STOWARZYSZENIE SIEMONIA - PRZESZŁOŚĆ TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Siemonia-rys historyczny
Email Drukuj PDF
Spis treści
Siemonia - rys historyczny
Położenie geograficzne
Charakterystyka środowiska
Odkrycia archeologiczne
Historia powstania wsi
Dzieje Parafii Siemonia
Kościól parafialny
Historia szkoły
Historia linii kolejowej
Piaskownia Siemonia
Ochotnicza Straż Pożarna
Legendy
Materiały źródłowe.
Wszystkie strony

 

 

CHARAKTERYSTYKA ŚRODOWISKA.

 

 

Środowisko przyrodnicze jest naturalnym systemem łączącym poszczególne elementy środowiska, niezależnie od podziałów administracyjnych, w naturalne jednostki przyrodnicze. Środowisko przyrodnicze Siemoni nie jest więc wyizolowaną jednostką - tylko stanowi część systemu naturalnego obszaru Wyżyny Śląskiej.

Siemonia położona jest na Płaskowyżu Twardowickim, leżącym pomiędzy Kotliną Józefki a Doliną Czarnej Przemszy, z największym wzniesieniem - Góra Korzystna - 381,6m  n.p.m. Płaskowyż Twardowicki  zbudowany jest z triasowych wapieni i dolomitów, wśród których występują, dziś już w śladowych ilościach, takie zasoby naturalne jak: rudy cynku, ołowiu, żelaza czy srebro. Teren jest tu silnie pofałdowany, charakteryzują go liczne  progi erozyjne, garby międzydolinne, zagłębienia krasowe i zbocza o wystawie południowej i południowo-zachodniej - bardzo korzystne dla osadnictwa.

Bardzo znaczną część terenu, bo około 86 ha, stanowią lasy - spełniające głównie funkcję lasów ochronnych. W rejonie Siemoni swoje źródła ma potok Jaworznik, lewy dopływ Brynicy. Użytki rolne Siemoni cechuje wysoka różnorodność gleb pod względem ich pochodzenia geologicznego i procesów glebotwórczych. Jednak w strukturze użytków rolnych, najwięcej, bo około 50% , stanowią tu gleby klasy V i VI, stąd w coraz mniejszym stopniu wykorzystywane są one na cele produkcji rolnej.

Siemonia, leżąca w północnej części Gminy Bobrowniki, zajmuje dziś obszar 6,4 km2, co stawia ją pod względem obszaru na czwartym miejscu w gminie. Zamieszkuje tu ponad 930 mieszkańców i w tym zakresie zajmujemy piąte miejsce w gminie. Liczba ludności w Siemoni począwszy od roku 2004 r. stale wzrasta, co jest zjawiskiem pozytywnym. Wynika to, nie tylko ze wzrostu liczby urodzeń dzieci ale także z faktu zamieszkania na terenie sołectwa osób, które nabyły tu nieruchomości i wybudowały swoje domy mieszkalne. Jest to niezaprzeczalny dowód na to, że miejscowość jest bardzo atrakcyjna właśnie pod kątem osadnictwa. Obecnie w Siemoni ( stan na dzień 31.05.2016r.) mieszkają  942 osoby.

Środowisko kulturowe.

Środowisko, w którym żyjemy jest sumą działań człowieka, który na przestrzeni wieków przekształcał je, tworząc środowisko kulturowe. Materialne efekty tej działalności są mniej lub bardziej widoczne w otaczającej nas przestrzeni. Zachowały się bowiem po dziś dzień dzieła, które stworzył. Są to nie tylko budowle i ich architektura, wyposażenie obiektów historycznych, zabytki sztuki sakralnej, cmentarze, przydrożne krzyże i kapliczki ale i miejsca pamięci, opowieści, podania ludowe czy tradycje kulturowe mieszkańców. Nie wszystkie one, niestety, przetrwały próbę czasu, dlatego te które się zachowały otoczmy opieką i uchrońmy dla przyszłych pokoleń.

W Gminie Bobrowniki najważniejsze obiekty zabytkowe wpisane zostały do Rejestru Zabytków, prowadzonego przez Śląskiego Konserwatora Zabytków. Takie obiekty znajdują się w Bobrownikach, Dobieszowicach, Myszkowicach i Sączowie. Natomiast na obszarze Siemoni w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w formie ochrony, wyznaczone zostały następujące strefy:

  • pełnej ochrony konserwatorskiej z bezwzględnym priorytetem wymogów konserwatorskich (obejmuje ona teren wokół kościoła parafialnego pod wezwaniem Wszystkich Świętych, ograniczony ulicami 1 Maja, Kościuszki i murem cmentarnym)
  • pośredniej ochrony konserwatorskiej zachowanych elementów zabytkowych (granica strefy obejmuje cmentarz w obrębie ogrodzenia,
  • strefę ekspozycji na wschód i południe od kościoła parafialnego,
  • strefę ochrony archeologicznej szczegółowo oznaczoną, gdzie wszelkie prace ziemne powinny być prowadzone pod nadzorem archeologicznym.

Ponadto zakwalifikowano tu do ochrony kilka budynków drewnianych i murowanych z przełomu XIX i XX wieku i obiekty: krzyż przydrożny, kaplicę cmentarną  oraz nagrobek murowany z 1868r.

Więcej informacji na temat ochrony zabytków w Gminie Bobrowniki zawartych jest w Gminnym Programie Opieki nad Zabytkami Gminy Bobrowniki na lata 2010-2013. (Uchwała NR XLI/388/10 z dnia 30 kwietnia 2010 r.)   -  pobierz

Warto też  wspomnieć, że zgodnie z Rejestrem Pomników Przyrody w województwie śląskim, (zaktualizowanym 10 sierpnia 2016r.) na terenie Siemoni znajdują się 4 drzewa stanowiące pomniki przyrody (zresztą jedyne w Gminie Bobrowniki). Są to dwie Lipy szerokolistne (Tilia platyphyllos) oraz dwie Lipy drobnolistne (Tilia cordata) znajdujące się na działce nr  432/4 przy kościele parafialnym. (Podstawa prawna: Orzeczenie nr 00092 o uznaniu za pomnik przyrody PWRN w Katowicach z dnia 06.07.1962r. nr RL-OP/b/11/62).

Przypomnijmy, że wg ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r. poz. 1651) „pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie”.




Poprawiony: piątek, 14 lipca 2017 23:19  
Start Siemonia-rys historyczny