Światowy Dzień Walki z Trądem

27 stycznia 2019

W ostatnią niedzielę stycznia, czyli  27 stycznia obchodzimy  66 Światowy Dzień Trędowatych.

Wydawać by się mogło, że trąd nas nie dotyczy i dzień ten może byś obchodzony raczej gdzieś w dalekich krajach Afryki, Azji, Ameryki Południowej, czy na wyspach Pacyfiku. Tymczasem przesłanie twórcy Światowego Dnia Trędowatych Raoula Follereau jest kierowane w pierwszej kolejności do nas, mieszkańców zamożniejszej części świata, która zapomniała o tej strasznej chorobie.

Niestety zapomniała też o chorych, którzy wciąż cierpią z powodu trądu, który od prawie trzydziestu lat jest chorobą całkowicie uleczalną. Oczywiście wtedy, gdy dysponujemy skutecznymi lekami. Tymczasem nie wszędzie są one dostępne. Nie  ma też,  niestety dostępu do służby zdrowia. Chorzy mogą co najwyżej korzystać z troskliwej opieki misjonarzy i lekarzy  zapuszczających się w najodleglejsze rejony ludzkiej nędzy.

Wśród tych lekarzy był także Pan dr Henryk Nowak, mieszkaniec Siemoni i członek naszego Stowarzyszenia, który  poświęcił 16 lat życia na trudną służbę w afrykańskim Ośrodku Leczenia Trądu w Bulubie /UGANDA/ u boku światowej sławy lekarki i  misjonarki świeckiej – dr Wandy BŁEŃSKIEJ.

W lutym 2015r  zorganizowaliśmy spotkanie z Panem Henrykiem Nowakiem, podczas którego licznie zgromadzeni mieszkańcy Siemoni i okolic, znajomi i przyjaciele Doktora mogli poznać  codzienną, żmudną i pełną poświecenia i oddania trudną pracę  wśród trędowatych.

Zachęcamy do  odwiedzenia zakładki  „Działalność kulturalna”,  gdzie na 4 stronie ( Spotkania środowiskowe)

umieszczony jest artykuł „Moja przygoda z Afryką” i relacja ze spotkania z dr Nowakiem

oraz wiele innych, interesujących materiałów nawiązujących do tematu.

Zapraszamy do lektury !  ( kliknij )