STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Ciekawostki przyrodniczo-ekologiczne
Email Drukuj PDF
Spis treści
Ciekawostki przyrodniczo-ekologiczne.
PRZYRODA
EKOLOGIA
KAMPANIE I INNE PROJEKTY
PTAKI WOKÓŁ NAS
DRZEWA CAŁKIEM BLISKO NAS
RÓŻNE
Wszystkie strony

 

Fot. J.Waler

 

ZIMA W PEŁNI  - DOKARMIAJMY PTAKI !


Zima to bardzo trudny czas dla ptaków, dlatego dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony. Możemy im pomóc wysypując karmę do karmników lub na balkon czy parapet. Pamiętajmy jednak, by dokarmiać zwierzęta w prawidłowy sposób – bowiem zła karma zamiast pomóc, może zaszkodzić.

Pamiętajmy:

 • PTAKI DOKARMIAMY TYLKO ZIMĄ! Dokarmianie powinno zacząć się na przełomie października i listopada, a zakończyć najpóźniej w marcu – na początku kwietnia.Także ptaki wodne karmimy tylko i wyłącznie zimą, kiedy zamarzają stawy i jeziora.
 • NIE WOLNO PRZERWAĆ DOKARMIANIA! Ptaki przyzwyczajają się do miejsca stałego wykładania pokarmu – jeśli nie wyłożysz karmy, będą czekały na kolejną porcję, tracąc energię. Zimowe dni są krótkie i ptaki mają mało czasu na zdobycie pokarmu wystarczającego do przetrwania długiej, mroźnej zimowej nocy.
 • PTAKI PODCZAS SILNYCH MROZÓW MAJĄ KŁOPOT Z DOSTĘPEM DO WODY. Warto więc wystawić pojemnik z czystą, świeżą, lekko ciepłą wodą.

Autorzy zdjęć:  K. Paradowska, J. Waler

Najważniejsza zasada dokarmiania ptaków

Przyjaciele ptaków wskazują jedną kluczową regułę – jeśli ktoś nie może w pełni się do niej dostosować, to znaczy że nie powinien decydować się na podrzucanie karmy. W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania. Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia.

Kilkukrotne dostarczenie pożywienia wystarczy by ptaki zaczęły utożsamiać konkretne miejsce ze źródłem jedzenia. Przerwanie dokarmiania byłoby wtedy nieodpowiedzialne, gdyż głodne zwierzęta zamiast szukać pokarmu zmarnują czas i energię na oczekiwanie pomocy, która nie nadejdzie. Okazując wsparcie, uzależniamy od siebie ptaki, dlatego raz rozpoczęte dokarmianie ptaków należy kontynuować aż do pierwszych oznak wiosny.

Czym można dokarmiać ptaki?

Dobór karmy, którą podsuniemy zmarzniętym ptakom nie może być przypadkowy. Mimo naszych dobrych chęci, wyrządzimy krzywdę zwierzętom, jeśli będziemy dokarmiać je spleśniałym chlebem albo zepsutymi warzywami. Resztki tego rodzaju powodują choroby, a nierzadko też śmierć ptaków.

Wybierając pożywienie dla ptaków nie wolno zapomnieć o wodzie. Dostęp do wody jest w trakcie zimy wyjątkowo trudny, dlatego wystawienie miseczki z czystą wodą może uratować życie wielu istot.

Ptaki szczególnie uszczęśliwi dieta składająca się z:

- ziaren, daktyli, moreli, ligustru, porzeczek, pokrojonych rodzynków, zamrożonych owoców czarnego bzu, aronii, orzechów. Dobra jest też niesolona słonina lub smalec.

Okruchy pieczywa również są w porządku, lecz nie powinny być głównym składnikiem, a jedynie uzupełnieniem wszystkich pokarmów podawanych przez nas. Zbyt duża liczba chleba w pożywieniu jest w stanie spowodować dolegliwości gastryczne, zwłaszcza jeśli okaże się nieświeży.

Sikorkom, dzięciołom, kowalikom, wróbelkom i wielu innym – bez naszej dobrej woli może być  ciężko przetrwać zimowy okres. Teraz naprawdę potrzebują one dostępu do wody oraz pożywienia, dlatego zachęcamy do pomocy i budowania karmników. Dokarmianie ptaków pozwala na obserwację i bliskie poznanie zwierząt. To edukacyjne zajęcie jest również źródłem ogromnej przyjemności, szczególnie jeśli zaangażujemy w nie najmłodszych. Pamiętajmy: dokarmianie ptaków zimą to przykład aktywnej ochrony przyrody, którą trzeba i warto  praktykować !

Źródło: Portal Miłośników Zwierząt -"Chwila dla Pupila"

 

 


 

ZIMOWE PTAKOLICZENIE


( dawniej: Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach)


Gęś zbożowa i krzyżówki w Łazienkach Królewskich w Warszawie (Fot. Anna Woźnicka)

 

Zimowe Ptakoliczenie (dawniej:  Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim „Big Garden Birdwatch”.

Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia.
Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu – każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem. W ramach tego programu skupiamy się na tych gatunkach, które zimą można spotkać jak najbliżej człowieka.
Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy można tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.

X Jubileuszowe Zimowe Ptakoliczenie - 2014r.


Fot. J. Waler

W 2014 r. -  w dniach 25 i  26 stycznia odbyło się jubileuszowe - 10-te  już zimowe ptakoliczenie, którego celem było śledzenie gatunków zimujących w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka.

W tych dniach miłośnicy ptaków podjęli próbę ich policzenia przy karmnikach, w ogrodach, parkach, na podwórkach i w innych miejscach uczęszczanych przez ludzi. W akcji mógł wziąć udział każdy, niezależnie od poziomu wiedzy przyrodniczej, bowiem na terenie całego kraju poza obserwacjami indywidualnymi odbywały się także wycieczki zorganizowane przez wolontariuszy OTOP, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i pomagali w rozpoznawaniu spotkanych gatunków.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Dzięki uczestnikom Zimowego Liczenia i przekazywanym przez nich danym powstaje ciekawy obraz gatunków zimujących w naszych miastach i we wsiach. Analiza zebranych obserwacji pomaga ornitologom poznać sytuację spotykanych zimą gatunków.

Dane z regionów przesyłane są do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, a stamtąd do światowej federacji - Bird Life International, która monitoruje ptasie migracje.

Co roku ornitolodzy wybierają jeden gatunek, który w danym sezonie staje się symbolem Zimowego Ptakoliczenia. Tym razem został nim dzwoniec – żółtozielony ptak przypominający sylwetką wróbla, często odwiedzający karmniki zaopatrzone w nasiona słonecznika.

Dzwoniec - Ptak Zimy 2014

Dawniej ptak skrajów lasów, dziś częsty gość w przydomowych karmnikach.

Głos przywodzący na myśl dzwoneczki na wietrze, zielonożółte pióra, krępe ciało, masywny dziób.

To dzwoniec, oczywiście!

Zimowe Ptakoliczenie 2014 - wstępne wyniki.

Fot. Archiwum OTOP

W ostatni w tym roku styczniowy weekend pogoda nie rozpieszczała uczestników akcji. W sobotę w niektórych miejscach temperatura spadała poniżej -20 st. C, natomiast w niedzielę obserwatorzy nieraz musieli zmagać się z intensywnie padającym śniegiem. Mimo to w całym kraju zarówno miłośnicy ptaków – zarówno indywidualnie, jak i w ramach wycieczek organizowanych przez wolontariuszy OTOP-u  – liczyli ptaki zimujące w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka.

Na podstawie danych, które spłynęły do niedzielnego wieczora, można przedstawić pierwsze, wstępne wyniki tegorocznej akcji. Jej uczestnicy zaobserwowali 126 tys. osobników ze 111 gatunków, co jest znakomitym wynikiem. Wiele wskazuje na to, że krzyżówka utrzyma zajmowane już od kilku lat pierwsze miejsce, chyba że zmieni się to po 3 lutego (do tego dnia można wypełniać KARTY OBSERWACJI). Wróbel zajmuje obecnie drugie miejsce i jest to znacznie lepsza pozycja niż w poprzednim roku. Widać także, że tegoroczna zima zdecydowanie sprzyja obserwacjom kwiczołów – już wiemy, że zaobserwowano ich prawie 2 razy więcej niż w poprzedniej edycji, a dane wciąż spływają.

10 najliczniejszych gatunków wg wstępnych wyników:

Pomimo trudnych warunków pogodowych w akcji wzięło udział co najmniej 1660 osób. Najwięcej osób liczyło w województwie mazowieckim (278), silnie reprezentowane były również województwa małopolskie (252), wielkopolskie (232) i śląskie (139).

Poza najliczniejszymi gatunkami, obserwatorzy odnotowali też sporo faunistycznych ciekawostek, wśród których najliczniej reprezentowane są ptaki wodne. Widziano m.in. rzadką kaczkę hełmiatkę w Dąbrowie Górniczej, krakwę w Krakowie czy gęś zbożową w warszawskich Łazienkach. Spotykano również uciekinierów z niewoli: w Krakowie wschodniazjatycką kaczkę pstrodziobą, w Kłodzku i Warszawie pochodzącą z Ameryki Północnej karolinkę, a w Brodnicy australijską papugę rozellę białolicą.

Źródło: OTOP

 


 

 

"Zimowe Ptakoliczenie 2015r. "

Zimowe ptakoliczenie odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. W tym roku jest to 24-25 stycznia 2015r.

Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu – każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem. W ramach tego programu skupiamy się na tych gatunkach, które zimą można spotkać jak najbliżej człowieka.
Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy można tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Np. w 2007 roku kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczebność, a rok wcześniej zajmował dopiero pozycję 15. Dzięki ponad dwóm tysiącom wolontariuszy wiemy, że 6 lat temu w Polsce miał miejsce bardzo silny przelot kwiczołów (w niektórych miejscach widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników).

Jak wziąć udział w akcji?

 • W sobotę lub niedzielę należy poświęcić na liczenie przynajmniej godzinę.
 • W przypadku notowania ptaków odwiedzających karmnik do specjalnie przygotowanej karty obserwacji należy nanieść maksymalną liczbę osobników widzianych w jednym momencie, co pozwoli uniknąć kilkakrotnego rejestrowania tej samej bogatki czy tego samego dzwońca.
 • Podczas spaceru, np. po parku, należy wybrać taką trasę, która nie będzie prowadziła dwa razy przez to samo miejsce, co także zmniejszy ryzyko powtórnego policzenia tych samych ptaków (choć zawsze będzie ono istniało). W sytuacji spotkania dużego stada, należy starać się je oszacować – trzeba zawsze unikać takich określeń jak „duże stado”, „małe stado”, „kilka ptaków”, itp., ponieważ takich danych nie będziemy mogli wprowadzić do bazy i nie zostaną one uwzględnione przy podawaniu ostatecznych wyników dla całego kraju

W województwie  śląskim zorganizowano m.in. następujące wycieczki:

24 stycznia 2015r.

Świerklaniec:

 • Zbiórka: 10:00, Parking przy wejściu głównym do parku w Świerklańcu przy ul. Parkowej.
 • Opis: Trasa będzie prowadzić przez teren parku w Świerklańcu i zachodniego brzegu Zbiornika Kozłowa Góra – najważniejszej ostoi ptaków na Wyżynie Śląskiej. Widziano tu ponad 200 gatunków ptaków. Wycieczka zakończy się w miejscu zbiórki. Ekwipunek: lornetka, ubiór dostosowany do pogody, maskujący, a przynajmniej niejaskrawy, mocne buty terenowe. Można też zabrać aparat fotograficzny, lunetę i klucz do oznaczania ptaków.
 • Czy trzeba potwierdzić obecność: nie
 • Przewodnik: Szymon Kuś,  szymonides2@vp.pl, 793377006

Piekary Śląskie:

 • Zbiórka: 09.00 , Spotykamy się obok pomnika papieża Jana Pawła II przy głównej bramie piekarskiej Kalwarii
 • Opis: Spacer połączony z obserwacją ptaków potrwa około 1–1,5 godziny, należy więc ubrać się stosowanie do pogody. Warto też wziąć lornetki, aparaty fotograficzne i przewodniki do oznaczania ptaków, ale nie jest to konieczne. Przede wszystkim należy mieć z sobą dużo pozytywnej energii i chęci do wspólnej zabawy.
 • Czy trzeba potwierdzić obecność: nie
 • Przewodnik: Jolanta Siwy, jolantasiwy@gmail.com, 723881600

25 stycznia 2015r.

Piekary Śląskie

 • Zbiórka: 09.00 , Spotykamy się przed kościołem parafialnym w dzielnicy Kamień.
 • Opis: Spacer nad rzeką Brynicą połączony z obserwacją ptaków potrwa około 1–1,5 godziny, należy więc ubrać się stosowanie do pogody. Warto też wziąć lornetki, aparaty fotograficzne i przewodniki do oznaczania ptaków, ale nie jest to konieczne. Przede wszystkim należy mieć z sobą dużo pozytywnej energii i chęci do wspólnej zabawy.
 • Czy trzeba potwierdzić obecność: nie
 • Przewodnik: Paweł Siwy, psp.przyrodapiekar@gmail.com, 730053776

Bytom

 • Zbiórka: 10.00 , Park Miejski im. F. Kachla w Bytomiu, przy drewnianym moście na Stawie Łabędzim, nieopodal ul. Wrocławskiej.
 • Opis: Spacer prowadzony będzie alejkami parkowymi w rejon muszli koncertowej, następnie w stronę kortów tenisowych i stawu południowego, po czym z powrotem w rejon mostu na Stawie Łabędzim (ok. 1,5 km). Trasa spaceru może ulec modyfikacjom.Podczas spaceru będzie możliwość obserwacji ptaków zimujących w parkach, takich jak np. sikory, kowaliki lub sójki. Przy odrobinie szczęścia jest szansa na zobaczenie dzięcioła dużego i gila.Istnieje możliwość nieodpłatnego wypożyczenia lornetki na czas wycieczki (liczba lornetek ograniczona, prosimy o wcześniejszy kontakt.
 • Czy trzeba potwierdzić obecność: nie
 • Przewodnik: Krzysztof Sokół, k.sokol@cdpgs.katowice.pl, 322095008

Sosnowiec

 • Zbiórka: 10.00 , Rodzinne Ogrody Działkowe im. Kindlera w Sosnowcuul J. Tuwima 9wejście boczne od strony rzeki
 • Opis:Przy większej ilości osób spacer odbędzie się w kierunku osiedla Sosnowiec Bór wzdłuż rzeki Biała Przemsza.Ew. będziemy liczyć i obserwować ptaki na terenie jednej z działek.
 • Czy trzeba potwierdzić obecność: nie
 • Przewodnik: Dorota Milewska,  dorota.wm@gmail.com, 780007285

Sójka - Ptak Zimy 2015

Fot. J. Waler

Wybiera się sójka za morze, ale wybrać się nie może. 
„Trudno jest się rozstać z krajem, a ja właśnie się rozstaję”.
Poleciała więc na kresy pozałatwiać interesy.(…)

Jan Brzechwa „Sójka”

 

Zimowe ptakoliczenie 2015r. już za nami. Wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zorganizowali aż 154 spacery w całej Polsce, z czego 77 otwartych. A oto:

Wyniki 11. Zimowego Ptakoliczenia:

Niecałe 30 000 krzyżówek zaobserwowali i policzyli uczestnicy tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia. To już szósty rok z rzędu, kiedy kaczka krzyżówka króluje w zestawieniu ptaków najczęściej spotykanych zimą w parkach i ogrodach. Drugie miejsce odzyskał gawron, który wyprzedził w tym roku wróbla. W spacerach prowadzonych przez Wolontariuszy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków udział wzięło 3200 obserwatorów. Policzono łącznie 172 925 ptaki z ponad 90 gatunków.

Fot. Cezary Korkosz

Więcej na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

 


 

Fot. J.Waler


"Zimowe Ptakoliczenie 2016r. "


Zimowe ptakoliczenie w Polsce odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia.

W tym roku był to 30 - 31 stycznia 2016r.

I tym razem nie było niespodzianki – królową zimy została ponownie krzyżówka. Już siódmy rok z rzędu ten najpopularniejszy w Polsce gatunek kaczki wygrywa w zestawieniu ptaków najczęściej spotykanych zimą w parkach i ogrodach. Drugie miejsce zajął gawron, a trzecie – wróbel.

Fot. J. Waler

W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zorganizowali aż 200 spacerów ornitologicznych w całej Polsce, a w akcji wzięło udział 4,5 tysiąca osób. Zaobserwowano w sumie 125 tysięcy ptaków reprezentujących 106 gatunków.

Zestawienie 20 najczęściej spotykanych gatunków:

Uszatka ( (Asio otus) - Ptakiem  Zimy 2016r.


Fot. Cezary Korkosz

Opisywana sowa jest gatunkiem lęgowym, nielicznie występującym w rozproszeniu na terenie całej Polski. Tak jak inni przedstawiciele rzędu sów, jest ptakiem osiadłym. Uszatka, na tle innych sów, jest ptakiem średniej wielkości. Obfite upierzenie wizualnie znacznie dodaje jej „objętości”, ale przy bliższym kontakcie okazuje się, że ma ona ciało zbliżone rozmiarami do gołębia. Jest upierzona w tonacji brązów, żółci, z ciemniejszą ornamentacją na powierzchni piór. Uszatki preferują krajobraz rolniczy, zamieszkują także skraje lasów graniczące z łąkami czy nieużytkami oraz większe, śródleśne polany. Uszatka jest, wbrew pozorom, gatunkiem słabo poznanym. Trudność prowadzenia badań polega nie tylko na tym, że prowadzi ona aktywność nocną, ale jest też słabo wykrywalna i ma skomplikowaną ekologię. Umiejętność pokonywania dalekich dystansów w trudnych do przewidzenia kierunkach uniemożliwia uzyskanie pełnych danych za pomocą obrączkowania. Jest również jednym z kilkunastu gatunków ptaków poważnie zagrożonych przez zanikanie mozaiki krajobrazu rolniczego, który zasiedla.

Źródło: OTOP

 


 

 
Poprawiony: środa, 11 stycznia 2017 23:17  
Start Ciekawostki przyrodniczo-ekologiczne