STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Aktualności
Drukuj PDF

 


Ludzkie losy ......

Kolejna prawdziwa historia, którą możemy poznać dzięki Panu Michałowi Kunie – autorowi artykułu o ks. Szambelanie Bolesławie Pieńkowskim – ostatnim, przedwojennym proboszczu parafii siemońskiej.

Ksiądz Bolesław Pieńkowski zanim trafił do Siemoni już był legendą:  szła za nim sława człowieka, o którym mówiono, że jest człowiekiem NIESTRUDZONYM. W służbie Bogu, Kościołowi i ludziom.

Zapraszamy do Zakładki: Ludzkie losy - historie prawdziwe.

 
Drukuj PDF

4 maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka


"Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek"


Co roku 4 maja w dzień Świętego Floriana, swoje święto obchodzą strażacy.

Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

W wielu miastach, gminach i wioskach organizowane są uroczystości kościelne, a później również festyny, podczas których integruje się brać strażacka - zarówno ta z Państwowej  jak  i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Uroczyste obchody tego dnia są m.in. okazją do: nominacji na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie, wręczenia cywilnych odznaczeń dla wyróżniających się w służbie strażaków,zaprezentowania sprzętu straży pożarnej i umiejętności strażaków. Po oficjalnych uroczystościach zwykle następuje część artystyczna podczas której odbywają się konkursy lub zawody np. pomiędzy jednostkami pożarniczymi z różnych sołectw. Często towarzyszą im występy zespołów muzycznych. Bardzo chętnie uczestniczy w nich również miejscowa młodzież.

Na terenie Gminy Bobrowniki działa 8 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych zrzeszających ogółem prawie 400 członków.

W Siemoni OSP powstała 15 lipca 1917r.  z inicjatywy ks. Proboszcza Adama Iwińskiego. Współzałożycielami straży było wówczas 31 mieszkańców Siemoni, spośród których wybrano pierwszego Prezesa – Józefa Barańskiego i Komendanta – Stefana Tajera.


10 czerwca 2017r. - mieszkańcy Siemoni uroczyście świętowali Jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej.  Z tej okazji Zarząd Stowarzyszenia: "Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość" przygotował wystawę fotograficzną dokumentującą działalność naszych dzielnych strażaków. Natomiast  Komitet Organizacyjny Obchodów Jubileuszu, dzięki życzliwości i bezinteresownej  pomocy wielu osób wydał monografię  prezentującą jej 100 - letnią działalność. Jej obszerne fragmenty dostępne są na naszej stronie w Zakładce : Siemonia - rys historyczny / Ochotnicza Straż Pożarna  ( zobacz)

Wszystkim Strażakom - Zawodowcom i Ochotnikom, dużo zdrowia i wiele satysfakcji z pracy i służby społeczeństwu

nie tylko z okazji święta życzy Zarząd Stowarzyszenia S-PTP.

Dziękujemy za Wasz trud, pomoc i narażanie życia.


 
Drukuj PDF

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

 

Matka Boska Katyńska.


To polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia - w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Zbrodni, nazywanej Golgotą Wschodu, której ofiarami było ponad 22 tysiące naszych rodaków. Wśród nich -  także mieszkańcy naszej gminy.

W ubiegłym roku - 12 kwietnia, z inicjatywy Stowarzyszenia "Brynica" z Dobieszowic, Fundacji "Zwiastun" z Bobrownik oraz Michała Wolnego z Dobieszowic w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach odbyła się uroczysta msza święta w intencji mieszkańców wsi obecnie należących do Gminy Bobrowniki, którzy zostali zamordowani przez Sowietów w 1940r. w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych miejscach kaźni.

Organizatorzy uroczystości, zaproponowali wtedy, by msze święte z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej stały się w naszej Gminie tradycją i były odprawiane co roku, w różnych kościołach naszej Gminy.

W tym roku, to właśnie nasze Stowarzyszenie: " Siemonia - Przeszłość Teraźniejszość  Przyszłość" miało   zaszczyt zorganizować tę uroczystą ceremonię .

 

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Siemoni.


 

15 kwietnia 2018r. z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Siemoni odbyła się uroczysta msza święta w intencji mieszkańców sołectw Gminy Bobrowniki, zamordowanych bestialsko w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych miejscach kaźni w 1940r.

Nabożeństwo odprawił ks. Rafał Stępniewski - dyrektor Domu Św. Józefa w Będzinie. Natomiast uroczystą oprawę mszy sprawiła asysta honorowa pocztów sztandarowych Komendy Policji Powiatowej w Będzinie a także strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemoni i Wymysłowie oraz Koła Gospodyń Wiejskich i uczniów Szkoły Podstawowej w Siemoni. Dopełnieniem uroczystości były wzruszające pieśni naszego chóru parafialnego.

Relacja filmowa i fotograficzna z przebiegu uroczystości dostępna jest na stronie portalu Bobrowniki TV.

 

 

Podziękowanie

Mieszkańcom Gminy Bobrowniki, przedstawicielom organizacji społecznych, stowarzyszeń, dyrektorom, nauczycielom i uczniom, a także przedstawicielom władz samorządowych różnych szczebli, w imieniu organizatorów, bardzo serdecznie dziękuję za przybycie i udział w nabożeństwie oraz za modlitwę za naszych rodaków, którym odebrano życie, za to, że byli Polakami.

Bardzo serdecznie dziękuję ks.Rafałowi Stępniewskiemu za uroczyste odprawienie mszy świętej i homilię, która na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dziękuję za asystę honorową w formie pocztu sztandarowego komendantowi Policji Powiatowej w Będzinie inp. Arkadiuszowi Więckowi a także funkcjonariuszom Komendy Powiatowej w Będzinie i Komendantowi Komisariatu w Wojkowicach oraz naszym strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemoni i Wymysłowie, Kołu Gospodyń Wiejskich oraz uczniom Szkoły Podstawowej w Siemoni. Na ręce organisty - Pana Marcina Kocota, składam podziękowania dla chóru,którego pieśni uświetniły uroczystość.

Szczególnie serdecznie dziękuję Pani Jolancie  Holzheimer - dyr. Szkoły Podstawowej w Siemoni, nauczycielom, katechetce oraz uczniom i rodzicom, za udział i ogromny wkład w organizację uroczystości. Pani Oldze Pasamonik dziękuję za zaprojektowanie plakatów i zaproszeń na uroczystość.

Dziękuję Fundacji "Zwiastun" oraz Panu Henrykowi Wadowskiemu za dokumentację filmową i fotograficzną oraz za publikację na portalu Bobrowniki TV. Wszystkim, którzy nas wspierali i służyli pomocą jeszcze raz pięknie dziękuję!

Joanna Waler - prezes Stowarzyszenia "S-PTP "

 

KATYŃ - to słowo - milczenie. Dotykając tego słowa, dotyka się największej zbrodni i największej rany"  - tak przed laty mówił ks. prof. Krzysztof Pawlina.

Dziś, nie musimy już milczeć  – ale powinniśmy pamiętać!

Szczególnie o ofiarach z sołectw naszej gminy. Dlatego jeszcze raz przypominamy nazwiska oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej, pochodzących z miejscowości gminy Bobrowniki zamordowanych  bestialsko w 1940 r. w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni, abyśmy na zawsze zachowali je w pamięci naszej i przyszłych pokoleń. Cześć Ich Pamięci!


Oficerowie Wojska Polskiego:


Porucznik Jan BĄTOREK - ur. w miejscowości Kidów w 1910r. - nauczyciel w Dobieszowicach, oficer 74 Pułku Piechoty,  zamordowany w Katyniu

Porucznik Marian PAWEŁCZYK - ur. w Bobrownikach w 1905r. - nauczyciel w Krzepicach i Częstochowie, oficer 27 Pułku Piechoty,   zamordowany w Katyniu

Porucznik Wacław STASIAK - ur. w miejscowości Kichary w 1906r. - nauczyciel w Bobrownikach, oficer 11 Pułku Piechoty, zamordowany w Charkowie

 

Funkcjonariusze Policji Państwowej:

Przodownik Stefan BARTUSIK - ur. w Bobrownikach w 1895r. - komendant posterunku na wschodzie Rzeczypospolitej, zamordowany na Ukrainie

Przodownik Tadeusz BOCHENEK - ur. w Gołonogu w 1898r.  - we wrześniu 1939r. komendant posterunku w Bobrownikach, zamordowany w Twerze

Przodownik Jan CIEŚLA - ur. w Bobrownikach w 1892r. - zamordowany w Twerze
Starszy posterunkowy Władysław CIEŚLA - ur. w Bobrownikach w 1907r. - zamordowany przez NKWD, pochowany w Kijowie -Bykowni

Posterunkowy Stefan DYSZY -  ur. w Sączowie w 1901r. - zamordowany w Twerze.

Posterunkowy Jan GŁĄB - ur. w Głąbiu w 1888r. - we wrześniu 1939r. pełnił służbę na posterunku w Sączowie, zamordowany w Twerze.

Starszy posterunkowy Stanisław KAIM - ur. w Sączowie w 1902r. -  zamordowany w Twerze.

Starszy posterunkowy Stanisław KATOLIK - ur. w 1900r.-  we wrześniu 1939 r. pełnił służbę na posterunku w Sączowie, zamordowany w Twerze


Gorąco polecamy ( Zakładka: " Ludzkie losy - historie prawdziwe"  ) artykuł Pana Michała Kuny na temat  zbrodni katyńskiej, przybliżający nam tę bolesną historię narodową, w którą wpisany został scenariusz losów życiowych m.in.  posterunkowego Stefana Dyszego - naszego  rodaka z Sączowa.

 
Drukuj PDF

 

 

Stowarzyszenie :

"SIEMONIA – PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ"

informuje,  że

16 marca 2018r. o godz. 18.00  (w pierwszym terminie)

w  Domu Kultury w Siemoni odbyło się sprawozdawczo-wyborcze

WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW

Po przywitaniu zebranych ( zaproszonych gości oraz członków i sympatyków stowarzyszenia), stwierdzeniu prawomocności obrad oraz wybraniu przewodniczącego i sekretarza zebrania, a także: Komisji Uchwał i Wniosków oraz Komisji Wyborczej, prezes stowarzyszenia - Pani Joanna Waler przedstawiła sprawozdanie z działalności stowarzyszenia w 2017r. i podsumowała pracę zarządu w ostatnich czterech latach.

Skarbnik stowarzyszenia - Pan Leszek Fałek zaznajomił zebranych ze sprawozdaniem finansowym za ostatnia kadencję, ze  szczególnym uwzględnieniem mijającego 2017r

Komisja Rewizyjna, która przeprowadziła wewnętrzny audyt działalności stowarzyszenia, stwierdziła wzorowe wykonanie przez Zarząd Stowarzyszenia przyjętych na siebie obowiązków merytorycznych i formalnych, wniosła  o udzielenie Zarządowi absolutorium za rok 2017.

Wobec powyższego Walne Zebranie Członków w wyniku przeprowadzonego głosowania jednogłośnie udzieliło ustępującemu Zarządowi absolutorium za 2017r. Wystąpienia zaproszonych gości oraz gratulacje i wyrazy uznania za kolejne lata pracy dla naszej siemońskiej społeczności, były miły akcentem dopingującym do dalszej, efektywnej pracy.

W kolejnym punkcie zebrania jednogłośną decyzją Walne Zebranie Członków dokonało zmian w statucie, które umożliwiają  ponowne kandydowanie byłym i obecnym członkom władz stowarzyszenia.  Po krótkiej przerwie, podczas której zebrani mogli zapoznać się z materiałem fotograficznym, obrazującym pracę Stowarzyszenia (prezentacja multimedialna przygotowana przez Panią Agnieszkę Błońską) przystąpiono do części wyborczej zebrania.

Zaproponowano, aby ustępujący Zarząd, wobec wzorowego wypełniania powierzonych zadań, pełnił swoją funkcję w dotychczasowym składzie przez kolejną kadencję. W związku z tym, że Pani Maria Czerwiecka - sekretarz Zarządu nie wyraziła zgody na ponowne kandydowanie, zaproponowano kandydaturę Pani Agnieszki Błońskiej, będącej do tej pory członkiem Zarządu oraz Pani Zdzisławy Zaręby na członka Zarządu.

W wyniku przeprowadzonego głosowania  do Zarządu Stowarzyszenia wybrano jednogłośnie:

Panią Joannę Waler - prezes Stowarzyszenia

Pan Jerzy Gadaczek - wiceprezes

Pan Jan Gwóźdź - wiceprezes

Pan Leszek Fałek - skarbnik

Pani Agnieszka Błońska - sekretarz

Pani Wiesława Furgacz - członek Zarządu

Pani Zdzisława Zaręba - członek Zarządu

Następnie przystąpiono do wyboru członków Komisji Rewizyjnej. Zaproponowano następujących kandydatów:

Pana Marka Pałasińskiego na przewodniczącego Komisji,

Pana Kazimierza Smółkę na wiceprzewodniczącego

Pana Wiesława Stręka na sekretarza Komisji.

Jednogłośną decyzją Walnego Zebrania Członków powołano Komisję Rewizyjną w zaproponowanym składzie.

Prezes Stowarzyszenia - Pani Joanna Waler podziękowała za współpracę ustępującemu Zarządowi oraz członkom Stowarzyszenia. Dziękowała także, za zaufanie jakim została obdarzona poprzez ponowny wybór na to zaszczytne stanowisko, prosząc jednocześnie o kontynuację współpracy i wsparcie działalności Stowarzyszenia m.in. poprzez aktywne uczestnictwo w programach proponowanych i organizowanych  przez Zarząd.

Następnie przedstawiono zebranym plan pracy i propozycje zadań do realizacji w 2018r. oraz plan budżetu. Wynikiem akceptacji przedstawionych propozycji była uchwała Walnego Zebrania Członków  zatwierdzająca przedstawiony plan pracy oraz budżetu.

Dziękując za liczny i aktywny udział w obradach Pani Prezes zakończyła Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia S – PTP.

 

 
Drukuj PDF

 

 


BEZPIECZNA +" - to rządowy program wspomagania organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach.

Głównym celem programu „Bezpieczna+” , który realizowany będzie  w latach 2015-2018, jest poprawa bezpieczeństwa uczniów, nie tylko w szkole, ale i poza nią.

Program jest adresowany nie tylko  do uczniów, ale także rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkół.

Realizowane w ramach programu działania będą obejmowały następujące obszary:

  • bezpieczne korzystanie z cyberprzestrzeni, reagowanie na zagrożenia w niej występujące,
  • kształtowanie otwartości i budowanie pozytywnego klimatu szkoły,
  • poprawę bezpieczeństwa fizycznego w szkołach,
  • tworzenie warunków do prowadzenia  praktycznych zajęć dla dzieci z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
  • zwiększenie otwartości szkoły na współpracę z otoczeniem, kształtowanie u uczniów aktywnej, otwartej, prospołecznej postawy,
  • przedsięwzcia/projekty wychowawcze, rozwijające umiejętności psychospołeczne, takie jak komunikacyjne, kształtujące więzi interpersonalne między uczniami.

Działania te  prowadzone będą we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami zajmującymi się sprawami bezpieczeństwa. Koordynatorem programu jest pedagog -  Pani Dorota Błońska.

Nasze Stowarzyszenie - „Siemonia- Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość” , które w swojej działalności statutowej przewiduje m.in. współpracę z Publicznym Gimnazjum w Siemoni włączyło się w realizację tego programu. Mamy nadzieję, że zachęcimy  uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym a przedsięwzięcia podejmowane w ramach programu, zwrócą uwagę na korzyści, jakie młody człowiek osiąga we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Podjęte działania rozwiną u młodzieży wrażliwość na potrzeby innych, umiejętność współpracy i komunikowania się z otoczeniem.

W ramach współpracy, na naszej  stronie internetowej zamieszczone zostaną  relacje fotograficzne z poszczególnych etapów programu. Będziemy również promować działania podejmowane przez uczniów na rzecz środowiska lokalnego.

Szkoła w Siemoni uczestniczy w programie Bezpieczna+ od października 2017r.

W  ramach programu  organizowane są:

  • warsztaty z psychologiem dla uczniów kl. IV – VII (3 grupy po 8 osób);
  • warsztaty z psychologiem dla rodziców kl. IV - VII (1 grupa 12 osób)  oraz kl. II i III gimnazjum (1 grupa 12 osób);
  • warsztaty dla nauczycieli ( 2 grupy po 15 osób);
  • wyjazdy do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zabrzu kl. V – VII (2 grupy po 7 osób);
  • konkurs literacki pt. „Moje zdanie w naszej sprawie” kl. VII oraz II i II gimnazjum.


WARSZTATY DLA UCZNIÓW

Warsztaty z psychologiem – panią Anną Pawłowską pt. „Kalejdoskop emocji – czyli o sztuce komunikowania się z samym sobą” były pierwszymi zajęciami, które otwierały cykl spotkań przygotowanych na rzecz programu "Bezpieczna+" . Głównym celem  podejmowanych działań stał się rozwój  samoświadomości w zakresie przeżywanych uczuć i sposobów radzenia sobie z wybranym uczuciem – złością. Kolejne warsztaty poświęcone zostały wiedzy na temat powszechności zjawiska stresu i różnorodności reakcji ludzi na niego. Uczniowie podczas tego spotkania mieli okazję porozmawiać o sposobach radzenia sobie z tym uczuciem. W trzecim, ostatnim spotkaniu z psychologiem podczas, uczniowie nabywali umiejętności współpracy  w grupie rówieśniczej, która jest podstawą dobrego samopoczucia. Doskonalili umiejętności tworzenia satysfakcjonującej relacji z rówieśnikami.

W warsztatach wzięli udział uczniowie z klas IVa, IVb, V i VI, tworząc trzy grupy po 8 osób.


 

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

W ramach programu Bezpieczna + odbyły się również warsztaty dla nauczycieli pracujących w szkole w Siemoni. Grono pedagogiczne zostało podzielone na dwie 15 osobowe grupy. Spotkania dotyczyły podstaw komunikacji interpersonalnej oraz  wybranych czynników kształtujących współpracę z rodzicem na rzecz ucznia/dziecka.

Tematyka wyżej wymienionych szkoleń pozwoliła nauczycielom odświeżyć dotychczasową wiedzę, a także uzupełnić ją nowymi, potrzebnymi w dalszej pracy zagadnieniami.


WARSZTATY DLA RODZICÓW

Dla rodziców uczniów uczęszczających do naszej szkoły również zostały przeprowadzone warsztaty z psychologiem – panią Anną Pawłowską. Dotyczyły one rozwoju kompetencji wychowawczych rodziców nastolatków oraz pomocy w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas tych  spotkań rodzice mogli uzyskać lub poszerzyć swoją wiedzę w zakresie: wzrostu świadomości siebie w roli rodzica nastolatka, rozpoznawania zachowań wspierających dziecko w rozwoju i dokonywaniu słusznych decyzji, doskonalenie umiejętności tworzenia satysfakcjonującej relacji z dzieckiem dorastającym.

 

ODWIEDZINY W SCHRONISKU "Psitul mnie” w Zabrzu

Uczniowie biorący udział w programie "Bezpieczna +" co tydzień, w piątek pod opieką  pani  Doroty Błońskiej odwiedzały
podopiecznych schroniska „Psitul mnie” w Zabrzu. " Dzieci z klas V, VI, VII (II grupy po 7 osób) jako wolontariusze,
co tydzień jeździły zajmować się pieskami. Na początku spotkań uczniowie zapoznawali się z obowiązkami pracowników schroniska
oraz zwiedzali kociarnię. Kolejne wizyty polegały na wyprowadzaniu psów i karmieniu ich smakołykami.
Wolontariusze tak oto wspominają pobyt u pupili:


,,Wyjazdy do schroniska bardzo mi się podobały, ponieważ mogłam, chociaż na chwilę podarować trochę szczęścia psiakom, które nie mają własnego domu. Najgorsze były rozstania z nimi.”

Kamila Garczarczyk kl. VII

Uważam, że wyjazdy do schroniska były świetne, ponieważ sprawialiśmy radość psom, mi też przyniosło to radość. Widziałem wspaniałe psy, wyprowadzałem je na długie spacery - było super!!! Niestety te wyjazdy już się kończą. Liczę, że jednak te wyjazdy będą wznowione jeżeli tak, to psy będą szczęśliwe, jak i my. "

Bartek Wilkiewicz kl. VI

Na każdym wyjeździe do schroniska „Psitul mnie” poznawaliśmy zwierzęta, które były niechciane, potrzebowały opieki i ciepła. Chodziliśmy na spacery z różnymi starszymi psami, grzeczniejszymi lub młodymi, które były pełne energii i miały ciekawe pomysły. Liczymy na następne wyjazdy, bo te przyniosły nam wiele przyjemnych i wesołych wspomnień.”

Zosia Klimoszek kl. VII

Wyjazdy do schroniska bardzo mi się podobały. Uważam, że dobrym pomysłem będzie ich kontynuacja”.

Wiktoria Rozwałka kl. VII

 

 

 

 

KONKURS LITERACKI - " MOJE ZDANIE W NASZEJ SPRAWIE"

W ramach  współpracy ze stowarzyszeniem, ogłoszony został  konkurs literacki dla młodzieży pt. "Moje zdanie w naszej sprawie”.

Konkurs stał się elementem wyrażania przez uczniów opinii na temat korzyści, jakie młody człowiek osiąga we współpracy z organizacjami pozarządowym i pokazał  wzrost kompetencji komunikacyjnych uczniów, co jest niewątpliwie zasługę realizacji programu "Bezpieczna+" .

Wyniki konkursu przedstawione zostały podczas uroczystego spotkania integracyjnego kończącego projekt.

Najbardziej interesującą pracą literacką pt. „Moje zdanie w naszej sprawie”, okazał się list do Wójta Gminy Bobrowniki autorstwa Radosława Laski z kl. VII, za którą otrzymał I miejsce. Link do  nagrodzonej pracy: List do Wójta Gminy Bobrowniki

 


Oficjalne podsumowanie programu "Bezpieczna +"  zostało zorganizowane w piątek dnia 22.12.2017r.

Pani Dyrektor - mgr inż. Jolanta Holzheimer wraz z koordynatorem programu - panią pedagog - Dorotą Błońską zaprosiły wszystkich uczniów biorących udział w warsztatach, wyjazdach do schroniska oraz laureatów konkursu literackiego „Moje zdanie w naszej sprawie”. W trakcie spotkania po raz kolejny został poruszony temat słuszności  udziału w tak interesujących programach. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

 

Więcej informacji na temat realizacji programu

oraz bogaty materiał zdjęciowy znajdą Państwo na szkolnej stronie Szkoły Podstawowej w Siemoni:

www.spsiemonia.szkolnastrona.pl


 
Drukuj PDF

 

 

Dzień Babci i Dziadka.

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, 22 stycznia natomiast świętujemy Dzień Dziadka.

W te dni  pobiegnijmy  więc z najlepszymi życzeniami do swoich ukochanych Babć i Dziadków i zróbmy wszystko, aby poczuli się wyjątkowo. Starajmy się aby spędzić jak najwięcej czasu z Dziadkami. Bo właśnie o to chodzi w Dzień Babci i Dziadka – o spędzony wspólnie czas! Wszystko inne przestaje być ważne. A jeśli nie ma ich już wśród nas, pomyślmy o nich ciepło, przypomnijmy wszystkie piękne chwile, wspólnie spędzone.

Dzień Babci i Dziadka jest chwilą bardzo wyczekiwaną przez Dziadków - bo to miły dzień, w którym wnuczęta mają okazję wyrazić swoją miłość i wdzięczność.

Nie zapomnijmy więc o naszych najukochańszych Babuniach i Dziadziusiach.

 
Drukuj PDF

Stowarzyszenie: "Siemonia – Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość "

zaprosiło  miłośników poezji i muzyki

do

DOMU KULTURY w Siemoni w dniu 20.01.2018r.

na koncert piosenek autorskich

MARIOLI KONIECZNEJ z  akompaniamentem Jarosława Reclika


"Portret poetycki"


 

 

Mariola Konieczna poetka, która tworzy i śpiewa swoje piosenki poetyckie od 2010r.

Początkowo pisała tylko wiersze, z czasem pojawiły się także piosenki i pokusa, by spróbować samej zaśpiewać swoje teksty,

których inspiracją jest rzeczywistość w której żyje.

Jej twórczość zaliczana jest do nurtu piosenki literackiej, wywodzącej się m. in. od  Agnieszki Osieckiej, Wojciecha

Młynarskiego, Jacka Kaczmarskiego.

W tekstach operuje czytelnymi symbolami, które, umieszczone w obrazach poetyckich, poruszają wrażliwość i budują atmosferę

wspólnoty przeżywania tego, co głęboko ludzkie i naturalne.

W 2012 r. wydała debiutancką płytę pt. "Wielokropek".

Jest laureatką wielu ogólnopolskich festiwali piosenki poetyckiej.

Jej piosenek można posłuchać m. in. w Radiu Opole, Radiu Wrocław, a także na antenie radiowej Trójki w audycji "Gitarą i

piórem".

Jedni mówią o Niej - „polonistka z gitarą”, bo jest nauczycielką języka polskiego, która łączy swoją pracę z pasją, zarażając nią

swoich uczniów, którzy chętnie dają się wyprowadzać na manowce poezji, z czego czerpią i wiedzę i radość. Inni – nazywają

wręcz „bytomską Osiecką”. Dlatego bytomską, że przez wiele lat związana była z bytomską grupą poetycką  „Obok sceny”.

Od kilku lat mieszka w Siemoni, a my cieszymy się, że właśnie tu znalazła swoje wymarzone miejsce do życia i tworzenia.


 

 

Od 2014r. Marioli Koniecznej towarzyszy Jarosław Reclik - muzyk, gitarzysta, aranżer.

Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach.

Był związany z teatrami muzycznymi Gliwic i Chorzowa, bierze udział w wielu projektach muzycznych.

Z Mariolą Konieczną od kilku lat współtworzy na scenie wyjątkowy świat piosenki wzbogaconej o motywy muzyczne bliskie bossa

novie, jazzowi, muzyce klasycznej, czasem nawet muzyce rockowej. Dzięki tej współpracy Jej liryczne propozycje nabrały

nowego wymiaru i wydobyły ukryty dotąd przekaz, który cierpliwie czekał na swój czas.


 

Sobotni wieczór w Domu Kultury w Siemoni  był doskonałą okazją dla miłośników twórczości  Marioli Koniecznej na wyjątkowe

spotkanie z poezją i piosenką literacką. Bardzo licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami nagrodziła Artystów, którzy

stworzyli niezapomnianą atmosferę wspólnoty przeżywania tego, co głęboko ludzkie i naturalne.

 

Fotoreportaż (J. Gadaczek)

 

 

 

 

A tym, którzy z różnych względów nie mogli osobiście posłuchać koncertu polecamy namiastkę w postaci pliku mp3.

 
Drukuj PDF

 
Drukuj PDF


 

 


Najserdeczniejsze życzenia z okazji

Świąt Bożego Narodzenia;

aby były pełne miłości, pokoju i dobroci.

Niech wigilijna noc obdarzy nas zdrowiem, przyjaźnią i wzajemną życzliwością,

nie tylko na święta ale i na cały przyszły rok.

A ten, niech będzie szczęśliwy i przyniesie radość, nadzieję i optymizm.

Wszelkiej pomyślności!


Zarząd Stowarzyszenia:

SIEMONIA-PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ


Boże Narodzenie 2017r.

 
Drukuj PDF

 

 

4 grudnia - Dzień Górnika

Barbórka 2017r.


"Niech żyje nam Górniczy Stan!"

Tradycyjnie, co roku 4 grudnia - w dniu św. Barbary - obchodzimy, szczególnie uroczyście  na Śląsku - BARBÓRKĘ - święto całej górniczej braci. Uroczystości rozpoczynają  się mszą świętą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary, po której następuje przemarsz orkiestr górniczych. W tym dniu organizowane są uroczyste akademie, spotkania, koncerty, zabawy i bale górnicze. Oczywiście, 4 grudnia górnicy występują w swoich charakterystycznych strojach galowych z obowiązkowym czarnym czako z pióropuszem. Mundur górniczy jest symbolem przynależności do górniczego stanu, wyrazem tradycji i szczególnego uznania dla ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górniczej.

Górnicy,  mają nie tylko swoje święto i swoją patronkę (św. Barbarę), ale także swoje rozpoznawalne barwy (kolor zielony - symbolizujący świat przyrody i czarny - odnoszący się do pracy w ciemnej kopalni) oraz swoje godło (zaprojektowane przez Stefana Majewskiego, przedstawiające dwa młotki górnicze).   W Polsce dyplom magistra inżyniera górnika można uzyskać na trzech uczelniach: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnice Śląskiej w Katowicach, oraz Politechnice Wrocławskiej (na Wydziale Górniczym).

Jedną z głównych tradycji tego górniczego  święta są tzw. "Karczmy Piwne", czyli biesiadne spotkania starszych i młodszych górników, które to odbywają się według pewnego, stałego rytuału.W wielkim skrócie - karczma rozpoczyna się od odśpiewania hymnu, po czym odbywa się biesiada, podczas której,  śpiewane są pieśni i piosenki górnicze, opowiada się dowcipy, zasłużonych nagradza się szpadami górniczymi oraz przyjmuje nowych adeptów do "braci górniczej".

Tego też dnia, swoje doroczne święto obchodzi patronka górników - Święta Barbara - od wieków  dobry duch górniczej braci i nie tylko. Bowiem od najdawniejszych czasów czczona jest  jako patronka wszystkich tych, którzy najbardziej narażeni są na nagłą i niespodziewaną śmierć: górników, hutników, marynarzy i żołnierzy. Tradycyjnie, przed szychtą, w każdej cechowni, górnicy z szacunkiem pozdrawiają swoja patronkę, która jest dla nich jak holownik w beznadziejnych przypadkach. Św. Barbara - dziewica, męczennica jest patronką Archidiecezji Katowickiej.

Górniczej braci  w Dniu swojego Święta

składamy życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej  i odpowiedzialnej pracy.

Niech w tych trudnych czasach, praca zawodowa przynosi Wam  jak najwięcej zadowolenia i satysfakcji,

a sprawy osobiste niech układają  się  zawsze zgodnie z oczekiwaniami i marzeniami.

Wszystkiego najlepszego – ale przede wszystkim zdrowia i codziennej opieki Św. Barbary – patronki górniczej braci.

NIECH ŚWIĘTA BARBARA KAŻDEGO DNIA MA WAS W SWOJEJ OPIECE.

Wszystkim Baśkom, Basieńkom, Barbarom, Barbórkom ......- NAJLEPSZE ŻYCZENIA IMIENINOWE.

 
Drukuj PDF

 

11 listopada - Święto Niepodległości

 

Z okazji Święta Niepodległości Gminny Ośrodek Kultury w Bobrownikach, jak co roku, zorganizował  uroczystą okolicznościową  Wieczornicę połączoną z Galą wręczenia honorowych nagród "Złote Bobry" - osobom i instytucjom, które swoim działaniem przyczyniają się do rozwoju i promocji Gminy Bobrowniki. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się: pani Halina Gajdzik, pan prof. dr hab. Marek Pawełczyk, pan dr Grzegorz Czempik oraz pan Damian Reszka. Szczególnym akcentem tej wyjątkowej uroczystości było wręczenie przez Wicewojewodę Śląskiego pana Mariusza Trepkę – Złotego Krzyża Zasługi Księdzu Dziekanowi Włodzimierzowi Torbusowi.

W bogatym programie artystycznym nie zabrakło wspomnień, wzruszeń, ale i powodów do radości z odzyskanej wolności naszego kraju. I tak w programie uroczystości znalazł się m.in. występ Orkiestry Dętej z Twardowic, występy laureatów dziecięcych i młodzieżowych przeglądów, konkursów i festiwali oraz koncert Katarzyny Groniec z zespołem w repertuarze piosenek Agnieszki Osieckiej.

 

Natomiast 12 listopada -  Fundacja "Zwiastun" zaprosiła na uroczystą mszę świętą z okazji Święta Niepodległości połączoną z przemarszem: kompanii honorowej WP, orkiestry WP, pocztów sztandarowych i mieszkańców wsi. Więcej informacji na stronie www.bobrowniki.tv. Również na tej stronie fotoreportaż pani Lidii Polacz oraz relacja zdjęciowa autorstwa pana Jana Polakowskiego z przebiegu urocvczystości . Zachęcamy do obejrzenia.

 

 

 

Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości jest okazją do przypomnienia sylwetki pierwszego Marszałka Polski - Józefa Piłsudskiego.

O tym, jaki był i co mówił do Polaków możecie Państwo przeczytać w Zakładce : Ludzkie losy - historie prawdziwe.

Zapraszamy do lektury!

 


Strona 10 z 15