STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Działalność kulturalna S-PTP.
Drukuj PDF
Spis treści
Działalność kulturalna i nie tylko...
WERNISAŻE
WYSTAWY OKOLICZNOŚCIOWE
SPOTKANIA ŚRODOWISKOWE
PETANQUE BOULE
Wszystkie strony

 

 

 

 

 

"PETANQUE BOULE"

 

Pétanque (gra w bule/boule, gra w kulepetanka)

Tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi

Popularna w szczególności w południowej Francji (Prowansja), ale uprawiana także w innych regionach Francji i w innych krajach, szczególnie śródziemnomorskich. Występująca coraz częściej w Polsce, głównie w parkach i na niewybetonowanych skwerach.

Zasady gry

Rozgrywka odbywa się na placu (zwanym bulodromem), np. na utwardzonym piasku, o wystarczających wymiarach (które dla gry turniejowej wynoszą min. 15×4 m) i polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu stalowymi kulami (bulami; fr. boule - kula) o średnicy od 70,5 do 80 mm (ciężar od 650 do 800 g) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy od 25 do 35 mm nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy prosiaczek (w Polsce częściej używa się nazwy świnka).

Partię rozgrywa się w jednym z trzech możliwych składów:                                                            

  • single (fr. tête-à-tête) - jeden gracz przeciwko drugiemu, gracze mają po 3 bule;
  • dublety - w dwóch zespołach dwuosobowych, każdy gracz ma 3 bule;
  • triplety - w dwóch zespołach trzyosobowych, każdy gracz ma 2 bule.

Każda partia składa się z kilku rozgrywek. Rozgrywka - to okres od wyrzucenia świnki do wyrzucenia przez graczy ostatniej kuli.

Fot. J. Waler ( bule i "świnka"- w kolorze żółtym)

W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę jak najbliżej świnki lub wybić punktujące (=stojące najbliżej świnki) bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula aktualnie nie punktuje (nie znajduje się najbliżej świnki).

Po wyrzuceniu wszystkich kul gracze podliczają punkty: zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki (którego kula stoi najbliżej świnki), który otrzymuje punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki niż najbliższa śwince bula przeciwnika (najniższy możliwy wynik rozgrywki to 1 pkt. (bądź 0 w przypadku remisu, najwyższy w przypadku gry drużynowej 6 pkt., przy singlach - 3 pkt.). Partię wygrywa osoba bądź zespół, który osiągnął jako pierwszy 13 punktów.

Historia

Pétanque, grywana jest mniej więcej od roku 1907. Pierwsze rozgrywki międzynarodowe w tę grę odbyły się w 1959 r. a w mistrzostwach świata w 2004 r. w Grenoble uczestniczyły już 53 kraje, zaś międzynarodowa federacja pétanque zrzeszała 600 tysięcy graczy w 59 krajach. Polski związek - Polska Federacja Pétanque powstała w 2002r. Jej siedziba znajduje się we Wrocławiu. 2 czerwca 2007 r. na całym świecie trwały obchody stulecia pétanque. W Polsce rozegrano wtedy turniej tripletów w Żywcu.

Pétanque w Polsce

W Polsce petanka zaczęła pojawiać się w latach siedemdziesiątych  XX wieku, kiedy do kraju wracali polscy repatrianci, przywożąc ze sobą bule. Pierwszym stowarzyszeniem, zrzeszających bularzy było powstałe 25 sierpnia 1999 r. Towarzystwo Miłośników Pétanque w Myślenicach.

10 listopada 2002 r. przedstawicielstwa sześciu klubów i stowarzyszeń: Petanka Wrocław, ASV Wrocław, KSP Jedlina-Zdrój, stowarzyszenia z Wałbrzycha oraz Żywca opracowały statut organizacyjny i powołały Polską Federację Pétanque.

W 2003 roku Polska po raz pierwszy wzięła udział w mistrzostwach świata w pétanque oraz zorganizowała turniej mistrzostw Polski. Polacy na turniejach mistrzostw świata i Europy nie odnosili sukcesów, z wyjątkiem brązowego medalu mistrzostw świata juniorów zdobytego przez Jędrzeja Śliża w 2003 r. w Brnie.

Aktualnie w PFP zrzeszonych jest 26 klubów, które biorą udział w rozgrywkach ligowych.

(Opracowano na podstawie materiału zamieszczonego w Wikipedii)


 

Fotoreportaż z mini-turnieju "Gry w bule " zorganizowanego przez Stowarzyszenie:

SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

w parku w Rogoźniku z okazji festynu

"POŻEGNANIE  LATA".

(27 sierpnia 2011r.)


Fot. 1, 2, 3, 4  -    nasz  "ośrodek dowodzenia"    -  to tu mieścił się nasz sztab !

Przygotowany wcześniej  (od zera !) bulodrom (Fot. 5), tablica wyników (Fot. 6) i jedna ze zwycięskich  rozgrywek (Fot. 7)

Zawodnicy w akcji   (Fot. 1, 2, 3, 4)  i   chwila odpoczynku    (Fot. 5, 6, 7, 8).

Mamy nadzieję, że mimo konkurencyjnych atrakcji tuż obok nas    (Fot. 1)   i niewątpliwie ciekawego programu w amfiteatrze   (Fot. 2)     udało nam się swoją propozycją wzbudzić zainteresowanie gości przybyłych do parku.

W tym miejscu chcielibyśmy  podziękować Wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego turnieju, jak również tym, którzy wzięli w nim aktywny udział. Dziękujemy i do zobaczenia .....

Autorzy zdjęć: J.Waler, J.Kłosiński

 


 

 

SIEMONIADA- 2012 r.


16 czerwca 2012r.

Letnie spotkania rodzinne w Siemoni

"I Gminny Turniej Pétanque"

Dzień 16 czerwca bieżącego roku pozostanie mieszkańcom Siemoni oraz gościom uczestniczącym w tym wydarzeniu  na długo w pamięci. Oprócz wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów, jednym z punktów programu był " I Gminny Turniej Pétanque" zorganizowany przez Stowarzyszenie: SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ  TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ.

Zainteresowanie turniejem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Do udziału w zawodach zgłosiło się 12 drużyn 3- osobowych, ale  chętnych było znacznie więcej. Niestety, ograniczenia czasowe (godz. 16-18 )nie pozwoliły na zakwalifikowanie do turnieju wszystkich zainteresowanych drużyn. Drużyny, którym nie udało  się uczestniczyć w rozgrywkach, będą miały okazję zagrać w Pétanque w kolejnych turniejach organizowanych przez stowarzyszenie. Serdecznie zapraszamy!

Pétanque to interesująca forma spędzania wolnego czasu, która łączy pokolenia, ponieważ mogą w nią grać wszyscy bez względu na wiek, umiejętności sportowe oraz predyspozycje. Proste zasady, a także możliwość gry w różnych warunkach np. na trawiastym lub żwirowym placu zabaw, na alejkach parkowych, na boisku szkolnym itp. dają możliwość doskonalenia sprawności fizycznej, ćwiczenia koordynacji i precyzji ruchów, zachowania równowagi. Przebieg gry zachęca do dyskusji, uczy umiejętności współdziałania w zespole, szacunku wobec przeciwników oraz wywołuje pozytywne emocje wśród zawodników i kibiców, pozwala także uwierzyć w swoje możliwości fizyczne i umysłowe.

Podczas gry wszyscy świetnie się bawili, dzieci, młodzież, rodzice a nawet babcie, pytając kiedy odbędzie się następny turniej.

W turnieju najlepsze wyniki osiągnęły trzy drużyny:

I  miejsce – drużynaBEZ NAZWYŁukasz Wiecheć, Szymon Dyszy, Łukasz Chwała

II miejsce – drużyna „ZAWODOWCY” :   Oskar Ożóg, Jolanta Ożóg, Leon Ożóg

III miejsce – drużyna „PIOTRUSIE” : Jadwiga Węgrzyn, Piotr Liber, Joanna Piwek

Turniej pétanque został zorganizowany w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej”, którego jednym z celów jest upowszechnianie kultury fizycznej w rodzinie oraz w różnych grupach zawodowych i społecznych, w tym organizowanie imprez środowiskowych.

Statuetki i medale dla najlepszych drużyn wręczył Pan Arkadiusz Ziemba – Wójt Gminy Bobrowniki, wspierający realizację zadania publicznego. Dyplomy wręczyła Pani Zofia Krzykawska - Prezes Stowarzyszenia: SIEMONIA PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ wraz z zespołem sędziowskim turnieju: Panią Joanną Waler, Panią Wiesławą Furgacz i Panem Jackiem Kłosińskim. Do  zespołu sędziowskiego, oprócz wyżej wymienionych należeli: Pani Maria Czerwiecka i Pan Leszek Fałek.

W imieniu zarządu stowarzyszenia i własnym składam serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które pomogły w organizacji turnieju, uczestnikom za sportową rywalizację a kibicom za doping - Zofia Krzykawska.

FOTOREPORTAŻ (Autor zdjęć: Jerzy Gadaczek)

Tylko niektóre z licznych atrakcji, przygotowanych przez organizatorów SIEMONIADY - 2012

Turniej "PETANQUE"- Nasz sztab organizacyjny, nagrody, drużyny w akcji i nasi wierni kibice.


Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród ( statuetki, okolicznościowe medale i dyplomy) oraz pamiątkowe zdjęcie. 

CZERWCOWY PIKNIK RODZINNY W SĄCZOWIE.

27 czerwca 2012r.

II Gminny Turniej Petanque

27 czerwca 2012r. już po raz trzeci,  Rada Rodziców wspólnie z Radą Pedagogiczną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sączowie zaprosiła do szkolnego ogrodu dzieci i ich rodziców, by wspólnie bawić się i cieszyć z końca roku szkolnego. Na przybyłych czekało sporo atrakcji... Były tańce, dmuchańce, przejażdżki na konikach, turniej gry w bule, pokaz udzielania pierwszej pomocy. Serwowano smakowite ciasta i kiełbaski. Pogoda również dopisała, więc wszyscy bawili się wybornie.


Zarząd Stowarzyszenia:  SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ zorganizował II Gminny Turniej Gry w Bule (Petanque), który wzbudził  duże zainteresowanie wszystkich uczestników. Ze względu na ograniczenia czasowe do rozgrywek zakwalifikowano dwanaście  3-osobowych drużyn rodzinnych. Mimo zaciętej rywalizacji rozgrywki odbywały się w radosnej i  przyjacielskiej atmosferze.  Komisja sędziowska pod przewodnictwem Pana Jacka Kłosińskiego czuwała nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek. W przygotowaniach i przeprowadzeniu turnieju uczestniczyli: Panie: Zofia Krzykawska, Maria Czerwiecka, Wiesława Furgacz i Joanna Waler oraz Panowie: Jacek Kłosiński, Leszek Fałek i Tadeusz Kańtoch. Dziękujemy również za pomoc Paniom: Ewie Klimczyk - nauczycielce wychowania fizycznego i Małgorzacie Fijołek - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sączowie.

Trzy najlepsze drużyny zostały nagrodzone dyplomami i wydawnictwami albumowymi o osobliwościach przyrodniczych różnych kontynentów. Nagrody, które wręczyła Pani Zofia Krzykawska - prezes S-PTP,  zakupiono z dotacji Gminy Bobrowniki przyznanej na realizację zadania publicznego i ze środków stowarzyszenia.

 


 

MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ "PETANQUE"

21 września 2012r.

Stowarzyszenie: SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą : "Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej" dofinansowanego przez Urząd Gminy Bobrowniki

zorganizowało

21 września 2012 r. w godz. 15.30 - 19.30 na boisku sportowym Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sączowie

MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ "PETANQUE"

Gości i uczestników zawodów przywitała  Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego - Pani Małgorzata Fijołek - gospodarz turnieju oraz Pani Joanna Waler reprezentująca Stowarzyszenie: SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ - organizatora zawodów. Następnie Pan Jacek Kłosiński - Przewodniczący Komisji Sędziowskiej przypomniał zasady gry w bule i omówił regulamin zawodów. Zwrócił tez uwagę na zachowanie podczas gry porządku i zasad bezpieczeństwa.

Zgodnie z regulaminem zawodów, kapitanowie, po wcześniejszym rozstawieniu drużyn, przystąpili do losowania grup eliminacyjnych. Rywalizacja odbywała się w dwóch grupach ( A i B ) i na dwóch bulodromach. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała Komisja Sędziowska w składzie:

  • Grupa "A" - sędzia punktowy: Pan Leszek Fałek , asystent: Pani Wiesława Furgacz
  • Grupa "B" - sędzia punktowy: Tadeusz Kantoch, asystent: Jan Gwóźdź

Sekretarzem Komisji Sędziowskiej była Pani Maria Czerwiecka zaś sędzią głównym zawodów był Pan Jacek Kłosiński.

Piękna pogoda i jesienne już  słońce, wprawiły wszystkich w doskonały nastrój. Tak więc w miłej atmosferze, przy gorącym dopingu kibiców rozpoczęto sportową rywalizację. W wyniku eliminacji ( zespoły grały „każdy z każdym”) wyłoniono 4 drużyny do rozgrywki finałowej. O I miejsce turnieju walczyły drużyny:  „Kokosy” z Rogoźnika i „Motocykliści” z Siemoni. Natomiast drużyny: „Teletubisie” z Rogoźnika i  „Kwaśne papierówki” z Siemoni grały o III miejsce.

A tak przedstawiają się ostateczne wyniki turnieju:

I miejsce – drużyna „KOKOSY z Gimnazjum w Rogoźniku w składzie:

Paweł Danecki, Filip Surowiec, Dawid Surgota

II miejsce drużyna MOTOCYKLIŚCI” z Gimnazjum w Siemoni w składzie:

Norbert Linda, Przemysław Szudy, Tomasz Sidło

III miejsce –  drużyna TELETUBISIE z Gimnazjum w Rogoźniku w składzie:

Marcel Pawełczyk, Bartosz Grochal, Daniel Pogoda

Zwycięzców  pierwszych trzech miejsc uhonorowano  pucharami, pamiątkowymi  dyplomami i słodyczami.  Natomiast wszyscy  uczestnicy  turnieju otrzymali pamiątkowe  dyplomy oraz słodycze. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!

Oprócz wyżej wymienionych w turnieju wzięły także  udział następujące drużyny:

"Super Star" (w składzie: Natalia Przybylak, Julia Roszkowska, Weronika Cogiel) i "Czerwona Horda" (w składzie: Natalia Klimczyk, Mateusz Mazan, Adam Hetmańczyk)  ze szkoły Podstawowej w Sączowie  oraz "Kamaki" (w składzie: Kinga Kańczugowska, Marta Hetmańczyk, Katarzyna Pogoda) z Gimnazjum w Rogoźniku i  "Kwaśne papierówki" (w składzie: Dominik Linda, Łukasz Chwała, Łukasz Wiecheć) a także  "Mistrzowie świata" (w składzie: Kamil Szymala, Michał Mróz, Patryk Kyrcz) z Gimnazjum Publicznego w Siemoni.

 

Zarząd Stowarzyszenia składa szczególnie serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu  i przeprowadzeniu

MIĘDZYSZKOLNEGO TURNIEJU „PÉTANQUE”:

Pani mgr Małgorzacie Fijołek - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sączowie,

niezwykle gościnnemu gospodarzowi naszego turnieju

a także:

Pani mgr inż. Jolancie Holzheimer – Dyrektor Gimnazjum Publicznego w Siemoni

Panu mgr Arturowi Flakowi – Dyrektorowi  Gimnazjum w Rogoźniku

oraz nauczycielom :

Pani Ewie Klimczyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sączowie

Pani Małgorzacie Kopackiej z Gimnazjum Publicznego w Siemoni

oraz Panom: Tomaszowi Głogowskiemu i Sławomirowi Kalarusowi z Gimnazjum w Rogoźniku.

Dziękujemy zawodnikom i kibicom za prawdziwie sportową rywalizację, miłą atmosferę podczas zawodów i pozytywne emocje!

--------------------------------------------------------------

Pétanque to ciągle jeszcze niezbyt  popularna, chociaż bardzo interesująca forma spędzania wolnego czasu. To gra, która można tak powiedzieć - łączy pokolenia, gdyż mogą w nią grać wszyscy - bez względu na wiek, umiejętności sportowe  czy predyspozycje. Proste zasady, a także możliwość gry w różnych warunkach pozwalają  doskonalić  sprawność fizyczną,  koordynację i precyzję ruchów, zachowanie równowagi. Przebieg gry zachęca do dyskusji, uczy umiejętności współdziałania w zespole, szacunku wobec przeciwników oraz wywołuje pozytywne emocje wśród zawodników i kibiców, pozwala także uwierzyć w swoje możliwości fizyczne i umysłowe. Miła atmosfera i doborowe towarzystwo - to podstawowe atuty tej gry.

Wszystkich zainteresowanych tą niezwykle sympatyczną dyscypliną gorąco zachęcamy do lektury 3-częściowego  wywiadu z trenerem I stopnia i Kierownikiem Sekcji Petanque w Katowicach Panem  Maciejem Żłobińskim -  pasjonatem gry w kule. ( Opublikowany na stronie strongersi.pl )

 

Fotoreportaż  ( Autor zdjęć: Jerzy Gadaczek )

Przygotowania do turnieju:

Powitanie gości i uczestników turnieju oraz losowanie grup eliminacyjnych.

Zawodnicy w "akcji".

Komisja Sędziowska i .....obserwatorzy.

Rozdanie nagród i dyplomów.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z organizatorami turnieju zamieszczonego na portalu Bobrowniki TV - zobacz!

 

 


 

 

IV Czerwcowy Piknik Rodzinny

Sączów - 20 czerwca 2013r.

W czwartek  20 czerwca 2013r. -  spotkaliśmy się w Zespole  Szkolno-Przedszkolnym  w Sączowie na  IV Czerwcowym Pikniku Rodzinnym.   Panowie:  Jacek Kłosiński i Leszek Fałek zorganizowali turniej gry w bule, która cieszyła się dużym powodzeniem, podobnie jak podczas ubiegłorocznego pikniku. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sączowie - Pani Małgorzata Fijołek uhonorowała członków naszego Stowarzyszenia okolicznościowym dyplomem.

 

 


 

7 września 2013r.

VI Środowiskowy Piknik Rodzinny w Sączowie.


W sobotę 7 września 2013r. na Orliku w Sączowie, w wyjątkowo życzliwej, ciepłej  i miłej atmosferze  odbył  się coroczny VI Środowiskowy Piknik Rodzinny. Podczas Pikniku zorganizowano m.in. turnieje piłki nożnej, mecze siatkówki, grę w bule, oraz różnorodne zabawy dla najmłodszych a także zabawa taneczna i wiele, wiele atrakcji  i ..... niespodzianek dla wszystkich uczestników.

Członkowie naszego Stowarzyszenia -  Panie: Joanna Waler, Wiesława Furgacz oraz Panowie: Jacek Kłosiński, Leszek Fałek i Tadeusz Kańtoch zorganizowali rozgrywki gry w bule, które to cieszyły się, jak zawsze dużą popularnością.  Za życzliwość i osobiste zaangażowanie w organizację turnieju, Prezes Klubu Sportowego "Płomień"- Pan Zygmunt Gonkiewicz  uhonorował naszych członków okolicznościowym dyplomem.

Rozgrywki w bule.

Fot. J.WalerSPORTOWY PIKNIK NA "ORLIKU."

24 maja 2014r.

Klub Sportowy "Płomień" wspólnie z Urzędem Gminy Bobrowniki  przygotował dla mieszkańców gminy wiele atrakcji.

W piekącym słońcu, odbyły się rozgrywki w siatkówkę. Niestety, kilka godzin później, turniej gry w bule rozegrano już w ulewnym deszczu. Na szczęście, mimo kapryśnej aury, nie zabrakło emocji..... i  prawdziwie rodzinnej atmosfery.  Za to wszystko serdecznie wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom rozgrywek sportowych gratulujemy.

Miło nam poinformować, że w organizacji  turnieju gry w bule wzięli udział członkowie naszego Stowarzyszenia, będący jednocześnie członkami Sekcji Petanque, utworzonej  przy Klubie Sportowym "Płomień".


Fot. www.bobrowniki.com


 

14 czerwca 2014r. - SIEMONIADA


14 czerwca w Siemoni, na placu przy Gimnazjum Publicznym im. J.Piłsudskiego bawiliśmy się kolejny już raz na  Siemoniadzie. Stowarzyszenie S-PTP organizowało grę w bule, która to, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, jak zwykle cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nie zabrakło też wielu innych atrakcji i .... nagród dla zwycięzców konkurencji sportowych.

 

Turniej gry w bule.

Atrakcje przygotowane dla najmłodszych.

Nagrody, podziękowania .....

Fot. Jan Gwóźdź 

6 września 2014r.

Piękna pogoda i znakomita atmosfera sprzyjała rozgrywkom sportowo-rekreacyjnym zorganizowanym na "Orliku " w Sączowie. Stowarzyszenie też miało w tym swój udział przygotowując turniej gry w bule, który tradycyjnie cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Mimo wielu atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy chętnych do gry w bule  nie brakowało, a nagrody ufundowane przez Klub Sportowy "Płomień" zachęcały do sportowej rywalizacji.

Rozgrywki  Petanque boule.

Atrakcje przygotowane specjalnie dla najmłodszych uczestników pikniku.

Fotoreportaż przygotowała Joanna Waler.

 


 

 

SIEMONIADA - Anno Domini 2015


W sobotę - 13 czerwca 2015r. już po raz czwarty, w patio Gimnazjum Publicznego w Siemoni odbyło się spotkanie mieszkańców i przyjaciół Siemoni, zorganizowane przez sołtysa i Radę Sołecką wspólnie z Gimnazjum, Kołem Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Strażą  Pożarną i stowarzyszeniami :"Lepsza Gmina" i "Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość.Dla uczestników Siemoniady organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. M.in. gry i zabawy dla dzieci, rozgrywki w bule, miasteczko rowerowe, przejazd samochodem rajdowym, pokaz udzielania pierwszej pomocy, pokazy strażackie, kurtyny wodne itd. Były także występy  młodzieży gimnazjalnej i Siemonianek, tradycyjnie nagradzane gromkimi brawami.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się także stoiska z pysznym jadłem siemońskim, miodem i wypiekami Pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Występy muzyków ze Stowarzyszenia Muzyka Jutra oraz gwiazdy wieczoru - Zespołu "Przerwa na kawę" zakończyły kolejny, udany festyn rodzinny. 

Foto:U.G. Bobrowniki

Podobnie jak w latach ubiegłych, nasze stowarzyszenie zorganizowało rozgrywki rodzinne gry w bule. Mimo wielu atrakcji przygotowanych dla uczestników Siemoniady i lokalizacji bulodromu z dala od "serca" festynu, chętnych do gry nie zabrakło. Miło nam, że ta gra towarzyszka, którą propagujemy już od kilku lat organizując rozgrywki i turnieje,  cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dla zwycięzców przygotowaliśmy  nagrody i pamiątkowe medale. Poniżej fotoreportaż autorstwa Pana Jerzego Gadaczka.


 

VIII Środowiskowy Piknik Rodzinny w Sączowie.

bb.jpg - 15.69 Kb

5 września 2015r. w Sączowie - na "Orliku"  odbył się coroczny Piknik Rodzinny.

Dla licznie zebranych mieszkańców Sączowa i okolic przygotowano wiele atrakcji. Już od wczesnych  godzin porannych  rozgrywane były mecze piłki nożnej seniorów, dzieci i młodzieży. Następnie odbyła się pokazowa lekcja boksu zawodowego,  poprowadzona przez Damiana Jonaka -  Mistrza Świata federacji WBA i IBC, która dostarczyła wiele emocji i co nie dziwi, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dla najmłodszych dostępne było mini wesołe miasteczko, a także gry i zabawy prowadzone przez animatora. Piknik zakończyła zabawa taneczna.

Nasze Stowarzyszenie: Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość, podobnie, jak w ubiegłym roku zorganizowało rozgrywki w bule, które  jak zwykle, cieszyły się  dużym zainteresowaniem,  zarówno starszych jak i młodszych uczestników festynu.

Fot. Joanna Waler

 


 

 

ŚRODOWISKOWY TURNIEJ WIOSENNY

7 maja 2016r - Boisko "ORLIK" w Sączowie.

7 maja 2016r. na kompleksie boisk "Orlik" w Sączowie odbył się pod patronatem wójta Gminy Bobrowniki -  Środowiskowy Turniej Wiosenny. Organizatorzy - Klub Sportowy "Płomień" przygotował rozgrywki sportowe w piłce nożnej i siatkówce.

Rozegrano również Rodzinny Turniej Gry w Bule zorganizowany i przeprowadzony przez Stowarzyszenie: Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość.

Również dla najmłodszych uczestników turnieju przygotowano wiele atrakcji - m.in. animacje sportowe, gry i zabawy zespołowe, malowanie buzi, dmuchańce itd. Podziwiać można było także młodych  adeptów Śląskiej Szkoły Tańca - Piotrka Szołtysika i Anię Musiał w pokazie tańca towarzyskiego. Wieczorem  zaproszono wszystkich chętnych do wspólnej zabawy tanecznej w rytmie dysko. 

Relacja filmowa ze spotkania w Sączowie opublikowana przez Urząd Gminy Bobrowniki na You Tube - oglądaj!


 

 

SIEMONIADA - 2016r.


Jak co roku - tym razem 11czerwca - sołtys Siemoni wraz z Radą Sołecką,  a także   Gimnazjum Publiczne w Siemoni, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Dom Kultury w Siemoni oraz Stowarzyszenia:  "Lepsza Gmina" i  "Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość" zaprosili mieszkańców Siemoni a także gości, przyjaciół i znajomych z okolicznych sołectw do wspólnej zabawy. Tym samym spotkaliśmy się w patio Gimnazjum Publicznego w Siemoni już po raz piąty!Dla uczestników spotkania przygotowano wiele atrakcji m.in. występy uczniów Gimnazjum Publicznego w Siemoni, zespołu śpiewaczego "Siemonianki, "pokazy strażackie, gry i zabawy sportowe, animacje dla dzieci, przejażdżka kucykiem, konkursy (m.in. Masterchef Junior), stoiska z pysznym jadłem siemońskim, miodem i wypiekami Pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Wszystko przy muzyce zespołu Aplauz sixty plus.

Zarząd Stowarzyszenia S-PTP, jak co roku, przygotował rozgrywki, cieszącej się coraz większym zainteresowaniem gry - Petanque boule. Mimo wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów, nie zabrakło chętnych do wspólnej zabawy. Miła atmosfera sprzyjała sportowej  rywalizacji i niezależnie od wyniku, wszyscy byli zadowoleni i radośni. Oczywiście - zwycięzców rozgrywek nagrodziliśmy słodkimi upominkami.

Gwiazda wieczoru -  Norbert Dudziuk, znany wszystkim jako  Norbi - został entuzjastycznie przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność, która rozbawiona i roztańczona, potem długo jeszcze bawiła się  z zespołem "Muzyka Jutra".


"Aplauz sixty plus"                                     "Norbi"                                   "Muzyka Jutra"

To z całą pewnością był udany dzień - tym razem nawet pogoda dopisała. Było miło, radośnie i rodzinnie. A także ... smacznie, dzięki smakowitościom przygotowanym przez organizatorów. Najmłodsi zostali obdarowani słodkościami, zaś uczestnicy gier i konkursów otrzymali nagrody rzeczowe. Mamy nadzieję, że wszyscy, nie zależnie od wieku, byli zadowoleni i usatysfakcjonowani i że zobaczymy się z Państwem znowu  za rok! Już dziś serdecznie zapraszamy!


 

 

 

3 września 2016r. na kompleksie boisk sportowych "Orlik" odbył się już po raz dziewiąty piknik środowiskowy, zorganizowany przez zarząd Klubu Sportowego "Płomień Sączów".

Od samego rana, przy pięknej, słonecznej pogodzie odbywały się gry w piłę nożną, najpierw grali seniorzy, potem już boisko opanowali juniorzy z UKS Bobrowniki i Płomienia Śączów.

Po południu  - członkowie zarządu Stowarzyszenia: "Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość,podobnie jak podczas poprzednich edycji pikniku, przeprowadzili  rozgrywki gry w bule. Jak zwykle chętnych do gry nie brakowało. Po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali pamiątkowe puchary i sportowe gadżety.

Miło nam poinformować, że II miejsce w turnieju wywalczyli : Karolina Furgacz i Marek Pałasiński - członek naszego stowarzyszenia. Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Fot. J. Waler

Jak co roku, również na  najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji - m.in. dmuchańce, kule wodne oraz animacje organizowane przez firmę "Olimpijski Dzieciak".

Fot. J.Waler


Dla wszystkich obecnych organizatorzy przygotowali poczęstunek w postaci stołu kawowego z ciastami przygotowanymi przez Rodziców uczniów szkoły z Sączowa. Można było także spróbować smakołyków przygotowanych przez firmę kateringową z Celin. A było w czym wybierać - pieczonki, żurek, kiełbaski i kaszanka z kapustą.

Fot.J.Waler

Było więc nie tylko smacznie, ale także wesoło. A o to zadbał  gość specjalny - góralska kapela wokalno-muzyczna "Spod Grojca", która świetnie bawiła publiczność, zachęcając do wspólnego śpiewania i nauki tańców góralskich. Natomiast już wieczorem,  rozbawiona i roztańczona publiczność mogła  bawić się i tańczyć przy muzyce z konsoli disc jokeya.

Fot. J.Waler


Już dziś zapraszamy za rok - na Jubileuszowy X Piknik Środowiskowy!

 


 

IV WIOSENNY TURNIEJ SPORTOWY

18 maja 2019r

Miejsce: Kompleks boisk sportowych "Orlik" Sączów ul. Wolności 31

Program:

10:00 Turniej piłki nożnej dla dorosłych,

12:00 Turniej piłki siatkowej dla dorosłych,

13:00 Turniej gry w bule

15:00 Turniej piłki nożnej dla dzieci


Na tym, corocznie organizowanym turnieju pojawiło się wielu uczestników, którzy postawili na dobrą zabawę i zdrową rywalizację. Tym razem wyjątkowo dopisała, kapryśna w poprzednich latach pogoda.

Sportową sobotę rozpoczął mecz piłki nożnej w kategorii dorosłych. Pasjonująca i zacięta gra zakończyła się sukcesem KS Płomień Sączów. Po piłce nożnej przyszedł czas na rozgrywki siatkarskie. W szranki stanęli między innymi pracownicy Gminy Bobrowniki. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Dobieszowic, drugie  zajęli przedstawiciele gminy, na trzecim uplasował się Kiss Bobrowniki.

Kolejnym punktem programu był mecz piłki nożnej w kategorii dziecięcej. I tu zwyciężyła drużyna Skrzatów Płomienia Sączów. W międzyczasie przy boisku, odbywały się rozgrywki rodzinnej gry w bule. Dyscyplina ta, promowana od kilku już lat przez nasze Stowarzyszenie, cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy Bobrowniki i tak też było tym razem. Do rywalizacji przystąpiły drużyny nie tylko z naszej gminy ale także z Wojkowic i Piekar Śląskich.

Dla uczestników wiosennego pikniku przygotowano wiele atrakcji. Najmłodsi mogli spędzić miło czas w towarzystwie animatorów, którzy przygotowali dla nich wiele niespodzianek.  Dla wszystkich zarejestrowanych uczestników przewidziano smaczny poczęstunek oraz nagrody. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas nie tylko dostarczył wszystkim miłych wrażeń ale pozwolił także na bliższe poznanie się i ... że za rok z ogromną przyjemnością spotkamy się znowu.Zapraszamy do obejrzenie relacji z imprezy - zobacz!
 

 
Start Działalność kulturalna S-PTP.