje). Potrzeby gminy są znaczne, ale przygotowanie listy oczekiwań za zgodę na przebieg kolei, która jako inwestycja mająca znaczący wpływ na środowisko pogorszy warunki życia mieszkańców jest pozbawione wszelkich zasad.

Sołtys  Sołectwa Sączów Pani Irena Garczarczyk zapoznała zebranych z treścią pisma przygotowanego w imieniu mieszkańców przez Radę Sołecką, skierowanego min. do Marszałka Województwa Śląskiego wyrażającego sprzeciw wobec zmiany przebiegu projektowanego połączenia kolejowego i przesunięcia szlaku kolejowego  na granicę min. Sączowa. Pani Sołtys podkreśliła, że mieszkańcy Sączowa popierają stanowisko Rady Gminy wyrażone w dotychczas podjętych uchwałach i nie zgadzają się na żaden proponowany przebieg kolei przez gminę Bobrowniki. ( przeczytaj! )

Prezes S-PTP Pani Zofia Krzykawska zapoznała zebranych z treścią Oświadczenia, które Zarząd stowarzyszenia podał do publicznej wiadomości na stronie: http://www.stowarzyszeniesiemoniaptp.cba.pl: w zakładce Informacje/ Kolej regionalna. Oświadczenie dotyczyło działań podejmowanych niezgodnie ze stanowiskiem gminy zawartym w Uchwałach Rady Gminy i Zebrań Wiejskich.

Pani Barbara Dziuk - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego,  Wiceprzewodnicząca Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na aspekt środowiskowy, podkreślając w swojej wypowiedzi, że nie można degradować inwestycjami kolejowymi nowych terenów, znajdujących się w dolinach rzecznych, mających ważne znaczenie dla gospodarki wodnej jako tereny naturalnej retencji i siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt, dla których doliny rzeczne stanowią korytarze ekologiczne, zapewniające migrację, od której zależy przetrwanie populacji i zachowanie bioróżnorodności. Projektowana linia, może przebiegać po istniejącym szlaku kolejowym przez Tarnowskie Góry, bez degradacji środowiska przyrodniczego i ustabilizowanych warunków środowiskowych, wzdłuż czynnej linii kolejowej. Natomiast poprowadzenie kolejnej inwestycji liniowej równolegle do autostrady A1 przyczyni się do powstania bariery ekologicznej zagrażającej zdrowiu i życiu ludzi i zwierząt. Takie działania są niezgodne np.z Dyrektywą Ptasią, która obowiązuje nie tylko na terenach Natura 2000. Pani Barbara Dziuk swoje stanowisko zawarła w piśmie, które odczytała zebranym informując, że w najbliższym terminie przekaże pismo Marszałkowi Województwa Śląskiego.

Na zakończenie, wszyscy uczestnicy spotkania po raz kolejny poparli przebieg projektowanego połączenia kolejowego przez Tarnowskie Góry a nie przez Bobrowniki.

14.02.2013r. – Dom Kultury w Siemoni. Posiedzenie Zarządu S-PTP

Podczas obrad, między innymi omówiono "Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie Gminy Bobrowniki". Bardzo często podczas miesięcy wakacyjnych na ulicach można spotkać bezpańskie psy, które najczęściej wyrzucane są z samochodów w pobliżu lasu. Stanowią zagrożenie dla przejeżdżających samochodów, oraz przechodzących lub oczekujących na przystankach autobusowych ludzi. Zestresowane, głodne, opuszczone zwierzęta często szukają pomocy starają się zdobyć zaufanie przypadkowo napotkanych ludzi;  niektóre z nich są nieufne i agresywne. Często można spotkać psy bez opiekuna, które opuściły posesję. W każdym przypadku mamy do czynienia z bezdusznością i bezmyślnością ludzi oraz z brakiem odpowiedzialności i wyobraźni.

Więcej informacji o Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie Gminy Bobrowniki" - zapoznaj się !

W ramach przygotowań do Walnego Zebrania dokonano analizy Planu Pracy na rok 2012 oraz omówiono dokumenty przygotowane do audytu wewnętrznego (zakres realizacji zadań programowych i finansowych).

20.02.2013r. – Dworek w Dobieszowicach

Zofia Krzykawska i Jerzy Gadaczek złożyli gratulacje i serdeczne życzenia Pani Elżbiecie Kozak - Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach, z okazji nagrodzenia Pani Dyrektor KASZTELANKĄ,  za dokonania w dziedzinie kultury. Uroczyste wręczenie Kasztelanek odbyło się 15 lutego bieżącego roku w Starostwie Powiatowym w Będzinie. Serdeczność, życzliwość, otwartość na potrzeby i zainteresowania kulturą społeczności lokalnej, operatywność w pozyskiwaniu funduszy niezbędnych do organizacji wydarzeń kulturalnych to tylko niektóre z wielu zalet jakie posiada Pani Dyrektor Elżbieta Kozak. Cieszymy się, że nagrodzona została osoba, która swoją postawą i zaangażowaniem zasługuje na szacunek i uznanie.

O "Kasztelance" pisaliśmy w Zakładce: Informacje Różne / Nasze ( gminne) sprawy

22.02.2013r. –  Dom Kultury w Siemoni. Posiedzenie Zarządu S-PTP.

Najważniejszym punktem obrad były przygotowania do Walnego Zebrania, które zaplanowano na 1 marca bieżącego roku. Przygotowania dotyczyły spraw organizacyjnych, programowych i przydziału zadań dla poszczególnych członków Zarządu.


MARZEC 2013r. Fot. J.Waler

 

1.03.2013r. –    Dom Kultury w Siemoni

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia:

SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

Fot. H. Wadowski

Podczas  zebrania zatwierdzone zostały  sprawozdania:  rzeczowe  i finansowe za 2012r, podjęte  uchwały w sprawie budżetu na rok 2013, zatwierdzono plan pracy na 2013r.  a także omówiono  sprawy  bieżące   (m.in. przedstawiono najnowsze informacje w sprawie przedsięwzięcia „Budowa połączenia kolejowego MPL „Katowice” w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej”)

Wójt Gminy Bobrowniki Pan Arkadiusz Ziemba w związku z zaproszeniem na zebranie skierował list do Pani Zofii Krzykawskiej - Prezesa Stowarzyszenia S-PTP – ( przeczytaj! )

Gośćmi zebrania byli m.in. Radni Gminy Bobrowniki – Panowie Stanisław Przybylak i Jacek Mościński oraz Prezes OSP Siemonia – Pan Mieczysław Błoński.

Relacja filmowa z otwarcia obrad Walnego Zebrania Członków na portalu - zobacz!

6.03.2013r.  – Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Szkolenie  „ Jak skorzystać z sieci Natura 2000”  organizowane przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych.

Program szkolenia – zapoznaj się!

W szkoleniu wzięli udział Pani Zofia Krzykawska i Pan Jerzy Gadaczek.

Program „Natura 2000” , obowiązujący w całej  Unii Europejskiej, opracowano w celu zadbania o nasze wspólne dobro, jakim jest przyroda -  naturalne  środowisko, w którym żyje człowiek. Jeżeli przetrwa przyroda, przeżyjemy i my, jeśli będziemy ją chronić. Z.Krzykawska i J. Gadaczek przekazali  informacje na temat korzyści, jakie  uzyskuje się dzięki udziałowi  w tym programie. Jeśli  na terenie gminy znajdują się obszary zaliczane do programu  „Natura 2000”, można  - na przykład - rozwinąć agroturystykę, wykorzystać ten fakt do produkcji zdrowej, ekologicznej żywności lub rozwinąć produkcję regionalnych potraw itp. Możliwości jest wiele. Wszystkiego można się dowiedzieć z licznych materiałów szkoleniowych, które stowarzyszenie otrzymało podczas szkolenia. Postanowiono część materiałów  przekazać Bibliotece Gminnej w Siemoni.

13.03.2013r.  – "Agora" – Bytom

Konferencja prasowa na temat planowanego połączenia kolejowego MPL "Katowice" w Pyrzowicach z miastami Aglomeracji Górnośląskiej .


Stowarzyszenie S-PTP na konferencji reprezentowali: Pani Zofia Krzykawska i Pan Jerzy Gadaczek.

Fragmenty z przebiegu konferencji - na portalu Bobrowniki TV - zobacz , a także  na blogu Pani Barbary Dziuk - Radnej Sejmiku Śląskiego oraz na stronie www.tg.net.pl (Tarnowizja i radio.tg)

14.03. 2013r. – Urząd Gminy Bobrowniki -  XXVII Sesja Rady Gminy

Relacja filmowa z obrad – zobacz!

Protokół Nr XXVII/2013 -  zapoznaj się!

W posiedzeniu sesji oraz w spotkaniu z przedstawicielami Koła Łowieckiego, jakie odbyło się w przerwie obrad sesji, a które dotyczyło głośnej sprawy polowań na terenie gminy Bobrowniki  uczestniczyła Pani Zofia Krzykawska.

15.03 2013r. - Dworek w Dobieszowicach : Spotkanie z cyklu „Wieczór z gwiazdą”

Karol Okrasa - polski kucharz, autor i prezenter telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej.

Ukończył Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie im E. Pijanowskiego w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Nauki o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Karierę profesjonalną rozpoczął w Hotelu Jan III Sobieski w Warszawie. W latach 1997–2008 pracował w Hotelu Bristol, gdzie dwa lata był szefem kuchni. W 2003 wygrał casting i poprowadził w telewizji TVP1 kulinarny program Kuchnia z Okrasą. W 2009 roku program ten został uhonorowany nagrodą im. Mieczysława Orłowicza. Kolejną odsłoną gastronomicznych podróży był program Smaki czasu z Karolem Okrasą (TVP2), w którym zapraszał znane osoby, do odkrycia własnych kulinarnych wspomnień i fascynacji. Od października 2012 prowadzi program Okrasa łamie przepisy. Jest jednym z założycieli Fundacji Klubu Szefów Kuchni (2008), której celem jest propagowanie kultury stołu w Polsce oraz poza jej granicami.

W „Kulinarnej podróży do świata smaków z propagatorem kultury stołu – Karolem Okrasą” uczestniczyły Panie: Joanna Waler i Maria Czerwiecka oraz Pan Jan Gwóźdź.

Relacja ze spotkania  i wywiad Julii Mościńskiej z Karolem Okrasą - zobacz!

18.03. 2013r. -  Urząd Gminy Bobrowniki 

Posiedzenie Komisji Rozwoju, Infrastruktury i Środowiska.

W obradach Komisji uczestniczyła Pani Zofia Krzykawska – Prezes Stowarzyszenia S-PTP .Obecni byli również przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Środowiska Naturalnego EMEKO z Bobrownik oraz  Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Praw Człowieka, Czystego Środowiska oraz Zabytków Województwa Śląskiego” z Dobieszowic. Omawiano problemy związane z wejściem w życie tzw. "Ustawy śmieciowej"(wymiana opinii na tematy: recykling odpadów organicznych, gminna kompostownia, niska świadomość ekologiczna, przetarg na gospodarkę komunalną,) a także poruszono sprawy estetyki ogólnej przestrzeni w gminie  ( kwestia reklam przy drogach i nie tylko), sprzątania gminy - w związku z Dniem  Ziemi, oraz restrukturyzacji Parku w Rogoźniku ( powołanie Administratora parku ?)

21.03.2013r. -   Dom Kultury w Siemoni.  Posiedzenie Zarządu S-PTP

Głównym punktem zebrania było podsumowanie Walnego Zebrania Członków oraz przygotowanie i podpisanie dokumentów niezbędnych do złożenia w Urzędzie Skarbowym  ( sprawozdanie finansowe, bilans  i rachunek wyników oraz deklaracje finansowe CIT 8, CIT8/0 ) a także sprawozdania do Starostwa Powiatowego w Będzinie.


KWIECIEŃ 2013r. J.Waler

 

10.04.2013r. - Sala Sesyjna Urzędu  Miejskiego  w Bytomiu.

Konferencja samorządowa dotycząca rozwoju kolei w Województwie Śląskim :

"PONAD PODZIAŁAMI  RAZEM ZADBAJMY O ROZWÓJ REGIONU".

Organizatorem konferencji była Pani  Barbara Dziuk - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, która zaprosiła do współpracy przy tworzeniu prezentacji i prelekcji Pana Jacka  Mościńskiego  - Radnego  Gminy Bobrowniki oraz Panią Zofię Krzykawską - Prezesa Stowarzyszenia: SIEMONIA-PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ.

Materiał opracowany na konferencję przez Panią  Z. Krzykawską  zwraca uwagę na ważne aspekty  z zakresu ochrony środowiska, lekceważone przez inwestorów i projektantów.  Radny - Pan  J. Mościński w swoim wystąpieniu przedstawił argumenty przemawiające  za korzystnym  przebiegiem połączenia kolejowego MPL "Katowice” w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej przez Tarnowskie Góry.

Informacja o konferencji dostępna jest  na blogu Pani Barbary Dziuk,

natomiast relację z przebiegu konferencji zamieszczono na portalu - zobacz relację.

12.04.2013r.  - Tarnogórskie Centrum Kultury.

Konferencja "LIMUZYNA NA SZYNACH" pod patronatem Pani Marszałek Marii Pańczyk-Pozdziej.

Organizatorem konferencji był  Pan Arkadiusz Czech - Burmistrz Tarnowskich Gór, a zorganizowana została  w celu wysłuchania opinii przedstawicieli władz samorządowych – także  protestujących gmin: Ożarowice i Bobrowniki  oraz władz województwa śląskiego. 

W roli  eksperta wystąpił  prof. Kazimierz Kłosek - Kierownik Zakładu Dróg i Kolei na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej, który miał zadbać o  najwyższy merytorycznie poziom dyskusji, poprowadzonej przez  redaktora naczelnego  tygodnika "Gwarek"-  Jarosława Myśliwskiego. (Analiza prof. Kłoska - zapoznaj się , prezentacja burmistrza Tarnowskich Gór - Pana Arkadiusza Czecha- zobacz). Konferencja miała charakter otwarty - umożliwiło to zabranie głosu nie tylko przedstawicielom  władz samorządowych województwa ale także przedstawicielom  gmin protestujących przeciw przebiegowi "piekarskiemu"  a popierających przebieg przez Tarnowskie Góry. Do udziału w konferencji zaproszono Prezesa i Wiceprezesów Stowarzyszenia S-PTP. Pani  Z. Krzykawska opracowała na konferencję materiał  prezentujący argumenty na rzecz poprowadzenia połączenia kolejowego do lotniska przez Tarnowskie Góry.

Więcej informacji na: facebook.com/limuzynanaszynach oraz na portalu Tarnowskie Góry 24. Info

Relacja z przebiegu konferencji i materiał przygotowany przez Panią Z.Krzykawską  na portalu - zobacz

Zobacz również - "Limuzyna na szynach "

19.04.2013r. -    Dom Kultury w Siemoni.  Posiedzenie Zarządu S-PTP

Na zebraniu oprócz spraw bieżących, przedyskutowano materiały konferencyjne w sprawie połączenia kolejowego miast aglomeracji  górnośląskiej z lotniskiem w Pyrzowicach przygotowane przez Panią Z. Krzykawską -  na konferencję pt.: „Ponad podziałami razem zadbajmy o rozwój regionu” oraz na konferencję pt.: „System komunikacji kolejowej na Górnym Śląsku”. Ponadto Zarząd stowarzyszenia uważa, że w ramach programu „Natura 2000” należałoby złożyć wniosek o objęcie ochroną bardzo starych lip -  pomnikowych drzew -  rosnących na terenie gminy, a także w Siemoni. Ponadto na wszelkie zgłoszenia mieszkańców gminy  w sprawie drzewostanu w parku lub zauważonych jakichkolwiek nieprawidłowości należy natychmiast  reagować  i  podejmować odpowiednie działania  interwencyjne.

27.04.2013r. - Dom Kultury w Sączowie.

VI Walne Zebranie Członków Klubu Sportowego "Płomień" w Sączowie

W dniu 27 kwietnia 2013 roku w Domu Kultury w Sączowie odbyło się VI Walne Zebranie Członków Klubu Sportowego "Płomień" Sączów.

Prezes Klubu Sportowego Zygmunt Gonkiewicz dokonał otwarcia zebrania. Przywitał gości: posła na sejm RP - Waldemara Andzela,Wójta Gminy Bobrowniki - Arkadiusza Ziembę, przewodniczącą Rady Gminy - Katarzynę Cofała, sołtysa Sączowa - Irenę Garczarczyk, radnych Gminy Bobrowniki - Alicję Nabrdalik - Kocot, Bartłomieja Elznera, przedstawicieli Stowarzyszenia "Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość i Przyszłość" oraz zgromadzonych członków Klubu.

Podczas zebrania przedstawione zostały sprawozdania: finansowe,  Komisji Rewizyjnej, z działalności sportowej klubu oraz z otwarcia "Orlika" i V Pikniku Środowiskowego w Sączowie. W dalszej części zebrania Prezes KS „Płomień" Sączów przestawił informacje na temat planowanej działalności w roku 2013.

W punkcie dot. wolnych wniosków i spraw różnych głos zabrał m.in. Pan Jacek Kłosiński ( Stowarzyszenie S-PTP ), który podziękował za zaproszenie i deklarację Wójta, że na „Orliku" powstanie „bulodrom". Wyjaśnił szczegółowo zasady gry w bule. Podkreślił, że jest to gra rekreacyjno-towarzyska z bardzo bogatą historią i przeznaczona dla osób w każdym wieku.

Ponadto w zebraniu udział wzięli członkowie Stowarzyszenia S-PTP -  Panie: Joanna Waler, Maria Czerwiecka i Wiesława Furgacz oraz Panowie: Jacek Kłosiński i Leszek Fałek.

Relacja z zebrania na stronie: www.bobrowniki.com

29.04.2013r. - Dworek w Dobieszowicach

Spotkanie Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego z organizacjami pozarządowymi.

W Dworku w Dobieszowicach odbyło się zebranie organizacji pozarządowych działających na  terenie Gminy Bobrowniki z Gminną  Radą Działalności Pożytku Publicznego. Podczas spotkania przewodniczący Rady - Pan Wiesław Urbańczyk przedstawił sprawozdanie z dwuletniej działalności Rady - zapoznaj się .

W naszej gminie Rada składa  się z 9 członków: dwóch powoływanych przez Radę Gminy, dwóch przez Wójta Gminy, pozostałych pięciu wybierają  ze swego grona przedstawiciele organizacji pozarządowych. W związku z  zakończeniem  kadencji  Gminnej Rady Pożytku Publicznego, 29 kwietnia przedstawiciele organizacji pozarządowych  w drodze głosowania  wybrali 5 nowych członków. Są to: Pan Mieczysław Błoński, Pani Elżbieta Sapińska, Pan Wiesław Urbańczyk, Pan Stanisław Szęśniak i Pani Zofia Krzykawska. Skład Rady uzupełnią jeszcze  przedstawiciele Rady Gminy ( 2 osoby - wybrane na XXVIII sesji - 9.05.13r. - Pani Dorota Ligęza i Pan Stanisław Przybylak ) oraz powołani  przez Wójta Gminy Bobrowniki (2 osoby). Tak więc pełny skład nowej Rady Pożytku Publicznego poznamy najprawdopodobniej na pierwszym, w nowej kadencji posiedzeniu Rady.

Relacja filmowa ze spotkania Gminnej Rady Pożytku Publicznego dostępna jest na portalu  zobacz

30.04.2013r. - OTWARCIE NOWEGO DWORCA AUTOBUSOWEGO w Tarnowskich Górach

Nowoczesny dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach został uroczyście  otwarty 30 kwietnia 2013r. Wstęgę w hali dworca przecięli włodarze 9 gmin powiatu, które tworzą Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej. Na otwarcie przybyli m.in. samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele związków komunikacyjnych, organizacji społecznych  oraz mieszkańcy, którzy szczelnie wypełnili nowy budynek. Dla wszystkich odwiedzających organizatorzy przygotowali szereg niespodzianek: występ zespołu Avocado, bezpłatną  kawę przygotowaną przez Mistrza Polski Baristów, bezpłatne lody i sorbety,liczne konkursy, w których do wygrania były m.in.: bilety miesięczne oraz wiele więcej.

Na tę szczególną dla naszego regionu uroczystość została  również zaproszona Pani Z. Krzykawska - prezes Stowarzyszenia S-PTP.  Jednak problemy zdrowotne uniemożliwiły jej uczestnictwo w imprezie, w związku z czym Stowarzyszenie reprezentował Pan J. Gadaczek, m.in.  autor fotoreportażu z przebiegu uroczystości.

Relacja z uroczystego otwarcia Dworca Autobusowego w Tarnowskich Górach na portalu - zobacz!


MAJ 2013r Fot. J.Waler


9.05.2013r. - Urząd Gminy Bobrowniki -  XXVIII Sesja Rady Gminy

Relacja filmowa z obrad - zobacz!

Na sesji poruszono wiele ciekawych kwestii -  Protokół Nr XXVIII/2013 ( zapoznaj się! )

Warto w tym miejscu  wspomnieć o sprawie połączenia kolejowego do Pyrzowic. A mianowicie, Wójt Gminy Bobrowniki - Pan Arkadiusz Ziemba odniósł się do trzech spotkań, które odbyły się w tym temacie w ostatnim czasie.

Pierwsze miało miejsce 10 kwietnia 2013 roku w Urzędzie Gminy i uczestniczył w nim Marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła wraz z Wicemarszałkiem Stanisławem Dąbrową i Dyrektorem Wydziału Planowania Strategicznego i Przestrzennego Andrzejem Baksikiem zaś z ramienia Gminy Wójtowi towarzyszyła Przewodnicząca Rady Gminy Katarzyna Cofała. Na spotkaniu zadano Marszałkowi pytanie dotyczące braku akceptacji dla kolei wiążące się bezpośrednio z niepodjęciem przez Radę Gminy Bobrowniki uchwały o akceptacji dla przebiegu i budowy kolei. Marszałek odpowiedział, że w takich sytuacjach stosuje się rozwiązania siłowe.

Drugie odbyło się 22 kwietnia 2013 roku również w Urzędzie Gminy, a uczestniczył w nim Wicewojewoda Andrzej Pilot oraz Marszałek Województwa Śląskiego.

Trzecie natomiast 6 maja 2013 roku i związane było z uroczystością wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę drogi startowej na lotnisku w Pyrzowicach, w której uczestniczyli Marszałek Województwa Śląskiego i Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Wójt podkreślił, że na każdym z tych spotkań zaznaczano ważność połączenia kolejowego między Katowicami a Pyrzowicami, zarówno dla otoczenia Górnego Śląska, jak i dalszego rozwoju lotniska. Co więcej Marszałek przekazał informację o ostatecznym terminie złożenia uzupełnień do projektu przebiegu kolei (szczególnie w punkcie decyzji środowiskowej) przez PKP PLK, który został przesunięty z końca bieżącego roku na koniec sierpnia 2013 roku. Jednak PKP do tej pory nie złożyła żadnych dokumentów w tym kierunku (może to skutkować w przyszłości przesunięciami w terminach podjętych dotąd prac), co potwierdza Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach Pan Bernard Błaszczyk.

Ponadto Wójt Gminy spotkał się z Senatorem RP Panem Bogusławem Śmigielskim, podczas którego również rozmawiał o przebiegu i budowie linii kolejowej wiodącej do pyrzowickiego lotniska i usłyszał, że warianty przebiegu kolei zaprojektowała Politechnika Śląska w Gliwicach a wybór jednego z planów dokonano według kryterium czasu dojazdu z Katowic do Pyrzowic.

Rada Gminy na tym posiedzeniu wybrała także swoich przedstawicieli do Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Są to: Pani Dorota Ligęza oraz Pan Stanisław Przybylak.

9.05.2013r.  -  Dom Kultury w Siemoni. Posiedzenie Zarządu S-PTP.

Na zebraniu, po omówieniu bieżącej pracy Zarządu, uzgodniono wstępny  termin wystawy jego akwareli i obrazów Pan Aleksandra Kowala na dzień 13 września br. Ustalono również, iż do końca lipca br. należy przygotować projekt  zaproszeń oraz notę biograficzną artysty.

W związku z zapełnionym kalendarzem  imprez  i ważnych wydarzeń,  zaplanowanych w naszym sołectwie na miesiąc maj, postanowiono przesunąć  termin zorganizowania  przez stowarzyszenie spotkania towarzyskiego na inny dogodny termin.

Pani Zofia Krzykawska wystąpiła z wnioskiem o upoważnienie wiceprezesa Jerzego Gadaczka do pełnienia zastępstwa na posiedzeniach Gminnej Rady Pożytku Publicznego, co zatwierdzono w głosowaniu jednogłośnym.

Ponadto zwrócono uwagę , że na temat projektowanego połączenia MPL „Katowice” w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej w „Echu Gminy” ukazał się artykuł pt.: „Przeciw kolei” autorstwa Bartosza Makieły. Członkowie Zarządu po zaznajomieniu się z treścią artykułu, z przykrością stwierdzili, że  w artykule całkowicie pominięto trzyletnią działalność Stowarzyszenia S-PTP w ww. sprawie. Podjęto decyzję o wystosowaniu pisma adresowanego do wójta Gminy Bobrowniki w sprawie  zamieszczenia sprostowania.

25.05.2013r. -   Jubileusz 95- lecia Ochotniczej Straży Pożarnej z Siemoni.

 

Fot. J.Gadaczek

25 maja 2013r. Ochotnicza Straż w Siemoni obchodziła  95-lecie powstania. Z tej też okazji w Publicznym Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Siemoni odbyły się uroczystości, podczas których m.in. poświęcono nowy samochód pożarniczy i odznaczono zasłużonych strażaków.  Na uroczystości jubileuszowe zostali również zaproszeni członkowie Zarządu Stowarzyszenia S-PTP.

Pani prezes Zofia Krzykawska, Pani Wiesława Furgacz i Pan Jerzy Gadaczek  - przekazali na ręce Prezesa OSP Pana Mieczysława Błońskiego serdeczne gratulacje i życzenia okolicznościowe.

Fot. bobrowniki.com

Relacja fotograficzna z uroczystości 95-lecia OSP w Siemoni -zobacz!

Obszerna relacja z przebiegu jubileuszowych uroczystości również na portalu bobrowniki.com - zobacz!.

Ten niezwykły jubileusz był znakomitą okazją, by przedstawić  historię powstania OSP Siemonia. Zapraszamy więc do Zakładki: Siemonia – rys historyczny / OSP Siemonia.


CZERWIEC 2013r. Fot. J.Waler


11.06.2013r. - Dworek w Dobieszowicach - XXIX Sesja Rady Gminy.

Na posiedzeniu sesji Wójt Gminy Bobrowniki - Pan Arkadiusz Ziemba poinformował zebranych o:

- uruchomieniu sztabu antykryzysowego w związku z nasilonymi opadami deszczu, wspominając przy tym, iż nie do końca dobrze działa system odprowadzania wód z autostrady A-1;

- wystąpieniu do Starostwa Powiatowego o zabezpieczenie środków na udrożnienie przepustów pod drogami powiatowymi, o czym poinformowano również Urząd Wojewódzki w Katowicach;

- konieczności zabezpieczenia w przyszłorocznym budżecie środków finansowych z przeznaczeniem na regulacje systemu gospodarki wodno-ściekowej

- półmetku zebrań wiejskich na temat gospodarki śmieciowej ( ponieważ aktualnie obowiązujące przepisy nie pozwalają  na powierzenie zadań z tego zakresu Gminnemu  Zakładowi Gospodarki Komunalnej  w najbliższych dniach zostanie ogłoszony  przetarg, celem wyłonienia odbiorcy odpadów komunalnych w gminie)

- stanie realizacji projektów unijnych

- najistotniejszych  działaniach  inwestycyjnych w poszczególnych sołectwach

Ponadto Radny- Pan Stanisław Przybylak – zawnioskował o weryfikację wszystkich Planów Odnowy Miejscowości, bowiem były one podejmowane w r. 2008 a są one dokumentem wymaganym przy ubieganiu się o dofinansowanie projektów inwestycyjno-remontowych  z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania: Odnowa i rozwój wsi.

Dyskutowano również nad aktualnym stanem poziomu wód, pod kątem ewentualnych zagrożeń tzn. zalań i podtopień. Zwrócono się do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach - Zakładu Zlewni Przemszy w Przeczycach o dokładne przeanalizowanie układu wodnego na terenie Gminy w związku z odprowadzaniem wody z autostrady.

Więcej informacji:

Protokół Nr XXIX/2013 - zapoznaj się!

Relacja filmowa - zobacz!

13.06.2013r. - Dom Kultury w Siemoni. Posiedzenie Zarządu S-PTP.

Na posiedzeniu Pani Prezes Z.Krzykawska przedstawiła treść pisma Powiatowego Zarządu Dróg,  odpowiadającego  na wnioski zgłoszone przez  Stowarzyszenie S-PTP oraz Urząd Gminy a dotyczące bezpieczeństwa przepraw mostowych na terenie gminy. Zarząd Stowarzyszenia zdecydował o podjęciu interwencji  w sprawie zabezpieczenia  uszkodzonych dróg i mostów oraz wzmożeniu kontroli ich  obecnego stanu.

W ramach przygotowań do Zebrania wiejskiego w Siemoni Zarząd postanowił zgłosić wnioski dotyczące:

-   udrożnienia studzienek wzdłuż ulicy Kościuszki przy posesjach położonych po stronie północnej

-    odwodnienia drogi łączącej ul. Kościuszki z parkingiem przy kościele i szkole

-    oznakowania tabliczkami informacyjnymi pomników przyrody – lip rosnących przy kościele w Siemoni                                    

-    zaktualizowania i dostosowania studium do Planu Zagospodarowania  Przestrzennego w zakresie zagrożenia powodziowego w gminie  

-    kontynuacji  działań w zakresie ochrony terenów gminy Bobrowniki przed planowanym połączeniem kolejowym do lotniska w Pyrzowicach.\

17.06.2013r. - Urząd Gminy Bobrowniki 

Posiedzenie Komisji Rozwoju, Infrastruktury i Środowiska.

Głównym tematem posiedzenia wyjazdowego Komisji Rozwoju, Infrastruktury i Środowiska była restrukturyzacja Parku w Rogoźniku oraz podtopienia na Namiarkach. Komisja dokonała przeglądu zaawansowania prac, związanych z architekturą krajobrazu parku ( plan wydatków na ten cel w 2013r. wynosi - 1.538.717,00 zł ) takich jak: odtworzenie ścieżki rekreacyjnej i budowa nowej infrastruktury aktywnych form turystyki na terenie parku.

Pani Z.Krzykawska zwróciła uwagę ,że niezbędne wydaje się zatrudnienie odpowiedzialnej osoby ( osób) do "zarządzania "parkiem ( w dyspozycji gminy jest 52ha!). W związku z tym, Przewodniczący Komisji wystosował do Wójta Gminy Bobrowniki wniosek w tej kwestii, zaznaczając, że to już drugi rok działalności Gminy w zakresie rewitalizacji Parku.

Członkowie Komisji przeprowadzili również wizję lokalną na Namiarkach i w Dobieszowicach na kolonii Wesoła,  gdzie zapoznali się kłopotami mieszkańców zalanych terenów.

19.06.2013r. -  Publiczne Gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Siemoni .

Zebranie wiejskie w Siemoni.

Na zebraniu, które prowadziła Przewodnicząca Rady Gminy Bobrowniki - Pani Katarzyna Cofała - Sołtys Siemoni, gościliśmy  Wójta Gminy Bobrowniki - Pana Arkadiusza Ziembę oraz Pana Tomasza Gajka - Kierownika  Referatu Ochrony Środowiska.

Poinformowali oni  mieszkańców, że z dniem 1 lipca 2013 r. zmieni się system odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców GMINY BOBROWNIKI. Nowy system ma zapewnić prawidłową gospodarkę odpadami komunalnymi polegającą na jak największym odzysku odpadów do ponownej przeróbki z jednoczesną ochroną środowiska naturalnego. Od lipca br. na wysypiska będzie można wywozić nie więcej niż 50 proc. odpadów ulegających biodegradacji. Z każdym rokiem normy będą ostrzejsze, a za ich nieprzestrzeganie będą grozić kary finansowe. Obowiązek segregacji i recyklingu nałożyła na nas Unia Europejska. Warto w tym miejscu przypomnieć, że opłata za odbiór śmieci jest obowiązkowa i musimy ją płacić wszyscy, nawet jeżeli nie odstawiamy śmieci do odbioru.

Jako gmina wytwarzamy rocznie ponad 3 tysiące ton śmieci, przy czym poziom ich segregacji wzrósł w 2012r do 14,57% (w 2009r wynosił tylko 12,09%).
Zarząd Stowarzyszenia: SIEMONIA-PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ zgłosił następujące wnioski ( wraz z prośbą o pisemną odpowiedź, kiedy i w jaki sposób zostaną wdrożone do realizacji):
  1. Odwodnienie drogi łączącej ul.Kościuszki z parkingiem przy kościele i gimnazjum, która jest systematycznie zalewana z powodu braku przepustów i odwodnienia
  2. Udrożnienie studzienek wzdłuż ul.Kościuszki, które nie są w stanie przyjąć wód opadowych, zalewających posesje po stronie północnej. Problem powtarza się przy większych opadach. Pomimo interwencji po opadach w latach 2007 i 2010 nic w tym zakresie nie zrobiono i problem ponownie wystąpił tego roku.
  3. Aktualizacja Studium do Planu Zagospodarowania Przestrzennego w zakresie zagrożenia powodziowego, w związku z wystąpieniem zalań posesji przy ul. Wesołej w Dobieszowicach i rozlewisk na Namiarkach w Bobrownikach. Zalania powtarzają się przy większych opadach w 1997r, 2007r, 2010r i 2013r. Dostosowanie Studium do uwarunkowań rzeczywistych, łącznie z wpływem nasypu autostradowego na zaburzenie stosunków wodnych Brynicy.
  4. Wystąpienie do dyrekcji GDDKiA o udostępnienie monitoringu w zakresie zanieczyszczeń wody, powietrza, gleby, klimatu akustycznego, zaburzeń stosunków wodnych. Porównanie wyników z wartościami pomiarów w piezometrach gminnych i zamieszczenie informacji na stronie internetowej Urzędu Gminy i w Echu Gminy.
  5. Oznakowanie tabliczkami informacyjnymi lip - pomników przyrody, znajdujących się przy kościele w Siemoni.
  6. Opracowanie kompleksowego programu gospodarki wodnej w gminie, ze szczególnym uwzględnieniem dolin rzecznych Brynicy i Jaworznika wraz z dopływami. Włączenie się w realizację wojewódzkich założeń w zakresie budowy małej retencji i renaturyzacji Brynicy.
  7. Kontynuowanie działań mających na celu ochronę gminy Bobrowniki przed planowanym połączeniem kolejowym do lotniska w Pyrzowicach, przez obszar gminy.

20.06.2013r. - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sączowie.

IV Piknik Rodzinny.

20 czerwca odbył  się w Sączowie IV  Piknik Rodzinny. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Pani mgr Małgorzata Fijołek zaprosiła  do współpracy  przy organizacji pikniku Stowarzyszenie S-PTP - propagatora towarzyskiej gry „Petanque Boule”. W odpowiedzi na zaproszenie  Zarząd oddelegował do organizacji i prowadzenia rozgrywek  Panów: Jacka Kłosińskiego i  Leszka Fałka.

Fotoreportaż z pikniku - zobacz!

26.06.2013r. -  Dworek w Dobieszowicach.

Spotkanie Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

W spotkaniu uczestniczyła Pani Zofia Krzykawska - członek Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Pan Wiesław Urbańczyk - przewodniczący Rady zapoznał zebranych z realizacją projektu " Moja lokalna Ojczyzna". Ustalono, by posiedzenia Rady odbywały się raz na kwartał. Zwrócono się również do zebranych - członków organizacji pozarządowych o zgłaszanie na piśmie swoich wniosków i uwag dotyczących programu i  strategii działalności Rady. Wybrano sekretarza Rady - została nią Pani Angelika Zabiegała.

27.06.2013r. - Dworek w Dobieszowicach - XXX Sesja Rady Gminy.

Na sesji m.in. Wójt Gminy Bobrowniki - Pan Arkadiusz Ziemba przedstawił sprawę podjęcia działań w kierunku uruchomienia nowego przedsięwzięcia inwestycyjnego, polegającego m.in. na rozbudowie istniejącej oczyszczalni ścieków oraz budowie sieci kanalizacyjnej na obszarach północnych sołectw Gminy. W tym miejscu, nawiązując do planowanej realizacji ww. zadania, Wójt A.Ziemba oświadczył, że  Urząd będzie bardzo restrykcyjnie podchodził do kwestii włączania się do kanalizacji, w przypadku, gdy istnieją takie możliwości. Ponadto, kontynuując temat związany z procedurą wyłonienia odbiorcy odpadów komunalnych poinformował, że najprawdopodobniej w najbliższy poniedziałek zostaną ogłoszone wyniki przetargu.

W punkcie "sprawy różne" zabrał głos Prezes Fundacji "Zwiastun" Pan H.Wadowski, który  podziękował  Wójtowi Gminy za nieodpłatne umożliwienie  pozyskania piaskowca z działki gminnej, który to przeznaczony zostanie na obelisk upamiętniający 740-lecie lokacji miejscowości Bobrowniki. Nadto Pan H. Wadowski poinformował zebranych, iż Fundacja zamierza z tej okazji stworzyć „kapsułę czasu”, w której umieszczona zostanie relacja filmowa, zarówno z etapu pozyskania piaskowca, jak i z przebiegu samych uroczystości, ku pamięci - dla potomnych.

Protokół XXX/2013 - zapoznaj się!

Relacja filmowa - zobacz !


LIPIEC 2013r. Fot. J. Waler

 

19.07.2013r. - Dom Kultury w Siemoni. Posiedzenie Zarządu S-PTP.

Mimo wakacji, odbyło się  kolejne posiedzenie Zarządu. Członkowie zapoznali się z korespondencją przychodzącą, w tym m.in. z pismem Przewodniczącego Komisji Rozwoju, Infrastruktury i Środowiska Pana Stanisława Przybylaka w sprawie parku w Rogoźniku, skierowanym do Wójta Gminy Bobrowniki o zatrudnienie osób do zarządu i administracji parku, oraz odpowiedź Wójta w tym temacie.

Omówiono również strategię działań w sprawie projektu budowy połączenia kolejowego aglomeracji górnośląskiej z lotniskiem w Pyrzowicach. Pani Zofia Krzykawska opracowała  uwagi i propozycje do pisma redagowanego przez Pana Jacka Mościńskiego, które będzie przesłane do instytucji mających wpływ na podjęcie ostatecznych decyzji w tej kwestii. Ponadto omówiono propozycje ponownego nagłośnienia problemu projektowanej kolei regionalnej w audycji radiowej „Zielony telefon” lub „Kawa na ławę”  oraz przedstawienia stanowiska mieszkańców gminy Bobrowniki.

Pani Zofia Krzykawska przekazała informacje o „Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Śląskiego do roku 2030” oraz o przedstawionym harmonogramie działań,  przeprowadzania  konsultacji i analiz.   Ostatni kwartał bieżącego roku to czas na dokładne zaznajomienie się z materiałem, na przemyślenia, dyskusje i zgłaszanie  wniosków. Postanowiono opracować i zgłosić wnioski do "Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich w Województwie Śląskim do roku 2030”.

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sączowie Pani mgr Małgorzata Fijołek  przesłała dyplom z podziękowaniem dla Panów: Jacka Kłosińskiego i  Leszka Fałka  za zorganizowanie  20 czerwca 2013r. podczas IV Pikniku Rodzinnego  towarzyskiej gry  „Petanque boule”, który to przekazano wyżej wymienionym osobom.


SIERPIEŃ 2013r. Fot.J.Waler

 

27.08.2013r. -  Zebranie Rady Sołeckiej w Siemoni

W posiedzeniu Rady Sołeckiej ze strony Stowarzyszenia wzięły udział : Panie - Z. Krzykawska i  M. Czerwiecka oraz Panowie - J.Gadaczek, J.Gwóźdź i  T. Kańtoch.

Sołtys Siemoni - Pani  Katarzyna Cofała  przedstawiła sprawozdanie z realizacji planu inwestycyjnego sołectwa w minionym roku oraz propozycję nowego planu inwestycyjnego dla  Siemoni. Kolejny punkt obrad dotyczył podziału kwoty 21.446.60 zł. Funduszu Sołeckiego dla Siemoni. Po przeanalizowaniu zgłoszonych potrzeb, niestety znacznie przewyższających przyznany fundusz, ostatecznie uzgodniono rozdysponowanie posiadanych pieniędzy. Wobec zaistniałych trudności w ich podziale, Stowarzyszenie S-PTP złożyło rezygnację ze zgłoszonego wcześniej zapotrzebowania ( zakup sztalug na potrzeby organizowanych przez Stowarzyszenie wernisaży)  na rzecz Koła Gospodyń Wiejskich, obchodzących w roku 2014  jubileusz 85-lecia.

29.08.2013r. - Dworek w Dobieszowicach - XXXI Sesja rady Gminy.

W obradach XXXI Sesji uczestniczyła Pani  Zofia Krzykawska - Prezes Stowarzyszenia S-PTP.

Po złożonych sprawozdaniach z działalności między sesjami przez Przewodniczącą Rady Gminy oraz Wójta Gminy Bobrowniki i podjętych uchwałach,  zastanawiano się  nad sposobami zabezpieczenia wspólnego mienia społecznego ( została zgłoszona kradzież furtek z placu zabaw w Dobieszowicach i Twardowicach oraz  metalowych  pokryw do studzienek kanalizacyjnych).

Wójt Urzędu Gminy Bobrowniki poinformował zebranych o interwencyjnych pismach kierowanych do Powiatowego Zarządu Dróg w Będzinie w sprawie niewywiązywania się z  obowiązku oczyszczania kanalizacyjnych studzienek oraz  o przyznaniu przez Urząd Gminy Bobrowniki dofinansowania w kwocie 340.000 zł. na oczyszczanie studzienek kanalizacyjnych  na terenie gminy.

Pani Z. Krzykawska zwróciła się do władz gminnych z zapytaniem - kiedy i w jakich dokumentach, lub na jakich spotkaniach pojawiły się informacje o nowych radarach lotniskowych oraz o zagrożeniach mieszkańców terenów objętych zasięgiem tych radarów? A także czy Urząd Gminy zgłosi swoje uwagi do Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Strategii Rozwoju Systemu Transportu Woj. Śląskiego i weźmie udział w konsultacjach społecznych II wersji Projektu Regionalnego Programu Operacyjnego  2014-2020. Oprócz tego Pani Prezes poruszyła problematykę niewłaściwej dystrybucji śmieci przez Firmę ALBA, kwestię nieodpowiedniego zaopatrzenia mieszkańców w worki oraz pytała o tonaż zebranych odpadów w kontekście dotychczas zbieranych wielkości. W dalszej kolejności, nawiązując do artykułu z „Ziemi Będzińskiej” Pani Z. Krzykawska pytała, w jaki sposób włączy się nasza Gmina do tworzenia Szlaku Kultury Łużyckiej? Kontynuując swoje wystąpienie Pani Prezes krytycznie oceniła wykonanie przycinki drzew wzdłuż dróg na terenie naszej Gminy oświadczając, iż drzewa nie mogą być przycięte wyłącznie z jednej strony.

Relacja filmowa z obrad - zobacz !

Protokół XXXI/2013 - zapoznaj się!

29.08.2013r. - Dom Kultury w Siemoni. Posiedzenie Zarządu S-PTP.

Na posiedzeniu Zarządu postanowiono, że w  ramach przygotowań do konsultacji społecznych należy  zgłaszać propozycje dotyczące:

a) Gospodarki wodnej: należy oczyścić rowy melioracyjne (Namiarki w Bobrownikach, Wesoław Dobieszowicach), ponieważ woda ze zbiornika w Kozłowej Górze zalewa posesje mieszkańców; przeprowadzić odmulenie dna koryta Brynicy na ww. odcinkach.

b) Projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014- 2020: należy zaznajomić się z projektem i opracować wnioski lub propozycje, które należy zgłosić do 9 września br;

c)  Projektu Strategii Rozwoju Systemu Transportu Województwa Śląskiego: Propozycje można zgłaszać do dnia 10 września br.

d) Utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach

e) Należy przygotować propozycje i wnioski dotyczące Planu Zagospodarowania Przestrzennego na podstawie prześledzenia  studium uwarunkowań

Ustalono, że  wspólna organizacja imprezy  integracyjnej  „Pieczonki” w dniu 28 września br. zostanie omówiona  z przedstawicielami  Koła  Gospodyń  Wiejskich i  Ochotniczej Straży Pożarnej po zebraniu wiejskim dnia 3 września br.

Wernisaż Pana Aleksandra Kowala, na prośbę Artysty, zaplanowano w II połowie listopada. Organizację wernisażu powierzono Pani Joannie Waler. Współorganizatorem wystawy jest Dom Kultury w Siemoni i Pani Bogusława Katolik.

Ponadto Pani Zofia Krzykawska  przypomniała o rozpoczęciu przygotowań do walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego, które musi się odbyć do dnia 22 stycznia 2014r. w związku z kończącą się 4-letnią kadencją działalności zarządu stowarzyszenia. Trzeba przygotować się do nowych wyborów oraz przygotować dokumentację dla Komisji Rewizyjnej.


WRZESIEŃ 2013r. Fot. J.Waler

 

7.09.2013r.  - Akcja  "Narodowe czytanie" w Domu Kultury w Siemoni.

Z okazji drugiej już  edycji akcji „Narodowe czytanie”, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego  m.in. w Domu Kultury w Siemoni odbyło się Narodowe Czytanie utworów  Aleksandra Fredry, twórcy wybitnych dzieł literackich. Akcja mająca na celu promocję polskiej kultury, zachęcanie do lektury książek i wzmacnianie wspólnoty narodowej z pewnością przyczyniła się do  zbliżenia wszystkich pokoleń Polaków.

„Narodowe czytanie” przypomniało o tym, że kształtują nas te same lektury. Wspólne czytanie wybitnych dzieł Aleksandra Fredry wzmocniło niewątpliwie nasze poczucie jedności,  a 7 września 2013 roku stał się  radosnym spotkaniem z komediami Fredry, jego piękną polszczyzną i ponadczasowym dowcipem.

Również członkowie Zarządu naszego  Stowarzyszenia - Pani Wiesława Furgacz i Pan Leszek Fałek aktywnie uczestniczyli w tej niewątpliwie szczytnej akcji.

Relacja filmowa z Domu Kultury w Siemoni  ( zobacz )

7.09.2013r. -  VI Środowiskowy Piknik Rodzinny w Sączowie.


W sobotę 7 września na Orliku w Sączowie, w wyjątkowo życzliwej, ciepłej  i miłej atmosferze  odbył  się coroczny VI Środowiskowy Piknik Rodzinny. Podczas Pikniku zorganizowano m.in. turnieje piłki nożnej, mecze siatkówki, grę w bule, oraz różnorodne zabawy dla najmłodszych a także zabawa taneczna i wiele, wiele atrakcji  i ..... niespodzianek dla wszystkich uczestników.

Członkowie naszego Stowarzyszenia -  Panie: Joanna Waler, Wiesława Furgacz oraz Panowie: Jacek Kłosiński, Leszek Fałek i Tadeusz Kańtoch zorganizowali rozgrywki gry w bule, które to cieszyły się, jak zawsze dużą popularnością.  Za życzliwość i osobiste zaangażowanie w organizację turnieju, Prezes Klubu Sportowego "Płomień"- Pan Zygmunt Gonkiewicz  uhonorował naszych członków okolicznościowym dyplomem.

 




 

 

22.09.2013r. Odeszła Pani ZOFIA KRZYKAWSKA - Prezes Stowarzyszenia S - PTP,

wielka społeczniczka, niestrudzona orędowniczka spraw związanych przede wszystkim z ochroną przyrody i środowiska naturalnego, wielce zasłużona dla społeczności lokalnej i całej Gminy Bobrowniki.


W tym miejscu, chcielibyśmy  wspomnieć śp.  Zofię Krzykawską,  która odeszła od nas tak niespodziewanie 22.09. 2013r.


ZOFIA KRZYKAWSKA

Prezes Stowarzyszenia: SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

w latach 2012 - 2013

Wspomnienie pośmiertne

30.V.1946r. - 22.IX. 2013r.

" Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej"

Zofia Krzykawska należała do tych  niezwykłych, nieprzeciętnych  ludzi, którzy w swoje życie potrafili wpisać coś więcej niż codzienność.

Była pedagogiem i wychowawcą wielu pokoleń - z zawodu i zamiłowania. Do dziś serdecznie wspominana przez wychowanków, ich rodziców i współpracowników. W uznaniu zasług dla oświaty -  za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej uhonorowana Medalem Edukacji Narodowej, Nagrodami Ministerstwa Oświaty i Wychowania oraz Nagrodami Kuratora Oświaty i Wychowania. Cieszyła się autorytetem i szacunkiem, nie tylko w środowisku nauczycielskim, ale również wśród swoich uczniów i wychowanków. Za  wiedzę, pracowitość i zaangażowanie ceniona była przez wszystkich.

Od 1968 roku  wszelkie podejmowane przez Nią działania społeczne dotyczyły ochrony przyrody i naszego środowiska oraz zagospodarowania przestrzennego. Była wielokrotnie nagradzana za realizowane projekty edukacyjne i osiągnięcia w dziedzinie ekologii.
Dzięki projektowi "Międzynarodowe Miasteczko Edukacji Ekologicznej w Rogoźniku"- Jej autorstwa,  w latach 1991 - 2003 w warsztatach ekologicznych uczestniczyło tysiące uczniów.

W 2010r.  wspierana przez mieszkańców  Siemoni, była jednym ze współzałożycieli  Stowarzyszenia: SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ, w którym później pełniła funkcję prezesa. Celem Stowarzyszenia jest ochrona interesów społeczności lokalnej, zachęcanie do aktywnego uczestniczenia w życiu publicznym i kształtowanie  takiego systemu wartości, w którym środowisko przyrodnicze jest dobrem naczelnym. Dlatego z tak ogromną determinacją, niestrudzenie domagała się zrównoważonego rozwoju i przestrzegała przed zagrożeniami  związanymi  z realizacją inwestycji  liniowych,  głównie kolei regionalnej. Jej zasługi na tym polu są nie do podważenia.

W 2012r. została uhonorowana przez redakcję Tygodnika Newsweek w konkursie  o tytuł „Społecznika  Roku" dyplomem za ogromne zaangażowanie w pomoc innym oraz za podejmowanie inicjatyw zmierzających do zmian w społeczności lokalnej i otaczającym środowisku.

Szczególnie mocno wsłuchiwała się w głosy mieszkańców – doceniała ich rady, sugestie. Pełna empatii, nieustannie służyła radą i wsparciem. Nigdy nikomu nie odmówiła pomocy.

Zawsze odważnie i szczerze prezentowała swoje racje i stanowisko. W dążeniu do słusznego celu nie uznawała kompromisów.

Była osobą niezwykle pracowitą,  wymagającą wiele przede wszystkim od siebie, ale również od innych, co nie zawsze znajdowało zrozumienie.

Zawsze pełna energii i pasji pozostała  skromnym człowiekiem - nigdy nie zabiegała o zaszczyty, nagrody czy dobra materialne.

Szacunek do ludzi i środowiska przyrodniczego, zrównoważony rozwój i aktywne uczestnictwo w życiu publicznym - to wartości jakie propagowała Zofia Krzykawska i takim właśnie działaniom poświęciła całe swoje życie.

Jej nagła i niespodziewana śmierć zasmuciła nie tylko najbliższych - Rodzinę i Przyjaciół, ale wszystkich, którzy mieli przyjemność  Ją poznać.

Pogrążeni w smutku, żegnamy Cię Zosiu ......  Jakże trudno jest żegnać na zawsze Kogoś, kto jeszcze długo mógł być z nami!

Będzie nam bardzo brakowało Twojej mądrości, życzliwości i serdeczności, a Twoja pracowitość i "oddanie słusznej sprawie"  będą dla nas wzorem do naśladowania.

Pozostaniesz na zawsze w  sercach i pamięci naszej.

Joanna Waler

 



 


24.09.2013r. - Dom Kultury w Siemoni. Posiedzenie Zarządu S-PTP.

W związku z niespodziewaną śmiercią Pani Zofii Krzykawskiej, Zarząd Stowarzyszenia postanowił, że wobec tego, że do końca kadencji Zarządu pozostały tylko 4 miesiące (więc zgodnie ze Statutem Stowarzyszenia -rozdz. 4, § 20,) jego skład nie będzie uzupełniany, ze względu na konieczność przeprowadzenia nowych wyborów do władz stowarzyszenia na  sprawozdawczo-wyborczym Walnym Zebraniu Członków już w pierwszej połowie stycznia 2014 roku. Pełnienie obowiązków Prezesa powierzył do końca kadencji,  wiceprezesowi Panu  Jerzemu Gadaczkowi.

Podjęto również decyzję o odwołaniu organizacji  zaplanowanej na 28 września  imprezy integracyjnej „Pieczonki”.

Ponadto Zarząd postanowił jednogłośnie zgłosić kandydaturę Pani Zofii Krzykawskiej do Nagrody Wójta Gminy Bobrowniki "Złote Bobry" - honorowego wyróżnienia dla  osób, które  w sposób szczególny przyczyniły się do  rozwoju i promocji Gminy Bobrowniki. Wniosek wraz z uzasadnieniem przygotuje  Pani Joanna Waler.

Na posiedzeniu Zarządu gościliśmy Radnych Gminy Bobrowniki - Panią Krystynę Bożek i Pana Jacka Mościńskiego, którzy złożyli Zarządowi Stowarzyszenia  S-PTP kondolencje z powodu śmierci Pani Prezes oraz wyrazili nadzieję, że Stowarzyszenie będzie kontynuowało swoją działalność oraz współpracę z Radnymi. Ponadto Pan Jacek Mościński zwrócił się z prośbą  do Zarządu  Stowarzyszenia o akceptację treści pisma w sprawie planowanej inwestycji połączenia kolejowego z Katowic do Pyrzowic, opracowanego wspólnie z Panią Zofią Krzykawską. Zarząd jednogłośnie zaakceptował treść pisma i adresatów, do których ma zostać skierowane, a także adresy  innych ważnych  instytucji,  do których będzie przesłane "do wiadomości".


25.09.2013r.  - Uroczystości pogrzebowe Śp. Zofii Krzykawskiej.

25 września 2013r. o godz. 15.30  w Kościele Parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Siemoni, a następnie na Cmentarzu Parafialnym  odbyły  się uroczystości pogrzebowe zmarłej Śp. Zofii Krzykawskiej .

Za złożone  kondolencje i wyrazy współczucia

oraz tak liczne uczestnictwo w ostatniej drodze życia Śp. Zofii Krzykawskiej

Rodzina i  Zarząd Stowarzyszenia S-PTP składa Wszystkim serdeczne podziękowania.


27.09.2013r. -  Dworek w Dobieszowicach - "Galeria Spichlerz"

Inauguracja Sezonu Artystycznego 2013/2014.

7 września br. w Gminnym Ośrodku Kultury  w Bobrownikach miała miejsce Inauguracja Sezonu Artystycznego 2013/2014.

Z tej okazji w „Galerii Spichlerz” zabytkowego dworku w Dobieszowicach   odbyły się dwie kulturalne  uroczystości: Wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby Teresy Wiekiery oraz Recital Marioli Koniecznej w repertuarze piosenki poetyckiej. Bardzo licznie zgromadzeni goście ( wśród nich również wiceprezes Stowarzyszenia S-PTP - Pan Jerzy Gadaczek) mogli podziwiać piękne obrazy i rzeźby oraz posłuchać wspaniałego recitalu.  Warto wspomnieć w tym miejscu, że Pani Mariola Konieczna jest mieszkanką Siemoni.

Obszerne fragmenty ze spotkania w Dobieszowickim Dworku - zobacz!


PAŹDZIERNIK 2013r. Fot. J.Waler


16.10.2013r. - Dom Kultury w Siemoni. Posiedzenie Zarządu S-PTP.

Członkowie Zarządu zapoznali się z informacjami  na temat utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla MPL „Katowice” w Pyrzowicach ( 20. 09. 2013r. – ostatni dzień składania uwag i wniosków w ramach konsultacji społecznych. Po zakończeniu konsultacji Wydział Ochrony Środowiska UM Województwa Śląskiego  sporządzi zestawienie wszystkich uwag i wniosków, które rozpatrzy Zarząd Województwa Śląskiego i w terminie 30 dni od daty zakończenia konsultacji przygotuje sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji wraz  z uzasadnieniem ich przyjęcia lub odrzucenia oraz  przedłoży je do publicznej wiadomości na stronie internetowej Województwa Śląskiego)

Poruszono bulwersującą sprawę rozstrzygnięcia konkursu Narodowego Funduszu Zdrowia na świadczenia w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (od 1.03.2013r) przez NZOZ "Primus" w Brudzowicach - pomimo sporej odległości i braku dogodnej komunikacji. W Brudzowicach też należy zgłaszać wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki.

Przewodnicząca zebrania - Pani Joanna Waler poinformowała o podpisaniu przez Wójta Gminy Bobrowniki umowy o współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Przedmiotem współpracy będą  seminaria w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku akademickim 2013/2014. Wykłady poprowadzą pracownicy naukowo-dydaktyczni Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Członkiem UTW może zostać każdy mieszkaniec gminy Bobrowniki w wieku dojrzałym, który chce poszerzać wiedzę i własne umiejętności. Tematyka wykładów będzie  bardzo obszerna i dostosowywana do potrzeb odbiorców.

Ustalono, że wernisaż odbędzie się  w poniedziałek  - 25 listopada 2013r. w Domu Kultury w Siemoni. Projekt zaproszeń na wystawę opracuje Pani Bogusława Katolik i przedłoży do akceptacji Panu A. Kowalowi. Rolę Gospodyni wieczoru (przywitanie, opracowanie i wygłoszenie słowa wstępnego, zawierającego najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia artystyczne Autora wystawianych prac) powierzono Pani Joannie Waler.

W ramach przygotowań do Walnego Zebrania Członków, Zarząd stowarzyszenia wstępnie ustalił termin WZC na dzień 10 stycznia 2014r.  Data i godzina zebrania zostanie  jeszcze uzgodniona z Panią B. Katolik - kier. Domu Kultury w Siemoni. Zawiadomienia  będą przygotowane co najmniej tydzień przed terminem i dostarczone członkom Stowarzyszenia. Trwają prace nad sprawozdaniem rzeczowym i finansowym oraz materiałami dla Komisji Rewizyjnej.


LISTOPAD 2013r. Fot. J.Waler

 

1-2.11.2013r. - Wszystkich Świętych - Dzień Zaduszny.

W tym pierwszych listopadowych dniach wspominaliśmy zmarłych, odwiedzając groby tych bliskich i tych mniej znanych. Modląc się, składaliśmy kwiaty i palili znicze. Towarzyszył nam nastrój zadumy, smutku i refleksji..........

Fot. J.Waler

11.11.2013r. -   Gminny Ośrodek Kultury w Bobrownikach.

Wieczornica z okazji Święta Niepodległości oraz Gala wręczenia "Złotych Bobrów"

Z okazji Święta Niepodległości Ośrodek Kultury w Bobrownikach, zorganizował uroczystą Wieczornicę  połączoną z Galą wręczenia honorowych nagród - ZŁOTYCH BOBRÓW - dla osób, które wyróżniły się w sposób szczególny w działalności na rzecz rozwoju i promocji Gminy Bobrowniki.

Tegorocznymi Laureatami „Złotych Bobrów” zostali: Barbara i Józef Skubacz - właściciele Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Handlowo – Usługowego „BARBARA”, Ryszard Paruzel - Prezes Zakładów Mięsnych i Zakładu Gospodarstwa Rolnego, Zbigniew Binko - Prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy oraz Ewa i Hubert Blochel - właściciele Zakładu Przetwórstwa Mięsnego „HEH”.

Dla Stowarzyszenia: Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość był to dzień szczególny, ponieważ Kapituła Konkursu, w hołdzie zmarłej Pani Zofii Krzykawskiej - Prezes Stowarzyszenia S-PTP, przyznała Jej pośmiertnie nagrodę specjalną - „Złotych Bobrów” za wieloletnie osiągnięcia w pracy na rzecz społeczności lokalnej oraz inspirowanie i promowanie działań przyczyniających się do rozwoju Gminy Bobrowniki.

Na uroczystości obecni byli członkowie Zarządu : Maria Czerwiecka, Wiesława Furgacz, Tadeusz Kańtoch i Joanna Waler, która miała zaszczyt odebrać w imieniu rodziny zmarłej tę piękną nagrodę.

Fot. J.Waler

Podczas uroczystości Wójt Gminy Bobrowniki Pan Arkadiusz Ziemba uhonorował nagrodą za działalność społeczną na rzecz sołectw Wymysłów i Myszkowice Panie: Zofię Dziuba oraz Aleksandrę Paliga. Natomiast Radna Sejmiku Województwa Śląskiego -  Pani Barbara Dziuk wręczyła nagrody „Anioły Śląska” za całokształt działalności społecznej Pani Halinie Gajdzik oraz Stowarzyszeniu na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.

W części artystycznej wieczoru wystąpił Zespół Śpiewaczy Sączowianki, duet: Ariadna Willmann (wiolonczela) i  Szymon Piguła (akordeon) a także artyści polskich scen muzycznych: Monika Rajewska (sopran), Wojciech Poprawa (tenor) oraz pianistka Katarzyna Rzeszutek, którzy uraczyli widzów najpiękniejszymi ariami operetkowymi i musicalowymi w programie  "Operetkowa Kraina Miłości".

Obszerna relacja filmowa z przebiegu  uroczystości na portalu Bobrowniki TV - zobacz

 

13.11.2013r. - Dworek w Dobieszowicach.

Spotkanie  inaugurujące prace nad Strategią Rozwoju Gminy Bobrowniki do 2020roku.

Spotkanie to, zgodnie z harmonogramem prac, przewidziane zostało dla tzw. "lokalnych liderów". Radni Gminy Bobrowniki, sołtysi, przedstawiciele organizacji pozarządowych ( Stowarzyszenie S - PTP reprezentowali: Pani Joanna Waler i Pan Jerzy Gadaczek) i przedstawiciele Urzędu spotkali się, by wypracować wstępną wizję i misję Gminy 2020. Spotkanie miało formułę warsztatową. Prowadził je dr Wojciech Szalkiewicz, zastępca Dyrektora Instytutu Europeistyki na Olsztyńskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, który tworzył już strategie na terenie naszego powiatu, więc nie jest mu obca specyfika naszej okolicy.

Prace nad przygotowaniem strategii koordynuje Referat Rozwoju i Promocji i wszelkie pytania na tym, i na każdym kolejnym etapie prac mogą być kierowane na adres:  ref_rp@bobrowniki.pl (w temacie: strategia). Wkrótce powstanie również oddzielna strona internetowa poświęcona Strategii Rozwoju Gminy Bobrowniki.

14.11.2013r. - Dom Kultury w Siemoni. Posiedzenie Zarządu S-PTP.

Członkowie Zarządu obecni na Wieczornicy z okazji Święta Niepodległości podzielili się swoimi wrażeniami i refleksjami z przebiegu uroczystości. Zwrócono uwagę na podniosłą i miłą atmosferę. Ten niezapomniany wieczór sprawił, że Narodowe Święto Niepodległości Polski można było przeżyć godnie, serdecznie i bardzo radośnie, w czym bardzo duża zasługa Pani Elżbiety Kozak - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach, organizatora uroczystości.

Pani Joanna Waler i Pan Jerzy Gadaczek przedstawili Zarządowi relacje ze spotkania inaugurującego prace nad Strategią Gminy Bobrowniki podczas, którego uczestnicy spotkania sami wypracowywali elementy wizji i misji gminy i wskazywali słabe i mocne strony oraz szanse i zagrożenia w anonimowych ankietach. Efekty pracy uczestników spotkania opracuje firma PRC Communications  prowadząca nadzór nad całością prac powstającej strategii.  Profesjonalne tworzenie Strategii  Rozwoju Gminy wymaga współpracy z jej mieszkańcami, bo tylko oni najlepiej znają potrzeby swoje, a także innych środowisk i mogą pomóc w ustaleniu strategicznych celów. Poprzez ankietę mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć na temat  priorytetów przyszłych inwestycji.

W sprawie przygotowań do wernisażu zostały podjęte końcowe ustalenia.

16.11.2013r. - Dworek w Dobieszowicach : Spotkanie z cyklu „Wieczór z gwiazdą”

Zbigniew Zamachowski i Monika Richardson.

Tłumy fanów  pojawiły się na spotkaniu z gościem specjalnym - Gwiazdą Wieczoru – Zbigniewem Zamachowskim, aktorem teatralnym i filmowym, autorem muzyki i tekstów piosenek, laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych, niezwykle lubianym przez publiczność, jak również cenionym przez krytyków. Spotkanie przebiegało w ciepłej, serdecznej atmosferze. Wywiad z aktorem przeprowadzał redaktor Telewizji Polskiej, producent wielu programów telewizyjnych Marcin Michrowski.

Niewątpliwą atrakcją wieczoru było również pojawienie się drugiej Gwiazdy Wieczoru, pani Moniki Richardson -  dziennikarki i prezenterki telewizyjnej, która swoją niezwykle ciepłą i barwną osobowością natychmiast podbiła serca zgromadzonej publiczności.

W spotkaniu z Gwiazdą wzięli udział: Pani Wiesława Furgacz oraz Pan Leszek Fałek wraz z małżonką.

25.11.2013r. - Dom Kultury w Siemoni

Wernisaż Aleksandra Kowala.

Zarząd Stowarzyszenia:  Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Bobrownikach - Filia Siemonia zorganizował wystawę prac Pana Aleksandra Kowala - znanego ze swej działalności kulturalnej i społecznej artysty plastyka, związanego od najmłodszych lat z Ziemią Zagłębiowską.

Uroczyste otwarcie wystawy "Myśli w rysunku, pastelu i oleju " odbyło się 25 listopada 2013r. o godz. 17.00 w Domu Kultury w Siemoni. Mieliśmy więc  niepowtarzalną okazję poznać niektóre z prac Aleksandra Kowala i osobiście samego Artystę, z którym  mogliśmy porozmawiać i podzielić się wrażeniami i skojarzeniami. Nasz Gość, specjalnie dla nas przygotował niespodziankę  w postaci loterii, w której można było wylosować  aż 10 obrazów Artysty (w tym specjalnie na tę okoliczność, uwieńczony w oleju Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Siemoni). Loteria cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i ze zrozumiałych względów, wzbudziła wiele emocji. Więcej w Zakładce: Informacje Różne/Stowarzyszenie S-PTP.

Fot. J.Gadaczek

Wystawa "Aleksander Kowal - malarstwo, rysunek, pastele"będzie czynna w Domu Kultury w Siemoni

do 10 stycznia 2014r. codziennie ( od poniedziałku do piątku ) w godzinach od 13.00 do 20.00.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Zobacz relacje z wernisażu: filmową i zdjęciową  na portalu Bobrowniki TV oraz zdjęciowe na stronie Urzędu Gminy i portalu www.bobrowniki.com.


GRUDZIEŃ 2013r. Fot. J.Waler

 

10.12.2013r.   - Dworek w Dobieszowicach

Konferencja Organizacji Pozarządowych

Ponad 40 osób wzięło udział w konferencji, która została zorganizowana w pomieszczeniach zabytkowego Dworku w Dobieszowicach. Spotkanie organizacji pozarządowych z samorządem gminnym było okazją do podsumowania półrocznej działalności projektu - Aktywni Obywatele, który współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej. Realizacją przedsięwzięcia zajęło się Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej „Lepsza Gmina”

W konferencji nasze Stowarzyszenie reprezentował  wiceprezes  - Pan Jerzy Gadaczek. Działające na terenie gminy stowarzyszenia i inne organizacje pozarządowe składały sprawozdania z  dokonań przeprowadzonych w 2013 roku oraz projekty planów działania na kolejny rok.

Będący na spotkaniu Wójt Gminy Bobrowniki, Arkadiusz Ziemba powiedział ,że "organizacje pozarządowe zrzeszają ludzi, którym się chce chcieć" i  podkreślił, że prawidłowość funkcjonowania samorządu zależy tylko i wyłącznie od stowarzyszeń. To dzięki nim możliwa jest realizacja wielu przedsięwzięć w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców.

13.12.2013r. - Dom Kultury w Siemoni. Posiedzenie Zarządu S-PTP.

 

Trwają prace przygotowawcze do WZC. Podjęto Uchwałę Zarządu nr 52/7/2013 w sprawie zwołania Walnego Zebrania Członków na dzień 10 stycznia 2014r. Pani  Maria Czerwiecka przekazała  dokumentację  Komisji Rewizyjnej w celu przeprowadzenia audytu wewnętrznego. Ostatnie sprawozdanie finansowe skarbnik stowarzyszenia Pani  Joanna Waler  przekaże Komisji Rewizyjnej dnia 2 stycznia 2014r., po dokonaniu rocznego  rozliczenia. Ponadto przedyskutowano projekty uchwał, które będą  podejmowane w trakcie WZC  oraz  planów pracy na rok 2014.

Radny Gminy Bobrowniki - Pan  Jacek Mościński przekazał informację o naprawionych piezometrach do odczytywania poziomu wód oraz o wprowadzeniu tzw. monitoringu, czyli  regularnych odczytów stanu poziomu wód.  Prosił o kontakt z mieszkańcami ulicy Wolności w Siemoni  i Sączowie w celu uzyskania dokładnych informacji, dotyczących występowania zalań lub podtopień w bieżącym roku.

Przewodnicząca zebrania (ostatniego w tym roku) - Pani  Joanna Waler złożyła wszystkim obecnym na posiedzeniu  serdeczne  życzenia świąteczne oraz podziękowania za wspólną, całoroczną  pracę, wręczając wszystkim pamiątkowe dyplomy z wiele mówiącym mottem, którego autorem jest Henry Ford: „ Połączenie sił – to początek,   pozostanie razem – to postęp, wspólna praca – to sukces".

18.12.2013r.  - Dom Kultury w Sączowie.

Zebranie informacyjno-konsultacyjne w sprawie projektu Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

W Domu Kultury w Sączowie - 18 grudnia odbyła dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projektach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Dyskusja dotyczyła sołectw: Siemonia, Twardowice, Myszkowice i Sączów. W spotkaniu z  wzięli udział: Panie Maria Czerwiecka, Danuta Sztam, Wiesława Furgacz oraz Panowie: Tadeusz Kańtoch i Leszek Fałek.

Zgodnie z  ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, każdy ma prawo wnieść uwagi i wnioski w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko projektu planu.

Uwagi należy składać na piśmie do Wójta Gminy Bobrowniki, z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 27 stycznia 2014 r.

Uwagi i wnioski w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, stosownie do przepisu art. 54 ust. 3 ustawy, należy składać na piśmie do Wójta Gminy Bobrowniki lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym (e-mail: sekretariat@bobrowniki.pl), w nieprzekraczalnym terminie do dnia 27 stycznia 2014 r. Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Wójt Gminy Bobrowniki.

 

Sprawozdanie finansowe za 2013r. - zobacz!

 



 
Start Działalność S-PTP - kalendarium