STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Drukuj PDF

 

 


BEZPIECZNA +" - to rządowy program wspomagania organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach.

Głównym celem programu „Bezpieczna+” , który realizowany będzie  w latach 2015-2018, jest poprawa bezpieczeństwa uczniów, nie tylko w szkole, ale i poza nią.

Program jest adresowany nie tylko  do uczniów, ale także rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkół.

Realizowane w ramach programu działania będą obejmowały następujące obszary:

  • bezpieczne korzystanie z cyberprzestrzeni, reagowanie na zagrożenia w niej występujące,
  • kształtowanie otwartości i budowanie pozytywnego klimatu szkoły,
  • poprawę bezpieczeństwa fizycznego w szkołach,
  • tworzenie warunków do prowadzenia  praktycznych zajęć dla dzieci z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
  • zwiększenie otwartości szkoły na współpracę z otoczeniem, kształtowanie u uczniów aktywnej, otwartej, prospołecznej postawy,
  • przedsięwzcia/projekty wychowawcze, rozwijające umiejętności psychospołeczne, takie jak komunikacyjne, kształtujące więzi interpersonalne między uczniami.

Działania te  prowadzone będą we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami zajmującymi się sprawami bezpieczeństwa. Koordynatorem programu jest pedagog -  Pani Dorota Błońska.

Nasze Stowarzyszenie - „Siemonia- Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość” , które w swojej działalności statutowej przewiduje m.in. współpracę z Publicznym Gimnazjum w Siemoni włączyło się w realizację tego programu. Mamy nadzieję, że zachęcimy  uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym a przedsięwzięcia podejmowane w ramach programu, zwrócą uwagę na korzyści, jakie młody człowiek osiąga we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Podjęte działania rozwiną u młodzieży wrażliwość na potrzeby innych, umiejętność współpracy i komunikowania się z otoczeniem.

W ramach współpracy, na naszej  stronie internetowej zamieszczone zostaną  relacje fotograficzne z poszczególnych etapów programu. Będziemy również promować działania podejmowane przez uczniów na rzecz środowiska lokalnego.

Szkoła w Siemoni uczestniczy w programie Bezpieczna+ od października 2017r.

W  ramach programu  organizowane są:

  • warsztaty z psychologiem dla uczniów kl. IV – VII (3 grupy po 8 osób);
  • warsztaty z psychologiem dla rodziców kl. IV - VII (1 grupa 12 osób)  oraz kl. II i III gimnazjum (1 grupa 12 osób);
  • warsztaty dla nauczycieli ( 2 grupy po 15 osób);
  • wyjazdy do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zabrzu kl. V – VII (2 grupy po 7 osób);
  • konkurs literacki pt. „Moje zdanie w naszej sprawie” kl. VII oraz II i II gimnazjum.


WARSZTATY DLA UCZNIÓW

Warsztaty z psychologiem – panią Anną Pawłowską pt. „Kalejdoskop emocji – czyli o sztuce komunikowania się z samym sobą” były pierwszymi zajęciami, które otwierały cykl spotkań przygotowanych na rzecz programu "Bezpieczna+" . Głównym celem  podejmowanych działań stał się rozwój  samoświadomości w zakresie przeżywanych uczuć i sposobów radzenia sobie z wybranym uczuciem – złością. Kolejne warsztaty poświęcone zostały wiedzy na temat powszechności zjawiska stresu i różnorodności reakcji ludzi na niego. Uczniowie podczas tego spotkania mieli okazję porozmawiać o sposobach radzenia sobie z tym uczuciem. W trzecim, ostatnim spotkaniu z psychologiem podczas, uczniowie nabywali umiejętności współpracy  w grupie rówieśniczej, która jest podstawą dobrego samopoczucia. Doskonalili umiejętności tworzenia satysfakcjonującej relacji z rówieśnikami.

W warsztatach wzięli udział uczniowie z klas IVa, IVb, V i VI, tworząc trzy grupy po 8 osób.


 

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

W ramach programu Bezpieczna + odbyły się również warsztaty dla nauczycieli pracujących w szkole w Siemoni. Grono pedagogiczne zostało podzielone na dwie 15 osobowe grupy. Spotkania dotyczyły podstaw komunikacji interpersonalnej oraz  wybranych czynników kształtujących współpracę z rodzicem na rzecz ucznia/dziecka.

Tematyka wyżej wymienionych szkoleń pozwoliła nauczycielom odświeżyć dotychczasową wiedzę, a także uzupełnić ją nowymi, potrzebnymi w dalszej pracy zagadnieniami.


WARSZTATY DLA RODZICÓW

Dla rodziców uczniów uczęszczających do naszej szkoły również zostały przeprowadzone warsztaty z psychologiem – panią Anną Pawłowską. Dotyczyły one rozwoju kompetencji wychowawczych rodziców nastolatków oraz pomocy w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas tych  spotkań rodzice mogli uzyskać lub poszerzyć swoją wiedzę w zakresie: wzrostu świadomości siebie w roli rodzica nastolatka, rozpoznawania zachowań wspierających dziecko w rozwoju i dokonywaniu słusznych decyzji, doskonalenie umiejętności tworzenia satysfakcjonującej relacji z dzieckiem dorastającym.

 

ODWIEDZINY W SCHRONISKU "Psitul mnie” w Zabrzu

Uczniowie biorący udział w programie "Bezpieczna +" co tydzień, w piątek pod opieką  pani  Doroty Błońskiej odwiedzały
podopiecznych schroniska „Psitul mnie” w Zabrzu. " Dzieci z klas V, VI, VII (II grupy po 7 osób) jako wolontariusze,
co tydzień jeździły zajmować się pieskami. Na początku spotkań uczniowie zapoznawali się z obowiązkami pracowników schroniska
oraz zwiedzali kociarnię. Kolejne wizyty polegały na wyprowadzaniu psów i karmieniu ich smakołykami.
Wolontariusze tak oto wspominają pobyt u pupili:


,,Wyjazdy do schroniska bardzo mi się podobały, ponieważ mogłam, chociaż na chwilę podarować trochę szczęścia psiakom, które nie mają własnego domu. Najgorsze były rozstania z nimi.”

Kamila Garczarczyk kl. VII

Uważam, że wyjazdy do schroniska były świetne, ponieważ sprawialiśmy radość psom, mi też przyniosło to radość. Widziałem wspaniałe psy, wyprowadzałem je na długie spacery - było super!!! Niestety te wyjazdy już się kończą. Liczę, że jednak te wyjazdy będą wznowione jeżeli tak, to psy będą szczęśliwe, jak i my. "

Bartek Wilkiewicz kl. VI

Na każdym wyjeździe do schroniska „Psitul mnie” poznawaliśmy zwierzęta, które były niechciane, potrzebowały opieki i ciepła. Chodziliśmy na spacery z różnymi starszymi psami, grzeczniejszymi lub młodymi, które były pełne energii i miały ciekawe pomysły. Liczymy na następne wyjazdy, bo te przyniosły nam wiele przyjemnych i wesołych wspomnień.”

Zosia Klimoszek kl. VII

Wyjazdy do schroniska bardzo mi się podobały. Uważam, że dobrym pomysłem będzie ich kontynuacja”.

Wiktoria Rozwałka kl. VII

 

 

 

 

KONKURS LITERACKI - " MOJE ZDANIE W NASZEJ SPRAWIE"

W ramach  współpracy ze stowarzyszeniem, ogłoszony został  konkurs literacki dla młodzieży pt. "Moje zdanie w naszej sprawie”.

Konkurs stał się elementem wyrażania przez uczniów opinii na temat korzyści, jakie młody człowiek osiąga we współpracy z organizacjami pozarządowym i pokazał  wzrost kompetencji komunikacyjnych uczniów, co jest niewątpliwie zasługę realizacji programu "Bezpieczna+" .

Wyniki konkursu przedstawione zostały podczas uroczystego spotkania integracyjnego kończącego projekt.

Najbardziej interesującą pracą literacką pt. „Moje zdanie w naszej sprawie”, okazał się list do Wójta Gminy Bobrowniki autorstwa Radosława Laski z kl. VII, za którą otrzymał I miejsce. Link do  nagrodzonej pracy: List do Wójta Gminy Bobrowniki

 


Oficjalne podsumowanie programu "Bezpieczna +"  zostało zorganizowane w piątek dnia 22.12.2017r.

Pani Dyrektor - mgr inż. Jolanta Holzheimer wraz z koordynatorem programu - panią pedagog - Dorotą Błońską zaprosiły wszystkich uczniów biorących udział w warsztatach, wyjazdach do schroniska oraz laureatów konkursu literackiego „Moje zdanie w naszej sprawie”. W trakcie spotkania po raz kolejny został poruszony temat słuszności  udziału w tak interesujących programach. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

 

Więcej informacji na temat realizacji programu

oraz bogaty materiał zdjęciowy znajdą Państwo na szkolnej stronie Szkoły Podstawowej w Siemoni:

www.spsiemonia.szkolnastrona.pl