STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Informacje różne
Drukuj PDF
Spis treści
Informacje różne.
WYBORY
RÓŻNE(GMINNE)SPRAWY
KONSULTACJE SPOŁECZNE
ZEBRANIA WIEJSKIE
RADA POŻYTKU PUBLICZNEGO
Wszystkie strony

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKCJA NIVEA POLSKA  - 100 PLACÓW ZABAW NA 100 LAT NIVEA

 

Z okazji 100 urodzin NIVEA Polska postanowiła spełnić marzenia wielu polskich rodzin, a w szczególności ich najmłodszych członków. W odpowiedzi na potrzeby lokalnych społeczności powstał projekt ufundowania i budowy 100 placów zabaw na terenie całej Polski.

Również nasza gmina wzięła udział w konkursie, zgłaszając  plac zabaw w parku w Rogoźniku. Zachęcamy wszystkich do głosowania na Bobrowniki/park w Rogoźniku. Wystarczy wejść na stronę  http://www.100latnivea.pl/glosowanie i rozpocząć od rejestracji.

Nie zwlekaj - zarejestruj się i głosuj codziennie zgodnie z regulaminem! Liczy się każdy głos!

1 września 2011r. -  ogłoszone zostały wyniki II  już etapu głosowania i tym samym rozpoczęto III etap, którego rozstrzygnięcie nastąpi 1 października. ( W pierwszych dwóch etapach wyłoniono już 50 miejscowości, w których powstaną place zabaw).
Głosowanie trwa - Bobrowniki ( plac w parku w Rogoźniku) ciągle jeszcze maja szansę. Wszystko zależy od nas i naszego codziennego głosowania!
Obecnie w rankingu placów jesteśmy na 46 miejscu. 1 października 2011r. wyłonionych zostanie kolejnych 25 zwycięzców a następnie 2 listopada - kolejne 25 miejscowości. Tym samym zakończy się akcja - 100 placów zabaw zostanie wybranych. Mamy nadzieję, że będziemy wśród zwycięzców!
Dlatego PAMIĘTAJMY O CODZIENNYM GŁOSOWANIU! Warto poświęcić chwilę, by sprawić przyjemność naszym milusińskim.
KONKURS ZAKOŃCZONY !!!
2 listopada 2011r. -   ogłoszone zostały wyniki IV (ostatniego) już  etapu głosowania -  niestety nie udało się. Płacz Plac zabaw w Rogoźniku zajął 114 miejsce (63.807 głosów) w rankingu. Przypominamy, że wybierano 100 placów zabaw ! Jak widać zabrakło niewiele. Mam nadzieję, że wyniki te nie zniechęcą nas do udziału w podobnych akcjach.
W tym miejscu dziękujemy Wszystkich internautom, którzy oddawali swoje głosy na plac zabaw w Rogoźniku. Mimo wszystko, warto było każdego dnia, poświęcić chwilę na zalogowanie się i oddanie głosu. Myślę, że akcja ta z pewnością zaktywizowała i zjednoczyła naszą lokalną społeczność wokół wspólnego, szczytnego celu  i utwierdziła nas w przekonaniu, że pomoc i społeczne zaangażowanie naprawdę mają sens! Dlatego jeszcze raz Wszystkim dziękujemy !!!

 


 

Warto przeczytać!

INFORMACJE n/t  poszukiwań GAZU ŁUPKOWEGO.


"Gaz łupkowy szansą dla Śląska?" - więcej informacji w Ciekawostkach przyrodniczo-ekologicznych/Zakładka:Ekologia  -  przeczytaj

Informacja o poszukiwaniach gazu łupkowego w sąsiedniej gminie Psary - przeczytaj

Powiadomienie o prowadzeniu prac geofizycznych na terenie  powiatu Będzińskiego, Tarnogórskiego, Piekary Śląskie, Myszkowskiego i Lublinieckiego, zamieszczone na stronie Urzędu Gminy Mierzęcice. - przeczytaj

Sporo  informacji na temat gazu łupkowego znajduje się na portalu - Gaz Łupkowy.
Serwis  na bieżąco zamieszcza informacje i wiadomości związane z gazem łupkowym, energetyką w Polsce i na świecie. Jego głównym  celem jest informowanie i upowszechnianie wiedzy na temat gazu łupkowego oraz jego wpływu na otoczenie i środowisko.

Urząd Gminy Bobrowniki nie udostępnił do publicznej wiadomości  żadnych informacji na temat poszukiwania gazu łupkowego na terenie naszej gminy!

Uwaga!   Dzisiaj tj. 23 stycznia 2012r -  na stronie Urzędu Gminy Bobrowniki ukazała się informacja o .... zakończeniu prac geofizycznych na terenie powiatów: Będzińskim, Tarnogórskim, Piekary Śląskie, Myszkowskim, Lublinieckim.  czytaj
Pytanie - kiedy i gdzie zamieszczono informację  o rozpoczęciu w/w prac???
21 marca 2012 r -  " Polskie zasoby dziesięciokrotnie niższe niż zaplanowano "- czytaj


Redakcja tygodnika Newsweek Polska otwarła we wrześniu 2012r.  -  IV już edycję Konkursu o tytuł Społecznika Roku.

Konkurs jest kontynuacją idei podjętej przez Fundację "POMOC SPOŁECZNA SOS" w 1997 roku. Zapoczątkował ją Jacek Kuroń, w odpowiedzi na prośbę Wisławy Szymborskiej o pomoc w podzieleniu się ze społeczeństwem pieniędzmi z literackiej Nagrody Nobla. Akademia Rozwoju Filantropii została  Partnerem Merytorycznym Konkursu.

Celem konkursu jest promocja osób, które są aktywne, biorą sprawy we własne ręce, działają na rzecz innych. Organizatorzy pragną w ten sposób  nagłośnić działalność społeczną w Polsce, odkłamując nieprawdziwy obraz biernych Polaków. Chcą promować osoby, którym chce się działać na rzecz zmian w społeczności lokalnej lub środowisku.

Do Kapituły Konkursu zostali zaproszeni:

 • Tomasz Lis -  redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska"
 • Jerzy Koźmiński - prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
 • Paweł Łukasiak -  prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce
 • Bożena Walter - prezes Fundacji TVN „Nie jesteś sam"
 • Przemysław Radwan - Röhrenschef - dyrektor generalny Stowarzyszenia Szkoła Liderów
 • Jan Kuroń - kucharz, wnuk Jacka Kuronia
 • Michał Rusinek - wykładowca, tłumacz, pisarz, były sekretarz Wisławy Szymborskiej
 • Renata Kim - szefowa działu Społeczeństwo tygodnika „Newsweek Polska"

W połowie października Kapituła Konkursu ogłosiła wyniki:

Laureatem konkursu o tytuł „Społecznika Roku 2011"został Ks. Jacek Stryczek - Prezes Stowarzyszenia „Wiosna".

Ks. Jacek Stryczek został nagrodzony m.in. za stworzenie unikatowej formuły pomocy, która, zarządzana lokalnie, swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę. Poprzez akcję „Szlachetna Paczka" przed Bożym Narodzeniem pomaga osobom w całym kraju. Tylko w ubiegłym roku dotarła ona do 12 tys. rodzin angażując 10 tys. wolontariuszy i 150 tys. darczyńców. Założył także działającą w 23 miastach „Akademię Przyszłości", dzięki której wsparcie uzyskały dziesiątki tysięcy dzieci pochodzących z ubogich rodzin i mających problemy w nauce.

Miło nam poinformować, że wśród nominowanych do tytułu " Społecznika Roku" była również Pani Zofia KRZYKAWSKA - Prezes Stowarzyszenia: SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ, której działalność społeczna na rzecz dobra wspólnego została doceniona przez organizatorów konkursu i uhonorowana pamiątkowym dyplomem.


Serdecznie gratulujemy!


 

 

" KASZTELANKA"

Nagroda Starosty Będzińskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury.

15 lutego 2013r. w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczone zostały kulturalne "Oskary" czyli coroczne nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Uroczystość wręczenia „Kasztelanek” na stałe wpisała się już do tradycji powiatu i corocznie Nagrodą Starosty Będzińskiego wyróżniani są najlepsi animatorzy kultury, ludzie, których zaangażowanie oraz codzienna praca owocuje wspaniałymi osiągnięciami podczas przeglądów, festiwali, wystaw i imprez kulturalnych.

Miło nam poinformować, że w tym roku, wśród nagrodzonych była Pani mgr Elżbieta Kozak - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach, nominowana przez Wójta Gminy Bobrowniki.

SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY KOLEJNYCH  SUKCESÓW !

Uroczystość, którą uświetnił występ Ewy Urygi, była okazją do udzielenia pomocy ośmioletniej Oli Bednarczyk, cierpiącej na porażenie dziecięce. Dochód ze sprzedaży  cegiełek Stowarzyszenie „Bądź z Nami” – organizator zbiórki – przeznaczył na zakup specjalistycznego wózka inwalidzkiego dla Oli. Relację ze spotkania można obejrzeć na portalu Bobrowniki TV.

Więcej informacji o działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach - tutaj

Warto w tym miejscu wspomnieć, że 28 kwietnia 2011 roku, na VI Sesji Rady Powiatu Będzińskiego  Nagrodę Starosty Będzińskiego za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury otrzymał:

Zespół śpiewaczy „Siemonianki” - oczywiście  z Siemoni.

 


 

BIP - URZĄD GMINY BOBROWNIKI:

„Rewitalizacja centrum sołectwa Siemonia

poprzez remont parkingu, chodnika i oświetlenia ulicznego”

Ogłoszenie o zamówieniu publicznym wraz z załącznikami - zobacz
Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia  - zobacz

28.02.2013r. -  Ogłoszenie o zamówieniu pn.: "Budowa placu zabaw w Siemoni" - zobacz
-----------------------------------------------------------------------------

REWITALIZACJA CENTRUM SOŁECTWA SIEMONIA.

Wśród licznych inwestycji realizowanych w 2013 roku na terenie Gminy Bobrowniki znalazła się, ku uciesze mieszkańców Siemoni inwestycja:

" Rewitalizacja centrum sołectwa Siemonia poprzez remont parkingu, chodnika i oświetlenia ulicznego

oraz budowa placu zabaw"

W maju oddano do użytku plac zabaw oraz parking ( w czerwcu i lipcu trwały jeszcze prace wykończeniowe na parkingu - m.in. sadzenie drzew i krzewów). Miło nam poinformować, że na placu zabaw, oprócz karuzeli, huśtawek i bujaczków, znalazło się również miejsce na ...bulodrom! Niestety, intensywne deszcze w czerwcu uniemożliwiły  prowadzenie rozgrywek, ale  po przeprowadzeniu niezbędnych poprawek nawierzchni, zapraszamy serdecznie do korzystania z bulodromu.  Koszt budowy placu zabaw wraz z urządzeniami zamknął się w kwocie 121.428,79 zł, natomiast koszt operacji rewitalizacji centrum wyniósł 306.900,52 zł. Podczas uroczystości 95-lecia OSP z Siemoni - 25 maja 2013r. Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu - ks. dr Mariusz Karaś poświęcił plac zabaw i parking.

Zdjęcia z placu zabaw, bulodrom i parking. (Fot. J. Waler)


 

 

UWAGA!

9 lipca 2013r - Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia pn.: "Świadczenie usług odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości zamieszkałych, położonych na terenie Gminy Bobrowniki" - zapoznaj się

NAZWA I ADRES WYKONAWCY, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA:

Konsorcjum ALBA: Lider: ALBA Południe Polska Sp. z o.o., ul. Starocmentarna 2 , 41-300 Dąbrowa Górnicza

Konsorcjant: ALBA Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.,

ul. Starocmentarna 2, 41-300 Dąbrowa Górnicza

Wskazówki UG dla mieszkańców w związku z obowiązującym od 1lipca nowym systemem odbioru śmieci komunalnych - przeczytaj!
Informacje UG w sprawie zaopatrzenia posesji w pojemniki na śmieci - czytaj!
"Rewolucja śmieciowa "- podsumowanie obowiązków mieszkańców i firmy odbierającej odpady - zapoznaj się!

Około 20 przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką odpadami, a także uczelnie i instytucje związane z ochroną środowiska, powołały w Katowicach Śląski Klaster Gospodarki Odpadami. Chcą by śmieci stały się efektywnym źródłe

O powołaniu klastra poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który jest jednym z patronów przedsięwzięcia. Inicjatywa ma służyć lepszemu wykorzystaniu możliwości, jakie daje tzw. rewolucja śmieciowa, czyli przejęcie gospodarki odpad

 

 

Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze na Stadionie  „Orzeł” w Bobrownikach

23 czerwca 2013r.

Miło nam poinformować, że spośród 37 drużyn walczących o Puchar Starosty Będzińskiego - Krzysztofa Malczewskiego pierwsze miejsce zajęła drużyna OSP z Siemoni, kolejne -  druhowie z Rogoźnika i Dobieszowic!

Serdecznie gratulujemy!!!

Fot. www.bobrowniki.com

 


 

 

Jubileusz 740 - lecia lokacji Sołectwa Bobrowniki

85 - lecie Koła Gospodyń Wiejskich

20 - cie Zespołu Pieśni i Tańca " Bobrowczanie"


24 sierpnia 2013r. był  szczególnym dniem dla mieszkańców Bobrownik, którzy świętowali potrójny jubileusz:

740-lecie lokacji sołectwa, 85-lecie Koła Gospodyń Wiejskich i 20-lecie działalności Zespołu Pieśni i Tańca " Bobrowczanie".

Patronat Honorowy nad uroczystościami objął prof. Jerzy Buzek oraz Wojewoda Śląski – Zygmunt Łukaszczyk.  Starosta będziński - Pan Krzysztof Malczewski, który z tej okazji ufundował pamiątkowe statuetki, zauważył, że " Bobrowniki to miejsce, gdzie kwitnie życie kulturalne i rozwija się folklor, który decyduje o tożsamości i odrębności lokalnych czy też regionalnych wspólnot ". Bezinteresowną pracę na rzecz dobra społeczności docenił  także Wójt Gminy Bobrowniki - Pan Arkadiusz Ziemba. Wśród nagrodzonych  znaleźli się nominowani przez Radę Sołecką: Henryka Toms, Maria Rabsztyn, ks. kanonik Ryszard Migocki, Stanisław Skóra, Lidia Polak, Halina Gajdzik, Henryk Duda, Tadeusz Sokoła, Zygmunt Klimczyk, Jerzy Kozieł, Mirosław Rabsztyn, Halina Rabsztyn, Eugeniusz Panek oraz sołtys – Włodzimierz Koźmiński.

Uroczyste obchody 740 lokacji Sołectwa Bobrowniki  rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym p/w Św. Wawrzyńca, która celebrowana była przez ks. Henryka Kuczoba, kapelana strażaków, ks. Leszka Łuszcza oraz pochodzącego z Bobrownik ks. prałata Jaroslawa Koczura, który przyjechał do Bobrownik na tę specjalną okazję. Później goście udali się do zabytkowego kościoła, gdzie pani Halina Gajdzik krótko przypomniała historię tego wspaniałego zabytku.

Dalsza część uroczystości odbywała się na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, gdzie odsłonięty został okolicznościowy obelisk. Prezes Fundacji "Zwiastun" - Pan Henryk Wadowski, pomysłodawca i koordynator całego przedsięwzięcia w swoim przemówieniu powiedział, że " to dzięki staraniom członków Fundacji, licznym wolontariuszom, a przede wszystkim ogromnej ofiarności wielu obecnych, a także byłych mieszkańców, którzy mimo, że rozrzuceni po świecie nie zapomnieli o swojej małej ojczyźnie, udało się trwale upamiętnić ten szczególny dzień. Od dziś ten wspaniały obelisk będzie przypominał wszystkim, o długiej historii naszego sołectwa" .


Fot. J.Waler

Wkrótce u podstawy obelisku zostanie wmurowana hermetycznie zamknięta tak zwana "kapsuła czasu", zawierająca przesłanie dla potomnych, w której umieszczone zostaną  pamiątki, zdjęcia, film z przebiegu uroczystości jubileuszowych oraz spis wszystkich darczyńców, wraz z zarejestrowanymi pozdrowieniami na różnych nośnikach.

Mieszkańcom Bobrownik, członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zespołowi "Bobrowczanie"

serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych, wspaniałych jubileuszy.

 


Relacje z przebiegu uroczystości dostępne są na portalu  ( zobacz) oraz na stronie Urzędu Gminy Bobrowniki ( zobacz)

 


 

Wmurowanie "Kapsuły Czasu"

oraz poświęcenie Obelisku upamiętniającego 740-lecie lokacji Bobrownik.

W dniu 6 listopada 2013 roku w Bobrownikach,  z inicjatywy Fundacji "Zwiastun"odbyła się ważna i doniosła uroczystość. Poświęcony został  pamiątkowy obelisk upamiętniający 740-lecie lokacji Bobrownik zaś u podstawy obelisku wmurowana została Kapsuła Czasu,  zawierająca współczesne pamiątki zgromadzone przez Fundację Zwiastun dla przyszłych pokoleń.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, przedstawiciele tutejszych organizacji społecznych oraz licznie zgromadzeni, mimo niesprzyjającej pogody, mieszkańcy Bobrownik - a wśród nich najmłodsi:  przedszkolacy oraz uczniowie szkoły podstawowej.

Poświęcenia obelisku dokonali duchowni pochodzący z  Bobrownik -  ksiądz prałat Jarosław Koczur oraz ojciec Tomasz Czapla.


Fundacja " Zwiastun"  dziękuje Wszystkim za udział w tej niecodziennej uroczystości.

Fot. Krystyna Urbańczyk

Bardzo obszerna relacja fotograficzna z przebiegu uroczystości autorstwa Pani Lidii Palacz ( zobacz ) oraz  relacja zdjęciowa przygotowana przez Państwa Urbańczyków ( zobacz )

 

 


 

 

Kasztelanka dla "Twardowianek"


Fot. www.starostwo.bedzin.pl

3 marca 2014r.  w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie wręczono doroczne Nagrody Starosty Będzińskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury tzw. "Kasztelanki". Nagroda ta, przypomina kształtem filmowego Oskara, dlatego też często nazywana jest właśnie kulturalnym Oskarem. Miło nam poinformować, że w tym roku laureatami  nagrody zostały "Twardowianki" - Zespół Śpiewaczy z Twardowic, nominowany przez Wójta Gminy Bobrowniki - Pana Arkadiusza Ziembę.

 


Fot. bobrowniki.tv.

Zespół "Twardowianki" - pomimo stosunkowo krótkiego czasu istnienia ( powstał w 2002r.) odniósł już sporo sukcesów w dziedzinie promowania regionalnej kultury i folkloru i ma na swoim koncie wiele nagród, spośród których najważniejsze  to: pierwsze, drugie i trzecie miejsca w przeglądach „Spotkania z folklorem", trzecie miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie, a także drugie i trzecie miejsce w przeglądzie „Gospodynie na medal" i „Wieś na medal". Kasztelanka - to kolejne wyróżnienie, przede wszystkim za dotychczasowe osiągnięcia,  ale również olbrzymia satysfakcja i motywacja do dalszej pracy na rzecz kultywowania tradycji ludowej.

"Twardowiankom" - serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i kolejnych nagród!

 

 


 

PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO GMINY BOBROWNIKI.

Wójt Gminy Bobrowniki - Pan Arkadiusz Ziemba zawiadamia o wyłożeniu do publicznego wglądu w dniach od 13 grudnia 2013 r. do 10 stycznia 2014 r. w  Urzędzie Gminy Bobrowniki ( Referat Mienia Komunalnego i Zagospodarowania Przestrzennego, ul. Gminna 8, pokój nr 17 w dni robocze, w godzinach pracy Urzędu) projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Gminy Bobrowniki dla sołectw: Bobrowniki, Dobieszowice, Myszkowice, Rogoźnik, Sączów, Siemonia, Twardowice i Wymysłów.

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projektach planów rozwiązaniami odbędzie się:

17 grudnia o godz.  1600 - w Urzędzie Gminy Bobrowniki, ul. Gminna 8, pokój nr 25 dla sołectw Bobrowniki, Dobieszowice, Rogoźnik i Wymysłów.

18 grudnia o godz.  1600 – w Domu Kultury w Sączowie - dla sołectw Myszkowice, Sączów, Siemonia i Twardowice.

 

 

Zgodnie z  ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, każdy ma prawo wnieść uwagi i wnioski w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko projektu planu.

Uwagi należy składać na piśmie do Wójta Gminy Bobrowniki, z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 27 stycznia 2014 r.

Uwagi i wnioski w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, stosownie do przepisu art. 54 ust. 3 ustawy, należy składać na piśmie do Wójta Gminy Bobrowniki lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym (e-mail: sekretariat@bobrowniki.pl), w nieprzekraczalnym terminie do dnia 27 stycznia 2014 r. Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Wójt Gminy Bobrowniki.

Źródło: Obwieszczenie Wójta Gminy Bobrowniki z 5.XII.2013r.

PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO  - PROJEKT  ( zapoznaj się )

Uwaga!  Zakończyła się procedura wnoszenia uwag dotyczących projektu planu. Zgłoszone uwagi będą podlegały rozpatrzeniu w trybie określonym w ustawie z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, co oznacza , że rozpatrywanie wniosków zakończy się w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia upływu terminu ich składania , tj. do dnia 17 lutego 2014r.

 

27 marca 2014r. na XXVIII Sesji Rady Gminy zostały  podjęte uchwały w sprawie zatwierdzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla  sołectw Bobrowniki ( zobacz! ) i Twardowice ( zobacz! ). Następnie dokumentacja  została przedstawiona Wojewodzie, celem sprawdzenia jej  zgodności z przepisami prawnymi.

Dnia 17 kwietnia został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego plan zagospodarowania przestrzennego dla Bobrownik  ( poz. 2467 ) oraz dla Twardowic ( poz. 2468 ).

Dnia 5 czerwca 2014r. opublikowano w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego plany zagospodarowania dla sołectw: Siemonia ( poz. 3095) , Sączów, Myszkowice, Dobieszowice, Rogoźnik i Wymysłów.


Nowy plan stał  się aktem prawa miejscowego 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym  Województwa Śląskiego.

 

 STRATEGIA ROZWOJU GMINY BOBROWNIKI.

Strategia Rozwoju to jeden z najważniejszych dokumentów określających działania Gminy na najbliższe lata. Odpowiada on na pytania, co należy zrobić, aby Bobrowniki mogły się szybko rozwijać i były konkurencyjne.

Wskaże jak postępować w takich obszarach jak przedsiębiorczość, turystyka, ekologia, kultura, edukacja, sport czy infrastruktura techniczna. Jest to również dokument niezwykle istotny w kontekście starania się o dofinansowanie ze środków unijnych, co Gmina Bobrowniki już teraz realizuje na szeroką skalę.Tak ważny dokument nie może powstać bez udziału i opinii mieszkańców.

13 listopada w Dworku w Dobieszowicach miało miejsce spotkanie inaugurujące prace nad Strategią Rozwoju Gminy Bobrowniki. Spotkanie to, zgodnie z harmonogramem prac, przewidziane zostało dla tzw. "lokalnych liderów". Radni Gminy Bobrowniki, sołtysi, przedstawiciele organizacji pozarządowych i przedstawiciele Urzędu spotkali się, by wypracować wstępną wizję i misję Gminy Bobrowniki do 2020r.który tworzył już strategie na terenie naszego powiatu, więc nie jest mu obca specyfika naszej okolicy.

Spotkanie, które miało formułę warsztatową  rozpoczął Wójt Gminy Bobrowniki, który wyraził nadzieję na jak najlepsze dobranie strategii do możliwości naszej Gminy oraz fakt, że to właśnie osoby uczestniczące spotkaniu są „pośrednikami” pomiędzy Urzędem a mieszkańcami, co daje nadzieję na jak najszersze dotarcie do lokalnej społeczności.

Warsztaty poprowadził dr Wojciech Szalkiewicz  z Olsztyńskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, który tworzył już strategie na terenie naszego powiatu, więc nie jest mu obca specyfika naszej okolicy. Wykład dr Szalkiewicza  był połączony z wypracowywaniem przez jego uczestników najważniejszych elementów strategii: wizji i misji Gminy. Uczestnicy dokonali również analizy SWOT, mającej na celu wskazanie zarówno mocnych i słabych stron, jak i również szans i zagrożeń, co ma na celu wyznaczenie jej aspiracji strategicznych.  Efekty pracy uczestników spotkania opracuje firma PRC Communications, która przygotowuje również  formularz ankietowy dla mieszkańców i na zlecenie gminy prowadzi nadzór. Powstały ostatecznie  dokument strategii poddany zostanie  konsultacjom społecznym.

W najbliższym czasie mieszkańcy Gminy zostaną zapytani, na co według nich powinno się zwrócić największą uwagę w przyszłych inwestycjach oraz jakie cele powinny być realizowane jako priorytetowe. Odbywać się to będzie drogą ankietową - poprzez bezpośredni kontakt z ankieterem, poprzez stronę internetową Urzędu Gminy, ale także bezpośrednio w Urzędzie. Każdy chętny będzie mógł zgłosić swoje propozycje. Urząd wychodzi w ten sposób naprzeciw mieszkańcom, by mogli kreować wspólnie przyszłość swojej gminy i swojego najbliższego otoczenia. Żaden głos w tej dyskusji nie zostanie pominięty.

W tym miejscu należy przypomnieć, że prace nad przygotowaniem strategii koordynuje Referat Rozwoju i Promocji i wszelkie pytania na tym, i na każdym kolejnym etapie prac mogą być kierowane na adres:  ref_rp@bobrowniki.pl (w temacie: strategia). Wkrótce powstanie również oddzielna strona internetowa poświęcona Strategii Rozwoju Gminy Bobrowniki.

 

Zakończył się etap badań, na podstawie których powstał projekt

Strategii Rozwoju Gminy Bobrowniki na lata 2014-2020.

Od 17.03 2014r. do 11.04.2014r. trwały  konsultacje społeczne w tej sprawie. Dokument można było pobrać ze strony www.bobrowniki.pl/strategia lub otrzymać do wglądu w siedzibie Urzędu Gminy.

Każdy mieszkaniec naszej Gminy mógł wypełnić formularz konsultacyjny i  przesłać mailem. Mógł też przyjść do Urzędu Gminy i w pokoju nr 16 odebrać formularz konsultacyjny i wypełniony złożyć na miejscu.

(Źródło: www.bobrowniki.pl)


 

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU w Gminie BOBROWNIKI !


Wójt Gminy Bobrowniki - Pan Arkadiusz Ziemba podpisał 8 października 2013r. umowę o współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej, w ramach której pracownicy naukowo-dydaktyczni tej uczelni prowadzić będą seminaria Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku akademickim 2013/2014.

Fot. UG Bobrowniki

Członkiem UTW może zostać każdy mieszkaniec gminy Bobrowniki w wieku dojrzałym ( +45 ), który chce poszerzać wiedzę, własne umiejętności i rozwijać pasje poprzez uczestnictwo w wykładach, warsztatach, a także wspólnych wycieczkach i wyjazdach m.in. do kina czy teatru. Tematyka wykładów będzie  bardzo obszerna i dostosowywana do potrzeb odbiorców.

Edukacja osób starszych, rozwijanie zainteresowań i aktywności społecznej powoduje ich lepszą jakość życia. Właśnie Uniwersytet Trzeciego Wieku daje szansę seniorom nie tylko na poszerzenie wiedzy i aktywizację społeczną ale również ułatwia nawiązywanie przyjaźni, daje możliwości dbania o zdrowie i kondycję fizyczną.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Bobrownikach z siedzibą w Dobieszowicach przy ul.  Kościuszki 25c, gdzie można się zapisywać na wykłady. Telefon kontaktowy: 32/ 287-78-63 lub 502-097-819

31 października o godzinie 16.00 odbył się już inauguracyjny wykład  Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Fot. wsb.edu.pl

Zajęcia w Dworku w Dobieszowicach poprowadził  dr Maciej Witkowski a ich tematem były  eksperymenty psychologiczne, które zmieniły nasze życie. Wszyscy uczestnicy wykładu otwierającego otrzymali listy gratulacyjne z rąk prof. dr hab. Aleksandra Górnego i  Wójta Gminy Pana Arkadiusza Ziemby.

Kolejny wykład pt. „Muzyka i dźwięk uzdrawiaczem ducha” planowany jest na 27 listopada. Poprowadzi go prof. zw. dr hab. Mirosław Kisiel.

Serdecznie zapraszamy!

HARMONOGRAM WYKŁADÓW  - zapoznaj się

 


 

29 stycznia 2015r. w Publicznym Gimnazjum im. Marszałka J. Piłsudskiego w Siemoni odbył się:

Koncert Noworoczny - "Z piosenką i tańcem przez kontynenty".

Jak co roku młodzież pod kierunkiem swoich  nauczycieli: Małgorzaty Kopackiej i Doroty Moskal oraz Izabeli Gielnik przygotowała wspaniały spektakl, nagrodzony przez licznie zgromadzoną publiczność, owacjami na stojąco.

Tradycyjnie też, wzorem lat ubiegłych wystąpiła Szkolna Orkiestra Dęta Państwowych Szkół Budowlanych z Zespołu Szkół w Bytomiu pod batutą Pana Pawła Szczota. Podczas  koncertu młodzi artyści, a wśród nich także absolwenci naszego gimnazjum, zaprezentowali swoje pokazowe numery. Warto wspomnieć, że Orkiestra ta w tym roku obchodzi swój jubileusz - 40 lat istnienia.  Natomiast PSB będą świętować swoje 70-lecie.

Ogromne gratulacje i wyrazy uznania dla wszystkich młodych Artystów i ich Nauczycieli. To była prawdziwa uczta dla duszy. Już dziś cieszymy się na Wasz kolejny koncert .... za rok.

Na portalu Bobrowniki TV  obszerna relacja filmowo-zdjęciowa. Na stronie Urzędu Gminy Bobrowniki również relacja filmowa.

 

Fot. H.Wadowski

28 lutego 2015r.  w Domu Kultury w Siemoni odbyła się specjalna edycja imprezy Bebok.

Bebok - edycja specjalna,  to jednodniowy konwent mający na celu przybliżyć jego uczestnikom tematykę gier planszowych. Na imprezie będzie można zagrać w ponad 50 nowoczesnych gier planszowych. Gry dostępne na konwencie będą przeznaczone zarówno dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci.

Impreza zaczęła się 28 lutego 2015 o godzinie 10:00 i  trwała do godziny 16:00.
Wstęp na imprezę był  darmowy. Koordynatorem głównym konwentu był  Marcin Sindera a rolę gospodyni pełniła Małgorzata Trzcionka z Biblioteki Publicznej  w Siemoni. Relację z konwentu można obejrzeć na stronie Urzędu Gminy - zobacz !

SIEMONIADA - Anno Domini 2015

W sobotę - 13 czerwca 2015r. już po raz czwarty, w patio Gimnazjum Publicznego w Siemoni odbyło się spotkanie mieszkańców i przyjaciół Siemoni, zorganizowane przez sołtysa i Radę Sołecką wspólnie z Gimnazjum, Kołem Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Strażą  Pożarną i stowarzyszeniami :"Lepsza Gmina" i "Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość.

Dla uczestników Siemoniady organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. M.in. gry i zabawy dla dzieci, rozgrywki w bule, miasteczko rowerowe, przejazd samochodem rajdowym, pokaz udzielania pierwszej pomocy, pokazy strażackie, kurtyny wodne itd. Były także występy  młodzieży gimnazjalnej i Siemonianek, tradycyjnie nagradzane gromkimi brawami.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się także stoiska z pysznym jadłem siemońskim, miodem i wypiekami Pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Występy muzyków ze Stowarzyszenia Muzyka Jutra oraz gwiazdy wieczoru - Zespołu "Przerwa na kawę" zakończyły kolejny, udany festyn rodzinny. 

Foto:U.G. Bobrowniki

Podobnie jak w latach ubiegłych, nasze stowarzyszenie zorganizowało rozgrywki rodzinne gry w bule. Mimo wielu atrakcji przygotowanych dla uczestników Siemioniady i lokalizacji bulodromu z dala od "serca" festynu, chętnych do gry nie zabrakło. Miło nam, że ta gra towarzyszka, którą propagujemy już od kilku lat organizując rozgrywki i turnieje,  cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dla zwycięzców przygotowaliśmy  nagrody i pamiątkowe medale. Poniżej fotoreportaż autorstwa Pana Jerzego Gadaczka.


 

 

Miło nam poinformować, że w niedzielę- 5 lipca 2015r. podczas VII Dni Gminy Bobrowniki,

Zespół Śpiewaczy "SIEMONIANKI"

uhonorowany został nagrodą Wójta Gminy Bobrowniki za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.


www.janpolakowski.pl


SERDECZNIE GRATULUJEMY!


 

 

DĄBROWA Stanisław PSL
WÓJCIK Michał Prawo i Sprawiedliwość
GRABOWSKI Arkadiusz Prawo i Sprawiedliwość
MAZUR Mirosław Platforma Obywatelska
POTĘPA Maria Platforma Obywatelska RP
KAROLCZAK Kazimierz SLD Lewica Razem
CZARSKI Michał SLD Lewica Razem


 
Start Informacje różne