STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Wydarzenia społeczno-kulturalne
Email Drukuj PDF
Spis treści
Wydarzenia
Ważne daty i wydarzenia
Wydarzenia kulturalne
Inne ciekawe wydarzenia
Wszystkie strony

 

 

 

WAŻNE DATY I WYDARZENIA

 

 

 

 

4 maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka

"Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek"

Co roku 4 maja w dzień Świętego Floriana, swoje święto obchodzą strażacy. Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP.W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

W wielu miastach, gminach i wioskach organizowane są uroczystości kościelne, a później również festyny, podczas których integruje się brać strażacka - zarówno ta z Państwowej  jak  i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Uroczyste obchody tego dnia są m.in. okazją do: nominacji na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie, wręczenia cywilnych odznaczeń dla wyróżniających się w służbie strażaków,zaprezentowania sprzętu straży pożarnej i umiejętności strażaków. Po oficjalnych uroczystościach zwykle następuje część artystyczna podczas której odbywają się konkursy lub zawody np. pomiędzy jednostkami pożarniczymi z różnych sołectw. Często towarzyszą im występy zespołów muzycznych.Bardzo chętnie uczestniczy w nich również miejscowa młodzież.

Na terenie Gminy Bobrowniki działa 8 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych zrzeszających ogółem 384 członków.W Siemoni OSP powstała 15 lipca 1917r.  z inicjatywy ks. Proboszcza Adama Iwińskiego. Współzałożycielami straży było wówczas 31 mieszkańców Siemoni, spośród których wybrano pierwszego Prezesa – Józefa Barańskiego i Komendanta – Stefana Tajera. Obecnie skład jednostki stanowi 37 druhów i druhen. Prezesem jest  dh  Mieczysław Błoński, zaś funkcję naczelnika sprawuje dh Jan Sznura.

Wszystkim Strażakom - Zawodowcom i Ochotnikom, dużo zdrowia i wiele satysfakcji z pracy i służby społeczeństwu!

(Źródło: U.G.Bobrowniki,Wikipedia)



9 maja - Dzień Europy                                                Dzień Europy 2011r.

 

Dzień Europy - to święto europejskich państw, obchodzone 5 lub 9 maja.

W krajach, które są członkami Rady Europy, a nie są członkami Unii Europejskiej, preferowane jest obchodzenie "Dnia Europy" dnia 5 maja, zaś w krajach UE obchodzi się go oficjalnie 9 maja.

Dzień 5 maja jest związany z ustanowieniem Rady Europy, które miało miejsce 5 maja 1949r i odtąd dzień ten obchodzony jest jako "Dzień Europy" i celebrowany w Radzie Europy jako Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej. W jego trakcie w siedzibie Rady Europy nie odbywają się obrady, a zamiast tego ma miejsce koncert, zaczynający się zawsze odegraniem hymnu Europy.

Dzień 9 maja jest oficjalnym dniem - symbolem  Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana      właśnie  9 maja 1950r i wg uchwały Parlamentu Europejskiego dzień ten jest nazywany "Dniem Europy "i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach UE.

Dzień Europy - 2012 rok.

Dzień Europy to okazja do świętowania dotychczasowych osiągnięć UE – trwałego pokoju, współpracy gospodarczej i podróży bez granic. To również dobry dzień, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat UE dzięki wydarzeniom dla wszystkich grup wiekowych.

W 2012 roku, w sobotę 12 maja, z okazji Dnia Europy, różne instytucje UE organizują dni otwartych drzwi.

Na przykład w  Brukseli można odwiedzić siedzibę główną Komisji Europejskiej, budynek Berlaymont (gdzie pracują komisarze UE) lub salę w budynku Rady UE, w której odbywają się spotkania na najwyższym szczeblu z udziałem przywódców państw UE i ministrów.

Można też zasiąść w sali posiedzeń Parlamentu Europejskiego, gdzie posłowie do PE debatują nad bieżącymi tematami. Albo odwiedzić inne ważne europejskie fora, na których spotykają się przedstawiciele regionów Europy.

(Źródło: Europa-portal Unii Europejskiej)

Dzień Europy świętowany jest w Polsce bardzo radośnie i kolorowo. Polska Fundacja im. Roberta Schumana już po raz dwunasty zorganizowała 7 maja 2011r. Paradę Schumana, która jest częścią obchodów XVIII Polskich Spotkań Europejskich. O 12:00 z placu Zamkowego, spod kościoła akademickiego św. Anny ruszył kolorowy korowód. Rozbawiona parada przeszła  Traktem Królewskim na Nowy Świat. Na Nowym Świecie powstało unikatowe "miasteczko europejskie" mający charakter festynu edukacyjnego - tam w radosnej atmosferze na uczestników parady czekały występy artystyczne, rozmowy z ekspertami o Unii Europejskiej i różnorodne konkursy. Wszyscy cieszyli się ,że jesteśmy częścią europejskiej rodziny.

Przed paradą, w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego, odbyła się "Debata dla Europy - Sąsiedztwo i rozszerzenie UE". Gościem honorowym spotkania był prezydent RP Bronisław Komorowski, który wygłosił  "Orędzie na Dzień Europy".

Parada Schumana zorganizowana w 2011r.  odbyła się pod hasłem Europejskiego Roku Wolontariatu. ( zobacz )

Właśnie w 2011r świętowaliśmy  Europejski Rok Wolontariatu. W projektach wolontariatu europejskiego Fundacji Schumana już od 10 lat co roku bierze udział ponad  50 osób z całej Unii Europejskiej. Z tej okazji wolontariusze Fundacji przygotowali  na dzień 7 maja wiele atrakcji, które mają przekonywać  jak  niesamowitą przygodą może być wolontariat.

W Europie jest aż 100 milionów wolontariuszy. Najwięcej w takich krajach jak Wielka Brytania, Szwecja, Holandia, Austria, a najmniej w Bułgarii, Grecji, Włoszech i Litwie. Tegoroczny Europejski Rok Wolontariatu ma przekonać kolejne osoby do pomagania innym. W krajach zachodnich wolontariat ma długie tradycje. Jednak w krajach postkomunistycznych ludzie ciągle są podejrzliwi wobec wszystkiego co nowe, także wolontariatu. Europejski Rok Wolontariatu może to zmienić - może dać szansę ludziom z nowych krajów członkowskich na odkrycie w ich realiach, co dla nich oznacza wolontariat.

(Źródło: materiał własny, portal Europa)


 

26 maja - Dzień Matki

Dzień Matki to święto obchodzone corocznie (w Polsce - 26 maja) jako wyraz szacunku wobec matek. W tym dniu mamy są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami i prezentami.

Po raz pierwszy w Polsce Dzień Matki obchodzony był w Krakowie dopiero w 1923 roku, chociaż początki tego święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy Matki-Boginie, symbole płodności i urodzaju.

Zwyczaj powrócił w XVII Anglii pod nazwą Niedziela u Matki (Mothering Sunday). Dzień, w który obchodzono to święto był wolnym od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy. Zwyczaj ten przetrwał do ok. XIX w. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Inaczej historia tego święta przedstawia się w USA. W 1858 amerykańska nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy (Mothers' Work Days), zaś od 1872 ideę Dnia Matek dla Pokoju (Mother's Day for Peace) promowała Julia Ward Howe. Annie Jarvis, córce Anny Jarvis, w 1905 udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 Kongres USA uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

(Tekst pochodzi z pl.wikipedia.org )

 


 

23 czerwca - Dzień Ojca

Dzień Ojca jest świętem międzynarodowym, obchodzonym z różną datą w większości krajów. Różne są też sposoby świętowania tego dnia, które wynikają z kultury kraju i jego tradycji. Po raz pierwszy Dzień Ojca świętowany był 19 czerwca 1910 roku przez mieszkańców Spokane w USA. Pomysłodawczynią tego święta była Sonora Louise Smart Dodd, która właśnie w ten sposób chciała odwdzięczyć się swojemu ojcu, który samodzielnie wkładał trud w wychowanie jej i  rodzeństwa.

W Polsce, obchodzony jest od 1965 r. zawsze 23 czerwca i symbolizuje szacunek dla naszych ojców.

W dzisiejszych czasach trudno odnaleźć się w roli ojca, bo to niewątpliwie najtrudniejsza rola w życiu. Współczesny ojciec spełnia wiele ról i zaraz po matce ma decydujący wpływ na życie dziecka. Dlatego zasługuje na nasz szacunek i miłość, nie tylko z okazji święta.

WSZYSTKIM TATOM W DNIU ICH ŚWIĘTA ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO I OCZYWIŚCIE POCIECHY Z DZIECI.


 

14 października 2011r. - Dzień Edukacji Narodowej dawniej  Dzień Nauczyciela.

 

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto państwowe, święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Ustanowione zostało 27 kwietnia 1972 r. jako Dzień Nauczyciela ale od 1982 r.obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej.

Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z edukacją i  jest okazją do nagradzania wyróżniających się dla edukacji osób. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. W tym roku również prezydent Bronisław Komorowski  nagrodził Nauczyciela Roku, którym został pan Marek Golka - nauczyciel fizyki z Radomia.

" Z wielką radością witam tę inicjatywę; zachęcam, aby szukać tego jednego, jedynego, ale jednocześnie budować przekonanie, że w każdym z nauczycieli jest coś wielkiego, pięknego" - powiedział prezydent podczas uroczystej gali finałowej konkursu „Nauczyciel Roku”, która odbyła się w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej na Zamku Królewskim Warszawie.

Konkurs "Nauczyciel Roku" odbywa się po raz dziewiąty. Organizuje go tygodnik "Głos Nauczycielski". Kandydatów zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne. Przy ocenie nauczycieli brane są pod uwagę ich sukcesy - np. liczba laureatów olimpiad, odsetek absolwentów przystępujących do matury i zdających ją, pomoc uczniom w sytuacjach dla nich trudnych.

Dzień nauczyciela obchodzony jest w wielu państwach na całym świecie, m.in. w: Albanii (7 marca), Argentynie (11 września), Brazylii (15 października), Chinach (10 września), Czechach (28 marca), Malezji (16 maja), Turcji (24 listopada), Ukrainie (pierwsza niedziela października).

W Polsce, od 1997 roku, 5 października również jest obchodzony Światowy Dzień Nauczyciela, przez nauczycieli reprezentujących sektor nauki i szkolnictwo wyższe.

(Źródło: Wikipedia, www.natablicy.pl)

Wszystkim Nauczycielom, z okazji święta i nie tylko, życzymy  dużo zdrowia, szczęścia i radości z wykonywanej pracy, wyłącznie sukcesów zawodowych i samych wzorowych uczniów.

Niech Wam  los sprzyja w tej niełatwej ale bardzo ważnej pracy, na  której efekty często musicie długo i cierpliwie czekać. Tym bardziej życzymy wszystkiego najlepszego i  jeszcze raz za wszystko z serca dziękujemy!

 

Malowane ustami -Autor: H.Zabransky ( Wyd. AMUN )

 

14 października 2012r.  - Dzień Edukacji Narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego.

Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce.

Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od was nie wymagali” – Jan Paweł II, Westerplatte 1987r.

W jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym, Dniu Nauczyciela, składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom i wychowawcom.
Życzymy dużo zdrowia, cierpliwości i wytrwałości oraz  satysfakcji z trudnej ale i pięknej pracy z dziećmi i młodzieżą.

12 października - w przededniu Święta Nauczycieli w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego odbyła się uroczystość, podczas której uhonorowani zostali nauczyciele szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Województwo Śląskie. Zarząd Województwa Śląskiego przyznał 43 nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze - 13 dyrektorom i 30 nauczycielom szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Województwo Śląskie. Zasłużonym dla oświaty i regionu wręczono także nagrody Ministra Edukacji Narodowej (Małgorzata Jędrzejek),  Medale Komisji Edukacji Narodowej (Jolanta Holzheimer, Violetta Danecka, Dorota Polak) oraz nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty (Aneta Kocot).

19 października 2012r. - odbyła się coroczna biesiada pracowników oświaty Gminy Bobrowniki, zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Już po raz jedenasty spotkali się czynni i emerytowani pedagodzy oraz pracownicy administracyjni jednostek oświaty, aby wspólnie obchodzić swoje święto. W tym roku motywem przewodnim imprezy były lata dwudzieste i trzydzieste. Relacje na stronie UG Bobrowniki oraz  na portalu Bobrowniki TV.



Dzień Wszystkich Świętych - 1 listopada 2011r.

Dzień Zaduszny - 2 listopada 2011r.

 

Pierwsze listopadowe dni, to dla nas wszystkich tradycyjny  czas refleksji i zadumy nad tym, co było i co jeszcze przed nami.

To czas kiedy zatrzymujemy się choć na chwilę i wspominamy tych wszystkich, którzy odeszli.......

 

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą

i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą

Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna

zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście

(ks. Jan Twardowski )

 

 

 

 

 

 


Dzień Wszystkich Świętych - to  uroczystość obchodzona 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych.

Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich zmarłych. To święto ma charakter religijny, głównie katolicki, ale dobrym zwyczajem obchodzi je także wiele osób innych wyznań, albo nie wyznających żadnej religii. Jest to wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

Dzień Zaduszny –  to nazwa chrześcijańskiego święta - wspomnienia wiernych zmarłych, przypadającego 2 listopada.  W Polsce święto to związane jest ze zwyczajem Zaduszek i tradycja ta zaczęła się tworzyć już w XII wieku, a z końcem XV wieku, znana była już w całym kraju.

Dla  chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata. Pamięć o zmarłych znajduje również bardziej świecki wyraz. Organizuje się bowiem zaduszkowe koncerty, wystawy i spektakle, poświęcone zmarłym artystom, wydaje okolicznościowe czasopisma i książki.

W tym miejscu warto również wspomnieć o Halloween – to zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych,  obchodzony w wielu krajach, coraz bardziej popularny,  również w Polsce, nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych.

Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo, że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością.  Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90 i nie sposób nie  zauważyć, że tego dnia, w wyeksponowanych miejscach, coraz większej ilości domów, umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci oraz, w zależności od wyobraźni domowników, imitacje ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych postaci z horrorów, itp. Nie trudno się domyślić, że u większości naszego "tradycyjnego" społeczeństwa, zwyczaj ten wzbudza wiele kontrowersji, szczególnie u ludzi starszego pokolenia.

( Źródło: Wikipedia, materiał własny)

 

1 LISTOPADA  -  DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

2 LISTOPADA - DZIEŃ ZADUSZNY

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele od IV wieku. Od VII wieku - właśnie 1 listopada.

Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego 1 listopada to "uroczystość tych, którzy są zbawieni i cieszą się wieczną szczęśliwością w niebie". Należą do nich nie tylko kanonizowani i błogosławieni, ale także święci bezimienni, których życie nacechowane było świętością, a którym Kościół w sposób szczególny chce oddać hołd.

W tym dniu  zwraca się szczególną uwagę na nierozłączny związek życia ze śmiercią w kontekście Chrystusowego Zmartwychwstania, a więc życia wiecznego. Człowiek współczesny bardzo często udaje, że nie ma czasu i odsuwa od siebie myśli  o sens życia. Kult ciała, kariery i zysku zasłania prawdę o śmierci. Nawet jeśli przez cały rok odsuwamy myśl o śmierci, nad grobami pytamy o sens życia - podkreślał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej podczas mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim. Metropolita warszawski zaapelował również o szanowanie zwyczaju odwiedzania cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki.

Dzień Wszystkich Świętych w tradycji ludowej jest związany przede wszystkim z kultem świętych i był obchodzony tylko jako święto kościelne. Współczesne zapalanie zniczy ma jednak również rodowód przedchrześcijański. Etnografowie we współczesnych obrzędach doszukują się związków z wierzeniami słowiańskimi, bowiem dawniej  palono ogień na rozstajach dróg, przy cmentarzach, a nawet na grobach, aby oświetlić drogę wędrującym duszom.

W odróżnieniu od tego święta, następnego dnia - 2 listopada - w Zaduszki, wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do Chwały Nieba i do pełnej świętości potrzebują wstawiennictwa wiernych i całego Kościoła. W dawnych czasach wierni starali się nieść pomoc duszom cierpiącym w czyśćcu poprzez modlitwy i jałmużny rozdawane ubogim. Do dziś zachował się zwyczaj składania ofiary na tzw. wypominki - imiona zmarłych wypisane na kartkach są odczytywane przez kapłana w trakcie nabożeństw w ich intencji.

W tych dniach, podobnie  jak co roku, na cmentarzach w całym kraju, nie tylko na Powązkach w Warszawie, czy  w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim, odbywają  się kwesty, z których dochód przeznaczony jest na ratowanie najcenniejszych nagrobków i zabytkowych nekropolii.

Cmentarz parafialny w Siemoni w Zaduszki ( Fot.J.Waler)

"Na naszym cichym cmentarzu, pożółkłe stare drzewa.

Zły wiatr listopadowy w zeschniętych liściach śpiewa.

Cichymi alejami snuje się tłum w żałobie.

Goreją jasne światła na każdym prawie grobie."

( Ewa Szelburg-Zarembina)

 


 

4 grudnia - Dzień Górnika

Barbórka 2011r.

"Niech żyje nam Górniczy Stan!"


Tradycyjnie, co roku 4 grudnia - w dniu św. Barbary - obchodzimy, szczególnie uroczyście  na Śląsku - BARBÓRKĘ - święto całej górniczej braci. Uroczystości rozpoczynają  się mszą świętą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary, po której następuje przemarsz orkiestr górniczych. W tym dniu organizowane są uroczyste akademie, spotkania, koncerty, zabawy i bale górnicze. Oczywiście, 4 grudnia górnicy występują w swoich charakterystycznych strojach galowych z obowiązkowym czarnym czako z pióropuszem. Mundur górniczy jest symbolem przynależności do górniczego stanu, wyrazem tradycji i szczególnego uznania dla ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górniczej.

Górnicy,  mają nie tylko swoje święto i swoją patronkę (św. Barbarę), ale także swoje rozpoznawalne barwy (kolor zielony - symbolizujący świat przyrody i czarny - odnoszący się do pracy w ciemnej kopalni) oraz swoje godło (zaprojektowane przez Stefana Majewskiego, przedstawiające dwa młotki górnicze).   W Polsce dyplom magistra inżyniera górnika można uzyskać na trzech uczelniach: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnice Śląskiej w Katowicach, oraz Politechnice Wrocławskiej (na Wydziale Górniczym).

Jedną z głównych tradycji tego górniczego  święta są tzw. "Karczmy Piwne", czyli biesiadne spotkania starszych i młodszych górników, które to odbywają się według pewnego, stałego rytuału.W wielkim skrócie - karczma rozpoczyna się od odśpiewania hymnu, po czym odbywa się biesiada, podczas której,  śpiewane są pieśni i piosenki górnicze, opowiada się dowcipy, zasłużonych nagradza się szpadami górniczymi oraz przyjmuje nowych adeptów do "braci górniczej".

Tego też dnia, swoje doroczne święto obchodzi patronka górników - Święta Barbara - od wieków  dobry duch górniczej braci i nie tylko. Bowiem od najdawniejszych czasów czczona jest  jako patronka wszystkich tych, którzy najbardziej narażeni są na nagłą i niespodziewaną śmierć: górników, hutników, marynarzy i żołnierzy. Tradycyjnie, przed szychtą, w każdej cechowni, górnicy z szacunkiem pozdrawiają swoja patronkę, która jest dla nich jak holownik w beznadziejnych przypadkach. Św. Barbara - dziewica, męczennica jest patronką Archidiecezji Katowickiej.

 

 

GÓRNICZEJ BRACI

Z OKAZJI ŚWIĘTA, SKŁADAMY ŻYCZENIA WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI

ORAZ

WYTRWAŁOŚCI W CIĘŻKIEJ PRACY.

NIECH ŚWIĘTA BARBARA KAŻDEGO DNIA MA WAS W SWOJEJ OPIECE.

Z okazji Dnia Górnika, również w Domu Kultury w Siemoni, zorganizowano "Biesiadę Barbórkową "- z elementami  tradycyjnej Karczmy Piwnej. Było oczywiście Wysokie Prezydium pod przewodnictwem Pana Stanisława Dyszego, które nie tylko oceniało rywalizację między "stołami" ale świetnie zadbało o doskonałą zabawę wszystkich zgromadzonych. Mieliśmy też okazję gościć młodych, niezwykle utalentowanych artystów z Ukrainy -  zespół "Kana" (21 października zespól wystąpił w kościele w Siemoni) z cudowną muzyką  " do tańca i do różańca".

Organizatorom tego niezapomnianego spotkania, szczególnie Pani Bogusławie Katolik i wszystkim, którzy bezinteresownie zaangażowali się w to przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy! Mamy nadzieję, spotkać się znowu za rok!

 


 

DZIEŃ GÓRNIKA - 4 GRUDNIA 2012r.

Wszystkim Górnikom w Dniu Ich Święta

Składamy życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej  i odpowiedzialnej pracy.

Niech w tych trudnych czasach, praca zawodowa przynosi Wam  jak najwięcej zadowolenia i satysfakcji,

a sprawy osobiste niech układają  się  zawsze zgodnie z oczekiwaniami i marzeniami.

Wszystkiego najlepszego – ale przede wszystkim zdrowia i codziennej opieki Św. Barbary – patronki górniczej braci.


Wszystkim Baśkom, Basieńkom, Barbarom, Barbórkom - NAJLEPSZE ŻYCZENIA IMIENINOWE.

Przy okazji górniczego święta  serdeczne gratulujemy  Śląskiemu  Chórowi  Górniczemu "POLONIA HARMONIA",który w październiku tego roku obchodził swoje 100- lecie.

Z tej okazji w Ośrodku Kultury „Andaluzja odbył się 13 października jubileuszowy koncert podczas, którego  zespół  odebrał nowy sztandar z rąk  prezydenta miasta Piekary Śląskie - Stanisława Korfantego a także liczne  odznaczenia za wybitne zasługi dla kultury polskiej, regionu i Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Część artystyczna jubileuszowego koncertu przeplatała się z oficjalną a także z prezentacją bogatego dorobku jubilata. Za perfekcyjnie przygotowany jubileuszowy występ oraz 100 lat śpiewaczej historii, publiczność podziękowała chórowi oklaskami oraz gromkim śpiewem – „200 lat”. Następnego dnia „Polonia Harmonia” wystąpiła w kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu. W trakcie mszy świętej nowy sztandar chóru został poświęcony.

Fot. Twoje Piekary

Przypomnijmy - Śląski Chór Górniczy "Polonia Harmonia" jest amatorskim chórem mieszanym, który powstał 20 października 1912 roku. Obecnie zrzesza 55 osób różnych zawodów. Repertuar chóru obejmuje kilkadziesiąt kompozycji. Są to utwory muzyki dawnej i współczesnej jednak dominującą grupę stanowią utwory sakralne kompozytorów polskich i obcych, a także artystyczne opracowania muzyki ludowej, szczególnie śląskiej.

Bogata działalność koncertowa  i wysoki poziom artystyczny zespołu przynoszą efekty w postaci wielu nagród i wyróżnień zdobytych na przeglądach artystycznych i różnorakich konkursach.
Więcej ciekawych informacji na temat historii, działalności i sukcesów chóru znajdziesz  tutaj.

Fot. H.Wadowski

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Zespół wystąpił również  w Siemoni ( 12czerwca 2011r. ) z okazji  Jubileuszu  50-lecia pracy duszpasterskiej ks. kanonika Tadeusza  Strzelczyka oraz w kościele w Bobrownikach ( 15 stycznia 2012r. )  dając charytatywny koncert, z którego dochód przeznaczony został  na dofinansowanie prac restauratorskich zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Bobrownikach.

Relacja filmowa z koncertu w Bobrownikach do obejrzenia na portalu Telewizji Internetowej - Bobrowniki.TV - zobacz

Harmonia Polonia w kościele Wszystkich Świętych w Siemoni 12 czerwca 2011r.

Fot. M.Czerwiecki

P.S. Miło nam poinformować, że w gronie śpiewających  artystów - amatorów jest członek naszego stowarzyszenia - pan Jacek Kłosiński.


2013r.

4 grudnia - to dzień szczególny na Śląsku. W dniu Świętej Barbary - patronki górników, obchodzimy uroczyście święto górniczej braci. Zgodnie z tradycją bardzo uroczyście, choć już nie tak pompatycznie jak przed laty.  Ważne jednak, że Barbórka na Śląsku i Zagłębiu, gdzie kopalni przez ostatnie lata ubyło, a być może jeszcze ubędzie - wciąż jest świętem żywym a nie jedynie skansenowym.

"Wasza praca, wasz wysiłek jest godny najwyższego szacunku, nie tylko dlatego, że narażacie swoje życie i zdrowie, nie tylko dlatego, że to najcięższa robota, jaką można sobie wyobrazić (...). Wasz wysiłek, wasza praca są godne najwyższego szacunku przede wszystkim dlatego, że jesteście dziś Polsce bardzo potrzebni" - powiedział premier Donald Tusk podczas Centralnej Akademii Barbórkowej w Kopalni Węgla Kamiennego "Krupiński" w Suszcu.

 

Wszystkim Górnikom w Dniu Ich Święta składamy życzenia wszelkiej pomyślności, przede wszystkim zdrowia i codziennej opieki Św. Barbary.


Szczęść Boże nie tylko w Barbórkę!

Pamiętamy także o  Basiach, Basieńkach i Barbarach -  składając  najserdeczniejsze życzenia imieninowe.

Swoje imieniny śląskie Barbórki świętowały już 30 listopada 2013r. w Bytomskiej Operze Śląskiej za sprawą V Zjazdu Baś, Basiek i Barbar zorganizowanego przez Radną Sejmiku Śląskiego Panią Barbarę Dziuk, wspólnie z Prezydentem  Bytomia - Panem Damianem Bartylą, Kompanią Węglową S.A. Oddział KWK Bobrek-Centrum oraz fundacją " Zwiastun". Dla solenizantek zagrała Górnicza Orkiestra Dęta Bytom, a po koncercie artyści Opery Śląskiej zaprezentowali się w operetce Franza Lehara „Wesoła wdówka”.

Relacja z V Śląskiej Barbórki na portalu Bobrowniki TV - zobacz!


 

6 grudnia - Mikołajki


Mikołajki to popularna  nazwa dnia Świętego Mikołaja obchodzonego w Polsce  6 grudnia  na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry.

Dziś nazwa ta określa zwyczaj (obecny m.in. w wielu szkołach) wymieniania się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem "swojego mikołajka" czy "swojej mikołajki" (czyli osoby, którą się obdaruje). Jednak opisy zwyczaju obdarowywania się w tym dniu  prezentami można znaleźć już w tekstach z XVIII wieku. Wtedy to dzieci otrzymywały głównie jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. Obecnie, bardzo często dzieciom w nocy z 5 grudnia na 6 grudnia podkłada się prezenty pod poduszkę, w buciku lub umieszcza się je w dużej, wełnianej skarpecie.

Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod nazwami : Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania) itd.

Historia Św.Mikołaja:

Święty Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około roku 280. Już za młodu odznaczał się pobożnością, toteż brat matki Mikołaja - biskup Patary wyświęcił go na prezbitera. Rodzice Mikołaja zmarli ok. roku 300 podczas zarazy, która w tym czasie nawiedziła Licję. Otrzymany spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda dary podsuwał anonimowo, stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów pod poduszkę. Mimo wyświęcenia na biskupa Miry pozostał człowiekiem niezwykle skromnym, wszystkie posiadane dobra rozdawał biednym. Zmarł 6 grudnia około roku 345.

Postać i legenda świętego Mikołaja przedstawianego jako grubasek w czerwonym kożuchu z długą białą brodą w saniach zaprzęgniętych w renifery powstała prawdopodobnie w latach 20-tych naszego wieku na zlecenie koncernu Coca-Cola.

Obraz malowany ustami - Autor J. Clayton ( Wyd. AMUN )

(Źródło: Wikipedia, www.frico.net)


 

"DZIEŃ BABCI  I DZIADKA"

21 stycznia -   od 1964r obchodzimy  Dzień Babci. Natomiast 22 stycznia (od lat 70-tych ) -   Dzień Dziadka!
W tych dniach wnuki składają swoim babciom i dziadkom życzenia, robią laurki, wręczają kwiaty i upominki często własnoręcznie zrobione, które najbardziej cieszą  dziadków.
Święta te obchodzone są nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach. Przeważnie jednak w innym terminie niż w Polsce. Często też obchodzi się je razem tego samego dnia jak np. w Wielkiej Brytanii.

WSZYSTKIM NASZYM NAJUKOCHAŃSZYM BABCIOM I DZIADKOM , NIE TYLKO W DNIU  ŚWIĘTA,

ŻYCZYMY DUŻO ZDROWIA, SZCZĘŚCIA , UŚMIECHU I RADOŚCI.   

NIECH CO DNIA SPEŁNIAJĄ SIĘ  WSZYSTKIE WASZE MARZENIA .

DZIĘKUJEMY WAM PO STOKROĆ ZA WSZYSTKO - A NAJBARDZIEJ ZA TO, ŻE ....JESTEŚCIE!

 


14 lutego - WALENTYNKI


Walentynki czyli Święto Zakochanych przyjęło się już u nas na dobre, chociaż wciąż znaleźć  można jeszcze oponentów, którzy nie chcą naśladować amerykańskiej mody na serduszka, misie i czekoladki  obecne  w tym dniu niemal  wszędzie.
Tego dnia zakochani pragną okazać swoją miłość ukochanej osobie, na co często nie mają  czasu na co dzień w zabieganiu i zapracowaniu. Najpopularniejszą formą wyrażania miłości w Walentynki jest obdarowywanie się prezentami.

 

8 marca - Międzynarodowy Dzień Kobiet

Wszystkim Paniom życzymy, by ten Dzień trwał ...... przez cały rok!

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!

Międzynarodowy Dzień Kobiet od blisko wieku świętowany jest w dniu 8 marca i na stałe już wpisał się do kalendarza dni świątecznych, aczkolwiek w Polsce nigdy nie był dniem wolnym od pracy, a sama idea tego  święta ma wielu przeciwników, w tym również  kobiet.

Przypomnijmy więc, że święto to  ustanowiono dla upamiętnienia walki kobiet o równouprawnienie.
Mimo, iż jeden wiek w dziejach ludzkości wydaje się mgnieniem, niełatwo jest jednoznacznie ustalić genealogię tego święta, bo źródła podają niejednolite interpretacje.
Niezaprzeczalnie jednak geneza Dnia Kobiet wywodzi się z ruchów feministycznych i robotniczych na przełomie dwudziestego wieku w Ameryce Północnej i Europie.  Warto pamiętać,że kolebką Dnia Kobiet jest Ameryka, a nie jak się powszechnie uważa  sowiecka Rosja.
Święto zatwierdzono uchwałą II Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26-28 sierpnia 1910 roku, a za jej inicjatorkę uznaje się niemiecką socjalistkę Klarę Zetkin.

W Europie po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w dniu 19 marca 1911r, natomiast w Polsce  obchodzony był na szeroką skalę (jako święto państwowe) do 1993 roku. Niestety, wielu osobom Dzień Kobiet kojarzy się z czasami PRL–u i z wręczanymi wtedy masowo goździkami i .....rajstopami.

Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Prezentami są najczęściej kwiaty lub słodycze.

W Dniu Kobiet na ogół wszyscy mężczyźni prześcigają się pomysłach, jak zaimponować ukochanej kobiecie (obecnie robią to również w Walentynki), kupują wtedy kwiaty, wymyślają oryginalne prezenty i życzenia. I dobrze, że to robią - w ten sposób  nie pozwalają, aby Święto Kobiet zostało zapomniane, bo jeśli swoje  święto mają zakochani, górnicy, hutnicy, policjanci, nauczyciele i wiele innych– to dlaczego nie uczcić kobiety.

Źródło: http://www.dzien-kobiet.pl/, Wikipedia.

w Tarnowskich Górach  -  Sztolnię Czarnego Pstrąga i Zabytkową Kopalnię Srebra,

w Bytomiu     - Elektrociepłownię Szombierki i Górnośląskie Koleje Wąskotorowe,

w Czeladzi  - Muzeum sztuki Współczesnej "Elektrownia",

w Radzionkowie   - Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek,

w Zabrzu  - Kopalnię Guido, Muzeum Górnictwa Węglowego, Skansen Górniczy Królowa Luiza

czy w Katowicach   - Osiedla Nikiszowiec i Giszowiec oraz Galerię "Szyb Wilson".

 

Poznaj inne ciekawe obiekty  na "Szlaku Zabytków Techniki" -  (lista zabytków - zobacz)

1 czerwca 2012r. - Dzień Dziecka.

Dzień Dziecka obchodzony jest od roku 1952 w dniu 1 czerwca. Tego dnia wszyscy jesteśmy dziećmi. Nieważne, ile mamy lat, każdy z nas czeka na ten dzień. Kiedy byliśmy mali, liczyliśmy na prezenty, teraz wystarczy, gdy mama czy tata powiedzą "Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dziecka".


Z okazji  Dnia Dziecka Marszałek Województwa Śląskiego ogłasza konkurs „Król Maciuś I w moim świecie".


Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych. To szansa dla najmłodszych mieszkańców województwa śląskiego na przedstawienie własnych wizji, marzeń i wyobrażeń o swoim miejscu i pozycji w otaczającym świecie.

Celem konkursu jest rozpowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o prawach przynależnych każdemu dziecku, które jest autonomiczną jednostką posiadającą potrzeby, zainteresowania i własne prawa. Staną się one realne tylko wtedy, gdy dzieci będą je znały, a dorośli respektowali. Ponadto organizator chce zwrócić uwagę na tworzenie jak najkorzystniejszych warunków rozwoju dziecka oraz wspieranie działań upowszechniających prawa dziecka oraz idee korczakowskie.

Więcej informacji (regulamin konkursu) na stronie Urzędu Marszałkowskiego - zapoznaj się !


WIELKANOC 2013r.

To nie był „Prima Aprilis” …….

tylko „wiosenny” atak zimy w Święta Wielkanocne – Anno Domini 2013

Tak wyglądało za oknem  …..

na szczęście, w naszych domach nastrój już nie tylko świąteczny ale także wiosenny.

 


 

JUBILEUSZ OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ Z SIEMONI.

 

25 maja 2013r. Ochotnicza Straż w Siemoni obchodziła  95-lecie powstania. Z tej też okazji w Publicznym Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Siemoni odbyły się uroczystości, podczas których m.in. poświęcono nowy samochód pożarniczy i odznaczono zasłużonych strażaków. Relacja fotograficzna z uroczystości 95-lecia OSP w Siemoni  (zobacz)

Autor zdjęć - Jerzy Gadaczek


Ten niezwykły jubileusz jest znakomitą okazją , by przedstawić pokrótce historię powstania OSP Siemonia.

Zapraszamy więc do Zakładki: Siemonia – rys historyczny / OSP Siemonia.



 

 

"Dzień Ojca " -  Ojciec, jak to łatwo powiedzieć...

Dzień Ojca jest świętem międzynarodowym, obchodzonym z różną datą w większości krajów. Różne są też sposoby świętowania tego dnia, które wynikają z kultury kraju i jego tradycji. W Polsce, obchodzony jest od 1965 r. zawsze 23 czerwca i symbolizuje szacunek dla naszych ojców. W dzisiejszych czasach trudno odnaleźć się w roli ojca, bo to niewątpliwie najtrudniejsza rola w życiu. Współczesny ojciec spełnia wiele ról i zaraz po matce ma decydujący wpływ na życie dziecka. Dlatego zasługuje na nasz szacunek i miłość, nie tylko z okazji święta.

WSZYSTKIM OJCOM

ZARÓWNO TYCH MAŁYCH, JAK I DOROSŁYCH DZIECI

SKŁADAMY ŻYCZENIA

SPEŁNIONEGO I SZCZĘŚLIWEGO OJCOSTWA,

A TAKŻE BLISKICH WIĘZI - SZCZERYCH, DOBRYCH,

PEŁNYCH CIEPŁA I WZAJEMNEGO ZROZUMIENIA.


Żyjemy w epoce gwałtownych przemian obyczajowych, najwyraźniej widocznych w modelu funkcjonowania rodziny. Wzrasta udział mężczyzn w opiece i wychowaniu dzieci. I to z ich własnego, ojców, wyboru. Dotyczy to zwłaszcza młodego pokolenia mężczyzn, które podział domowych obowiązków uważa za naturalny, a kontakt z pociechami - za oczywisty, bezdyskusyjny i potrzebny obydwu stronom.

Wchodząc w dorosłe życie zawsze, nawet podświadomie, powielamy wzorce wyniesione z rodzinnego domu. W naszym kraju, przez bardzo wiele lat, podział ról w rodzinie był dość sztywny i zakładał, że to  matka opiekuje się domem i wychowuje dzieci, a ojciec zarabia na utrzymanie. Towarzyszył temu także podział ról emocjonalnych. Mama była od wybaczania i przytulania, tata od trzymania surowych zasad, czyli "jak przyjdzie ojciec, to z tobą porozmawia".

Otwarcie się na świat  zmieniło  ojcowską surowość na porozumienie z dziećmi. Młodzi ojcowie natychmiast odkryli  zalety przyzwolenia na okazywanie dzieciom serdeczności i satysfakcję z kształtowania ich charakterów. Ojcom starszym przychodzi to znacznie trudniej. Chociaż i oni coraz rzadziej wstydzą się okazywania uczuć dzieciom, choć najczęściej są one już dorosłe.  (To rozważania prof. Katarzyny Popiołek ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej ).

 


 

 

Czerwiec się.....czerwieni.

 

No i mamy już ……czerwiec, szósty miesiąc roku. Nazwa tego miesiąca wiąże się z maleńkim owadem - czerwcem polskim.

Kiedyś właśnie w czerwcu zbierano jego poczwarki, suszono je na słońcu i wyrabiano z nich czerwony barwnik - koszenilię, wykorzystywany do barwienia tkanin. Stosowano go szeroko do połowy XIX wieku w całej Europie,  głównie w przemyśle tekstylnym. Polska była dużym eksporterem koszenili na całą ówczesną Europę.

Nazwa może wywodzić się też stąd, że wylegają się wtedy czerwie - larwy pszczele, czyli potomstwo pszczół.

 

„W czerwcu się pokaże, co nam Bóg da w darze”    (Przysłowia Polskie)

 

 

Bogaty kalendarz wydarzeń kulturalnych i sportowych W Gminie Bobrowniki

w miesiącu czerwcu 2013r.

7 czerwca w Rogoźniku gościło „Miasteczko Edukacyjne” związane jest projektem „KUŹNIA KADR” realizowanym przez Gminę Bobrowniki, a współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej.

Tego też dnia zorganizowano przez Zespół Szkół w Rogoźniku i Radę Rodziców – Piknik Szkolny. „Miasteczko Edukacyjne” zawita 15 czerwca także do Siemoni.

8 czerwca w Szkole Podstawowej w Bobrownikach odbył się Piknik Szkolny zaś 9 czerwca pokazy motorowodne i zawody siatkówki plażowej nad zalewem w Rogoźniku.

10 czerwca w Sączowie z okazji niedawnego Dnia Dziecka kierownictwo Domu Kultury przygotowało wesołą zabawę dla wszystkich maluchów z naszej gminy.

14 czerwca na terenie Parku w Rogoźniku gościliśmy uczestników I Ogólnopolskich Mistrzostw Młodzieżowej Służby Ruchu Drogowego, organizowanych przez  Starostwo Powiatowe w Będzinie, Gminę Bobrowniki, Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, Komendę Powiatową Policji w Będzinie, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach.

Szczególnie dużo działo się  15 czerwca - tego dnia odbyły  się na stadionie Orzeł w Bobrownikach - Gminne Zawody Pożarnicze, zaś w Rogoźniku na stadionie „Cyklon” – Piknik Rodzinny z Przedszkolem Publicznym , natomiast  w Siemoni miała miejsce -  SIEMONIADA.

 

W programie m.in.:

występy młodzieży gimnazjalnej z Siemoni,
rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o demokracji,
gry i zabawy dla najmłodszych,
malowanie twarzy,
pokazy sportowe: aikido i łucznicze,
występ zespołu śpiewaczego„Siemonianki”
zabawa taneczna z zespołem „Dziewczyny”

Gwiazdą wieczoru był Krzysztof Respondek, który wystąpił  ze swoim  programem kabaretowo-muzycznym.

 

W niedzielę 16 czerwca zaprosiliśmy na imprezę kończącą sezon artystyczny 2012/2013 do Domu Kultury w Sączowie.

Natomiast w czwartek  20 czerwca -  spotkaliśmy się w Zespole  Szkolno-Przedszkolnym  w Sączowie na  IV Czerwcowym Pikniku Rodzinnym. Członkowie naszego stowarzyszenia -  Panowie:  Jacek Kłosiński i Leszek Fałek pomagali w organizacji gry w bule, która cieszyła się dużym powodzeniem, podobnie jak podczas ubiegłorocznego pikniku.


21 czerwca na placu strażackim w Dobieszowicach - miała miejsce -  III Noc Świętojańska z ogniskiem i tradycyjnym  puszczaniem wianków w Jaworzniku.

23 czerwca -  czekały nas naprawdę wielkie emocje. Dokładnie o godzinie 10:00, na stadionie „Orzeł” w Bobrownikach rozpoczęły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. W gronie 37 drużyn, które zakwalifikowały się do rozgrywek byli  również druhowie z OSP w Siemoni. Trzymaliśmy  kciuki za sukces naszej jednostki i ... udało się ! OSP z Siemoni zdobyła I miejsce, mimo iż, nie była w gronie faworytów. Serdecznie gratulujemy!

21-23 czerwca - to dni, w których na zbiorniku w Rogoźniku odbywały się jubileuszowe - 60 Mistrzostwa Polski Redukcyjnych Modeli Pływających,  pod patronatem Starosty Będzińskiego oraz Wójta Gminy Bobrowniki. Organizatorem wydarzenia był  Sportowy Klub Modelarski w Bobrownikach, a całość współfinansowana  ze środków budżetowych Samorządu Województwa Śląskiego.

29 czerwca - na terenie Zalewu nr 1 w Rogoźniku zorganizowane zostały po raz drugi, we współpracy ze szkołą z Wojkowic - II Mistrzostwa Powiatu Będzińskiego w Pływaniu na Byle Czym "woduj byleECO 2013".

Zwieńczeniem wszystkich imprez czerwcowych były, odbywające się w ostatni weekend czerwca:

Jubileuszowe V DNI GMINY BOBROWNIKI.

Relacje z V Jubileuszowych Dni Gminy Bobrowniki -   zobacz na 

oraz na stronie


Lato, lato, lato czeka .......

21 czerwca 2013r. o godz. 7.04 przywitaliśmy tegoroczne kalendarzowe lato i jak na pierwszy dzień lata przystało pogoda i temperatury idealnie się dopasowały - było wyjątkowo słonecznie i bardzo gorąco. Cieszymy się wszyscy - cieszy się też Google, które umieściło na stronie głównej wyszukiwarki charakterystyczny obrazek - zwany Doodle - prezentujący dzieci kąpiące się w wodzie.

Pierwszy dzień lata jest jednocześnie najdłuższym dniem w roku, a następująca po nim noc — najkrótszą. Noc Świętojańska, która czasem bywa mylona z najkrótszą nocą, przypada zawsze w wigilię św. Jana, a więc z 23 na 24 czerwca. Wraz z początkiem lata, niestety, każdy kolejny dzień jest nieco krótszy, a kolejne noce dłuższe, co trwa aż do przesilenia zimowego.

Na Śląsku czy Podkarpaciu mówi się o tej nocy "sobótka", a na Warmii i Mazurach "palinocka". Natomiast na  Podlasiu świętuje się Noc Kupały. W Krakowie i Warszawie odbywają się tradycyjnie Wianki - impreza plenerowa, której ideą jest wyzwolenie w ludziach dobrych emocji i życzliwości oraz podarowanie jej drugiemu człowiekowi.

Również u nas, na placu strażackim w Dobieszowicach 21 czerwca odbyła się  III  już  Noc Świętojańska - impreza, podczas której wystąpiły  dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobieszowicach oraz gminne zespoły śpiewacze - „Dobieszowianki”, „Rogozanki”, „Siemonianki”, „Twardowianki” i „Wymysłowianki” .  Następnie przemaszerowano nad rzekę Jaworznik, gdzie zgodnie z tradycją, puszczano wianki  na wodę ( najpiękniejszy wianek, zdaniem publiczności przygotowały Panie z Siemoni , które w ramach nagrody ufundowanej przez Wójta Gminy będą mogły odbyć zajęcia z profesjonalnym choreografem)  a potem bawiono się wesoło przy ogromnym ognisku. Nad bezpieczeństwem uczestników zabawy czuwali druhowie z OSP Dobieszowice. Fundusze zebrane z tej imprezy przeznaczone zostały  na zakup tablicy interaktywnej dla Szkoły Podstawowej w Dobieszowicach.

Relacje z występu dzieci można obejrzeć na portalu

 


 

Jubileusz 740 - lecia lokacji Sołectwa Bobrowniki

85 - lecie Koła Gospodyń Wiejskich

20 - cie Zespołu Pieśni i Tańca " Bobrowczanie"


24 sierpnia 2013r. był  szczególnym dniem dla mieszkańców Bobrownik, którzy świętowali potrójny jubileusz:

740-lecie lokacji sołectwa, 85-lecie Koła Gospodyń Wiejskich i 20-lecie działalności Zespołu Pieśni i Tańca " Bobrowczanie".

Patronat Honorowy nad uroczystościami objął prof. Jerzy Buzek oraz Wojewoda Śląski – Zygmunt Łukaszczyk.  Starosta będziński - Pan Krzysztof Malczewski, który z tej okazji ufundował pamiątkowe statuetki, zauważył, że " Bobrowniki to miejsce, gdzie kwitnie życie kulturalne i rozwija się folklor, który decyduje o tożsamości i odrębności lokalnych czy też regionalnych wspólnot ". Bezinteresowną pracę na rzecz dobra społeczności docenił  także Wójt Gminy Bobrowniki - Pan Arkadiusz Ziemba. Wśród nagrodzonych  znaleźli się nominowani przez Radę Sołecką: Henryka Toms, Maria Rabsztyn, ks. kanonik Ryszard Migocki, Stanisław Skóra, Lidia Polak, Halina Gajdzik, Henryk Duda, Tadeusz Sokoła, Zygmunt Klimczyk, Jerzy Kozieł, Mirosław Rabsztyn, Halina Rabsztyn, Eugeniusz Panek oraz sołtys – Włodzimierz Koźmiński.

Uroczyste obchody 740 lokacji Sołectwa Bobrowniki  rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym p/w Św. Wawrzyńca, która celebrowana była przez ks. Henryka Kuczoba, kapelana strażaków, ks. Leszka Łuszcza oraz pochodzącego z Bobrownik ks. prałata Jaroslawa Koczura, który przyjechał do Bobrownik na tę specjalną okazję. Później goście udali się do zabytkowego kościoła, gdzie pani Halina Gajdzik krótko przypomniała historię tego wspaniałego zabytku.

Dalsza część uroczystości odbywała się na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, gdzie odsłonięty został okolicznościowy obelisk. Prezes Fundacji "Zwiastun" - Pan Henryk Wadowski, pomysłodawca i koordynator całego przedsięwzięcia w swoim przemówieniu powiedział, że " to dzięki staraniom członków Fundacji, licznym wolontariuszom, a przede wszystkim ogromnej ofiarności wielu obecnych, a także byłych mieszkańców, którzy mimo, że rozrzuceni po świecie nie zapomnieli o swojej małej ojczyźnie, udało się trwale upamiętnić ten szczególny dzień. Od dziś ten wspaniały obelisk będzie przypominał wszystkim, o długiej historii naszego sołectwa" .


Fot. J.Waler

Wkrótce u podstawy obelisku zostanie wmurowana hermetycznie zamknięta tak zwana "kapsuła czasu", zawierająca przesłanie dla potomnych, w której umieszczone zostaną  pamiątki, zdjęcia, film z przebiegu uroczystości jubileuszowych oraz spis wszystkich darczyńców, wraz z zarejestrowanymi pozdrowieniami na różnych nośnikach.

Mieszkańcom Bobrownik, członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zespołowi "Bobrowczanie"

serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych, wspaniałych jubileuszy.

 


Relacje z przebiegu uroczystości dostępne są na portalu  ( zobacz) oraz na stronie Urzędu Gminy Bobrowniki ( zobacz)

 


 

Wmurowanie "Kapsuły Czasu"

oraz poświęcenie Obelisku upamiętniającego 740-lecie lokacji Bobrownik.

W dniu 6 listopada 2013 roku w Bobrownikach,  z inicjatywy Fundacji "Zwiastun"odbyła się ważna i doniosła uroczystość. Poświęcony został  pamiątkowy obelisk upamiętniający 740-lecie lokacji Bobrownik zaś u podstawy obelisku wmurowana została Kapsuła Czasu,  zawierająca współczesne pamiątki zgromadzone przez Fundację Zwiastun dla przyszłych pokoleń.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, przedstawiciele tutejszych organizacji społecznych oraz licznie zgromadzeni, mimo niesprzyjającej pogody, mieszkańcy Bobrownik - a wśród nich najmłodsi:  przedszkolacy oraz uczniowie szkoły podstawowej.

Poświęcenia obelisku dokonali duchowni pochodzący z  Bobrownik -  ksiądz prałat Jarosław Koczur oraz ojciec Tomasz Czapla.


Fundacja " Zwiastun"  dziękuje Wszystkim za udział w tej niecodziennej uroczystości.

Fot. Krystyna Urbańczyk

Bardzo obszerna relacja fotograficzna z przebiegu uroczystości autorstwa Pani Lidii Palacz ( zobacz ) oraz  relacja zdjęciowa przygotowana przez Państwa Urbańczyków ( zobacz )

 


 

Mimozami jesień się zaczyna…”

Tak oto sentymentalnie przedstawiał nam tę jedną z piękniejszych pór roku Julian Tuwim, a później powtarzał za nim, w swoim muzycznym poemacie -  Czesław Niemen. Z czasem, to ta właśnie strofa stała się jednym z najbardziej chyba znanych nam Polakom poetyckich opisów jesieni.

O jakiej  mimozie pisał w swoim wierszu Julian Tuwim? Za najbardziej prawdopodobne uznać należy, że wspominając mimozę miał on na myśli bardzo powszechnie występującą w całej Polsce, w stanie dzikim - bylinę określaną przez botaników jako nawłoć (solidago). To ta roślina bowiem zakwita co roku wraz z nadejściem jesieni,  drobnymi żółtymi kwiatami, a jej obecność zauważyć można wtedy dosłownie wszędzie. Z punktu widzenia botaniki roślina ta jednak z prawdziwymi mimozami nie ma tak naprawdę nic wspólnego, no chyba poza żółtym kolorem jej kwiatów. Powszechnie jednak na całym obszarze Polski określa się ją mianem naszej krajowej mimozy. I pewnie jako ... mimozę zapamiętał ją również ze swojego dzieciństwa Julian Tuwim.

1 września zawitała do nas  jesień meteorologiczna.

Ta kalendarzowa i astronomiczna rozpoczęła się dokładnie 22 września o godz. 22.44.

Jeszcze cieszymy się piękną, słoneczną  pogodą, chociaż ranki i wieczory są już coraz chłodniejsze. Niestety, wakacje dobiegły końca i rozpoczął się już  nowy rok szkolny. Jednak w  naszej gminie jesienne miesiące  zapowiadają  się niezwykle ciekawie i interesująco, a to za sprawą licznie organizowanych  imprez kulturalno - sportowych, do uczestnictwa w których serdecznie wszystkich zachęcamy. Poniżej prezentujemy najważniejsze imprezy wrześniowe.

I tak oto w sobotę - 7 września 2013r.  odbyło się  " Narodowe czytanie " czyli spotkanie z twórczością Aleksandra Fredry ( od 10.00 do 13.00 w Domu Kultury w Bobrownikach oraz w Filiach w  Siemoni i Sączowie), a także  788 Urodziny Rogoźnika i Piknik Rodzinny w Sączowie oraz II Otwarte Mistrzostwa MTB w Rogoźniku. W kolejną sobotę - 14 września w Kamieniołomie 'Spiny" w Rogoźniku zorganizowany został  Motocyklowy Rajd Obserwowany "Trial Rogoźnik". Również tego dnia,  swój jubileusz 85-lecia powstania uroczyście obchodziła OSP z Twardowic. 21 września na "Orliku " w Sączowie odbył  się II Memoriał Jerzego Chwały, a na "Orle" w Bobrownikach - Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Bobrowniki. Natomiast 27 września Dom Kultury w Bobrownikach zainaugurował sezon artystyczny 2013/2014 wernisażem wystawy malarstwa i rzeźby Teresy Wiekiery "Zamyślenie"oraz recitalem Marioli Koniecznej w repertuarze piosenki poetyckiej, tradycyjnie już w Dworku w Dobieszowicach. Ostatnia sobota września to żywa lekcja historii, ciesząca się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród młodzieży szkolnej. A był nią II Rajd Historyczny zorganizowany właśnie 28 września, dzięki  współpracy grup rekonstrukcji historycznej: GRH „Karpaty”, GRH Grupa Operacyjna „Śląsk”, będące częścią Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” oraz GRH III Pułku Ułanów Śląskich. Współorganizatorem tego ciekawego przedsięwzięcia było Gimnazjum z Ożarowic, którego uczniowie i nauczyciele w dużej mierze przyczynili się do zrealizowania imprezy. Rajd był świetną okazją do bliższego zapoznania się z lokalną  historią II wojny światowej.

 


 

Witaj szkoło!!!

W poniedziałek 2 września  dla 4,6 miliona uczniów i ponad 666 tys. nauczycieli rozpoczął  się nowy rok szkolny 2013/2014

W naszej gminie dla ok. 100 uczniów zaczynających naukę w I klasach szkół podstawowych i 86 w gimnazjach,  po raz pierwszy zabrzmi przysłowiowy "szkolny dzwonek."

W Publicznym Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Siemoni uroczysta inauguracja roku szkolnego 2013/2014 zaplanowana została na godz. 11.00. W uroczystościach rozpoczęcia nowego roku, w placówkach oświatowych na terenie naszej gminy, nie zabrakło przedstawicieli Samorządu - Przewodniczącej Rady Gminy – Pani  Katarzyny Cofały i Wójta Gminy – Pana Arkadiusza Ziemby.

Według MEN, liczba uczniów we wszystkich typach szkół będzie o około 45 tys. mniejsza niż w roku ubiegłym. Największy spadek występuje w szkołach ponadgimnazjalnych – o 25 tys. Natomiast liczba uczniów w gimnazjach spadnie o ok. 20 tys. Na ubiegłorocznym poziomie pozostanie liczba uczniów w szkołach podstawowych – ok. 2,1 mln. Resort edukacji szacuje, że prawie 60 tys. sześciolatków rozpocznie edukację w pierwszych klasach szkoły podstawowej.

Od kilku lat Ministerstwo Edukacji Narodowej nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. Rok szkolny 2008/2009 był "Rokiem przedszkolaka"; 2009/2010 - "Rokiem historii najnowszej"; 2010/2011 - "Rokiem odkrywania talentów"; 2011/2012 - "Rokiem szkoły z pasją", a 2012/2013 "Rokiem bezpiecznej szkoły".
Rok 2013/2014 będzie "Rokiem szkoły w ruchu".
Inicjatywa "Roku szkoły w ruchu" ma pomóc odkryć u uczniów nowe możliwości i zaszczepić w nich zainteresowanie aktywnością fizyczną, która sprzyja koncentracji i zapamiętywaniu, wpływa na stan zdrowia i samopoczucie. Każdy bowiem  rodzaj ruchu sprzyja zdrowiu, a udział w zawodach i rywalizacji kształtuje charakter, wytrwałość, uczy współdziałania w zespole i wyrabia nawyk dbania o własne zdrowie.
"Wykorzystujcie możliwości, jakie daje wam szkoła, samorząd, kluby sportowe i turystyczne. Oprócz regularnego uczestnictwa w obowiązkowych lekcjach wychowania fizycznego bawcie się i rywalizujcie w zawodach i grach sportowych, spacerujcie, pływajcie, jeździjcie na rowerze" - napisała Krystyna Szumilas w liście opublikowanym na stronie internetowej MEN.
Uroczysta ogólnopolska inauguracja roku szkolnego z udziałem minister edukacji Krystyny Szumilas odbyła się w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Opolu, jednej  z największych placówek na Opolszczyźnie (ponad 900 uczniów). Placówka otrzymała tytuł Szkoły Odkrywców Talentów, uczestniczy w programie Szkoły Kreatywnych Umysłów, ma tytuł Lidera Integracji. W czerwcu nauczycielka Jadwiga Sowińska otrzymała tytuł Wychowawcy Roku.
Pierwsza dama - Anna Komorowska wzięła  udział w rozpoczęciu roku szkolnego 2013/2014 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Puławach, a następnie w uroczystości otwarcia przedszkola specjalnego.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Puławach obejmuje opieką, wychowaniem i kształceniem dzieci oraz młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi od urodzenia do 25 roku życia. Zajęcia prowadzi zespół nauczycieli ze specjalistycznym przygotowaniem do pracy z osobami z upośledzeniem umysłowym i z niepełnosprawnością sprzężoną.
---------------------------------------
Wszystkim Nauczycielom, Wychowawcom  oraz Ich Uczniom i Wychowankom
życzymy sukcesów i satysfakcji z osiągnięć i sukcesów  uczniów oraz  własnej pracy.


 

14 października 2013r.  - Dzień Edukacji Narodowej.

 

Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego.

Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.

Zgodnie z zapisami ustawy dzień ten jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych dla wszystkich pracowników oświaty:
W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.”
Oczywiście, z tego powodu jest to święto lubiane nie tylko przez nauczycieli, ale również przez uczniów!

W całym kraju z okazji Dnia Edukacji Narodowej uhonorowano pedagogów i pracowników placówek edukacyjnych.

W województwie śląskim Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej odebrało 46 dyrektorów, nauczycieli i wychowawców.
(Lista nagrodzonych nauczycieli i dyrektorów, dla których organem prowadzącym jest Województwo Śląskie)

Wręczając wyróżnienia wicemarszałek Mariusz Kleszczewski podkreślił znaczenie zawodu nauczyciela. „Zadaniem Województwa Śląskiego jest dbałość o rozwój naszego regionu, nie da się tego uczynić, jeśli nasi mieszkańcy nie będą odpowiednio wyedukowani, nie będą otwarci na zmieniającą się rzeczywistość. Życzę, aby Wasza praca przynosiła Wam satysfakcję, a całemu regionowi pożytek." - powiedział Mariusz Kleszczewski. Spotkanie uświetnił występ słuchaczy Kolegium Nauczycielskiego w Bytomiu.


Tradycyjnie, jak co roku - Wszystkim Nauczycielom i Wychowawcom za trud włożony w edukację i wychowanie składamy  podziękowania i  życzenia wszystkiego najlepszego - dużo zdrowia, cierpliwości i wytrwałości oraz  satysfakcji z trudnej ale i pięknej pracy z dziećmi i młodzieżą.

W naszej gminie z okazji Święta Edukacji Narodowej Zarząd Związku Nauczycielstwa Polskiego zorganizował 18 października 2013r. w Sączowie - już po raz dwunasty -  "edu-party" czyli biesiadne spotkanie pracowników i emerytów oświaty Gminy Bobrowniki.

Relacja na portalu

Również  22 października 2013r. w Dworku w Dobieszowicach świętowano uroczyście Dzień Edukacji Narodowej, który stał się okazją do uhonorowania  zasług i docenienia pięknej, ale jakże trudnej pracy  nauczycieli i pracowników naszych placówek oświatowych.   Zobacz relację ze spotkania.


Betlejemskie Światełko Pokoju - 2013r.

Symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei.

Fot. BP Tomasz Żak

Akcja przekazywania Betlejemskiego Światełka Pokoju jako symbolu bożonarodzeniowego orędzia pokoju, przyjęła się już niemal w całej Europie - również od kilku lat  w Polsce.

Ceremonia jego przekazania ma od lat stały przebieg. W Bazylice Narodzenia Pańskiego światło zapala mnich prawosławny od lampy oliwnej, wiszącej nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa. Następnie światło jest przenoszone do przylegającego do bazyliki katolickiego kościoła św. Katarzyny i ustawiane na głównym ołtarzu, przy którym sprawowana jest msza. Rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbywa się w połowie grudnia, podczas nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu z udziałem delegacji harcerzy z różnych krajów i przedstawicieli kościołów chrześcijańskich.

19 grudnia 2013r. za sprawą Harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego z hufca będzińskiego,  płomień symbolizujący pokój, nadzieję i radość tradycyjnie już trafił także do naszej gminy - do rąk wójta Pana Arkadiusza Ziemby, który powiedział "Liczę na to, że w tym wyjątkowym okresie świątecznym zapomnimy o wszelkich sporach, a ciepła i życzliwa atmosfera będzie nam towarzyszyła tak długo, jak długo potrafi palić się to Światło.

 


 

Dzień Babci i Dziadka.

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, 22 stycznia natomiast świętujemy Dzień Dziadka.

W te dni  pobiegnijmy  więc z najlepszymi życzeniami do swoich ukochanych Babć i Dziadków i zróbmy wszystko, aby poczuli się wyjątkowo. Starajmy się aby spędzić jak najwięcej czasu z Dziadkami. Bo właśnie o to chodzi w Dzień Babci i Dziadka – o spędzony wspólnie czas! Wszystko inne przestaje być ważne. A jeśli nie ma ich już wśród nas, pomyślmy o nich ciepło, przypomnijmy wszystkie piękne chwile, wspólnie spędzone.

Dzień Babci i Dziadka jest chwilą bardzo wyczekiwaną przez Dziadków - bo to miły dzień, w którym wnuczęta mają okazję wyrazić swoją miłość i wdzięczność. Nie zapomnijmy więc o naszych najukochańszych Babuniach i Dziadziusiach.

 


 

 

 

CZERWIEC WOLNOŚCI , RADOŚCI I .....  ZABAWY.

 

Dobiegł końca czerwiec - miesiąc szczególny dla nas Polaków, szczególny dlatego, że to właśnie w czerwcu, 25 lat temu rozpoczęliśmy reformy, które zmieniły Polskę. Niewiele narodów pokonało drogę , którą my przeszliśmy.  " Nie wolno nam nigdy zapomnieć , że iskra wolności przyszła z Polski " (prezydent Barack Obama ). Powinniśmy być  z tego dumni ! Uśmiechajmy się  do siebie częściej, bądźmy wzajemnie dla siebie życzliwi, nie tylko od wielkiego święta, ale na co dzień  i zacznijmy się wreszcie cieszyć !!! Jesteśmy przecież społeczeństwem  przyjaznym, otwartym i pogodnym

" Prawda, która daje nam siłę, jest taka, że nie ma zmiany bez ryzyka,

nie ma postępu bez ofiar i nie ma wolności bez solidarności "

( Prezydent Stanów Zjednoczonych - Barack Obama podczas obchodów 25-lecia wolności na Placu Zamkowym w Warszawie)

Z okazji 25 rocznicy częściowo wolnych wyborów, w całym kraju odbywały się interesujące przedsięwzięcia , mające  na celu upamiętnienie tych wyjątkowych wydarzeń.

W województwie śląskim w sposób szczególny wspominano  te historyczne dokonania, przygotowując  w Parku Śląskim w Chorzowie miesięczny cykl wydarzeń sportowych i kulturalnych pod hasłem „Czerwiec Wolności". Performance Wolności w Parku Śląskim - pokaz multimedialny na wielkiej kurtynie wodnej, występ zespołu Elektryczne Gitary pod KWK „Wujek", maraton wolności  i 35-lecie zespołu "Dżem" na Polach Marsowych - to  tylko  jedne z wielu atrakcyjnych  wydarzeń rozrywkowych przygotowanych na tę okoliczność.

( Fot. http://www.slaskie.pl )

Również w Gminie Bobrowniki, jak co roku  w czerwcu odbyło się bardzo wiele interesujących imprez kulturalnych i tradycyjnych spotkań mieszkańców. Piknik szkolny Zespołu Szkół w Rogoźniku i Miasteczko Edukacyjne zainaugurowały gminne obchody Dnia Dziecka. W tym, szczególnym dla naszych milusińskich dniu,  bawiono się także na  Festynie - "Postaw na rodzinę "w Rogoźniku  i turnieju zorganizowanym przez Uczniowski Klub Sportowy w Bobrownikach oraz w Wymysłowie.

W sobotę - 14 czerwca 2014r. kolejny raz propagowano wiedzę i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego organizując II Mistrzostwa Polski Młodzieżowej Służby Ruchu Drogowego. Tego samego dnia o godz. 16:00 na Stadionie KS Cyklon w Rogoźniku odbył  się Festyn Rodzinny organizowany przez Przedszkole Publiczne w Rogoźniku, natomiast w  Siemoni, na placu przy Gimnazjum bawiliśmy się kolejny już raz na  Siemoniadzie. Stowarzyszenie S-PTP organizowało grę w bule, która to, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, jak zwykle cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nie zabrakło też wielu innych atrakcji.

Fot. Jan Gwóźdź

 

Czerwiec, to także czas tradycyjnych obrzędów  ludowych  - sobótki i nocy świętojańskiej.

W Dobieszowicach, po raz czwarty tradycyjnie już na placu strażackim świętowano najkrótszą noc w roku. Przygotowano  występy dzieci i zespołów folklorystycznych. Był przemarsz z wiankami nad Jaworznik,  ognisko oraz mnóstwo różnych zabaw świętojańskich, no i pokazy  pirotechniczne.

 

Fot. Adam Nocuń

W Siemoni zaś  stowarzyszenie S-PTP uczciło dzień "Zielonych świątek" spotkaniem "sobótkowym" u podnóża Góry Korzystnej.

Fot. Jan Gwóźdź

Nie zabrakło również imprez sportowych. W rogoźnickim Amfiteatrze odbyły się II Mistrzostwa Młodzieżowej Służby Ruchu Drogowego, w których wzięły udział klasy mundurowe z całego kraju oraz  Mistrzostwa Polski Redukcyjnych Modeli Pływających na II zbiorniku wodnym w Rogoźniku.  Swoje 85-lecie obchodził  Klub Sportowy "Cyklon" z Rogoźnika.

Zwieńczeniem wszystkich imprez kulturalnych, sportowych i środowiskowych były odbywające się w ostatni weekend czerwca VI DNI GMINY BOBROWNIKI!


Mimo niesprzyjającej pogody, mieszkańcy gminy bawili się doskonale. A atrakcji, jak co roku, było co nie miara. Ogromna w tym zasługa Pani Elżbiety Kozak, która uhonorowana została srebrną odznaką "Zasłużony dla Rozwoju Województwa Śląskiego" przyznaną przez Kapitułę Sejmiku Województwa Śląskiego za wieloletnie, wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury na terenie Województwa Śląskiego oraz Nagrodą Pro Publico Bono - " Anioł Śląska" przyznaną przez Radną Sejmiku Województwa Śląskiego Panią Barbarę Dziuk. Doceniono także zespół śpiewaczy " Wymysłowianki " przyznając Nagrodę Wójta Gminy Bobrowniki. Laureatom SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Relacje filmowe i  fotoreportaże z hucznie świętowanych Dni Gminy zobaczyć można na portalu Bobrowniki TV.

 


 

A nam jest szkoda lata

i letnich, złotych wspomnień......


Wakacje nieuchronnie dobiegły końca i dziś, 1 września 2014r. tradycyjnie zabrzmiał pierwszy szkolny dzwonek, nie tylko dla uczniów, ale także dla ich nauczycieli i wychowawców.


W naszej Gminie, jak poinformował Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty - Pan Stanisław Fijołek, do pierwszych klas poszło dziś 53 sześciolatków. Specjalnie dla nich przygotowano, kosztem 32 tys. złotych odpowiednio wyposażone sale lekcyjne i świetlice. W całym kraju, po raz pierwszy rok szkolny rozpoczęło 535 tysięcy uczniów!

 

 

Wszystkim uczniom życzymy, aby pobyt w szkole był dla nich wielką przygodą,

radosnym wyzwaniem i okazją do zdobywania nowych umiejętności i poszerzania wiedzy.

Fot. http://szkola.sochocin.pl


 

Jubileusz 85-lecia Koła Gospodyń Wiejskich z Siemoni.

55-lecie istnienia Zespołu Śpiewaczego "Siemonianki"


27września 2014r. obchodziliśmy uroczyście Jubileusz 85-letniej działalności Koła Gospodyń Wiejskich z Siemoni i 55-lecie istnienia Zespołu Śpiewaczego "Siemonianki".

Święto rozpoczęła uroczysta msza święta, po której zaproszono gości do Domu Kultury w Siemoni. Wśród nich znaleźli się: Poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, władze samorządowe gminy Bobrowniki z Wójtem Gminy-  Arkadiuszem Ziembą na czele, nadto Radni Gminy, Powiatu i przyjaciele Koła. Oczywiście - nie zabrakło też  przedstawicieli naszego Stowarzyszenia. Oprócz licznych gratulacji - m.in. od Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego oraz Starosty Powiatu Będzińskiego Panie otrzymały także szczególne wyróżnienie – Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi na polu kultury ludowej. Wójt Gminy ofiarował na ręce Pani Prezes specjalnie przygotowaną na tą okoliczność publikację jubileuszową, opracowaną na podstawie Kroniki Koła prowadzonej przez wiele lat przez Państwa Możdżeń.

Następnie razem z Przewodniczącą Rady Gminy, Katarzyną Cofałą, odznaczył Panie, które szczególnie zasłużyły się podczas wieloletniej pracy w Kole. Pamiątkowe medale otrzymały: Helena Brzeska, Zofia Możdżeń, Halina Mańka, Antonina Zawodniak, Henryka Tajer, Stanisława Czerska, Irena Kadłubiec, Danuta Dyszy, Irena Mańka, Henryka Nabrdalik oraz obecna prezes KGW – Alina Szaleniec.

Postanowiono również  uhonorować za wiele lat pracy na rzecz folkloru i kultury ludowej mieszkankę Siemoni, emerytowaną Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Teresę Niedbałę.

Po części oficjalnej nadszedł czas na gratulacje, kwiaty i wyrazy uznania za tak wytrwałą działalność. Każdy uczestnik uroczystości otrzymał na pamiątkę folder oraz kalendarz na 2015 rok ze zdjęciami zespołu.

 

 

 


 

 

14 października 2014r.  - Dzień Edukacji Narodowej.


Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego.

Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce.

W jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym, Dniu Nauczyciela, wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty
życzymy wytrwałości, pogody ducha i licznych sukcesów zawodowych.

Jednocześnie dziękujemy za trudną, odpowiedzialną pracę i wskazywanie uczniom i wychowankom drogi, którą będą podążać w przyszłości.

 


 

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka.

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka świętujemy od 1955 roku. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w karcie Narodów Zjednoczonych i obchodzony jest w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ. Obecnie jest obchodzony w ponad stu krajach. Po raz pierwszy Dzień Dziecka w Polsce był świętowany w 1950 roku.


W Polsce najmłodsi  - a jest ich  6 mln - mają swoje święto 1 czerwca.

Wszystkim naszym Milusińskim
w Dniu Ich Święta
życzymy,
aby ich dzieciństwo było jak najlepsze i najpiękniejsze
i aby trwało jak najdłużej!

 


 

 

 

 



Poprawiony: wtorek, 17 stycznia 2017 11:41  
Start Wydarzenia społeczno-kulturalne