STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Ciekawostki przyrodniczo-ekologiczne
Email Drukuj PDF
Spis treści
Ciekawostki przyrodniczo-ekologiczne.
PRZYRODA
EKOLOGIA
KAMPANIE I INNE PROJEKTY
PTAKI WOKÓŁ NAS
DRZEWA CAŁKIEM BLISKO NAS
RÓŻNE
Wszystkie strony

 

Czas na śmieciową rewolucję!  - Kampania społeczna "Życie po śmieciach"


Akcja Dziennika Zachodniego, telewizji TVS, Fundacji " Edukacja bez granic" , współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, której celem jest m.in. wsparcie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości w gminach i wsparcie samorządów w tworzeniu nowoczesnego systemu utylizacji odpadów.

Projekt " Życie po śmieciach" ma uwrażliwić mieszkańców Śląska na problemy racjonalnej gospodarki odpadami. Ma nauczyć prawidłowej segregacji śmieci, przekonywać, że spalanie w specjalnie do tego celu przygotowanych spalarniach, to proces ekologiczny,korzystnie wpływający na stan naszego środowiska.Obalić mity, które w tej kwestii narosły. Naśladujmy inne europejskie kraje, budując spalarnie śmieci, oczyszczalnie ścieków, kompostownie.

Więcej na temat kampanii przeczytasz na następnej stronie -"Kampanie społeczne i projekty okolicznościowe"

 

 


 

 

22 marca - ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Światowy Dzień Wody to międzynarodowa inicjatywa, która została zapoczątkowana w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych na konferencji Środowisko i Rozwój (UNCED) w Rio de Janeiro.Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi społeczności na całym globie na najważniejsze problemy związane z zasobami wody słodkiej na świecie oraz uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

Co roku Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem:  Rok 2011 przebiega pod hasłem : "Woda dla miast".

Warto wiedzieć, że:

  • 1/3 ludności świata mieszka n a terenach objętych deficytem wody.
  • 1/5 populacji nie ma zapewnionego dostępu do czystej wody pitnej.
  • ponad 2,2 mln ludzi na świecie umiera co roku na choroby związane z piciem zanieczyszczonej wody.
  • w ciągu najbliższych 20 lat średnia ilość wody przypadająca na 1 mieszkańca Ziemi zmniejszy się o 1/3.

(Na podstawie danych Państwowej Służby Hydrogeologicznej)

Ideą Światowego Dnia Wody jest edukowanie, że woda jest niezbędna do życia każdej jednostki na ziemi oraz uświadomienie państwom członkowskim ogromnego wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

Każdego roku święto to obchodzone jest pod wybranym hasłem.

W 2012 r. tematem wiodącym Dnia Wody jest "Bezpieczeństwo żywności i wody".

W grudniu 2003 r.  Zgromadzenie ONZ ustanowiło lata 2005-2015 Międzynarodową Dekadą dla Akcji „Woda dla Życia".

Obchody Światowego Dnia Wody to nie tylko możliwość uczestnictwa w organizowanych jednorazowo masowych wydarzeniach, ale i bodziec ku temu, aby każdy indywidualnie zaplanował i podjął trwałe działania na rzecz zmniejszenia zużycia i zanieczyszczenia wody poprzez zmianę codziennych nawyków. Pamiętajmy, że wiele regionów w Polsce, szczególnie zaś polskie miasta, cierpią na braki wody. Trudno w to uwierzyć, ale zasoby wody pitnej na 1 mieszkańca w Polsce mamy takie same jak w ....Egipcie, a każdego dnia z naszych miast do Bałtyku spływa i marnuje się ogromna ilość wody.

Najważniejszym, jedynym odnawialnym przez przyrodę, źródłem wody do picia jest woda deszczowa. Każdy z nas powinien ją chronić, cenić i szanować, bo dobrze zagospodarowana będzie służyć każdemu!

"The Blue Marble"

Ziemia widziana ze statku kosmicznego Apollo17 - 71% powierzchni Ziemi stanowi woda (H20)

(Ten plik jest w domenie publicznej ponieważ został stworzony przez NASA. Polityka praw autorskich NASA stwierdza, że "materiały NASA nie są chronione prawami autorskimi")

Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rok 2013- Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody.

Celem Roku jest podniesienie świadomości na temat korzyści płynących ze wzmożonej współpracy w dziedzinie wody.

"Znaczenia wody nie można przecenić. Stanowi ona wspólny mianownik, leżący u podstaw najważniejszych wyzwań i potrzeb naszych czasów: energetycznych, żywieniowych, zdrowotnych, utrzymania pokoju i bezpieczeństwa. Skuteczne zarządzanie zasobami wodnymi może zmniejszyć ryzyko występowania katastrof naturalnych, takich jak susze czy powodzie. Biorąc pod uwagę znaczenie wód transgranicznych i warstw wodonośnych, które stanowią prawie połowę powierzchni ziemi, należy uznać, że współpraca w dziedzinie wody jest nieodzowna dla istnienia pokoju na świecie.”   - Irina Bokova, Dyrektor Generalna UNESCO

 


 

1-7 kwietnia - Tydzień Czystości Wód

Celem tego tygodnia jest uświadomienie ludziom, jak cenna jest nieskażona woda.To właśnie ilość czystej wody determinuje jakość życia oraz określa granice rozwoju gospodarczego.

 

(Fot.J Waler)

 


 

22 kwietnia -  Dzień Ziemi

Obchody  Dnia Ziemi mają  pobudzić  świadomość ekologiczną i nauczyć ludzi  poczuć odpowiedzialność za czyste i zdrowe środowisko.

Dzień ten po raz pierwszy obchodzony był w 1970r w Stanach Zjednoczonych. Dziś trudno byłoby wskazać kraj, w którym w tym dniu nie mówiło by  się o matce Ziemi. Jest jedynym wydarzeniem obchodzonym jednocześnie na całym świecie przez ludzi różnych narodowości, ras  i religii.

W tym roku, po raz pierwszy w Katowicach, będzie można dostać bilet na ciekawa imprezę kulturalną za przyniesiony kubeł śmieci - elektrośmieci (baterie,żarówki,świetlówki itp). Pomysłodawcą jest Fundacja Ekorozwoju wspierana przez WFOŚiGW w Katowicach.

Obchody tegorocznego Dnia  Ziemi odbędą się w ogłoszonym przez ONZ - Międzynarodowym Roku Lasów, więc tematem wiodącym obchodów będą lasy, a hasłem  Dnia Ziemi 2011 - "Lasy całkiem blisko nas".

Finałowy festyn Światowego Dnia Ziemi odbędzie się 8 maja w parku Pole Mokotowskie w Warszawie. Partnerem w Polsce w realizacji obchodów Dnia Ziemi od 10 lat są Lasy Państwowe.Co roku podczas festynu Dnia Ziemi przygotowują ciekawą propozycję obejmującą wystawy, promocję przyrody, edukacji i turystyki leśnej oraz okazują Leśne Kompleksy Promocyjne. Leśne Kompleksy Promocyjne utworzone zostały na obszarze całego kraju, pokazują różnorodność warunków siedliskowych, mnogość składu gatunkowego lasu i wielość pełnionych przez niego funkcji. Na terenie lasów występują wszystkie formy ochrony przyrody, w tym pomniki przyrody, rezerwaty, użytki ekologiczne, parki krajobrazowe i najwyższa forma ochrony przyrody w Polsce - parki narodowe. Jako jeden z ważniejszych punktów programu festynu Dnia Ziemi, realizowanym z dużym powodzeniem od 2002r jest prezentacja Polskich Parków Narodowych. Celem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ziemi niech będzie- odkrycie, poznanie  i ocalenie  "Polskiego Lasu".

(Źródło: Wikipeda,Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Warszawie,materiał własny)

 

 


 

 

25 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem


Utworzony został po raz pierwszy w 1995 przez Ligę Niedosłyszących, zaś w Polsce zapoczątkowany został w 2000r przez Towarzystwo Higieny Akustycznej. Ma zwrócić uwagę na obecność dźwięków w naszym codziennym życiu i nasz udział w ich tworzeniu. Świadomość zagrożenia hałasem umożliwi podjęcie działań zapobiegających jego nadmiernemu generowaniu. I tu nasze działanie może być bardzo skuteczne. Na początku wystarczy chociażby .... przyciszyć nasze odbiorniki radiowe czy telewizyjne.

Zdrowie człowieka uzależnione jest od 4 podstawowych czynników, takich jak styl życia, geny, opieka medyczna oraz środowisko życia, którego udział szacuje się na 20%. Ma ono więc istotny wpływ na stan zdrowia ludzi.

W środowisku na organizm człowieka działa jednocześnie wiele czynników szkodliwych. Zwykle ich działanie ma charakter przewlekły, trwający często przez całe lub większość naszego życia. Skumulowane w organizmie działają na różne układy i narządy człowieka, stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet następnych pokoleń. Skutki zdrowotne narażenia środowiskowego są różnorodne i objawiają się w postaci przejściowych lub trwałych zaburzeń funkcjonalnych.

Dzisiaj jednym z największych zagrożeń środowiskowych dla współcześnie żyjących jest niewątpliwie wszechobecny hałas.

Warto zajrzeć na stronę Wieloletniego Programu " Środowisko a Zdrowie " i zapoznać się z e-biuletynem ( Nr 9/2005 ) poświęconym prawie w całości zagadnieniom szkodliwości hałasu. Znajdą tam Państwo  m.in. ciekawą pracę pt.  “Hałas środowiskowy a zdrowie” - mgr inż. Krystyna Dworak (współpraca: mgr Halina Domańska, mgr inż. Justyna Paciej ) z Wojewódzkiej  Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach i Oddziału  Higieny Komunalnej i Środowiska  a także  wyniki badań ankietowych oceny  oddziaływania hałasu komunikacyjnego,  prowadzonych przez pracowników  Zakładu Akustyki Technicznej, Techniki Laserowej i Radiometrii i Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Problem hałasu, zwłaszcza komunikacyjnego, jest dla nas, mieszkańców gminy Bobrowniki niezwykle istotny, w świetle koncentracji szczególnie uciążliwych dla środowiska naturalnego inwestycji : istniejącego już i nadal silnie się rozbudowującego lotniska w Pyrzowicach, trwającej budowy autostrady A1 i projektowanej linii kolejowej Katowice- Pyrzowice.

Warto więc zapoznać się w/w materiałami, by być świadomym czekających nas, już w niedalekiej przyszłości zagrożeń, zaburzających nam znacząco klimat akustyczny, co w konsekwencji wpłynie na pogorszenie warunków  zdrowia i życia wszystkich mieszkańców i także  zwierząt, co też nie jest bez znaczenia. Nie musimy się na to godzić!!!

 


 

 

16 września - Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej


Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne w 1994 roku (rezolucja 49/114).

Dzień ten obchodzony  jest corocznie  16 września dla uczczenia rocznicy podpisanego w 1987 roku Protokołu Montrealskiego na temat Substancji Niszczących Warstwę Ozonową. Protokół Montrealski podpisały 184 państwa, w tym Polska. Zgromadzenie Ogólne zaapelowało do państw członkowskich, aby obchody Dnia były poświęcone propagowaniu działań służących realizacji celów Protokołu i jego aneksów. Stanowiąca kruchą powłokę gazową warstwa ozonowa chroni Ziemię przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych i w ten sposób pomaga zachować życie na naszej planecie.

Warto w tym dniu zastanowić się, w jakim stopniu my sami przyczyniamy się do ciągłego uszkadzania ochrony atmosfery na Ziemi i co możemy zrobić, aby ją lepiej chronić. Wiemy, że pewne produkty kupowane i  używane przez nas, niestety nie służą warstwie ozonowej. Zredukowanie negatywnego wpływu na nią nie jest aż tak trudne - czasem wystarczy tylko pomyśleć ....ekologicznie. A wskazówki jak to zrobić można znaleźć tutaj.

 

Fot. Dziura ozonowa (NASA)

Źródło: UNIC - Ośrodek Informacji ONZ


 

Gaz łupkowy szansą dla Śląska???

Dla jednych dar od Boga i nadzieja na niezależność energetyczną Polski, dla drugich źródło trosk i obaw o środowisko naturalne. Obok gazu łupkowego trudno przejść obojętnie. Nadzieje na nowe zasoby gazu przyciągają do Polski największych inwestorów.
Do poszukiwań przystępują wielkie koncerny międzynarodowe i krajowe, a ich wynik może zdecydować o niezależności energetycznej kraju.

Czy również na Śląsku warto szukać gazu łupkowego? Zasoby gazu w Polsce oceniono na około 3 biliony metrów sześciennych. Jednak nawet zasobne złoża łupkowego surowca, to połowa sukcesu. Samo wydobycie jest nie tylko bardzo kosztowne, ale też trudne. Wiąże się ono z odwiertami nawet na ponad trzy kilometry głębokości. Wszystko za pomocą połączonych, dziewięciometrowych rur, które wprowadzane są w ziemię. Wydrążony w ten sposób otwór ma być wzmocniony betonem. Dopiero wtedy może być wydobywany gaz.

Brytyjska spółka 3Legs Resources, zajmująca się poszukiwaniem i eksploatacją niekonwencjonalnych zasobów ropy i gazu, rozpoczyna poszukiwania gazu łupkowego na terenie województwa małopolskiego i śląskiego, w tym w gminie Siewierz.
Badania będą się odbywać jednak na znacznie większym obszarze i obejmą także okolice Radzionkowa, Piekar Śląskich, Wojkowic, Siewierza i Będzina. Pierwsze odwierty poszukiwawcze na Śląsku zostaną wykonane najprawdopodobniej już w 2012 roku, ale dokładna lokalizacja i rodzaj odwiertu będą możliwe do określenia dopiero po zakończeniu prac sejsmicznych. Część z potencjalnych inwestorów ma już koncesje na wydobycie gazu - między innymi w okolicach Gliwic i Bytomia..
Ministerstwo Środowiska wydało już 101 koncesji na wydobycie w Polsce gazu łupkowego!


Poniżej podajemy linki do ciekawych artykułów na temat eksploatacji gazu łupkowego w Polsce.

I tak,  jak na wstępie zaznaczyliśmy,  już same poszukiwania złóż gazu łupkowego w Polsce budzą u jednych wiele obaw i kontrowersji, jednocześnie zaś, według  drugich, są niepowtarzalną szansą na niezależność energetyczną i rozwój Polski. Opinie są więc bardzo różne. Dlatego warto zapoznać się z tymi materiałami – być może pozwolą Państwu na zgłębienie niewątpliwie trudnego tematu i ustosunkowanie się do problemu, który z pewnością już wkrótce stanie przed nami.  Zapraszamy do lektury!

- TVS Informacje Gaz łupkowy szansą dla Śląska? - czytaj

- Insilesia Aktualności : Rozpoczęto poszukiwanie gazu łupkowego na Śląsku i w Małopolsce czytaj

- Interia Pl  BiznesWojna o gaz łupkowy już faktycznie trwa! czytaj

- Śląsk / Nasze miasto/WydarzeniaBędą szukać gazu łupkowego na terenach Cynkowa, Sośnicy, Piekar Śląskich, Siewierza, Będzina... -   czytaj

- eSilesia Wydarzenia: Ruszają poszukiwania gazu łupkowego na Górnym Śląsku - czytaj

- Dziennik Zachodni - Wiadomości: Szukają gazu łupkowego. U nas staną szyby wiertnicze - czytaj

- portal Dziemiany.Net : Gaz łupkowy - co wiemy? - czytaj

- Interia Pl Biznes: Gaz łupkowy: Polska osiągnie większą suwerenność? - czytaj

-W Brukseli o gazie łupkowym ( Źródło: Ministerstwo Środowiska) - czytaj

Informacja o poszukiwaniach gazu łupkowego w sąsiedniej gminie Psary przeczytaj

Powiadomienie o prowadzeniu prac geofizycznych na terenie  powiatu Będzińskiego, Tarnogórskiego, Piekary Śląskie, Myszkowskiego i Lublinieckiego, zamieszczone na stronie Urzędu Gminy Mierzęcice. - przeczytaj

Sporo  informacji na temat gazu łupkowego znajduje się na portalu Gaz Łupkowy.
Serwis  na bieżąco zamieszcza informacje i wiadomości związane z gazem łupkowym, energetyką w Polsce i na świecie. Jego głównym  celem jest informowanie i upowszechnianie wiedzy na temat gazu łupkowego oraz jego wpływu na otoczenie i środowisko.
Urząd Gminy Bobrowniki nie udostępnił do publicznej wiadomości  żadnych informacji na temat poszukiwania gazu łupkowego na terenie naszej gminy!

Uwaga!   Dzisiaj tj. 23 stycznia 2012r -  na stronie Urzędu Gminy Bobrowniki ukazała się informacja o .... zakończeniu prac geofizycznych na terenie powiatów: Będzińskim, Tarnogórskim, Piekary Śląskie, Myszkowskim, Lublinieckim.  czytaj

Pytanie - kiedy i gdzie zamieszczono informację  o rozpoczęciu w/w prac???


 

 

 


Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w Krakowie pragnie poinformować, że w październiku 2012 r. rozpoczęła się realizacja projektu pn. „Misja Natura”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt powstał z myślą o zwiększeniu świadomości społecznej w zakresie funkcjonowania sieci Natura 2000 oraz poprawie jakości wdrażania prawodawstwa europejskiego dotyczącego wspólnotowych działań ochronnych na terenie całej Polski. 

Jednym z działań projektu jest utworzenie Centrum Informacji Natura 2000 (CIN). Celem CIN-u jest zapewnienie informacji dotyczących praw i zasad obowiązujących na terenach objętych siecią Natura 2000. Pełni rolę edukacyjną, informacyjną, doradczą oraz konsultacyjną.

Więcej informacji.......

Post scriptum:

Informacja umieszczona została na naszej stronie na prośbę Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, która m.in. zorganizowała 6 marca 2013r. w Katowicach, przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska,  szkolenie pn: "Jak skorzystać z sieci Natura 2000?"

W szkoleniu skierowanym  do przedstawicieli władz samorządowych a także organizacji pozarządowych zainteresowanych rozwojem swojego regionu w oparciu o potencjał obszarów chronionych sieci Natura 2000 wzięło udział również Stowarzyszenie: SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ reprezentowane przez Panią Zofię Krzykawską - prezesa i Pana Jerzego Gadaczka - wiceprezesa S-PTP.

 



Poprawiony: środa, 11 stycznia 2017 23:17  
Start Ciekawostki przyrodniczo-ekologiczne